Tašky na lyžařské boty (vaky, batohy)

Taška na lyžařské boty není povinnou, ale může být praktickou součástí lyžařské výbavy. Speciální tašku na lyžáky můžete používat nejen na pohodlnější přenášení poměrně těžkých a velkých lyžařských bot, ale využít ji můžete i k jejich uskladnění. Batoh na lyžáky tak může být praktický pro pravidelné i rekreační lyžaře.

Tašky a batohy na lyžáky mají mnoho různých podob a vybírat byste je neměli pouze podle pořizovací ceny. Velmi důležité je zvážit i praktické hledisko, protože do tašky můžete uložit kromě lyžáků i další části lyžařské výbavy.

Díky tomu budete mít vše na jednom místě a při pohybu budete mít volné ruce. Kromě toho mají dražší tašky i některé funkce jako je třeba vyhřívání bot a posloužit může i jako praktická stolička, kterou využijete při obouvání.

Porovnejte ceny tašek na lyžáky

Typy

Používání lyžařských vaků a batohů na boty přináší mnoho výhod. Batohy na boty jsou velmi praktické nejen při přenášení výbavy, ale i během cestování veřejnou dopravou. Do prostorné tašky můžete kromě lyžáků umístit také helmu, rukavice, brýle a další věci.

Do tašky můžete kromě potřebné výbavy pochopitelně uložit i další potřebné věci, peněženku, mobilní telefon, krém na opalování, pití a svačinu. Vše bude bezpečně uloženo, protože kvalitní tašce nechybí voděodolná přihrádka.

Vak na lyžáky

Vaky jsou většinou levnější a disponují menším úložným prostorem. Vak můžete nosit na rameni a k dispozici byste měli mít i klasické držadlo. Vak je vhodný pro přenášení na kratší vzdálenosti a sloužit může i k uskladnění bot. I vaky umožňují kromě lyžáků přenášet i další drobnější předměty. Výhodou vaků je menší nárok na prostor.

Batoh na lyžáky

Batohy jsou obecně rozměrnější a prostornější. Batoh je vybaven klasickými ramenními popruhy a opět nechybí ani rukojeť na přenášení. Batohy mají obvykle více vnitřních oddílů a nechybí ani různý počet bočních kapes.

Do prostorného batohu můžete uložit i zimní oblečení nebo helmu. Obecně jsou batohy vhodné pro náruživější lyžaře, kteří na hory vyráží pravidelně. Používání batohů je praktičtější a jedná se o zdravější formu přenášení.

Materiál

Tašky na lyže se vyrábí prakticky pouze ze dvou materiálů. Jsou jimi nylon a polyester, případně kombinace obou těchto materiálů. V obou případech se jedná o materiály odolné vůči vodě i oděru. V případě, kdy je součástí tašky více vnitřních prostorů, aby byl alespoň jeden prostor také voděodolný. Do této části uložíte mokré boty a ostatní předměty budou chráněny před možných zvlhnutím.

 • Prodyšnost – důležitým parametrem je i prodyšnost tašky. Ta umožňuje vlhkým či mokrým lyžákům vysychat i během přenášení. Z důvodu prodyšnosti by měli být tašky doplněny o větrací otvory popřípadě drenáže.

Popruhy

Tašku na boty budete nosit na rameni nebo na zádech a důležitou částí jsou tak popruhy. U popruhů si nejprve ověřte, zda je budete moci libovolně nastavovat. Tuto funkci však umožňuje každý alespoň trochu kvalitní vak i batoh.

 • Polstrování – kvalita polstrování ovlivňuje komfort při přenášení a z velké části ho určuje pořizovací cena. Levnější tašky bývají vybaveny méně kvalitním polstrováním a jsou tak vhodné pro přenášení na kratší vzdálenosti. Dražší tašky mají robustnější polstrování a jsou pohodlnější i při delším nošení.
 • Možnosti – tašky na lyžařské boty mohou mít odnímatelné popruhy, některé tašky pak umožňují popruhy v případě potřeby zasunout. Tyto možnosti jsou praktické zejména při cestování autem i letadlem.

Možnosti

V závislosti na pořizovací ceně nabízí tašky i různé praktické vychytávky.

 • Utahovací šňůrka – poslouží vám při přenášení mokrého oblečení.
 • Přihrádka ve víku – do malé přihrádky můžete umístit osobní věci, které potřebujete mít ihned po ruce.
 • Kolečka – větší tašky mohou mít i vysouvací madlo a přepravní kolečka. Ty se hodí zejména v místech s větším počtem lidí, kdy nebudete moci nosit tašku na zádech nebo rameni. Většinou se jedná o nádraží, prostředky veřejné dopravy atd.
 • Stolička – tašku na boty můžete použít i jako stoličku. V tomto případě je možné k tašce připevnit malé sedátko.

Značka

Taška na lyžařské boty není úplně levnou záležitostí a její pořízení by mělo představovat dlouhodobější investici. Při nákupu byste se tak měli zaměřit na kvalitní výrobce, které vám na tašku poskytnou záruční lhůtu. Ta je běžně 1 – 2 roky, ale v případě špičkových výrobců může být záruka dokonce 5 let. Předními výrobci těchto tašek jsou Leki, Lange, Head, Acrore, Atomic, Fischer, Solomon nebo Rossignol.

Cena

První tašky na lyžařské boty můžete koupit za cenu okolo 500 Kč. V tomto případě se jedná o jednouché vaky, které využijete při přenášení i uskladňování bot. Levnější vaky jsou uzpůsobeny spíše pro občasné používání a postačí tak především rekreačním lyžařům.

Za cenu do 1 000 Kč je možné koupit kvalitnější vaky a první jednodušší batohy na boty. K dispozici máte méně úložných prostorů a dalších vychytávek. Pro častější používání je vhodné pořídit kvalitnější batoh s cenou do 1 500 Kč. Ti nejnáročnější pak za tašku zaplatí i více než 2 000 Kč.

Porovnejte ceny tašek na lyžáky

Otázky a odpovědi

Jakou tašku do letadla?

Tašku na lyžařské boty můžete použít i jako palubní zavazadlo. Uložit do ní můžete kromě lyžáků i drobnější osobní věci. Pokud budete chtít tašku používat jako palubní zavazadlo, ověřte si před nákupem velikost. Letecké společnosti mají totiž svoje přísné předpisy, co se právě velikosti týče. Praktickou funkcí takto používané tašky jsou odnímatelné popruhy, nebo popruhy, které můžete ukrýt do vnitřního prostoru.

Jak poznat kvalitní tašku na lyžařské boty?

Základem kvalitní lyžařské tašky je robustní a pevná konstrukce. V tašce můžete přenášet i několikakilogramový náklad a je proto nutné, aby byla pevně ušita a měla robustnější zipy. Za kvalitnější jsou pak považovány tašky s větším počtem různých přihrádek či klipů, které využijete k uchycení helmy, bundy atd.

Co je vyhřívaná taška na boty?

Tašky s touto funkcí se od těch běžných nijak neliší. Součástí tašky jsou však i kabely, které vám umožní tašku připojit do autozásuvky na 12 V nebo klasické zásuvky na 220 V. Lyžáky si tak můžete dopředu vyhřát a alespoň nějakou dobu pak těžit z tohoto tepelného komfortu.

Závěr

Tašky na lyžařské boty mají různé podoby. Zatímco levnější tašky poslouží opravdu pouze k převážení lyžáků, ty dražší mají více větších či menších úložných prostorů. Na tašku pak můžete pomocí klipu uchytit i lyžařskou helmu nebo nějaké oblečení.

Uvnitř tašky se pak bude nacházet i další oddělená část na osobní věci nebo další výbavu. Tašku na lyžařské boty tak vybírejte právě podle toho, jak často ji budete používat, do jaké vzdálenosti ji budete přenášet a co vše do hodláte do jejího prostoru umístit. Praktickou vychytávkou pak mohou mít kolečka či funkce ohřevu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.lyze-radotin.cz, www.heliasport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Manžel chtěl nějakou prostornou tašku na lyžařské boty, ale já se v takových věcech vůbec nevyznám, tak jsem byla nakonec ráda, když jsem narazila na váš zajímavý článek, kde jsem se aspoň něco zásadního dozvěděla. Nakonec jsem mu tedy koupila Tecnica Family/Team Skiboot Backpack a měl obrovskou radost. Vejde se toho do něj opravdu hodně, takže mám radost, že jsem vám nakonec koupila tak dobře.

 2. Já si koupil na lyžáky batoh a spokojenost. Má kvalitní zpracování a poskytuje dostatek prostoru.

 3. Udělal jsem si radost a pořídil si Elan 4D Ski Boot Bag 2020/2021. Je super, dobrá kvalita, prostorná a ještě mi ladí s vybavením, což sice není až tak zásadní, ale rozhodně to vypadá lépe, než když máte každý kus jiný. Za sebe tedy doporučuji, navíc stále necelou pětistovku, takže úplně zanedbatelná částka.

 4. Mohu pochválit Atomic Boot and Helmet Bag, protože zcela splnil mé očekávání. Boty jsou uložené, nepoškodí se a taška není zbytečně těžká, takže nemusíte ještě navíc nosit i její váhu, vedle obsahu. Za mou maličkost mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo