Markýzy na auto

Markýza je poměrně oblíbený zahradní prvek. Pod markýzou budete chráněni před slunečními paprsky i deštěm. Stejnou funkci plní i markýza na auto. Tyto markýzy můžete namontovat nejen na osobní vozy, ale použít je můžete také jako příslušenství k dodávce nebo karavanu.

Markýzy na auto mají několik podob. Vybírat ji tedy budete zejména typově. Poté co narazíte na tu správnou, budete se zajímat o kvalitu a povrchovou úpravu tkaniny. Vybírat můžete pochopitelně i podle designu a barvy.

Prohlédnout markýzy

Typy

Markýzy na automobily se dělí na několik základních typů. Známé jsou kazetové markýzy, dalším typem jsou markýzy boční, střešní či zadní. Každý typ se instaluje trochu jiným způsobem.

Kazetová markýza na auto

Jedná se o známé rolovací a výsuvné markýzy. Tento typ markýzy můžete instalovat na střechu, boční či zadní stranu vozu.

  • Boční markýza – montuje se na bok vozu a jejich výhodou je větší prostornost. Kazetová boční markýza je tvořena pevnou konstrukcí, která vám umožní potah markýzy vysunout pomocí kliky. Výhodou boční markýzy je i skutečnost, že v balení najdete vše, co k montáži markýzy potřebujete. Výjimkou jsou však vozy se zešikmenou střechou.
  • Střešní markýza – markýzu můžete na střechu vozu namontovat pomocí několika střešních adaptérů. Tyto adaptéry se liší svojí podobou a jejich výběr se odvíjí od typu vozu, na který budete chtít markýzu namontovat. Právě z tohoto důvodu je nutné adaptéry zakoupit samostatně, součástí balení adaptér není.
  • Zadní markýza – tento typ markýzy můžete namontovat nejen na zadní, ale i přední stranu vozu. Zadní markýza funguje na stejném principu jako boční či střešní typ. I v tomto případě použijete k vysunutí a zasunutí markýzy kliku. Dražší modely však mohou disponovat elektrickým motorem. V tomto případě vám postačí zmáčknout jediné tlačítko.

Pytlíková markýza

Jedná se o speciální typ markýzy, které je schovaná ve vaku. Pytlíkovou markýzu je možné umístit na boční stranu vozu. Součástí hlavní plachty je ALU tyč, další část tvoří podpěry a boční nohy. Pytlíkovou markýzu je možné rolovat pouze ručně. Výhodou je zejména skladnost a jednoduchá montáž. Pytlíkovou markýzu můžete namontovat na osobní i obytný vůz.

Materiál

Hlavním úkolem markýzy je ochránit osoby před nebezpečným UV zářením. Markýza vám však nabídne i chládek nebo naopak útočiště při nepříznivém počasí. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité, aby byla plachta vyrobena ze skutečně odolného materiálu. Delší životnost můžete očekávat od tkaniny, která je opatřena ochranou proti blednutí na slunci. Konstrukce by pak měla odolávat i silnějšímu větru.

  • Plachta – hlavní plachta je vyrobena z akrylu nebo polyesteru. V obou případech se jedná o snadno udržitelné materiály. Méně kvalitní markýzy jsou vyrobeny z běžných textilií. Levnější variantou jsou jednoplášťové textilie, kvalitnější jsou plachty víceplášťové.
  • Konstrukce – na výrobu se většinou používá odolný, ale lehký hliník.

Velikost

Markýzy na auto koupíte v mnoha velikostech. Nejmenší markýzy mají šířku okolo 100 cm, ty nejširší nabídnou šířku 300 a více centimetrů. Nejvíce prostoru nabízí boční markýza.

Ovládání

Markýzu na auto můžete vysunovat ručně, pomocí kliky nebo volit variantu s motorem. Způsob ovládání souvisí s typem markýzy a pořizovací cenou. Výhodou motorového ovládání je nejen jednoduší manipulace, ale i větší šetrnost k hlavní plachtě. Ovládání pomocí kliky je o něco složitější, ale na druhou stranu nebude vysunování a zasunování plachty nijak zvlášť složité. Markýzy s klikou jsou oblíbené i díky své nižší pořizovací ceně.

Značka

Markýzu na auto nabízí poměrně velké množství výrobců. Známým výrobcem je značka Thule, tento výrobce nabízí velké množství doplňků k automobilům. Velký výběr nabízí také značka Aroso, Fiamma nebo Outwell. Markýzy nabízí dále Bruder, Euro Carry, Herzog Voortenten a Frankana Freiko.

Cena

Markýza na auto není úplně levnou záležitostí. Jednoduché markýzy lze pořídit za cenu okolo 3 500 Kč. Jedná se o menší modely vhodné pro montáž na osobní vozy. Mnohem větší výběr však budete mít v případě cenového rozpětí 7 – 10 000 Kč. Při výběru narazíte na markýzy různých velikostí a počítat můžete i s kvalitnějším materiálem plachty.

Volit můžete mezi markýzou na kliku i markýzou s motorovým ovládáním. Pořizovací cena markýzy však může šplhat ke 20 000 Kč, za ty nejkvalitnější a největší markýzy můžete zaplatit i více než 20 000 Kč.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Jaký další typ markýzy je možné koupit?

Kromě klasické markýzy lze koupit markýzu se stanem. Díky stanu můžete s autem jednoduše stanovat či kempovat. Markýzy se stanem lze rovněž namontovat na jakýkoliv typ osobního vozu, karavanu i dodávky.

Jak se připevňují adaptéry?

Speciální adaptér budete potřebovat k instalaci střešní markýzy. Ten správný typ vyberete v závislosti na typu vašeho vozu. Adaptér můžete připevnit dvojím způsobem. První možností je adaptér, který připevníte pomocí speciálního lepidla. V druhém případě je nutné adaptér ke střeše vozu navrtat. Některé adaptéry pak umožňují využít obě varianty.

Jaké příslušenství je možné k markýze koupit?

Kromě již zmíněných adaptérů můžete zakoupit vypínací tyč. Úkolem tyče je udržet látku markýzy dokonale napnutou. Ve většině případů je tyč délkově nastavitelná. Mezi další příslušenství patří motorový kit, dálkové ovládání, LED osvětlení, těsnění a další.

Závěr

Vybrat tu správnou markýzu na auto není úplně jednoduché. Pokud si nejste zcela jistí, zda půjde vámi vybraná markýza na vůz namontovat, bude rozumné, poradit se před koupí s odborným prodejcem. Tomu pouze sdělíte typ vašeho vozu, což mu postačí k výběru modelu kompatibilního s vozidlem. Díky tomuto postupu budete mít naprostou jistotu, že markýza bude fungovat správně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Markýzy jsou super, já nedávno jednu kupoval ke karavanu a byl to náročný výběr, ale stálo to za to. Vzal jsem boční a je pravda, že když se pod ní člověk posadí, je natolik velká, že na nás ani neprší.

Přidat komentář

Recenzer
Logo