Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou jednou z možností, kterou můžete zvolit v případě, kdy zařizujete domácnost, nebo se chystáte vyměnit starou matraci za novou. Taštičková matrace má jistě mnoho výhod, ale i nevýhod, pro které nelze jednoznačně říct, že bude skutečně vyhovovat každému nocležníkovi. Proto byste se před výběrem konkrétní matrace měli nejprve s výhodami i nevýhodami taštičkových matrací seznámit.

Nová matrace není úplně levnou záležitostí a volba té nesprávné se vám nemusí vyplatit. Pro zdravý spánek je totiž kvalitní matrace naprostou samozřejmostí. Díky správně zvolené matraci budete dokonale odpočatí a nebudete muset řešit případné bolesti zad.

Taštičkové matrace spadají do skupiny pružinových matrací. V obou případech tak hrají hlavní roli pružiny. Jednotlivé druhy se však liší technologií výroby. Pružinové matrace se vyrábí technologií, která je stará více než 100 let. Základ tvoří vzájemně propojené pružiny. Taštičkové matrace mají jednotlivé pružiny uloženy v samostatných taštičkách. Dá se tedy říct, že taštičkové matrace jsou moderními matracemi pružinovými. Každá pružinová matrace však taštičkové uspořádání nemusí mít.

Porovnat ceny matrací

Nejlepší taštičkové matrace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ecomatrace DAKOTA PLUS 97 % 3 749 Kč Zobrazit eco-matrace.cz
2. Ecomatrace Kanada 95 % 3 294 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Ecomatrace Zeus 94 % 3 599 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Taštičkové matrace je možné rozdělit do dvou hlavních skupin podle způsobu řazení pružin. Pružiny mohou být řazeny vedle sebe nebo mohou tvořit plástve. Jednotlivé matrace se liší i hustotou uložení taštiček. Tyto matrace jsou vyráběny v hustotě v rozmezí 200 – 1 000 taštiček na 1 metr2. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je hustota vyšší, tím bude spánek kvalitnější.

  • Klasické řazení – taštičky jsou uloženy jedna vedle druhé. Toto řazení je běžné u levnějších matrací, které jsou velmi oblíbené.
  • Plástvové řazení – způsob uložení taštiček připomíná tvar včelí plástve. Uspořádání je složitější a je běžné pro matrace v exkluzivní kvalitě, což se odráží na vyšší pořizovací ceně. Výhodou plástvového uspořádání je výrazně lepší opora pro páteř, která přináší efekt vodních postelí.

Tuhost

Z hlediska komfortního používání je velmi důležitým parametrem tuhost matrace. Taštičkové matrace budou více vyhovovat těm, kde preferují tvrdší matrace. Tvrdší matrace jsou oblíbené především u mužů, používat by je měly děti a osoby s vyšší hmotností. Z tužší matrace se bude snáze vstávat seniorům, v jejich případě však není volba jednoznačná. Někteří senioři mohou po spaní na tvrdé matraci cítit bolest zad a kloubů. Co se týká žen, v jejich případě jsou nejvíce preferované středně tuhé matrace, což může být i matrace taštičková.

Výška

Taštičkové matrace obecně spadají do kategorie vyšších matrací. Jejich výška se pohybuje okolo 20 cm, některé matrace mohou být ještě vyšší. Nic neobvyklého není výška 25 a více centimetrů. Vyšší matrace je velmi komfortní, což ocení zejména starší osoby a všichni s omezenou hybností. Vyšší matrace není tolik náchylná k proležení.

Nosnost

Při výběru matrace není vhodné přehlížet informace o nosnosti. Taštičkové matrace se vyznačují vyšší nosností, což vyhovuje osobám s vyšší tělesnou hmotností. Co se týká nosnosti, jsou taštičkové matrace mnohem oblíbenější než matrace pěnové. Nevýhodou pěnových matrací je vyšší náchylnost k proležení. Taštičková matrace však může mít nosnost až 150 kg.

Materiál

Taštičkové matrace se vyrábí v kombinaci různých materiálů. Na jejich výrobu se používá polyuretanová pěna, studená pěna, latex, ale i přírodní materiály. Kvalita materiálu se podepisuje na konečné ceně matrace.

Jádro taštičkové matrace je potaženo vysokogramážním filcem, případně speciální síťkou. Tato vrstva má zabránit možné deformaci horních vrstev.

Rošt

Taštičkové matrace nejsou vhodné pro každý typ roštu. Díky vyšší hmotnosti a větší výšce nejsou tyto matrace vhodné do postelí s polohovatelným roštem. Taštičkovou matraci však můžete položit na pevný lamelový rošt. Pokud chcete přece jenom matraci umístit na polohovatelný rošt, budete se muset při výběru zaměřit na dražší modely s plástvovým uložením taštiček a svůj záměr před koupí raději konzultovat s odborníkem.

Možnosti

Taštičkové matrace jsou obecně dražší, pokud zainvestuje ještě více, můžete si užívat další benefity.

  • Antiseptický povrch – je vhodný pro alergiky a astmatiky
  • Ortopedické zóny – díky zónám má matrace v každém místě jinou tvrdost
  • Partnerská matrace – taštičkové matrace nepřenáší pohyb a jsou tak častou volbou partnerských matrací. Pokud se budete v noci častěji převalovat, nebudete svého partnera zbytečně budit. Některé partnerské matrace navíc umožňují nastavit preferovanou tuhost.

Značka

Výrobou taštičkových matrací se zabývá prakticky každý velký výrobce matrací. Díky tomu je nabídka na trhu opravdu velká a vy tak můžete vybírat mezi matracemi řady značek. Oblíbené jsou například matrace značky I-matrace, Vomaks, FDM, Unar, Tropico, Ecomatrace, Comfort Matrace a mnoho dalších.

Cena

Taštičkové matrace mají řadu benefitů a obecně spadají do skupiny dražších modelů. Koupit můžete poměrně levné matrace, v jejich případě se však musíte spokojit s méně uspokojivými vlastnostmi a levnějším materiálem. Do skupiny levných patří matrace s cenou 1 000 – 3 000 Kč. Zlatou střední cestou mohou být matrace s cenou 3 – 6 000 Kč. Za exkluzivní provedení pak můžete zaplatit 6 a více tisíc korun.

Porovnat ceny matrací

Údržba

Matrace mají omezenou životnost, a to v řádech 5 – 10 let. Správnou péči však můžete životnost matrace prodloužit. Taštičkové matrace se doporučuje pravidelně otáčet a vysávat. Z hlediska lepší údržby by měla být matrace doplněna o odnímatelný pratelný potah. Před možným znečištěním matraci chrání nepropustný chránič.

Otázky a odpovědi

Pro jakou polohu spánku je taštičková matrace vhodná?

Taštičkovou matraci můžete využívat při jakékoliv spánkové poloze. Ať už spíte na zádech, boku nebo břiše, můžete si být jistí, že vám taštičková matrace poskytne stabilní a pevnou oporu. Vaše páteř bude během spánku vždy v přirozené poloze a vy tak nebudete po probuzení cítit žádnou bolest. Mezi nejvíce namáhané části těla patří boky a ramena.

Co je bonelová matrace?

I v tomto případě se jedná o jeden z typů pružinových matrací. V tomto případě jsou pružiny spojeny drátem, který je veden po povrchu matrace. Bonelové matrace jsou díky této výrobní technologii pružné, jejich výhodou je dlouhá trvanlivost a velmi kvalitní odvětrávání.

Jaké jsou největší přednosti taštičkových matrací?

Díky tomu, že je každá pružina uložena v samostatné taštičce, se po dolehnutí na matraci hmotnost těla dokonale rozloží po celé matraci. Taštičkové matrace mají výjimečné ortopedické schopnosti, jsou tvarově stálé a dobře odvětrávané. Díky tomu je vlhkost odváděna mimo matraci a netvoří se plísně. Taštičkové matrace jsou tiché, při pohybu nevydávají pružiny žádný zvuk. Jejich nevýhodou je však vyšší hmotnost, díky které nejsou určeny do postelí s polohovacími rošty.

Závěr

Taštičkové matrace mohou být dobrou volbou pro každého. Obecně je tento typ oblíbený u těch, kteří preferují středně tvrdé až tvrdé matrace. Dražší matrace však budou vyhovovat i milovníkům měkčího ležení. K dostání jsou v mnoha různých velikostech.

Tvrdší matrace jsou obecně vhodnou volbou pro děti do 15 let, kterým se vyvíjí páteř, a potřebují při spánky adekvátní oporu. Výhodou tohoto typu matrací je rovněž vyšší nosnost, na matraci se pohodlně vyspí i osoby s vyšší tělesnou hmotností. Kvalitní matrace mohou být doplněny o ortopedické zóny, což znamená, že tvrdost matrace je v různých odlišná.

Taštičkové matrace můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo