Létací draci

Pouštění draka je zábava, kterou se baví děti i dospělí desítky či stovky let. Nejen malí se těší na podzimní drakiády, kdy se k nebi vznese velké množství draků různých velikostí a podob. Pouštění draka je typickou podzimní zábavou pro školky i školní družiny, ale s drakem vyráží na louky pravidelně celé rodiny.

O létající draky je velký zájem i z důvodu jejich obrovské nabídky. Na trh přihází stále nové atraktivní modely, které k nákupu doslova lákají. Z důvodu ještě větší popularity lze kromě notoricky známých draků pořídit i moderní dvoušňůrové řiditelné draky, se kterými můžete ve vzduchu provádět i různé akrobatické kousky. Jak tedy vybrat toho správného draka na létání, který splní veškerá vaše očekávání?

Porovnat ceny létacích draků

Nejlepší létací draci

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Günther pro děti CARS 3 115×63 cm 90 % 169 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Rappa drak létající tygr 120 x 61 cm 90 % 65 Kč Zobrazit Dudlu.cz
3. Wiky Drak Krtek na bruslích 68 x 73 cm 66 % 49 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Létající draci mají mnoho podob, svého draka tak mohou pouštět malé děti i ti starší, kteří si z velké nabídky vyberou velkého řiditelného draka podle svého vkusu.

Jednošňůrový drak

Nejmenším dětem jsou určeni menší jednošňůrkoví draci, kteří je možné ovládat pomocí jediné šňůrky. Součástí některých draků je i ocas, ten zajišťuje ve vzduchu větší stabilitu. Draci pro malé děti patří mezi nejlevnější varianty, zakoupit je můžete v mnoha podobách. Kromě klasické podoby lze koupit draka v podobě letadel, motýlků nebo 3D zvířátek. Čím propracovanějšího draka vyberete, tím vyšší bude jeho pořizovací cena.

Dvoušňůrový drak

Dvoušňůroví draci se dělí do dvou skupin. V té první najdete draky akrobatické a druhá se specializuje na draky padákové. Dvoušňůrový drak se od jednošňůrového liší především způsobem ovládání. Draka budete ovládat za pomocí dvou tažných lanek uchycených po stranách křídel. Ovládání je tedy mnohem složitější a poradí si s ním starší děti a dospělí. Na jejich výrobu se používají mnohem kvalitnější a odolnější materiály, což se pochopitelně odráží i na vyšší pořizovací ceně

  • Akrobatický drak – všichni tito draci vzhledem připomínají rogalo případně delta křídlo. Co se týká vzhledu nelze zvolit libovolný tvar, ale spokojit se musíte pouze s výběrem potisku. Akrobatický drak je vhodný pro starší děti a dospělé, kteří s ním budou provádět různé akrobatické kousky, loopingy, výkruty a mnoho dalšího. Také zde lze koupit draka doplněného o ocas. V tomto případě je ocas spíše pro efekt než pro funkčnost. Drak s dlouhým ocasem bude při manévrování vypadat mnohem působivěji.
  • Padákový drak – padákového draka lze vzhledově přirovnat ke kitu nebo padákovému křídlu. Tito draci patří k vůbec největším a vynikají opravdu velkým tahem. Ovládat je tak opět mohou pouze starší děti nebo dospělí. Největší předností těchto draků je jednoduchá konstrukce, draka není nutné před použitím nijak sestavovat, stačí pouze připnout lanko a můžete vyrazit za zábavou. Aby však drak létal, bude potřebovat opravdu dobré povětrnostní podmínky. Ke stabilnímu letu je důležité, aby byly obě komory, které tvoří celou plochu draka, naplněny vzduchem. Nevýhodou padákových draků je vysoká pořizovací cena.

Materiál

Drak na pouštění je vyroben z různých materiálů. Výrobní materiál je odvozen od typu draka a má rozhodující vliv na pořizovací cenu.

  • Jednošňůrový drak – nejlevnější draci mají nosnou plochu vyrobenou z polyesterové tkaniny nebo PE folie. PE folie se používá i na výrobu ocasu. Kontrakce draka je vyrobena z plastových částí.
  • Dvoušňůrový drak – dražší draci jsou vyrobeni z pevného a odolného polyesteru. O větší odolnost se postarají zesílené švy. Konstrukce draka je sklolaminátová a ustojí i větší či častější pády.

Značka

Létací drak není nijak náročný výrobek a lámat si hlavu nad výběrem správného výrobce, není pro mnohé nijak podstatné. Jestliže však od draka očekáváte alespoň nějakou životnost a budete chtít draka, kterého dostanete bez potíží do vzduchu, je důležitý i výrobce. Za kvalitní lze považovat draka značky Wiki, Alltoys, Sparkys, Mac Toys, KIK, Rhombus, Lamps, Günther, X Kites nebo InVento.

Cena

Nejlevnějšího klasického draka koupíte za méně než 50 Kč. Nevýhodou takto levných draků je nekvalitní materiál, většinou se jedná o papír nebo igelit. Kvalitní drak z papírnictví vyjde na 70 – 200 Kč. Cena není stále nijak vysoká a na draka se budete moci spolehnout a užít si sním více než jedno pouštění. Dražší jsou akrobatičtí a padákový draci, jejich cena začíná na 200 Kč a končí na více než 1 000 Kč. Za spolehlivé lze považovat draky s cenou okolo 500 Kč.

Porovnat ceny létacích draků

Otázky a odpovědi

Je lepší draka koupit nebo ho doma vyrobit?

Výroba draka je pro mnohé něco jako tradice. To, zda podomácku vyrobený drak opravdu vhlédne je dáno šikovností konstruktéra. Jestliže si na domácí výrobu netroufnete, bude lepší draka koupit. Výběr je velký a máte mnohem větší jistotu, že drak bude spolehlivý a opravdu vzlétne do vzduchu. Výhodou kupovaných draků je i rychlé a snadné sestavení. Drak vyrobený doma bude levnější, jeho vzhled přizpůsobíte svému vkusu. Při výrobě draka se zabavíte na delší dobu, ale ne vždy máte jistotu, že drak skutečně vzlétne.

Jak velkého akrobatického draka vybrat?

Akrobatický drak vás svou velikostí doslova ohromí. Největší draci mají rozpětí křídel více než 2 metry. Ti, kteří s pouštěním akrobatického draka začínají, by měli zůstat přece jenom při zemi a zaměřit se na draky s rozpětím křídel od 150 – 180 cm. K dostání jsou i menší draci s velikostí do 130 cm. Tito draci mohou být pro začátečníky přitažlivější, ale v tomto případě je jejich nevýhodou velká rychlost, která začátečníkům pouštění nijak neusnadní. Draci s velikostí od 180 – 250 cm budou vhodnou volbou pro ty, kteří hledají draka pro free – style nebo přesné létání.

Má velikost draka i na sílu větru?

Aby drak létal, bude potřebovat alespoň nějaké povětrnostní podmínky. Ve slabším větru budou lépe létat větší draci. Menší draci budou potřebovat o něco silnější vítr. Jestliže se rozhodnete vyrazit do větrného počasí s velkým drakem, budete mít více práce s jeho ovládáním a vypořádat se musíte i s velkým tahem.

Závěr

Vybrat toho správného draka nemusí být úplně snadné. Jednošňůrový drak je kalikou, která zabaví pouze malé děti do věku cca 6 let. Klasického draka můžete koupit nebo vyrobit doma, v obou případech je nutné počítat s kratší životností, protože se na výrobu používají ne příliš odolné materiály.

Dětem od 6 let a dospělým udělají radost dvoukřídlový akrobatičtí nebo padákový draci. Tito draci vám umožní ve vzduchu provádět různé akrobatické kousky. Na výrobu dvoušňůrových draků se používají mnohem kvalitnější materiály, které zaručují dlouhou životnost.


Zdroj: www.rcprofi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Koupila jsem prckům Teddies nylon barevného draka a vypadá skvěle. Děti si s ním vyhrají vždy celé dny. Má velmi kvalitní zpracování a cena byla super.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo