Lehátka pro miminka

Dětské lehátko je velmi oblíbenou pomůckou rodičů nejmenších dětí. V lehátku je miminko připoutáno pomocí bezpečnostního pásu a rodiče tak mají volné ruce při starosti o domácnost, další děti atd. Lehátko je k dostání v mnoha provedeních, mezi nejpopulárnější se jednoznačně řadí multifunkční lehátka s řadou funkcí, které miminko zabaví různými způsoby.

Při výběru byste se měli zaměřit především na bezpečnost, která je dána především robustní konstrukcí. Dále byste se měli zajímat o zdravotní nezávadnost použitých materiálů, což je u pomůcek pro děti priorita zejména proto, že malé děti vše ochutnávají.

A pak jsou tu různé funkce, které jednotlivé modely nabízí. S počtem funkcí však pochopitelně roste také cena, je tedy na zvážení, které funkce využijete a které jsou již víceméně zbytečné.

Porovnat ceny lehátek pro miminka

Nejlepší lehátka pro miminka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ingenuity húpatko vibrující s melodií Cuddle Lamb 100 % 1 999 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. New Baby dětské houpací lehátko Teddy Gray 100 % 2 089 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Caretero bugies elektrická houpačka modrá 96 % 5 169 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Bright Starts Toucan Tango Bouncer 94 % 1 078 Kč Zobrazit Feedo.cz
5. Baby Mix 2v1 modrá 88 % 1 904 Kč Zobrazit Nejbaby.cz

Typy

Do dětského lehátka je možné umístit miminko do polosedu, díky tomu může dítě lépe pozorovat své okolí a lehátko využijete také při krmení. Díky madlu, kterým je většina lehátek vybavena, je budete moci bezpečně přenášet, u všech typů je pak samozřejmostí bezpečnostní pás.

Klasické

Pro tento typ lehátka je typická jednoduchá konstrukce, která ve většině případů neumožňuje houpání. Konstrukce je vyrobená z kovu nebo plastu a je potažena látkou.

Pro lepší údržbu se ujistěte, že je možné látku sundat a vyprat. Lehátka nedisponují ani žádnými přídavnými funkcemi, k dispozici tak máte pouze bezpečnostní pás a u některých typů také hrazdičku s hračkami.

Interaktivní

Jedná se o dražší lehátka, jejichž součástí je řada funkcí, které mají miminko zklidnit a zabavit. Snad všechna lehátka jsou vybavena hrazdičkou, kterou je možné v některých případech odejmout. Interaktivní lehátka se vyznačují větší nosností a umožňují tak delší používání. Tato lehátka jsou většinou doplněna o malý pultík s hračkami.

Tato lehátka je možné rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří lehátka polohovací, druhou pak vibrační.

Polohovací umožňují nastavit výšku zádové opěrky, díky tomu je možné umístit lehátko do vodorovné polohy i polosedu. Díky tomu je můžete využívat již u novorozených dětí. K dispozici máte také mnoho funkcí jako houpání, hudební a světelné efekty.

Vibrační umožňují nastavit několik stupňů vibrování a některá také funkci houpání. Nejdražší lehátka kombinují možnost polohování i vibrování. A plnit mohou také funkci 2v1 nebo 3v1, kdy je možné jejich předělání na stoleček se židličkou nebo závěsnou houpačku. V tomto případě však budete muset počítat s vyšší pořizovací cenou.

Do vany

Samostatnou skupinu tvoří lehátka do vany. Jsou k dostání v mnoha podobách. Tato lehátka plní spíše funkci bezpečné podložky a téměř ve všech případech nedisponují bezpečnostním pásem.

Mezi nejjednodušší je možné zařadit molitanová a pěnová lehátka. Dále jsou to plastová lehátka, která jsou často doplněna protiskluzovou podložkou a díky vyvýšeným okrajům vám umožní mít při koupání volné obě ruce.

K dražším typům patří oblíbený polštářek na koupání, který je vyrobený z mikrovlákna. Jeho výhodou je především měkkost, a pocit bezpečí, který ocení především nejmenší děti, pro které může být koupání stresující záležitostí. Koupací polštářky lze jednoduše omývat pod tekoucí vodou, a poté nechat volně sušit.

K nejdražším lehátkům patří tzv. houpací sedačka, která svým designem velmi připomíná klasické houpací lehátko. Tato lehátka nedisponují ovšem žádnými funkcemi, u některých však narazíte na hrazdičku s hračkami. Tyto lehátka mohou být vybavena bezpečnostním pásem a několikastupňovým polohováním. To zda jsou tato lehátka při koupání praktická, je ovšem na zvážení.

Konstrukce

U lehátka je jedním z nejdůležitějších prvku stabilní a pevná základna. V tomto ohledu je možné vybírat lehátka, jejichž konstrukce je vyrobená z lehkého kovu, a v těch dražších narazíte na masiv. Ať je výrobní materiál jakýkoliv, kvalitní lehátko musí splňovat evropskou normu kvality EN 12790.

Bezpečnostním prvkem je u těchto výrobků tří nebo pětibodový bezpečnostní pás. V případě pásu se zaměřte na jejich provedení. Kvalitní pás by měl být ideálně vyztužený a měkký, aby nedocházelo k možným otlakům.

Konstrukce je potažena látkou, v dražších lehátek je velmi časté měkké polstrování. Lehátka, která je možné používat ihned po narození miminka, by měla disponovat polstrovanou vložkou a umožňovat polohování do vodorovné polohy. Z praktického hlediska je vhodné, pokud lehátko disponuje madlem na přenášení. To může současně plit funkci hrazdičky.

Nosnost

Nosnost lehátek se nejčastěji pohybuje v rozmezí 9 – 18 kg. Lehátka s větší nosností by měla umožňovat přestavení na křesílko. U běžných lehátek, která tuto funkci nemají, v drtivé většině případů vysokou nosnost nevyužijete.

Čím je miminko starší, tím více bude vyžadovat volnost, aby mohlo zkoumat svět. Obecně se dá říci, že lehátko patří k pomůckám, které mohou sloužit cca 6 – 9 měsíců.

Napájení

Interaktivní lehátka ve všech podobách potřebují pro správný chod zdroj energie. Nejčastěji se setkáte s lehátky, která jsou napájena pomocí baterií. Toto řešení je praktické, lehátko je možné používat kdykoliv a kdekoliv. V případě vybití baterií je budete v případě některých lehátek vyměnit, ale koupit lze i modely s dobíjecími bateriemi.

Druhou menší skupinu tvoří lehátka, která disponují přívodním kabelem. U těchto výrobků se nemusíte starat o životnost baterií, ale kabel není u tohoto výrobku příliš praktický.

Funkce

Interaktivní lehátka nabízí několik funkcí. S jejich pomocí je možné dítě zabavit, ale také zklidnit a uspat, což je v případě nejmenších dětí věc k nezaplacení. Jak již bylo zmíněno, v drtivé většině jsou součástí lehátek hrazdičky. Hrazdička obsahuje několik zavěšených hraček vyrobených z různých materiálů.

Hračky musí být vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů, nesmí obsahovat žádné malé části, které by mohlo miminko vdechnout. Mnohdy při doteku hračky šustí a pískají. Pokud hračky dítě omrzí, je možné na hrazdičku připnout cokoli jiného, ideální jsou zejména silikonová kousátka nebo klipy na dudlík.

Houpání

Mnoho lehátek je vybaveno nějakým typem houpacího mechanismu. U levnějších typů je třeba houpat ručně, v případě dražších zapnete funkci houpání jedním tlačítkem. U těchto typů je často možné zvolit intenzitu houpání a to pomocí tlačítek nebo dálkového ovladače.

Vibrace

Je funkce velmi podobná houpání. I v tomto případě je možné volit různou intenzitu vibrování.

Melodie a světelné prvky

Velmi častým prvkem je i funkce melodií. Kromě melodie mohou lehátka miminko uklidnit pomocí bílého šumu nebo různých zvuků z přírody. Často je možné volit mezi několika zvuky,

Světelné prvky

Světelné prvky i tato funkce může miminko zaujmout

Polohování

Funkce polohování je velmi vhodná. Díky ní je možné lehátko bez obav používat i v případě novorozených dětí. Využijete je však i u starších dětí, zejména tehdy, kdy miminko v lehátku usne.

Nastavení velikosti

Tuto funkci využijete u tzv. rostoucí lehátka. Tyto lehátka můžete využívat i cca 3 roky. Lehátka, která je možné používat delší dobu, bývají označována jako 2v1 nebo 3v1 a umožňují lehátko přestavit na sedátko nebo houpačku.

Stříška proti slunci

Je praktickým doplňkem, který miminko chrání před přímým sluncem v případě, že budete lehátko používat také venku.

Popruhy

Popruhy stejně jako madlo slouží ke snadnějšímu přemísťování.

Značka

Při výběru vybavení pro nejmenší děti nepodceňujte výrobce. Kvalitní výrobce, který je zaměřen na výrobky určené dětem, vám poskytne bezpečný výrobek vyrobený z certifikovaných materiálů. Mezi tyto výrobce je možné zařadit značku Caretero, Fisher Price, Zopa, Baby Mix, Chicco, Kinderkraft, New Baby atd.

Cena

Ta nejlevnější lehátka je možné koupit již za cca 500 Kč. Jedná se o klasickou podobu, tedy konstrukci potaženou látkou. Pokud upřednostňuje multifunkční lehátko, bude vás zajímat cenová kategorie 1 000 a více Kč. Největší výběr nabízí rozmezí 1 – 2 500 Kč. Jestliže vás zaujala rostoucí lehátka, koupíte je v cenové kategorii 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny lehátek pro miminka

Otázky a odpovědi

Je lehátko pro miminko vhodné?

Lehátka jsou velice praktickými pomůckami, která vám mohou přinést chvilku klidu během náročné péče o miminko. Avšak ani s těmito pomůckami by se to nemělo přehánět.

Obecně se doporučuje, nenechávat nejmenší miminko v lehátku déle než 30 minut denně, zejména v případě, kdy lehátko neumožnuje polohování. Starší dítě je do něj možné umístit na cca 1 hodinu. Nevýhodou lehátek je fixace, která dítěti neumožnuje volný pohyb a tedy správný vývoj.

Jaký výrobek je pro dítě nejvhodnější?

Co se týká správného vývoje, je to jednoznačně jakákoliv podoba hrací deky. Hrací deky bývají často doplněny o hrazdičku s hračkami. Hrazdičku je však možné koupit také samostatně.

Hrací deka poskytuje dítěti množství zábavy, podporuje je v rozvoji a zejména nikterak neomezuje v pohybu. Dítě se může volně přetáčet nebo posunovat, což ho motivuje k dalšímu vývoji.

Jaká jsou nejoblíbenější koupací lehátka?

Každému vyhovuje jiný materiál a jiné provedení. Na základě různých internetových diskuzí však v oblibě vedou jednoduchá molitanová a pěnová lehátka a také koupací polštářek. Nejhůře pak dopadla plastová lehátka, která dle diskutujících při koupání spíše překáží.

Závěr

Při výběru lehátka zohledněte především kvalitního výrobce. Jednotlivý výrobci nabízí větší množství různých výrobků, které se liší provedením a množstvím funkcí a tedy i cenou.

Jednotlivé funkce mohou miminko zklidnit, myslete však na to, že lehátko není vhodné používat dlouhou dobu a proto nemusíte veškeré funkce plně využít. Mezi osvědčené funkce patří zejména houpání a melodie.

Lehátka pro miminka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem pro miminko objednala Momi houpátko Lami v tmavě šedé barvě a jsem z něj nadšená. Maličká v něm vypadá naprosto kouzelně a spokojeně v něm spinká kdykoliv jí do lehátka uložím.

  2. Pořídila jsem maličké lehátko Babybjörn a je super. Hezky si v něm pobrukuje, já jí mám na očích a nemusím se o ní bát.

  3. Pořídil jsem mému malému prckovi, tohle lehátko a je to fakt super věc, můžete klidně vařit a máte ho u sebe.

  4. Za nedlouho se mi narodí miminko, tak jsem si pořídila lehátko a jsem zvědavá jak se mu bude líbit.

  5. Velice obsáhlý článek o lehátkách pro miminka. Velmi mi pomohl, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo