Lyžařské boty

Lyžařské boty jsou společně s lyžemi a helmou základní součástí lyžařské výbavy. Lyžáky výrazným způsobem ovlivňují sportovní výkon a pohodlí. Důležitá je tvrdost boty, která má zase vliv na ovladatelnost lyže. Boty a lyže spolu musí tvořit kompaktní a vyvážený celek, proto se u tohoto výrobku podřizuje vše optimálnímu přenosu sil bez zbytečné ztráty energie.

Přeskáče a jejich výběr velmi úzce souvisí s typem lyží, ke kterým jsou určeny. Výběr lyží ovlivní i úroveň lyžaře, typ lyží a také fyzické parametry, tedy výška, hmotnost a velikost chodidla.

Porovnat ceny lyžařských bot

Nejlepší lyžařské boty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fischer TRAVERS CS 21/22 100 % 11 990 Kč Zobrazit Boatpark.cz
2. Tecnica Mach1 85 W HV HEAT 18/19 100 % 6 999 Kč Zobrazit Madejasport.cz
3. Dynafit TLT 8 Expedition CR 21/22 97 % 9 990 Kč Zobrazit Harfasport.cz
4. Dynafit TLT8 Expedition CR W 20/21 95 % 9 990 Kč Zobrazit Hudy.cz
5. Fischer MY TRAVERS GR 21/22 90 % 8 990 Kč Zobrazit Hudy.cz

Typy

Na výběr lyžáků má vliv i úroveň lyžaře. Dle úrovně se lyžáky dělí na rekreační, sportovní a závodní. Zdatní lyžaři budou potřebovat tvrdou obuv, rekreačním lyžařům a začátečníkům je doporučováno začít s mnohem měkčí obuví.

Rekreační lyžaři

Modely pro rekreační lyžaře musí být především pohodlné. Měkká obuv je vhodná i pro ty, kde preferují spíše pohodový styl jízdy. Lyžáky mívají nízký Flex index od 60 – 80, širší skelet a uvnitř boty je silnější vnitřní botička.

Sportovní rekreační lyžaři

Boty pro tuto skupinu lyžařů jsou vůbec nejoblíbenější. Lyžáky umožňují precizní přenos síly a stále dostatečně velké pohodlí. Flex index těchto lyžáků má hodnoty 80 – 100, šířka skeletu je v rozmezí 100 – 104 mm. Obvykle lze šířku boty zvětšit pomocí tepelného ztvarování.

Sportovní lyžaři

Sportovní lyžáky se vyznačují dokonalým přenosem síly, kterému je podřízena konstrukce lyžařské boty. Flex index dosahuje hodnot od 100 – 150, šířka skeletu se pak standardně pohybuje mezi 97 – 102 mm. Boty pro sportovní lyžaře jsou nejužší a umožní vám mnohem lépe ovládat lyže.

Závodní lyžaři

Lyžáky pro závodní lyžaře jsou samostatnou kapitolou. Investice do těchto bot se nevyplatí ani tomu nejzdatnějšímu sportovnímu lyžaři. Závodní lyžáky mají nejtvrdší skelet, flex index je 150 – 160. Samotné boty jsou pak velmi úzké a značně nepohodlné.

Velikost

Také velikost boty z velké části určuje úroveň lyžaře. Zatímco rekreační lyžaři mohou jezdit v botách, které jsou i o něco větší a poskytnou jim dokonalý komfort, budou sportovní lyžaři naopak potřebovat spíše těsnější a tedy i méně pohodlnou botu.

Lyžařské boty jsou k dostání v mnoha velikostech, velký výběr mají děti, ženy i muži. Tak jako v případě jiné obuvi platí, že botu si budete muset před nákupem vyzkoušet. V mnohých prodejnách si můžete nohy před výběrem boty dokonce změřit. Měří se délka i šířka chodidla.

Při zkoušení byste měli dodržovat i postup zapínání. Nejprve se zapíná spodní přezka v oblasti holeně. Ta vám zafixuje nohu do správné polohy. Poté zapnete ostatní vyšší přezky komínu a nakonec přezky v oblasti nártu.

Flex index

Flex index neboli tvrdost boty je velice důležitý parametr, který souvisí s úrovní lyžaře. Boty mají tvrdost značenou číselně, nejměkčí lyžáky mají flex index 35, nejtvrdší pak 170.

 • 40 – 60 – tyto nejměkčí boty můžete pořídit dětem i dospělým. Měkké lyžáky budou vyhovovat pouze opravdu nenáročným lyžařům.
 • 60 – 80 – stále se jedná o poměrně měkké boty vhodné pro rekreační lyžaře s nižší hmotností.
 • 80 – 100 – tento flex index je určen sportovně rekreačním lyžařům a rekreačním lyžařům s vyšší hmotností.
 • 100 – 120 – tvrdší a méně pohodlná obuv pro sportovní lyžaře.
 • 130 – 150 – lyžáky pro ambiciózní lyžaře, kteří však nelyžují závodně či profesionálně. Lyžáky s tvrdostí 150 jsou již velmi nepohodlné a nejsou vhodné pro civilní lyžaře.
 • 150 – 170 – boty určeny profesionálním závodním lyžařům.

Možnosti

Ačkoliv budete vybírat přezkáče opravdu svědomitě, nemusí vám boty úplně vyhovovat. Nové lyžáky si však můžete nechat v prodejně upravit na míru. Možnost úpravy využívají spíše pokročilejší lyžaři, pro začátečníky, kteří mají méně zkušeností tato služba, nebývá zase tolik atraktivní.

Mezi dodatečnou úpravu patří například:

 • Speciální vložky – dražší boty mají tepelně upravitelné vložky. Ty lze po nahřátí vytvarovat podle nohy lyžaře.
 • Skelet – tepelně lze tvarovat i skelet boty. Po vytvarování do ideální podoby se zvýší pohodlí lyžaře a zlepší jízdní vlastnosti.
 • Další úpravy skeletu – skelet boty lze i zbrousit či různě vytahovat. K vytěsňování se používá speciální pěna.

Značka

Vybrat správného výrobce je velice důležité. Ačkoliv přestavují lyžáky poměrně velkou investici, obzvlášť v případě, kdy lyžařskou výstroj pořizujete více členům rodiny, nevyplatí se na tomto vybavení nijak šetřit. Proto byste měli vždy sáhnout pouze po obuvi osvědčených výrobců, mezi které patří například K2, Fisher, Alpina, Salomon, Tecnica, Lange, Head, Boot Doc nebo Atomic.

Cena

Také cenu ovlivňují lyžařské schopnosti, ale také věk lyžaře. Nejlevnější jsou dětské lyžáky, jejichž cena začíná na 1 000 Kč. Od 2 500 Kč lze koupit dětské sportovní a závodní lyžáky, ale i první boty vhodné pro dospělé nenáročné lyžaře.

Nejoblíbenější je cenové rozpětí 3 000 – 5 000 Kč. Zde jsou zastoupeny kvalitní rekreační i sportovní lyžáky. Ještě tvrdší boty pro milovníky rychlé jízdy můžete koupit za 7 – 10 000 Kč. Nejdražší boty pak vyjdou na 15 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny lyžařských bot

Otázky a odpovědi

Jak se liší dámské lyžáky od lyžáků pro muže?

Dámské lyžáky mají kromě jiného vzhledu také jiné technologie, které respektují anatomické odlišnosti žen. Lyžáky mají obecně nižší komín, odlišný je i tvar skeletu v přední části boty. Dámské lyžáky mají i nižší Flex index.

Vnitřní botička je zpracována s důrazem na maximální tepelnou izolaci a také komfort. Dámské lyžařské boty mají rovněž méně přezek a nazouvání a vyzouvání boty je tak pro ženy komfortnější. Také dámy mají lyžáky rozděleny na různé úrovně a na své si přijdou rekreační i sportovní lyžařky.

Jak vybrat dětské lyžáky?

Dětské lyžáky jsou s ohledem na věk dítěte zkonstruovány tak, aby s rostoucí úrovní lyžařských dovedností bylo možné vybírat odpovídající tvrdost skeletu boty. Lyžáky pro nejmenší děti mívají pouze jednu přezku. I nejmenší děti mají boty rozděleny na dvě úrovně, kromě rekreačních spíše designových bot, můžete koupit boty pro malého závodníka.

Co vědět o vnitřní botičce?

Vnitřní botičky se vyrábí z různých materiálů. Oblíbené jsou botičky vyrobené z materiálů s tvarovou pamětí. Tento materiál se dokáže velmi dobře přizpůsobit tvaru vaší nohy. Termoplastická botička vám umožní zvětšit vnitřní rozměr i individuální tvarování.

Závěr

Výběr správné lyžařské obuvi je velmi důležitý a neměli byste ho nijak uspěchat. Aby byly lyžáky skutečně funkční, je důležité zvolit správnou tvrdost. Sportovci, kteří preferují rychlou jízdu a dbají na kvalitu oblouků, budou potřebovat tvrdší boty.

Rekreační lyžaři, kteří si chtějí pouze užít zimní radovánky, vystačí s měkčími, ale pohodlnějšími botami. Základem je pak pochopitelně vybrat boty správné velikosti. Zde vám budou nápomocní zaměstnanci kamenných obchodů, kteří vám mohou chodidla přeměřit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportisimo.cz, www.lyze-radotin.cz, www.heliasport.cz, www.lyzelyze.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (43 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Jezdím na hory pravidelně a zatím mi nejvíc vyhovují lyžařské boty Nordica, protože mají fakt super kvalitu. Na noze perfektně sedí, nijak netlačí, nejsou zbytečně těžké a chodí se v nich příjemně, takže doporučuji.

 2. Já sice patřím k těm rekreačním lyžařům, protože jedu lyžovat jen když se mi chce nebo ve chvíli, kdy mám čas, ale i tak si dávám záležet na tom, aby bylo vybavení kvalitní a spolehlivé. To je také důvod, proč již dlouhá léta nakupuji pouze od osvědčených značek a za sebe doporučuji K2 a Salomon.

 3. Když jsem si vybírala vhodné lyžařské boty, padla volba na Fischer travers a přestože na počátku trochu odrazovala jejich cena, nakonec jsem ráda, že jsem si je koupila. Jsou pohodlné, kvalitní a hlavně odolné, což je potěšující, že si hned člověk nemusí pořizovat jiné. Za svou osobu mohu jednoznačně doporučit.

 4. Já už si celá léta kupuji lyžařské boty od značky Alpina a jsem maximálně spokojená. Kvalita je vždy špičková, stejně jako zpracování a ještě jsou velmi pohodlné. Určitě mohu tuto značku vřele doporučit, protože budete stejně nadšení jako já.

Přidat komentář

Recenzer
Logo