Skládací matrace

Skládací matrace se kvalitou klasickým matracím nemohou vyrovnat. Tyto matrace jsou vhodné spíše pro občasné přespání, díky čemuž slouží jako matrace pro hosty nebo příslušenství na cesty. Skládací matraci však můžete využít i dalšími způsoby, stát se může například přenosným lehátkem, sportovní žíněnkou či prostě jakoukoliv podobou podložky. Některé větší matrace mohou zastoupit i klasický nábytek, nejčastěji křeslo nebo pohovku. To je ideální především v malých bytech, kde by bylo velmi obtížné vytvořit další místo na přespání.

Skládací matrace se v základu dělí na dvě skupiny. Tu první tvoří matrace do dětských postýlek, druhá skupiny poslouží dospělým. Při výběru vhodné skládací matrace by vás měl zajímat především výrobní materiál. Kromě něho věnujte pozornost i tuhosti a nosnosti. To, jak bude matrace komfortní, naznačí objemová hmotnost, která je udávána v kg/m3. Pak již stačí vybrat matraci s přijatelnou pořizovací cenou v dostatečné kvalitě.

Porovnat ceny matrací

Nejlepší skládací matrace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Träumeland Air 99 % 1 090 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Scarlett Romas 93 % 405 Kč Zobrazit Babymall.cz
3. SENSILLO Pírka 90 % 779 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Tropico Vojta 86 % 900 Kč Zobrazit Vyspime.cz
5. Sensillo Memory termo-molitan-kokos 85 % 1 562 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Skládací matrace lze rozdělit do dvou základních skupin podle určení. Skládací matrací můžete doplnit dětskou cestovní postýlku nebo ji využít jako přistýlku pro dospělé. V každé kategorii pak najdete dva různé druhy matrace. Kromě skládacích je možné koupit matraci rolovací.

  • Skládací matrace – skládací matrace jsou cenově dostupné a jejich výhodou je kompaktní velikost. Skládací matraci lze koupit i v podobě sedáku. Tyto matrace se vyrábí nejčastěji z pěny a k dostání jsou ve středně tvrdém až tvrdém provedení.
  • Rolovací matrace – ještě lepší vlastnosti nabízí matrace rolovací. Na jejich výrobu se používá větší množství materiálů. Díky tomu mohou být některé modely komfortnější, za což si však budete muset připlatit.

Materiál

Skládací matrace jsou ve srovnání s matracemi klasickými mnohem užší, a proto se liší i výrobním materiál. Tyto matrace spadají do skupiny pěnových matrací a vyrábí se především z pěnových materiálů. Sendvičové matrace jsou vyrobeny z více různých materiálů a kombinují i dvě tuhosti. Velmi oblíbené jsou i skládací matrace z latexu.

PUR pěna

Nejčastěji používaným materiálem je polyuretanová pěna, což je méně kvalitní, ale cenově nejdostupnější materiál. Kvalitu použité pěny určuje vždy právě pořizovací cena. Kromě ní si všímejte i uvedené objemové hmotnosti. Od ní se rovněž odvíjí kvalita i komfort používání.

Nejméně pohodlí budete mít na matraci s objemovou hmotností okolo 18 kg/m3, větší pohodlí vám poskytne matrace s objemovou hmotností do 40 kg/m3. Za kvalitní lze považovat matrace s objemovou hmotností alespoň 25 kg/m3.

Paměťová pěna

Dalším používaným materiálem je paměťová pěna. Tento materiál reaguje na tělesné teplo a dokáže se tak velmi dobře přizpůsobit tvaru těla ležící osoby. Matrace s paměťové pěny jsou komfortnější, avšak za tuto vlastnost si budete muset o něco více připlatit. Paměťová pěna může mít objemovou hmotnost v rozmezí 30 – 80 kg/m3.

Studená pěna

Matrace vyrobené ze studené pěny potěší svojí přizpůsobivostí, pružností i dlouhou životností. Studená pěna je velmi prodyšná a v matraci se tak nemnoží bakterie, což potěší nejen alergiky. Objemová hmotnost studené pěny bývá nejčastěji v rozmezí 30 – 50 kg/m3, dražší matrace tak budou i poměrně pohodlné.

Latex

Skládací či rolovací matrace mohou být vyrobeny i z latexu, což je přírodní materiál s mnoha výhodami. Předností latexu je tvarová stálost a zdravotní nezávadnost. Latexové matrace mají i delší výdrž a potěší především milovníky měkčího ležení.

Tloušťka matrace

Skládací matrace se liší i svojí tloušťkou. Záleží na tom, jaký typ matrace pořizujete. Přenosné matrace mívají tloušťku okolo 5 cm a nebývají nijak pohodlné. Koupit však můžete i matrace s výškou od 8 – 15 cm. Výška dětských cestovních matrací bývá v rozmezí 4 – 6 cm.

Velikost

Velikost se odvíjí od typu matrace. Matrace pro dospělé mají nejčastěji rozměr 90 x 200 cm. Do dětské postýlky můžete umístit matraci s velikostí 60 x 120 cm. Kromě těchto však můžete koupit i matrace jiných velikostí. K dispozici jsou například rozměry 70 x 140 cm, 70 x 160 cm, 80 x 160 cm atd. Záleží tedy na tom, zda dáte přednost pohodlí nebo skladnosti.

Tuhost

Jedním z hlavních parametrů je i tuhost matrace. Skládací matrace většinou spadají mezi středně tvrdé až tvrdé. Jejich používání tak nemusí být komfortní pro každého. Tuhost matrace částečně ovlivňuje výrobní materiál, přesto u těchto matrací příliš velký výběr nemáte. Některé matrace mohou kombinovat dvě matrace, ale jedná se spíše o nadstandardní možnost, kterou nabízí jen velmi malé množství matrací.

Značka

Skládací matrace je možné koupit od více různých značek. O kvalitě jednotlivých výrobků toho může více prozradit záruční lhůta. V mnoha případech je záruka 2 roky, ale narazit můžete i na model se záruční lhůtou až 5 let. Mnohdy se i vyplatí zaměřit se na uživatelské recenze. Mezi výrobce skládacích a rolovacích matrací patří například Tropico, Candide, Sensillo, Hauck, TRÄUMELAND, My Baby, Scarlett a mnoho dalších.

Cena

Skládací matrace lze koupit v poměrně širokém cenovém rozpětí. Čím více budete ochotni do matrace investovat, tím lepší bude mít matrace vlastnosti. Za základní provedení zaplatíte od 300 – 1 500 Kč, přičemž levnější jsou matrace do postýlky. Větší pohodlí vám poskytne matrace s cenou od 1 500 – 2 000 Kč a cena těch nejkvalitnějších obvykle končí u hranice 3 500 Kč.

Porovnat ceny matrací

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší výhody skládacích matrací?

Jednoznačnou výhodou je široká možnost použití těchto matrací. Využít je můžete doma, venku i na cestách a to nejen k občasnému přespávání. Matraci lze použít i jako podložku k sezení či cvičení. Některé matrace s podobou křesla poslouží i jako klasický sedací nábytek. U skládacích matrací oceníte také nízkou hmotnost, velkou skladnost a snadnou přenosnost.

Je součástí skládací matrace potah?

Potah nemusí být automatickou součástí matrace, avšak větší počet matrací ochranný potah má. Funkce potahu je zřejmá, toto příslušenství chrání matrace před znečištěním a částečně i před vniknutím tekutin. Výhodou je, pokud budete moci potah sundat a vyprat v pračce. Součástí dražších matrací mohou být i antibakteriální potahy, což je výhodné zejména pro osoby s alergiemi i děti.

Jsou lepší matrace z PUR nebo paměťové pěny?

Oba materiály se v mnoha ohledech liší. To, kterému dáte přednost, záleží na způsobu a četnosti používání matrace. Matrace z PUR pěny vystačí těm, kteří chtějí matraci používat spíše příležitostně. Tento materiál je levnější, méně komfortní a vyznačují se i kratší životností. Matraci z paměťové pěny by měl zvolit ten, kdo ji hodlá využívat častěji. Dražší matrace se vyznačují větším komfortem i delší životností.

Závěr

Skládací matraci nelze z hlediska zdraví či komfortu používat pro každodenní přespávání. Tyto matrace jsou určeny pro občasné přespávání doma i na cestách. Díky možnosti matraci složit nebude v domě zabírat příliš mnoho místa a velmi snadno ji můžete převážet i přenášet. Své skládací či cestovní matrace mají děti i dospělí, záleží pouze na tom, který typ matrace hodláte využívat.

Některé matrace lze využít v malých bytech či dětských pokojích jako sedací nábytek. Tyto matrace plní funkci občasné přistýlky pro hosty. Alternativou ke skládací matraci jsou matrace nafukovací. Tyto matrace jsou častěji pohodlnější a ještě více skladné. K nafukovací matraci však budete muset pořídit i kompresor a ne vždy se dokážete vyhnout jejímu propíchnutí.

Skládací matrace můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.stavebka.comwww.bydleniainspirace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (95 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pokud jde o skládací matrace, ty mohu jen doporučit, protože jsou praktické a dokonale skladné, navíc se dají použít opravdu kdekoliv. Koupila jsem je na zkoušku do dětského pokoje, prckům na sezení, ale i ležení, no a už je máme i v obýváku, kde se na nich parádně lenoší. Co tedy vůbec neřeším je značka, prostě když nějaká taková matrace doslouží, jednoduše koupím takovou, která je aktuálně v akci a tím pádem za nízkou cenu, vydrží totiž zrovna tak, jako ty dražší, protože když po nich děti poskakují, nic nemá dlouhou výdrž i když je to sebekvalitnější.

Přidat komentář

Recenzer
Logo