Zábrany na schody

Každý, kdo má doma malé dítě a schody ví, jak důležité je ho ochránit pře případným pádem a tím i vážným zraněním. V tomto případě je pořízení zábrany naprosto nezbytné. Díky schodišťové zábraně budou mít rodiče mnohem více klidu a děti budou v mnohem větším bezpečím.

Výběr zábrany na schody může být na první pohled jednoduchý. Ne každá zábrana však splňuje veškeré bezpečnostní požadavky a vybírat byste ji měli opravdu pečlivě. Při výběru konkrétní zábrany vás bude zajímat pravděpodobně vzhled. O ten se postará výrobní materiál. Mnohem důležitější je však pevnost a funkčnost schodišťové zábrany. Všímat byste si měli kvality konstrukce, způsobu připevnění i otevírání.

Porovnat ceny zábran

Typy

Schody můžete zabezpečit pomocí dvou různých typů zábran. Známější jsou pevné bezpečnostní zábrany, méně známé jsou zábrany v podobě bezpečnostních sítí.

Bezpečnostní zábrany

Bezpečnostní zábrany má podobu malé branky a nejčastěji je vyrobena ze dřeva nebo kovu. Zábranu je třeba instalovat ve chvíli, kdy se malé dítě začne pohybovat tak, že pro něho schodiště nebude bezpečné. Bezpečnostní zábranu byste měli ideálně instalovat na spodní i horní část schodiště. Výhodou klasických zábran je, že je budete moci poměrně snadno sladit se schodišťovým zábradlím. Díky tomu bude schodiště působit celistvým dojmem.

Dětské zábrany se liší způsobem otevírání, některé jsou vybaveny západkami, jiné bude možné dokonce uzamknout.

Bezpečnostní sítě

Méně rozšířené jsou zábrany v podobě bezpečnostních sítí. Bezpečnostní sítě můžete stejně jako klasickou zábranu nainstalovat na schody, do dveří, oken, či na jakákoliv jiná místa. Síť stejně jako zábrana dítě na schody nepustí a menšími otvory nebude tak snadno možné házet hračky. Výhodou je i to, že síť budete moci snáze přizpůsobit prostorovým možnostem.

Síťové zábrany jsou vyrobeny z odolných a velmi pevných syntetických materiálů. Pro děti jsou tak i tyto zábrany naprosto bezpečné. Síťové zábrany jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození, a odolají i různým povětrnostním vlivům. Instalovat je tak budete moci i na venkovní schodiště, zábradlí terasy nebo balkonu.

Výhodou sítě je snadná instalace, která se obejde bez stavebních zásahů. Koupit je můžete v mnoha barvách.

Instalace

V závislosti na způsobu instalace se zábrany dělí na dva hlavní typy. Prvním typem jsou zábrany šroubovací, druhým zábrany přítlačné.

  • Šroubovací zábrany – tyto zábrany je možné upevnit do stěn i dveřních rámů pomocí šroubů a vrutů. Instalace zábrany je složitější, avšak počítat musíte s její vyšší pevností. Šroubovací zábrany jsou tak nejvhodnější volbou na horní části schodišť. Po demontáži zábrany zůstanou ve zdech viditelné stopy.
  • Přítlačné – instalují se pomocí přítlaku, v tomto případě není nutný jakýkoliv zásah do stěn a obejdete se i bez nářadí. Zábranu přichytíte mezi dvě podpěry pomocí přítlaku, montáž a demontáž zábrany je v tomto případě snadnější. Snadná instalace je však na úkor nižší pevnosti.

Způsob otevírání

Zábrana musí být pevná, dítě by ji nemělo být schopné samo otevřít. Kvalitní zábrana by tak měla být vybavena velmi důmyslným mechanismem. Ten by měl být ideálně mino dosah zábrany. Z hlediska rodiče je však praktické, pokud bude moci zábranu otevřít pouze jednou rukou. V tomto případě je nejlepší různé mechanismy vyzkoušet a vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Konstrukce

Konstrukce zábran se vyrábí z několika materiálů. Materiál ovlivňuje vzhled, cenu, ale i kvalitu konstrukce. Nejžádanější jsou zábrany vyrobené ze dřeva a kovu. Tyto materiály jsou nejoblíbenější díky své vysoké odolnosti a dlouhé životnosti. Koupit můžete i levnější plastovou nebo textilní zábranu.

Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, myslet musíte zejména na to, aby byla zábrana bezpečná. Každá kvalitní zábrana musí splňovat normu EN 1930:2011. Tato norma značí i to, zda jsou materiály zdravotně nezávadné. Při nákupu zábrany zkontrolujte, zda na hranách nejsou ostré hrany, vyčuhující hřebíky nebo šrouby.

Značka

Zábrany na schody jsou na trhu zastoupeny v poměrně velkém počtu. Pevnou bezpečností zábranu budete moci koupit například od BabyDan, Hauck, Reer, Geuther, Dks, Malatec, Umbra nebo třeba Wenko. Síťovou zábranu koupíte od Lionelo, Merco či InnovaGoods. Síťové zábrany z oky je třeba nechat vyrobit na míru, nebo ji můžete vyrobit svépomocí.

Cena

Zábrana na schody je bezpečnostní prvek, který bude ve vaší domácnosti sloužit několik měsíců nebo let. Úkolem zábrany je ochránit malé děti a při jejím nákupu tak není rozumné zbytečně šetřit. Nápadně levné zábrany nemusí být spolehlivé a často ani nesplňují potřebné bezpečnostní požadavky. Proto preferujte nákup značkových, certifikovaných zábran. Cenu těchto zábran určuje velikost i výrobní materiál a nejčastěji bývá v rozmezí 500 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny zábran

Otázky a odpovědi

Na co se pří výběru zábrany na schody zaměřit?

Nejdůležitější je vždy dostatečně pevná konstrukce, která by však neměla plnit funkci oporu pro dětské nožky. To znamená, že dítě by nemělo být schopné zábranu přelézt. Všímat byste si měli i odstupu mezer, mezi mezery nesmí projít malá dětská hlava. Nekvalitní zábrany mohou mít dokonce tak velké mezery, které dokáže dítě prolézt. Zábrana by měla být navíc schopná odolat tlaku opřeného dítěte.

Jaké zábrany je možné do domácnosti pořídit?

Kromě zábrany na schody můžete svoji domácnost zabezpečit zábranou do dveří. Tyto zábrany poslouží k omezení vstupu do místnosti, nebo naopak zabrání případnému útěku z místnosti. Zábranu můžete instalovat do interiérových i balkonových dveří. Pomocí dalších zábran můžete zabezpečit i okna. Speciálním typem jsou i zábrany pro psy a kočky.

Tyto zábrany se vyrábí většinou ze sítí a můžete je velmi snadno nainstalovat i demontovat. Zábranou můžete kromě domácnosti vybavit vaše auto.

V jakých velikostech se zábrany do dveří vyrábí?

Zábrany jsou dostupné v mnoha velikostech. Nejčastěji se jedná o rozměry od 60 – 100 cm. V mnoha případech je možné zábranu podle potřeb velikostně nastavit. K dalším zábranám budete moci dokoupit prodloužení. Běžná výška zábran je nejčastěji v rozmezí 70 – 90 cm. Jestliže si z běžně dostupných velikostí nevyberete, můžete si nechat zábranu vyrobit na míru.

Závěr

Zábrana na schody je bezpečnostním prvkem v domácnosti, kde se vyskytují malé děti, ale i zvířecí mazlíčci. Pomocí zábrany zabráníte nežádoucímu vstupu na schodiště a výrazně tak eliminujete možné riziko pádu. Zábrany jsou dostupné v různých velikostech, některé zábrany jsou dokonce nastavitelné.

Nejžádanější jsou zábrany vyrobené ze dřeva nebo kovu. Kromě těchto však můžete narazit i na jinou podobu zábran. Úkolem zábrany je zabezpečit domácnost a ochránit nejmenší obyvatele. Proto byste měli vždy kupovat zábranu, která splňuje bezpečnostní normy EN 1930:2011.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo