Dětské matrace

Každý rodič chce pro svoje dítě jen to nejlepší. Dětská matrace by měla poskytnout dětskému tělu adekvátní podporu. Matrace by se měla tvaru dětského těla dokonale přizpůsobit. To platí pro novorozence, malé děti i teenagery. Na výrobu dětských matrací by měly být použity pouze kvalitní a prodyšné materiály, které budou adekvátně odvádět vlhkost. Odvětrávání se rovněž postará, aby nedocházelo ke zbytečnému přehřívání dětského organismu.

Matrace pro děti jsou rozděleny do několika skupin. Při výběru je nutné zohlednit věk dětí. Ten ovlivňuje velikost, výrobní materiál i tuhost matrace. Novorozené děti a kojenci mají jednoduše na matraci jiné nároky než větší dospívající děti.

Porovnat ceny matrací

Nejlepší dětské matrace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Materasso JUNIOR relax 99 % 2 930 Kč Zobrazit Vyspimese.cz
2. Scarlett Agáta 94 % 425 Kč Zobrazit Babymall.cz
3. MPO Marcelka 94 % 1 290 Kč Zobrazit Vyspimese.cz
4. Scarlett kokos-molitan-kokos 91 % 854 Kč Zobrazit Babymall.cz
5. Sensillo pohanka-molitan-kokos 86 % 1 103 Kč Zobrazit Babymall.cz

Typy

Matrace pro děti se rozdělují do několika skupin podle věku. V případě dětí je důležité více myslet na životnost matrace. Tu prodloužíte i díky speciálním nepropustným chráničům, které matrace ochrání před možným proniknutím různých tekutin.

Matrace do postýlky

Do dětské postýlky umístíte matraci s velikostí 60 x 120 cm, popřípadě 70 x 140 cm. Výška matrace by měla být v rozmezí 6 – 10 cm, díky této výšce budete moci dětskou postýlku vybavit monitorem dechu. Nejmenší děti by měly ležet spíše na tvrdší matraci, která jim zajistí potřebnou polohu.

U matrací do dětských postýlek by měl být kladen velký důraz na kvalitu materiálu. Matrace by měla být vyrobena z dostatečně vzdušných materiálů, které zajistí, že se v ní nebudou tvořit bakterie a plíseň. Dětské matrace většinou tvoří jeden celistvý kus pěny, z hlediska bezpečnosti je důležité, aby matrace vyplňovala celou plochu postýlku.

Matrace pro děti od 3 let

Po přestěhování do první velké postele budete opět potřebovat novou matraci. Starším dětem můžete koupit matraci vyrobenou z latexu, kokosu, koňských žíní či jiných přírodních materiálů. Vhodná je i kombinace přírodních a umělých materiálů. Děti mohou ležet na středně tuhé až tuhé matraci.

Matrace pro teenagery

Také dospívající děti by měly spát na elastických a prodyšných matracích. I zde je důležité, aby matrace poskytovala dítěti dostatečnou oporu. Starší děti mohu spát na pěnových, pružinových i latexových matracích. Nejoblíbenějším typem jsou pak pěnové matrace, které jsou dostatečně odolné, vzdušné i pružné. Výhodou pěnových matrací jsou dobré ortopedické vlastnosti a snadná údržba.

Matrace pro studenty

Dospívajícím dětem již můžete koupit matraci vhodnou pro dospělé. U nejstarších lze již pořídit i matrace se zónováním. Tuhost matrace se odvíjí od hmotnosti těla a potřeb jednotlivců, obecně se však stále doporučují spíše tvrdší matrace.

Tuhost

U dětí je specifickým parametrem tuhost. Dětská matrace by neměla být příliš měkká, ale ani tvrdá. Toto pravidlo platí zejména pro děti do 15 let věku, kdy dochází k vývoji páteře i celého pohybového aparátu. Příliš měkká matrace nepodrží tělo dítěte správně, což může vést k možným deformacím páteře. Starší děti pak již mohou zvolit i pružnější modely, hlavní roli při výběru již hraje stejně jako v případě dospělých, tělesná hmotnost. Vyzkoušet můžete i oboustranné matrace, které kombinují dvě různé tuhosti.

Tuhost dětských matrací se zpravidla neuvádí, výjimkou jsou matrace s rozměrem 90 x 200 cm. U nich se můžete setkat s označením H1 nebo H2. Matrace s tuhostí H1 můžete koupit dětem s hmotností od 40 – 50 kg. Tuhost H2 je určena pro děti s hmotností 50 a více kg. U ostatních matrací najdete informaci o vhodné váhové kategorii.

Materiál

Na výrobu matrací se používají různé materiály. Ne každý z nich je však pro dítě vhodný. I přesto je výběr poměrně široký a zvolit můžete matrace vyrobené z přírodních i umělých materiálů. Vhodným materiálem je například z PUR i studené pěny. Bát se nemusíte ani kombinace matrace se studenou pěnou. U ní je však nutné ohlídat potřebnou výšku. Za dobrou volbu se považují i latexové matrace.

Nejoblíbenější dětské matrace se vyrábí z několika vrstev vysoce kvalitních pěn, například BIO, PUR, RE či HR pěny. Velmi dobrou volbou jsou i matrace vyrobené v kombinaci přírodních a umělých materiálů.

Rozměry

Dětské matrace lze koupit ve velikostech 60 x 120 cm, 70 x 170 cm, 80 x 160 cm, 80 x 180 cm, 90 x 190 cm a 90 x 200 cm. Matraci do dětské postýlky lze používat do věku 2 – 3 let. Dětem předškolního věku můžete pořídit menší postel a pro starší děti můžete pořídit postel klasické velikosti.

Potah

Při výběru dětské matrace se zaměřte i na kvalitu potahu. Také potah by měl být vyroben z kvalitních a prodyšných materiálů. Dětské matrace bývají vybaveny kvalitními potahy, které jsou schopny zabránit vniknutí vlhkosti do jádra matrace. Nutností je snímatelný a pratelný potah, který dokáže prodloužit životnost matrace a udržet dítě v hygienicky čistém prostředí.

Oblíbenými materiály jsou například bavlna, ovčí vlna, Tencel či kombinace přírodních a umělých materiálů.

Značka

Dětské matrace se vyznačují nižší životností. Odborníci odhadují životnost dětských matrací na 5 – 7 let. Dětské postýlky můžete vybavit matracemi značky Scarlett, Sensillo, Babymater, My Baby Matteress nebo Träumeland. Větší matrace nabízí například Tropico, Vomarks, Ecomatrace, Interiel Stejskal a mnoho jiných.

Cena

Dětské matrace lze koupit za cenu od 1 000 – 5 a více tisíc. Za tuto cenu je možné koupit matrace do dětských postýlek i velkých postelí. Cenové rozmezí určuje výrobní materiál a celkové vlastnosti matrace. Pokud budete při výběru volit ověřeného výrobce, můžete si být jistí, že i levnější provedení bude dostatečně kvalitní. Vždy se však zaměřte na každá jeden parametr.

Porovnat ceny matrací

Otázky a odpovědi

Jaká matrace není pro dítě vhodná?

Dětská matrace by neměla mít zónování. Zónované matrace se vyrábí tak, aby jednotlivé zóny odpovídaly postavě dospělého člověka.

Dítě s menší výškou bude pravděpodobně ležet mimo určité zóny a matrace tak nebude moci plnit svoji funkci správně. Neměla by ji však tvořit ani příliš velká vrstva paměťové pěny. Výška paměťové pěny by měla být v rozmezí 2 – 4 cm. U dětí s věkem okolo 12 let, již může mít paměťová pěna výšku až 6 cm. V případě vyšší vrstvy se lehké dětské tělo po dolehnutí nepropadne do oporné části matrace.

Proč výběr dětské matrace nepodcenit?

Malé děti tráví spánkem velkou část dne. Během spánku a odpočinku děti rostou, vyvíjejí se a nabírají energii na další hry. Proto je pro ně kvalita spánku velmi důležitá a kvalitní odpočinek dětem zajistí právě vhodně zvolená matrace.

Co vše by měla splňovat matrace do postýlky?

V postýlce by měla být spíše tvrdá matrace, která nejen podporuje správný vývoj páteře, ale i sníží i riziko náhlého úmrtí kojence známého pod zkratkou SIDS. Do měkčí matrace se dětské tělo zbytečně zaboří, což může vést k případným potížím s dýcháním. Tloušťka matrace by měla být v rozmezí 7 – 10 cm. Důležitá je i prodyšnost a teplotní regulace. Naprosto nevhodné jsou matrace vyrobené z paměťové pěny.

Závěr

Správná matrace je pro uklidňující a zdravý spánek naprosto klíčová. Toto pravidlo platí u matrací pro dospělé i děti. Dětské matrace obvykle slouží kratší dobu, přesto však není možné výběr matrace ošidit. Dětské tělo poměrně rychle roste a ke správnému vývoji kvalitní matraci potřebuje. Dětská matrace by měla být dostatečně tuhá a prodyšná. Ze zdravotního hlediska je důležitý i hypoalergenní materiál.

Dětské matrace můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.orgwww.detskematrace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já dostal za úkol pořídit nové matrace, včetně té dětské. Pro prcka jsem objednal Materasso JUNIOR relax a myslím, že to byla hodně dobrá investice. Je na dotyk velmi příjemná, kvalitně zpracovaná a značně odolná.

Přidat komentář

Recenzer
Logo