Markýzy

Markýza je jednoduchá konstrukce, která vás ochrání před škodlivými slunečními paprsky a umožní vám trávit letní dny na balkoně či terase. Markýzu si však není možné zaměňovat s deštníkem, nelze ji tak považovat za něco, co vás ochrání před deštěm. Výhodou markýz je poměrně jednoduchá instalace, která se obejde bez složitějších stavebních zásahů.

Markýz je hned několik typů, proto abyste vybrali ten správný model, je nutné vědět, kde bude markýza umístěna. Podstatnou roli hraje i to, zda budete instalovat markýzu na jižní, východní nebo západní stranu svého domu či bytu. Dalším důležitým parametrem, který je nutné zohlednit je i to, jak moc bude markýza namáhána. Tento parametr souvisí s větrnými podmínkami. Pokud bude markýza více namáhaná, bude nutné zvolit typ s opěrnými body, které se postarají o její stabilitu.

Porovnat ceny markýz

Typy

Na trhu je zastoupeno několik podob markýz. Instalovat ji můžete na balkon, na terasu nebo markýzu okenní. Zvolit můžete oblíbenou kazetovou markýzu, svislou, kloubovou či zatahovací.

Výsuvná markýza

Patří k nejoblíbenějším, má několik podob, dostupná je v mnoha velikostech a použita může být v domácnostech i na komerčních plochách.

 • Kazetová markýza – předností kazetové markýzy je nejčastěji hliníkový obal, který chrání celý potah markýzy. Pokud je markýza ve složeném stavu, neuvidíte žádnou látku. U kazetových markýz můžete využívat osvětlení, topení nebo třeba reproduktory.
 • Polokazetová markýza – částečná kazeta chrání pouze navíjecí válec s látkou. Tyto markýzy lze umístit na větší balkón nebo menší terasu.
 • Bez krytu – jednoduché markýzy, které je nutné umístit pod převis, například balkon nebo třeba střechu.
 • Kloubová markýza – o správné napnutí se starají kloubová ramena. Kloubové markýzy patří k velmi oblíbeným, díky různým rozměrům je lze umístit na balkon, jednotlivá okna i velké terasy.

Speciální markýza

I v této skupině najdete několik různých typů.

 • Samostatně stojící – jsou ideální v místech, kde není možné markýzu bezpečně ukotvit. Tyto modely mají vlastní konstrukci a k vidění jsou zejména v komerčních prostorech, protože jsou schopny zastínit velké plochy. K dostání jsou však i menší markýzy, které využijete i doma.
 • Okenní markýza – rozdělit je lze do dvou skupin. Jeden typ je uřčen pro umístění do střešních oken, jiné lze instalovat na okna obytných karavanů.
 • Boční – nebo také svislé markýzy se umísťují na balkony i terasy. Použít je můžete samostatně nebo v kombinaci s výsuvnou markýzou. Tyto markýzy vás ochrání před sluncem, ale poskytnou vám i větší soukromí.

Velikost

Správná velikost markýzy je naprosto zásadní. Velikost markýzy ovlivňuje to, na jaké světové straně bude markýza umístěna. Zohlednit byste měli i úhel dopadajících paprsků slunce. V některých místech si vystačíte s menší markýzou, v jiných je naopak nutné vybrat markýzu s větší délkou i šířkou. Jestliže nebudete moci instalovat dostatečně velkou markýzu, můžete přikoupit také boční panel, který se postará o vaše bezpečí i komfort.

Vybrat správnou velikost můžete také za pomoci školených pracovníků, ale i speciálních programů, které jsou schopny nasimulovat přesný postup slunce.

Konstrukce

Konstrukce je důležitá i z hlediska designu. Nejčastěji jsou markýzy opatřeny bílou, černou, stříbrnou nebo hnědou konstrukcí. Někteří výrobci vám umožní barvu konstrukce zvolit dle svých představ. Markýzu tak můžete vyladit podle barvy fasády.

Konstrukce by měla být dostatečně stabilní, nosné části jsou proto vyrobeny z odolné oceli, méně zatěžované části potom z lehčího hliníku.

Potah

Markýzy mají potah vyrobený ze 100% akrylové látky, které splňují veškerá kritéria, které lze od stínícího zařízení očekávat. Kvalitní látka má UV ochranu, světelnou nepropustnost, látka je chráněna i proti plísním.

 • Barva – také barevný odstín hraje při rozhodování důležitou roli. Světlé látky jsou schopny sluneční záření tlumit, avšak posezení pod markýzou nebude tak komfortní jako v případě, kdy zvolíte tmavší odstín.

Ovládání

Způsob ovládání markýzy souvisí s uživatelským komfortem. Zvolit budete moci manuální nebo elektrické ovládání. Vzhledem k poměrně dobré cenové dostupnosti je mnohem více oblíbené elektrické ovládání. Ideální je, pokud je součástí tohoto ovládání i nouzová klika, kterou budete moci markýzu zatáhnout v případě, kdy dojde například vlivem nepříznivého počasí k dočasnému výpadku elektrického proudu.

Manuální ovládání

Je typické pro základní levné markýzy. Markýzu bude vysunovat a zasouvat pomocí jednoduché kliky. Tento způsob je sice pracnější, avšak dostatečně spolehlivý. Ovládání pomocí kliky je vhodné spíše pro markýzy menších rozměrů.

Elektrické ovládání

Komfortnější avšak poměrně cenově dostupný způsob je ovládání elektrickým motorem. Elektrický motor je umístěn ve válci, na pohled tedy není viditelný, a tudíž nemá žádný vliv na vzhled markýzy. Vidět však můžete přívodní kabel, který je nutné umístit do elektrické zásuvky. Ovládat markýzu pak budete pomocí dálkového ovladače.

Značka

Výrobou markýz se zabývá větší množství výrobců. Markýzu můžete koupit i na internetových obchodem, v případě tohoto výrobku je však lepší navštívit specializovanou prodejnu, kde vám pomohou vybrat tu správnou markýzu pro vás. Zde si často budete moci vybrat i barvu potahu i konstrukce. Za kvalitní je možné považovat markýzy Vida, Velux, Meedo, Fakro, Shadow Makers, Svět oken a mnoho jiných.

Cena

U tohoto výrobku není možné ani nijak přesně určit cenu, i zde záleží na tom, zda si vystačíte s běžně dostupnou markýzou nebo raději zvolíte možnost nechat si markýzu vyrobit na míru. Připlatit můžete i za odbornou instalaci.

Obecně nejlevnější jsou balkonové zástěny, okenní markýzy nebo malé boční zástěny, zde se cena pohybuje mezi 1 – 2 000 Kč. První malé zatahovací markýzy koupíte za cca 2 500 Kč. Větší výběr vám nabízí cenové rozmezí 5 – 10 000 Kč. Všechny typy jsou pak k dostání od cca 15 000 Kč. Vybírat můžete mezi ručním i motorovým otevíráním, zastoupeny jsou výrobky všech typů.

Porovnat ceny markýz

Údržba

Kvalitní potahová látka by měla odpuzovat nejen různé nečistoty, ale také vodu. Díky tomu není péče o markýzu nijak náročná. Větší nečistoty lze odstranit za sucha pomocí tvrdého kartáče.

Některé látky jsou omyvatelné. Před případnou plísní látku ochráníte tak, že nebudete látku zbytečně vystavovat dešti. Konstrukci je vhodné dle potřeby omýt mýdlovou vodou, k promazání můžete použít vhodný olej. Každá markýza vyžaduje trochu odlišnou péči, vždy se tak řiďte radou výrobce.

Otázky a odpovědi

Proč markýza nemůže plnit funkci deštníku?

Mnoho markýz je opatřeno vysoce kvalitní vodou nepropustnou látkou, která vás je schopna ochránit před deštěm. Důvodem, proč se nedoporučuje markýzu zaměňovat s deštníkem je hmotnost vody, kterou je schopna látka zachytit. Pokud se na markýze vytvoří větší kaluž vody, bude její hmotnost velmi zatěžovat ramena markýzy, což může vést k jejímu poškození. Proto je nutné markýzu před deštěm chránit.

Poskytne světlá látka spolehlivou ochranu přes sluncem?

To, zda vyberete světlou nebo tmavou markýzu však nemá vliv na samotnou ochranu před slunečními paprsky, i světlá látka vás ochrání spolehlivě, rozptyl světla však bude nižší, což však může někomu vyhovovat více. Záleží pouze na tom, zda upřednostňujete pobyt na více osvětleném místě, ale stále v bezpečném stínu markýzy, nebo upřednostňujete tlumenější světlo.

Co je automatizace markýzy?

Automatizace je pravděpodobně jediná funkce, kterou můžete u markýzy využívat. Díky této funkci se bude markýza vysunovat nebo naopak zasunovat podle toho, jak bude svítit slunce.

Díky automatizaci bude prostor pod markýzou ochlazován ještě před vaším příchodem do tohoto prostoru. Nebudete tak vystaveni sálavému teplu, které se do tohoto prostoru a vybavení v něm naakumuluje a používání tohoto relaxačního prostoru bude mnohem příjemnější.

Závěr

Výběr markýzy není nijak jednoduchý. Před tím, než nějakou markýzu vyberete, je vhodné nastudovat, co vše dnešní trh nabízí. V některých místech si vystačíte s levnější markýzou bez nosného profilu, jinde je naopak nutné volit stabilnější markýzu s nosným profilem. Obrátit se však můžete i na odborníky, kteří přijedou přímo do vašeho bydliště a podle toho, kde bude markýza umístěna, vyberou tu správnou markýzu pro vás. Dodavatelé vám pomohou také se správnou instalací.

Markýzy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.hobbytec.cz, www.labona.cz, www.somfy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Objednávala jsem velkou a designově velmi povedenou markýzu nad terasu, aby se na ní dalo sedět i když prší. Stála sice skoro 4 tisíce, ale opravdu se moc povedla a po instalaci vypadá parádně, velmi se tam vzhledově hodí, takže to bylo skvělá koupě.

 2. Manžel pořídil balkonovou clonu v zelené barvě od Livarno Home a vypadá skvěle. Je pevná, z kvalitního materiálu a pasuje přesně na milimetr. Rozhodně doporučuji a ani nebyla drahá, stála kolem 200 korun.

 3. Markýzu máme nad terasou jako stínění při posezení a je to paráda. Na člověka tak nejde přímo sluníčko a může v klidu sedět i pár hodin jen tak venku.

 4. Rozhoduji se ,zdali mám využít rolovací markýzu, nebo stálou. Jsem na dosti průvanovém místě a tak bych raději využil tu rolovací. Mám dosti valkou plochu a tak bych rád viděl třeba na katalogu různé typy.. Mám rozměr šíře kolem 7m a délka asi 5,5m.

  Kovařík.

Přidat komentář

Recenzer
Logo