Lyžařské brýle

Lyžařské brýle jsou při zimních sportech naprostou nezbytností. Tyto brýle plní řadu funkcí, tou nejdůležitější je pochopitelně ochrana zraku. Brýle vaše oči ochrání před mechanických poškozením i UV zářením. Moderní lyžařské brýle vám díky různých technologiím umožní lépe rozeznávat kontrasty na svahu, zřetelnější jsou i přechody. Díky tomu bude pohyb bezpečnější pro vás i osoby ve vašem okolí.

Při výběru těchto brýlí by vás měla zajímat velikost a propustnost zorníku. Jednotlivé zorníky vám nabízí několik funkcí, které můžete u brýlí ocenit. Čím jsou brýle kvalitnější, tím pochopitelně stoupá jejich pořizovací cena.

Porovnat ceny lyžařských brýlí

Nejlepší lyžařské brýle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Oakley Flight Deck 100 % 3 690 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
2. POC Orb Clarity 100 % 4 690 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Smith Squad 95 % 1 199 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
4. WORKER Molly 94 % 149 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. Smith I/O 84 % 1 319 Kč Zobrazit Snowbitch.cz

Typy

Lyžařské brýle mohou mít několik podob. Kromě klasických brýlí jsou k dostání tzv. brýle na brýle nebo praktická helma vybavená štítem.

Klasické lyžařské brýle

Klasické brýle najdete v mnoha podobách a designech. K dostání jsou pro děti, ženy i muže. V závislosti na ceně můžete vybírat mezi nejjednoduššími modely určenými k rekreačnímu používání. Brýle střední cenové kategorii vám poskytnou řadu dalších vlastností, které zvýší uživatelský komfort.

Brýle přes dioptrické brýle

Tyto brýle se od běžných lyžařských brýlí liší pouze materiálem a velikostí rámečku. Rámeček je v horní části širší a to právě z důvodu, aby bylo možné brýle umístit na dioptrické brýle. V místech, kde se nachází obroučky dioptrických brýlí, rámeček chybí, nebo je velmi měkký. Díky tomu můžete brýle pohodlně nasadit.

Lyžařská helma se štítem

Koupit můžete i helmu opatřenou štítem. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že se nemusíte o brýle starat. Stačí pouze sklopit štít a můžete vyrazit na sjezdovku. Nevýhodou helmy se štítem je často skutečnost, že štít tak dokonale nedosedne na váš obličej.

Citlivější uživatelé tak mohou vinou podfukování pod štítem slzet. Lyžařská helma se štítem však může více vyhovovat lyžařům, kteří běžně nosí dioptrické brýle a běžné brýle jim tolik nesednou.

Zorník

Tento parametr je při výběru brýlí jedním z nejdůležitějších. Propustnost zorníku se značí písmenem S a je v rozmezí 0 – 4. Pro lyžování na českých horách se doporučuje používat brýle S1 nebo S2.

 • S0 – jedná se o čiré brýle, tyto brýle nejsou pro lyžování vhodné, tyto brýle mají až 80% propustnost
 • S1 – brýle mají obyčejně oranžové zorníky, tyto brýle je možné používat
 • S2 – i tyto brýle mají světlejší zorníky, jsou však opatřeny i tenkou zrcadlovou vrstvou
 • S3 – tyto brýle mají silnější zrcadlovou vrstvu
 • S4 – zrcadla s tmavým sklem, tyto brýle jsou vzhledově nejatraktivnější, avšak zrcadla odráží hodně světla, což může být při pobytu na českých horách spíše na škodu. Tyto brýle jsou vhodné při pobytu v cizině, kde budete lyžovat za opravdu krásného počasí. Tyto brýle mají propustnost jen asi 10%.

Velikost

Druhým hlavním parametrem při výběru je velikost lyžařských brýlí. Výrobci nabízí brýle různých velikostí, vybrat můžete brýle dětem i dospělým s jakýmkoliv tvarem obličeje. Lyžařské brýle se vyrábí ve 3 velikostech a to pánské, dámské a dětské.

Toto rozdělení však striktně neznamená, že pánové musí vždy vybírat mezi pánskými brýlemi a dámy zase dámskými. Panské brýle jsou určeny všem, kdo mají velký obličej, dámské sednou každému se středně velkým obličejem. Samostatnou kapitolou jsou dětské brýle, které se vyrábí v různých velikostech.

 • Pánské brýle – mají největší zorník i větší obroučky. Tyto brýle jsou určeny všem, kdo mají větší obličej, nebo prostě upřednostňují brýle s velkým zorníkem.
 • Dámské – jsou určeny všem majitelům středně velkého obličeje.
 • Dětské – tyto brýle se vyrábí ve více velikostech a jsou uzpůsobeny tvaru a velikosti dětského obličeje.

Barva skla

Lyžařské brýle mají odlišnou barvu skla. Při normální viditelnosti a slunečném počasí není příliš nutné barvu řešit. Ve zhoršených podmínkách vám dobře poslouží skla se žlutým nebo oranžovým zabarvením.

Vnímání barev má však každý trochu odlišné, není tedy možné doporučit, jakou barvu brýlí byste si měli vybrat. Zde je opět nutné jednotlivé barvy vyzkoušet a volit na základě vlastního uvážení.

Funkce zorníku

Jak již bylo řečeno, zorník je nejdůležitější a nejdražší část brýlí. Jednotlivé zorníky nabízí několik funkcí, které můžete při používání brýlí využít.

Polarizace

Lyžařské brýle mohou mít polarizovaná skla. Funkci polarizace obvykle zákazníci vyžadují, aniž by přesně věděli, na jakém principu brýle fungují. Díky polarizaci jsou brýle schopny zabránit odrazu světla od lesklých ploch.

Díky tomu předejdete možnému oslnění. Na druhou stranu však polarizace nepropustí veškeré světlo, což způsobuje horší viditelnost. Při slunečných dnech vám tedy poslouží dobře, ve chvílích, kdy se viditelnost zhorší je tato schopnost spíše na škodu.

Brýle s polarizací tak oceníte opravdu pouze ve chvílích, kdy pobýváte na ledovci. Při běžných podmínkách ji nevyužijete a je tedy spíše na škodu.

Mlžení

Aby nedocházelo k zamlžování, jsou některé modely vybaveny dvojitým sklem. Mezi dvojitým sklem se nachází izolovaná část, díky ní nedochází ke kontaktu dvou ploch rozdílných teplot.

Druhou možností, kterou zabráníte zamlžování brýlí, nabízí tzv. anti-fog vrstva. Jedná se o speciální látku, která je nanesena na vnitřní straně zorníku.

Fotochromatický zorník

Tento zorník má možnost samozatmavení v závislosti na prostředí, ve kterém se nacházíte. Podle aktuálních podmínek se zorník zatmaví nebo naopak zesvětlí. Díky brýlím s touto schopností nemusíte řešit nákup druhých brýlí nebo náhradního skla a brýle můžete používat bezpečně za každého počasí.

Značka

Kvalitní lyžařské brýle koupíte od značky Alpina Sport, Anon, Casco, Bollé, Spy, Roy, Crivit, Oakley, Relax, Scott, Head a další.

Cena

Cena nejlevnějších brýlí začíná na necelých 300 Kč. Od 300 – 500 Kč koupíte nejjednodušší brýle bez dalších funkcí zorníku. Volit tak můžete pouze barvu skla. I zde jsou však zastoupeny výrobky ověřených výrobců, takže se nemusíte bát, že vám brýle neposkytnou patřičnou ochranu očí.

Zlatou střední cestu tvoří brýle s cenou od 800 – 2 000 Kč. Jedná se o pokročilejší brýle, které jsou určeny k častějšímu používání. Zorník již nabízí řadu funkcí. Nejdražší brýle koupíte od 2000 Kč. Tyto brýle jsou vhodné pro nadšence i profesionály.

Porovnat ceny lyžařských brýlí

Údržba

U lyžařských brýlí budete pečovat hlavně o sklo. Na to byste pokud možno neměli vůbec sahat, nebo brýle na sklo pokládat. Více náchylná na dotyk je pak vnitřní strana, kde jsou speciální filtry, které brání zamlžování. Brýle tedy berte pouze za obroučky.

K čištění zamlžených a jinak znečištěných skel používejte vždy pouze speciální hadříky určené k čištění optiky. Při použití běžného hadříku může dojít k podrápání skel. Leštit je opět možné pouze vnější stranu skla, té vnitřní byste se dotýkat neměli.

V případě, že vám brýle během pobytu venku namrznou, je vhodné, pokud vám to situace dovolí, počkat například v restauraci nebo na jiném místě, než brýle rozmrznou a teprve poté je opět speciální utěrkou rozleštit. V případě, že tuto možnost nemáte, můžete se o rozleštěni pokusit také, ale může se stát, že skla brýlí poškrábete.

Otázky a odpovědi

Jak brýle vyzkoušet?

Lyžařské brýle byste měli ideálně zkoušet současně s lyžařskou helmou. Díky tomu nejlépe poznáte, zda je možné brýle snadno nasadit, neměly by se však nijak posunovat. Během zkoušení ani manipulace byste neměli sahat na sklo a to z vnější ani vnitřní strany. Brýle vždy berte pouze za obroučky. Toto pravidlo platí i pro pokládání brýlí.

Je možné skla na brýlích měnit?

Sklo je na lyžařských brýlích tou největší položkou. Možnost sklo měnit některé značky nabízí. Koupit tak můžete jedny brýle a jedno samostatné sklo. Doporučuje se mít brýle vhodné pro slunečné dny a druhé brýle pro horší podmínky.

Cena takovýchto brýlí v kombinaci s výměnným sklem je téměř totožná, jako zakoupení dvou různých brýlí. Je tedy na zvážení, zda se vám takovéto brýle vyplatí, nebo zda není lepší zakoupit přímo dvoje brýle, které bude možno ihned používat. Časté prohazování skel se samozřejmě podepíše i na celkové životnosti brýlí a odborníci tak tuto variantu spíše nedoporučují.

Jakou funkci lyžařské brýle nabízí?

Kromě polarizace a výměny skel můžete narazit na modely, které jsou opatřeny speciální fólií. Samotné sklo má například zatmavení S1. Na tomto skle je přichycena zrcadlová fólie, která brýle ztmavuje. Tuto fólii je možné přichytit velmi jednoduchým a rychlím způsobem a to díky magnetkám.

Na rozdíl od klasického skla je fólie velmi tvárná a nepoškodí ji ani hrubější zacházení, magnetky se postarají o dokonalou pevnost, nemusíte se tedy obávat, že fólii ztratíte. Tyto brýle jsou odborníky doporučovány.

Závěr

V horší viditelnosti vám nejlépe poslouží lyžařské brýle S1 s oranžovou barvou skla. Do slunného počasí jsou vhodné brýle S2 s jakoukoliv barvou skla. Brýle byste měli před nákupem vždy vyzkoušet ideálně v kombinaci s lyžařskou helmou.

Správně zvolené brýle by měly lícovat se spodním okrajem helmy, horní okraj lyžařských brýlí tedy musí doléhat na okraj helmy. Helma nesmí brýle tlačit na nos.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportisimo.czwww.snow.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (26 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Koupila jsem si Atomic Savor na doporučení prodavačky. No tyto lyžařské brýle si tedy rozhodně nekupujte, jsou naprosto příšerné a absolutně nepohodlné.

 2. Já mám ráda POC Orb Clarity, které jsem si před nějakou dobou objednala. Moc dobře sedí, jsou pohodlné a nikde netlačí, rozhodně za tu cenu přes 4 000 koupě stála.

 3. Loňskou sezónu jsem si objednala Scott Faze a jsem s nimi moc spokojená. Pěkně sedí, nikde netlačí, jsou pohodlné a stylové.

  • Mohu jedině souhlasit, také jsem si je na letošní sezónu nadělila pod stromeček a jsou skvělé. Dokonce v nich člověk vypadá elegantně.

 4. Váš článek mi kdysi pomohl a výběrem kvalitních lyžařských brýlí, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo