Slunečníky

Slunečník je praktické a jednoduché řešení, jak uniknout škodlivým slunečním paprskům a užít si v bezpečí stínu teplé letní dni. Slunečník můžete postavit kamkoliv na zahradu, terasu nebo balkon. Malý cestovní slunečník můžete jednoduše přenášet a brát ho s sebou na dovolenou.

Slunečník není problém koupit, tyto výrobky jsou poměrně běžně k dostání v každém větším supermarketu. Potíží může být koupit ten správný a kvalitní slunečník, která splní veškerá vaše očekávání. Proto je vhodné si o slunečníku zjistit alespoň několik základních informací.

Před tím, než se pro slunečník vyprávíte, je nutné vědět, kam ho budete chtít umístit a jak velkou velikost budete potřebovat. Velmi důležitou částí slunečníků je stínící látka. U látky je velmi důležité zvolit správnou gramáž. U látky se zajímejte i o to, jakým způsobem ji lze čistit.

Jednotlivé slunečníky se liší také typem středové konstrukce. Volit budete mezi boční nebo středovou tyčí. Velmi důležitý je i podstavec, případně držák zahradního slunečníku. Tyto části ovlivňují vaše bezpečí a stabilitu zahradního deštníku.

Porovnat ceny slunečníků

Nejlepší slunečníky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. FIELDMANN FDZN 5006 krémový 3 m 91 % 1 399 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Slunečník plážový 230 cm 88 % 299 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Rojaplast STANDART 3m, zelený 86 % 1 380 Kč Zobrazit AtanNabytek.cz
4. SANDY Slunečník 69 % 2 490 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Slunečník Exclusive průměr 300 cm 54 % 1 599 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi

Typy

Slunečníky lze rozdělit do několika skupin podle toho, kam budete chtít slunečník umístit. Právě umístění ovlivňuje zároveň i velikost slunečníku a počet osob, které se pod ním najednou schovají.

Slunečník na zahradu

Pokud budete kupovat zahradní deštník, nebude vás pravděpodobně prostor nijak zvlášť omezovat. Mnozí si tak budou moci dovolit koupit slunečník o průměru 400 cm. Nejmenší slunečníky, které lze na zahradu umístit mají okolo 180 cm. U velkých slunečníků se zaměřte především na stabilitu. Zkontrolovat je nutné i kvalitu konstrukce. Zde je vždy lepší připlatit a zaměřit se pouze na výrobky známých výrobců.

Slunečník na balkón

Na balkon nebo na terasu bude možné umístit spíše menší slunečníky. Na malý balkon se vejde slunečník o průměru 120 cm. Na větší balkón nebo na terasu můžete koupit slunečník s průměrem 180 – 200 cm. Nevýhodou malých slunečníků bývá méně kvalitní konstrukce.

Právě slunečníky těchto velikosti seženete nejsnáze, kvalita těch neznačkových bývá opravdu nevalná. I zde je tak vhodné preferovat kvalitnějšího výrobce.

Slunečník na pláž

Nejmenší a snadno přenosné slunečníky, které využijete doma u pískoviště, dětského bazénku, nebo ho můžete vzít s sebou na dovolenou. Tyto slunečníky také potřebují kvalitní konstrukci a dostatečné upevnění, protože mohou ve větrném počasí odletět. Nejmenší plážové slunečníky mohou mít průměr do 1 metru. Větší rodina může na dovolenou vyrazit se slunečníkem, jehož průměr je okolo 150 m2.

Potah

Potah slunečníku vás většinou zaujme spíše designem. Ne každý se při výběru více než na vzhled zaměří na kvalitu a gramáž potahu. Vzhled potahu by měl hrát až druhořadou roli. Na výrobu slunečníků se používá polyesterový nebo akrylový materiál.

Akrylátový potah bývá pevnější je i více odolný vůči vyblednutí. Za dostatečnou se považuje gramáž od 200 – 300 g/m2. Potah s vysokou gramáží vás před slunečními paprsky ochrání mnohem spolehlivěji. Velmi žádaná je i impregnace potahu. Tato úprava se postará o velkou odolnost vůči vodě. Impregnovaný potah však více odolává i různým nečistotám a vyznačuje se i delší barevnou stálostí.

 • Tvar stínění – v dnešní době nemusíte koupit pouze kulatý zahradní slunečník. Moderní varianty mají tvar čtverce, obdélníku či mnohoúhelníku. To, jaký tvar zvolíte, je spíše otázkou vkusu.

Typ konstrukce

Známější jsou slunečníky se středovou tyčí, moderní slunečníky mají boční tyč a nabízí více funkcí.

 • Středová tyč – jednoduché a levnější slunečníky, které mají středovou tyč umístěnou standardně uprostřed. Tento typ se vyrábí ve všech dostupných velikostech.
 • Boční tyč – moderní slunečníky mají tyč umístěnou na boku. Toto řešení vám umožní slunečník různě naklánět a měnit sklon v závislosti na slunečním svitu. Výhodou je i to, že tyč nebude při odpočinku nikomu překážet.

Materiál konstrukce

Rozložený slunečník je vystaven mnohým nepříznivým povětrnostním vlivům. Zejména v místech, kde více fouká, je nutné zakoupit slunečník s robustní ocelovou konstrukcí. Kromě ocele se na výrobu slunečníkové konstrukce používá hliník, dřevo a levné slunečníky mívají konstrukci vyrobenou z nekvalitních kovů.

 • Hliník – předností hliníku je nižší hmotnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
 • Ocel – velmi kvalitní materiál, který se používá na výrobu velkých slunečníků. Ocelová konstrukce by měla být doplněna o povrchovou úpravu, díky které nebude slunečník rezivět. Nevýhodou je vyšší hmotnost slunečníku. Z tohoto důvodu se na výrobu používají i různé kovové slitiny.
 • Dřevo – stylové slunečníky mohou mít konstrukci dřevěnou. Na výrobu se používají kvalitní a odolné dřeviny, například teak, iroko, dub atd. Počítat tak můžete s velkou stabilitou a dlouhou životností.

Podstavec

Aby bylo možné slunečník používat, je nutné ho stabilně ukotvit. Některé slunečníky můžete uchytit napevno, k jiným budete potřebovat stabilní podstavec. Výrobci často u slunečníků uvádějí v souvislosti s podstavcem míru zatížení.

 • Malé slunečníky s průměrem do 180 cm by měly mít podstavec se zatížením do 15 kg.
 • Větší slunečník s průměrem od 250 – 300 cm, musí mít podstavec se zatížením 20 – 30 kg.
 • Největší slunečníky s průměrem okolo 400 cm musíte usadit do podstavce se zatížením okolo 50 kg.

Stojany pod slunečník se vyrábí z několika materiálů. Díky tomu vyberete vhodný podstavec pod slunečník všech velikostí. Jediné, co vás bude při výběru podstavce zajímat je průměr tyče, kterou budete do podstavce zasunovat.

Některé slunečníky však umožňují použití redukčního kroužku, kterým můžete vyplnit volný prostor v podstavci. Druhou možností je poté koupit podstavec s utahovacími šrouby. Tyto stojany fungují stejně jako stojan, do kterého se umísťuje vánoční stromeček.

 • Plast – nejmenší slunečníky můžete umístit do levného plastového podstavce. Tyto podstavce jsou lehké, snadno se přemísťují a není problém ho vzít i na dovolenou. Pro lepší stabilitu vybírejte podstavec, který lze naplnit pískem nebo vodou.
 • Litina – tyto podstavce jsou naopak vhodné pro ty největší slunečníky. Stojan se vzhledem podobá kříži. Do volného prostoru se obvykle vkládají těžké dlaždice z betonu. Nevýhodou je vysoká hmotnost a vyšší pořizovací cena.
 • Žula – těžké moderní podstavce zaujmou svým vzhledem. Také tento materiál udrží i velké a těžké slunečníky. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Příslušenství

Slunečník může plnit pouze ochrannou funkci, ale můžete k němu přikoupit i různé příslušenství, díky kterému bude letní relaxace ještě příjemnější a komfortnější. Ačkoliv je slunečník velmi jednoduchý, nabízí toho poměrně hodně.

 • Světlo – praktickým doplňkem je bezesporu osvětlení. V drtivé většině lze slunečník vybavit LED osvětlením.
 • Reproduktor – další moderní vychytávkou mohou být bluetooth reproduktory.
 • Obal – každému se bude hodit i ochranný obal, který vám usnadní skladování slunečníku.

Značka

Slunečníky jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím výrobců. Za vysoce kvalitní se považují slunečníky značky Doppler. Dostupné a kvalitní jsou i slunečníky Glatz, Derby, Scolaro, Biohort, Rojaplast, Hartman, V-Garden. Kvalitních výrobců je však mnohem více.

Cena

Zahradní slunečník si může dovolit pořídit prakticky každý. Ty nejlevnější slunečníky koupíte za méně než 500 Kč. Jedná se o menší plážové nebo balkónové modely s klasickou středovou tyčí.

Kvalitnější slunečník vyjde na 1 – 2 000 Kč. Zde již můžete koupit slunečníky různých tvarů a lze koupit i modely s boční tyčí. Výhodou je kvalitnější potah s vyšší gramáží a kvalitnější materiál konstrukce. Za velký moderní slunečník můžete zaplatit i 5 000 Kč. Střechu slunečníku budete moci různě naklápět a výhodou je i snadné otevírání a zavírání. Ti nejnáročnější mohou koupit ještě dražší luxusní slunečník, pod který se vejde větší počet osob.

Údržba

Aby slunečník dobře sloužil, musíte o něj dostatečně pečovat. Ve většině případů se však nejedná o nic náročného. Nejméně práce budete mít se slunečníkem, který umožňuje potah sundat a prát v pračce. Ale čistit je třeba každý slunečník, protože na potahu najdete pravděpodobně trus ptáků a různého hmyzu.

Mezi další nečistoty, které je třeba pravidelně odstraňovat, patří pyl nebo prach. Veškeré nečistoty však zpravidla odstraníte snadno pomocí mokrého hadříku nebo houbičky. K čištění lze použít mýdlovou vodu nebo můžete sáhnout po speciálních přípravcích. Mokrý potah je nutné nechat před složením řádně vyschnout.

Porovnat ceny slunečníků

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem se slunečník otevírá?

Otevírat a zavírat budete slunečník pomocí ovládací páčky nebo pomocí lanka. V obou případech by měla být manipulace se slunečníkem jednoduchá. Způsob otevírání je vhodné před nákupem vyzkoušet. Mnohé slunečníky otevřete i jednou rukou.

Jak slunečník upevnit?

Důležitá je pevná základna. Tu může tvořit stabilní podstavec. Při výběru podstavce je nutné zohlednit hmotnost a velikost slunečníku. Oblíbené jsou křížové kovové stojany. Ty lze umístit na terasu i travnatý povrch.

Stabilitu zvýšíte i uchycením pomocí šroubů, nebo lze zakoupit speciální závaží, které zvýší stabilitu u slunečníků umístěných na větrném místě. Přestože bude slunečník uchycen stabilně, doporučují ho výrobci při velkém větru raději složit. Zabráníte nejen případnému pádu, ale předejdete i jeho poškození.

Jaké barvy jsou nejoblíbenější?

I zde je výběr opravdu pestrý. Oblíbené jsou jednobarevné i vícebarevné dekory. Mezi nejvíce prodávané patří béžové, zelené nebo hnědé modely. Další oblíbenou barvou je ale také černá nebo šedá. Koupit lze i slunečníky s různými motivy nebo potiskem. Dekorativním prvkem mnohých modelů jsou i střapce nebo lemy.

Závěr

Slunečník je praktický i stylový prvek, který najde svoje uplatnění na terase, balkónu i zahradě. Kvalitnímu slunečníku nesmí chybět pevná konstrukce. Vybírat budete mezi kovem nebo dřevem. Dále je nutné zaměřit se na kvalitu a především gramáž potahu. O uživatelský komfort se postará jednoduché ovládání. Snadné musí být jeho rozevírání i stažení. Na svém místě slunečník udrží stabilní podstavec.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kvalitnislunecniky.cz, www.dopplershop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Reply
  Tomáš Kříž 14.2.2024 v 14:28

  Hezký den paní FRYNTOVÁ,
  obrátit se můžete na nás – kvalitnislunecniky.cz. Máme celou řadu zahradních slunečníků Doppler, Glatz, Knirps, Scolaro, Derby aj. a to včetně náhradních potahů i jiných dílů. Všechny naše slunečníky jsou servisovatelné s dostupností náhradních dílů po několik let.

  S pozdravem

  Tomáš Kříž
  majitel obchodu

 2. Reply
  hana Fryntová 5.1.2024 v 20:15

  Mám poškozený potach slunečníku. Na koho se mám obrátit- poradíte ?
  Díky

 3. Slunečník jsem nedávno sháněl, protože jsem ho potřeboval do zahrady, abych si tam mohl sednout pod nějaké stínidlo a neupekl se na slunci. Vzal jsem od značky Doppler a opravdu super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo