Vázání na lyže

Vázání je nepostradatelnou součástí lyže a jeho výběr je tak nesmírně důležitý. Lyžařské vázání je v mnoha případech součástí samotné lyže. Pouze v některých případech bude nutné koupit vázání samostatně. Výběr vázání na lyže pak může být komplikovaný, protože jednotlivých modelů je celá řada a na každý typ lyží bude nutné vybrat trochu jiné vázání.

Lyžařské vázání lze rozdělit do 3 základních skupin. Pokud pouze pořizujete nové vázání k nových lyžím, bude jeho výběr velmi snadný. Vodítkem bude v tomto případě právě vaše staré vázání.

V případě nového vázání je nutné zajistit kompatibilitu nejen s lyžemi, ale také lyžařskou obuví. V obchodech je vázání rozděleno do skupin i podle lyžařských schopností. Mezi další základní kritéria, kterými byste se měli při výběru vázání řídit, patří styl jízdy a hmotnost lyžaře.

Porovnat ceny vázání na lyže

Typy

Vázání na lyže je rozděleno do 3 základních skupin. Klasikou je sjezdové vázání, dalším typem je vázání pinové a platformové. Kromě základního lze vybírat i mezi vázáním speciálním.

Sjezdové vázání

Sjezdové vázání patří mezi nejklasičtější typ vázání. Sjezdové vázání lze pochopitelně použít na sjezdové lyže, ale umístit je můžete i na lyže parkové. Vázání umožňuje boty rychle nacvaknout a nastupování je tak velmi jednoduché. Sjezdové vázání se vyznačuje menší velikostí a velmi dobrou bezpečností.

Pinové vázání

Toto vázání je nejlehčí, jedná se o jednoduchou kovovou konstrukci, která drží lyžařskou botu. Pinové vázání vám umožňuje volný pohyb paty při výšlapech na kopec. Patka je výškově nastavitelná. Pinové vázání je určeno pro skialpové lyže a výjimečně se používá i pro freeridové lyže.

Platformové vázání

Je považováno za kompromis mezi sjezdovým a pinovým vázáním. Platformové vázání vychází ze sjezdového vázání, které je umístěno na pohyblivé platformě. Díky tomu můžete využívat výhody pinového vázání.

Platformové vázání poskytuje také výhody sjezdového vázání, spolehnout se můžete na dostatečnou vypínací sílu a pevnost. Nevýhodou tohoto vázání je však poměrně vysoká hmotnost, díky ní je vázání primárně určeno na freeridové lyže.

Speciální typy

Kromě základních jsou k dostání i speciální typy vázání vhodné pro skialp, freeride či Freestyle.

  • Skialp – tato disciplína vyžaduje velmi lehké vázání. Vázání pro skialp je tedy o cca polovinu lehčí a zajistí vám komfortní sjezdy.
  • Freeride – freeridisté potřebují vázání, které jim umožní volný pohyb terénem. Freeridové vázání bývá velmi často dělené a doplněné o vrstvu, která tlumí nárazy během skoků. Vázání můžete používat i při sjezdech.
  • Závodní – toto vázání vám na svahu zaručí extrémně rychlou jízdu.

DIN

Tyto písmena označují stupnici vypínací síly. Stupnice DIN je v rozmezí 0,5 – 18 a pomůže vám k dokonalému nastavení vázání v závislosti na zkušenosti a hmotnosti lyžaře. Při nastavování se berou v potaz i některé další parametry.

Obecně se dá říct ze hodnota DIN se rovná 1/10 hmotnosti lyžaře. Velkou roli při nastavení však hrají již zmíněné schopnosti lyžaře, protože stejnou hodnotu DIN nelze nastavit začátečníkovi a velmi zkušenému lyžaři, ačkoliv oba mají tu stejnou hmotnost.

Začátečníkům se tak doporučuje DIN nastavit spíše na menší hodnotu a pokročilým lyžařům se DIN nastavuje na hodnotu vyšší.

  • DIN 0,5 – vázání pro děti s hmotností od 11 – 30 kg.
  • DIN 4,5 – vázání pro děti s hmotností do 45 kg.
  • DIN 7 – vázání pro starší děti s hmotností do 75 kg. Tato hodnota není určena dospělým.
  • DIN 9 – vázání pro ženy s juniory s hmotností do 90 kg.
  • DIN 10 – nejpoužívanější hodnota DIN, která bývá běžnou součástí universálních lyží. Vhodné je pro všechny lyžaře s hmotností do 100 kg.
  • DIN 12 – vázání pro pokročilé lyžaře a obecně lyžaře s vyšší hmotností. Tato hodnota však není úplně vhodná pro začátečníky. Toto vázání se používá u drahých modelů lyží. Maximální hmotnost lyžaře je do 120 kg.
  • DIN 14 – vázání je určeno výhradně zkušeným lyžařům a není tedy vhodné pro začátečníky. U tohoto vázání není uveden váhový limit.
  • DIN 16 – vázání, které mohou používat pouze opravdu špičkový lyžaři, kteří nelyžují závodně.
  • DIN 18 – toto vázání je určeno profesionálním lyžařům.

Brzda

Součástí vázání je brzda, která se postará o to, aby vyzutá lyže na svahu neujela. Brzda nebývá součástí vázání a koupit ji musíte samostatně. Brzdu je nutné vybírat podle tloušťky lyže, a důležité je vybrat brzdu kompatibilní s vázáním, protože ji musíte do vázání specifickým způsobem zacvaknout.

Značka

Vázání na lyže koupíte od předních výrobců lyží. Díky tomu lze poměrně jednoduše zkombinovat typ lyží s typem vázání. Vybírat stejnou značku lyží a vázání se doporučuje samotnými výrobci i prodejci. Kvalitní vázání na lyže tak koupíte od Salomon, Atomic, Rottefella, Rossignol či Technopro.

Cena

Pořizovací cena vázání začíná na cca 600 Kč. Pro běžného lyžaře bude dostačující vázání s cenou od 1 – 2 000 Kč. Lyžaři s většími nároky pořídí vázání za cenu od 3 – 6 000 Kč. Ti nejnáročnější však mohou za vázání zaplatit i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny vázání na lyže

Údržba

Vázání je velmi důležitý bezpečnostní prvek, a aby fungovalo správně, je nutné se o něho patřičně starat. Základem je lyžařské vázání správně seřídit, konkrétně by měla být správně seřízená vypínací síla na patě i špičce. O seřízení vázání by se měl vždy postarat kvalifikovaný odborník. Do lyžařského servisu je nutné s lyžemi zajít alespoň 1x za rok, zde vám vázání seřídí na počkání a zajistí tak jeho maximální funkčnost.

Otázky a odpovědi

Jak postupovat při výběru nového vázání?

Pokud pořizujete nové vázání jako výměnu za vázání starší a již nevyhovující, bude vám vodítkem staré vázání. Při koupi celého lyžařského setu se doporučuje zbytečně nekombinovat více druhů výrobků. Ke sportovním lyžím například nepatří rekreační vázání atd. S výběrem vám pak pomohou i zaměstnanci specializovaných prodejen. Prodavači postačí sdělit pouze upřednostňovaný styl jízdy, lyžařské schopnosti a vaši hmotnost.

Jak důležité je správné nastavení DIN?

Nastavit správnou hodnotu DIN je velmi důležité. Hodnota DIN je dokonce považována za základ, co se bezpečnosti týká. V případě, kdy je DIN nastaveno špatně, může dojít i k fatálním úrazům, nehledě na to, zda je lyžař expert nebo začátečník.

Seřízení vázání se tak doporučuje vždy přenechat na specialistovi, který vám vázání nastaví spolehlivě a jako bonus od něho dostanete potvrzení o seřízení. To můžete použít jako doklad pro pojišťovnu v případě, kdy budete řešit případný úraz.

V čem se liší skialpové vázání od vázání sjezdového?

Rozdíl je v samotné konstrukci těchto vázání. Skialpové vázání vám umožní volný pohyb po horách. Při výstupu tak budete mít volnou patu a lyžáky tak budete k lyži připínat pouze v přední části. Skialpové vázání má i zadní část, kterou však budete používat pouze při sjezdu. Skialpové vázání mívá často polohovatelnou patní opěrku, v závislosti na terénu si tak můžete vázání dle potřeby nastavit.

Závěr

Vázání je nedílnou součástí lyže, potřebovat ho bude naprosto každý. Drtivou většinu lyží pro běžné lyžaře koupíte společně s vázáním. Lyžaři s většími nároky si mohou lyže sestavit přesně podle svých potřeb.

Čas od času může být nutné vyměnit staré vázání za nové. Z tohoto důvodu můžete koupit vázání ve všech věkových kategoriích. Jednotlivá vázání jsou pak rozdělena i podle lyžařských dovedností. Vázání na lyže je ideální kupovat ve specializovaných prodejnách, kde vám s výběrem poradí a vázání s lyží rovnou seřídí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.lyze-radotin.cz, www.misfit.cz, www.sportisimo.cz, www.intersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Tak já nutně sháněl nové vázání a dlouho jsem si nemohl vybrat. Nakonec jsem si objednal sjezdové vázání Tyrolia Attack2 11 Gw Brake 100 20/21 a rozhodně jsem udělal dobře, protože má fakt parádní kvalitu a celkově velmi vyhovující zpracování, takže jsem maximálně spokojený.

  2. Dal jsem na radu přátel a koupil si sjezdové vázání Armada N Shift MNC 13 22/23, se kterým jsem opravdu hodně spokojený, protože je velmi kvalitní, má špičkové zpracování a celkově je vyhovující. Rozhodně za sebe mohu vřele doporučit, neboť jej mám vyzkoušené již několikrát a paráda.

  3. Já preferuji pinové vázání, protože mi k mým volnočasovým a sportovním aktivitám vyhovuje nejlépe. Samozřejmě, že to není zase až tak levná záležitost, ale člověk si rád připlatí za kvalitu.

  4. Pro sebe jsem si objednával sjezdové vázání Marker KING PIN 10 100mm 19/20 a musím uznat, že je dost dobře zpracované a kvalitní. Jediné co by někoho mohlo trochu odradit je vyšší pořizovací cena, protože ta prostě není pro každého.

  5. Já používám sjezdové vázání Marker Race Xcell 16 19/20 a spokojenost. Přesně splnilo mé očekávání a odpracuje si svoje naprosto bez problémů. Cena byla kolem čtyř tisíc, což nebyla žádná závratná suma, rozhodně ale koupě stála za to.

Přidat komentář

Recenzer
Logo