Zahradní altány

Dnešní zahrady neplní pouze užitkovou funkci, ale mnohdy je to místo sloužící k odpočinku. Na zahradě se během slunných dní schází celá rodina a bývá i místem setkávání přátel.

Mezi standardní vybavená patří venkovní posezení často doplněné zahradním krbem a dalšími doplňky. Ti, kteří nemají tu možnost využívat k posezení terasu, často volí jako další praktický doplněk altán.

Altán vám poskytne ochranu před sluncem, deštěm i větrem. Pokud zvolíte krytý altán, může vám v zimě posloužit jako místo k uskladnění různého zahradního vybavení.

Zahradní altán může mít několik podob, mezi altány je možné zařadit různé přístřešky, ať už se jedná o pergolu nebo například párty stan. Rozdíl mezi těmito stavbami je dán výrobním materiálem, stabilitou konstrukce a samozřejmě pořizovací cenou.

Porovnat ceny zahradních altánů

Nejlepší zahradní altány

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ClapTop 400 97 % 4 490 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Coleman Event Shelter Pro L 85 % 4 499 Kč Zobrazit Hudy.cz
3. DOMO GARDEN bílý 82 % 1 529 Kč Zobrazit Aztechnika.cz
4. VeGA LEONARDO DE LUXE 33 67 % 5 841 Kč Zobrazit Atan.cz
5. V-garden VeGAS De Luxe 60 % 5 820 Kč Zobrazit Mall.cz

Umístění

Před nákupem a samotnou stavbou nějakého zahradního přístřešku je třeba zohlednit prostor, který této stavbě vymezíte. Někteří majitelé větších zahrad mohou zvolit samostatně stojící stavbu, majitelé menších pozemků přístřešek umístí přímo u zdi domu.

Ať už budete volit jakoukoliv variantu, zohledněte i jednoduchý přístup. Altán bude sloužit jako místo setkávání se s rodinou a přáteli a často tak budete z domu nosit různé pohoštění. Větší altán je možné vybavit letní kuchyní a tato starost vám tak odpadne.

Altán může sloužit také jako místo odpočinku, v tomto případě ho můžete vybavit pohodlnou zahradní houpačkou a užívat si zasloužený klid dále od centra dění. Takový altán by měl být dostatečně slunný, přesto však můžete ocenit soukromí, které vám poskytnou stromy či keře.

Typy

Zahradní přístřešky mají více podob. Některé přístřešky postavíte svépomocí a obejdete se bez různých stavebních povolení a nebudete muset pro tuto stavbu opatřovat ani povolení od sousedů. Jiné větší a stabilnější stavby však tyto náležitosti vyžadují.

Zahradní altán

Zahradní altán je pevná samostatně stojící stavba opatřená střešní krytinou. Pokud budete chtít stavět altán, neobejdete se bez budování stabilního podkladu, na kterém bude umístěn. Zahradní altán není možné přemístit a vyhradit mu budete muset trvalé místo.

Pro altán, jehož plocha nepřesahuje 35 m2, nebudete potřebovat stavební povolení. Abyste v budoucnu nemuseli řešit žádné možné nepříjemnosti, je lepší stavbu altánu ohlásit na městský úřad, pod který místo stavby spadá.

Zahradní altány bývají vyrobeny ze dřeva nebo hliníku. Dřevěné altány bývají zpravidla větší a robustnější. Dřevo je materiál, který vyžaduje pravidelnou údržbu. Hliníkové altány jsou vhodnější do menších zahrad.

Pergola

Pergola je součástí domu, nejedná se o samostatnou stavbu a nebudete tedy muset vyřizovat žádná povolení. Pergolu můžete mít zastřešenou skleněnými tabulemi i polykarbonátem. Střechu však mohou tvořit i popínavé rostliny.

Nejčastěji se dělají klasické dřevěné pergoly, jejichž nosnou konstrukci tvoří několik sloupů. Jednodušší verzí je pergola s hliníkovou konstrukcí, ta je oproti dřevěné variantě levnější, lehčí a prakticky bezúdržbová.

Párty stan

Pro občasné setkávání více osob, které by se pod pergolu či altán nevlezli, jsou určené párty stany. Ty velmi rychle postavíte, použijete a zase jednoduše uskladníte. Párty stany jsou v dnešní době velmi kvalitní, díky vysoké gramáži výrobní textilie se nemusíte bát stan používat za nepříznivého počasí.

Velikost

Poté, co budete mít představu o typu stavby, budete volit vhodnou velikost. Nejmenší altány mají délku a šířku menší než 3 metry a jsou vhodné pro 2 – 3 osoby, klasické rodinné altány by měly mít rozměry alespoň 3 x 3 metry, vhodnější jsou však větší stavby, které vám poskytnou dostatečný prostor i pro další osoby. Největší párty stany pak mají délku 6 – 12 metrů, šířka je v rozmezí 3 – 5 metrů.

Konstrukce

Konstrukce altánu je vyrobená ze dřeva nebo hliníku. Koupit můžete i altán s ocelovou konstrukcí. Dřevěné altány nabízí množství tvarů, vybírat můžete mezi altány s bočními stěnami i nekryté.

Ocelové a hliníkové jsou pak často doplněny o textilní vodoodpudivé bočnice. Levnější altány neumožňují bočnice rozhrnout a vzhledově připomínají spíše párty stan. Kvalitnější výrobky mají rozhrnovací bočnice a jejich vzhled je již více reprezentativní.

Dřevo

Dřevěné konstrukce jsou těžké a dostatečně stabilní. Tyto altány můžete využívat celoročně. Nevýhodou dřevěného altánu je vyšší pořizovací cena i náročnější údržba.

Dřevěná konstrukce nabízí větší variabilitu tvarů, kromě klasické čtvercové či obdélníkové, můžete koupit šestiboký, či osmiboký altán. Někteří výrobci pak vyrobí altán přesně podle vašich představ. A dřevěný altán můžete vyrobit i svépomocí, což jeho cenu výrazně sníží.

Hliník

Hliník je méně stabilní, taková konstrukce by neměla být vystavena častému větrnému počasí. Hliník je prakticky bezúdržbový a potěší i nižší pořizovací cena.

Ocel

Ocel je stabilnější než hliník, nekvalitní ocelová konstrukce však může po čase rezivět. Pevné ocelové a robustní kontrakce mohou bez potíží udržet i altán s polykarbonátovou střechou. Také tyto stavby však patří k trvalým a nebudete je moci na zimu demontovat.

Levnější hliníkové stany mají zpravidla trubkovou konstrukci a plastové spojovací díly. Bývá často vyrobená z tenkého plechu. Životnost trubkové konstrukce není úplně ideální a stát by neměli na větrném místě. Některé levné altány nemusí umožnit zakoupit náhradní díly a nekvalitní altán tak budete muset poměrně brzy vyhodit. Na stavbu altánu nebo stanu bude třeba alespoň 2 osob.

Zejména větší altány mají kvůli lepší stabilitě konstrukci vyrobenou ze silnějších trubek a spojovací části jsou častěji kovové. Tato konstrukce vám umožní bezproblémové užívání altánu. Tuto konstrukci byste však měli vždy upřednostňovat i u menších altánů. Altány sice budou dražší, ale užijete si je podstatně delší dobu.

Snadnější sestavení vám umožní nůžková konstrukce. Výhodou je i delší životnost a možnost zakoupení náhradních dílů. Nůžková konstrukce je také snadnější na sestavení, altán tak zpravidla postaví i jedna osoba.

Plachta

Altány s kovovou konstrukcí, až už ocelovou nebo hliníkovou jsou doplněny o plachu. Ta je nejčastěji vyrobena ze 100% polyesterové tkaniny. Na rubu je obvykle ještě vodoodpudivá PVC vrstva. Plachta plní funkci střechy i bočních stěn. Kvalitní plachtu poznáte podle uvedené gramáže, informaci o gramáži byste měli naleznout u každého kvalitního výrobku. Pokud to tak není, je vhodnější zvolit jiný model.

Gramáž je informace o váze jednoho m2 krycího materiálu. Plachta s velkou gramáží by měla být alespoň na místě střechy, co se týká bočních stěn, můžete vybrat i plachtu s nižší gramáží. Díky tomu, tak snížíte hmotnost plachty.

Nejnižší gramáž je od 110g/m2, tyto plachty nejsou nijak kvalitní a stát se vám může, že altán proprší.

Kvalitnější altány mají plachty o gramáži alespoň 270g/m2 a altán již zvládne bez úhony i silnější déšť. Největší kvalitu vám poskytnou plachty s gramáží kolem 500 g/m2, ty vás ochrání prakticky před jakýmkoliv počasím. Nevýhodou takto vysoké gramáže je vyšší hmotnost i pořizovací cena.

Podlaha

Součástí dřevěného altánu může být i podlaha. Altány s podlahou jsou stabilnější a působí celistvějším dojmem, jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pokud koupíte altán bez podlahy, budete muset podlahu dodělat dodatečně.

Altán může být postaven i na trávníku. V tomto případě budete muset řešit kotvení a nevyhnete se ani pravidelnému sekání a údržbě trávníku. Toto řešení je tedy vhodné spíše u přenosných kovových altánů. Dřevěný altán bez podlahy je vhodné umístit na pevný podklad. Vhodná je dlažba, beton, kámen nebo prkenná podlaha.

Značka

Párty stany nebo běžně dostupné kovové zahradní altány koupíte od značek Bestent, Garthen, Goleto, Tredgard, Jurhan a další.

Dřevěné altány nabízí Karibu, BPP, Palmako nebo třeba Vetas. Tyto altány se často dělají také na zakázku a oslovit můžete nějakou firmu ve vašem okolí. Mezi výrobce kovových polykarbonátových altánů patří Palram.

Cena

Nejlevněji pořídíte jednoduchý textilní altán nebo párty stan. Cena začíná již na 3 000 Kč a nejčastěji končí na 10 000 Kč. Pokud budete chtít svoji zahradu vybavit hezčím altánem, může být cena pochopitelně vyšší.

Cena dřevěných i polykarbonátových altánů se nejčastěji pohybuje od 20 – 50 000 Kč. I zde můžete samozřejmě narazit na levnější i dražší model.

Porovnat ceny zahradních altánů

Otázky a odpovědi

Je nutné řešit před stavbou nějaké povolení?

Stavba pevného altánu o rozloze do 25 m2 a výšce do 5 m v současné době nevyžaduje žádné stavební povolení.

Podmínky pro zahradní stavby se však mohou během roku měnit a je tedy vhodnější tuto informaci na úřadě ověřit alespoň telefonicky. Stále však platí pravidlo, že jakákoliv stavba by měla být umístěna alespoň 2 metry od sousedního pozemku.

Z čeho je vyrobena střecha altánu?

Dřevěné zahradní altány mají střechu z klasických střešních tašek, častěji se však setkáte se šindelovou střechou. Dalšími možnostmi jsou rákos nebo došek.

Hliníkové a ocelové konstrukce jsou opatřeny různě kvalitním polyesterovým potahem, ten tvoří střechu i stěny altánu. Kvalitní altán by měl mít tkaninu voděodolnou a poskytovat by vám měla i ochranu před UV zářením.

Jaké příslušenství je možné k altánu dokoupit?

To, čím altán vybavíte, je čistě na vašem uvážení. Nejčastěji se do něj samozřejmě umísťuje zahradní nábytek. Ve větších altánech najdete místo i pro gril či krb a v některých případech nechybí ani letní kuchyně.

Co se týká ostatního vybavení, ideální je samozřejmě přikoupit světla a aby vás při večerním posezení nerušil hmyz, bude se hodit také moskytiéra. Pro lepší průhledovost je vhodné zakoupit moskytiéru v černé barvě.

Jak vyčistit altánovou plachtu?

U altánů doplněných o plachtu se nevyhnete občasnému čištění. Pokud se nějaká nečistota objeví, není vhodné čištění zbytečně odkládat. K čištění vám postačí voda, hadřík a obyčejné mýdlo.

Před zimní sezónou je vhodné vyčistit celou plachtu, plachtu byste ovšem měli čistit vždy ručně, vyprání v pračce se může podepsat na její vodoodpudivostí. Po vyčištění je nutné nechat plachtu řádně vyschnout. Textilii je také vhodné chránit před vlhkostí pravidelnou impregnací. Toto ošetření vyžadují také dřevěné altány.

Závěr

Majitelé větších zahrad, ocení kvalitní dřevěný altán, který se stane trvalým vybavením zahrady. Tato varianta je vhodnější i na větrnější místa. Altány mohou být zcela průhledové nebo opatřeny bočními stěnami, ty vás před počasím více ochrání a poskytnou vám i větší soukromí.

Kovové altány jsou lepším řešením všude tam, kde neuvažujete o trvalé stavbě. Na zimu je můžete snadno demontovat a uschovat. Výhodou je jejich nižší pořizovací cena, jsou však vhodnější na méně větrná místa.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dreveny-domek.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (27 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vdávali jsme dceru, takže jsme potřebovali postavit zahradní altán, kam se vejde dostatek hostů, a přesto to nebude vypadat jako pěst na oko. Chtěli jsme to řešit nůžkovým stanem, ale to nebylo ono, tak jsem postavil jeden pevný altán a kolem něj rozestavěl party stany, každý o velikosti 3 x 3 m a bylo to super, jen je stačilo postavit tak, že bylo vše průchozí, takže mohli hosté procházet a ochutnávat všude všechno.

  2. Vždycky jsem si přála zahradní altán, kde by mohla rodina o víkendu posedět při obědě nebo večeři. Manžel mi koupil jako dárek V-garden VeGAS De Luxe, ale nějak to není to pravé ořechové. To hodnocení na Heurece pouhých 60 % je zasloužené.

  3. Zahradní altán jsem sháněl pro naši dceru, když se rozhodla pořádat u nás na zahradě svatební oslavu. No nakonec těch altánů bylo víc, protože bylo přes 200 hostů. Je to určitě dobrá pomůcka před zmoknutím.

  4. Dobrý den

    Děkuji článek se mi velmi hodil. Na konec sem koupil pergolu od firmy pergola drevena.

  5. Váš článek mi náramně pomohl s výběrem. Děkuji mnohokrát.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo