Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou pravděpodobně těmi neznámějšími matracemi vůbec. Přesto se najdou mnozí, pro které nejsou pružinové matrace dostatečně kvalitní. Moderní pružinové matrace toho však nabízí skutečně mnoho. Tyto matrace patří mezi jedny z nejvzdušnějších, jádro je složeno z velkého množství pružin a zbytek matrace je tvořen různými materiály, které velmi ovlivňují její celkovou kvalitu.

Materiál a síla pružin ovlivňuje tvrdost matrací. Nevýhodou těchto matrací je pouze skutečnost, že je nejde polohovat. Proto ji lze využívat v kombinaci s pevným lamelovým nebo laťkovým roštem.

Vybrat správnou matraci není úplně jednoduché, sledovat budete muset poměrně velký počet různých parametrů. Na kvalitu spánku má zásadní vliv tuhost matrace. Z hlediska komfortního ležení je vhodné sledovat i výrobní materiál a způsob ventilace. Dalším důležitým parametrem je nosnost matrace a vámi preferovaná poloha spánku.

Porovnat ceny matrací

Nejlepší pružinové matrace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ecomatrace FARAON 95 % 4 449 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Ecomatrace Kanada 1+1 94 % 6 488 Kč Zobrazit vase-matrace.cz
3. Dřevočal Irma 93 % 4 536 Kč Zobrazit Alza.cz
4. MPO NATURA 92 % 4 390 Kč Zobrazit mpo-matrace.cz
5. MPO ERGONOMY 90 % 3 990 Kč Zobrazit Vyspimese.cz

Typy

V současnosti je možné vybírat ze 3 typů pružinových matrací. Základem jsou klasické matrace, mezi dražší patří taštičkové nebo bonellové matrace. Každý z typů nabídne něco jiného a možnosti matrace se pochopitelně podepíší i na pořizovací ceně.

Klasická matrace

Jádro klasických matrací je tvořeno pružinami s tloušťkou drátu cca 2,4 mm. Tyto dráty jsou vzájemně propojeny přídavnými pérky, které zajistí, že se pružiny nebudou uvolňovat. Na jádru je poté umístěna roznášecí vrstva vysokogramážního filcu. Ten zajistí, že pružiny nebudou prostupovat na povrch, jak tomu bývalo v případě starých matrací. Tyto matrace lze použít pro každodenní spaní i občasné přespávání. Vyhovovat budou méně náročným uživatelům.

Taštičkové matrace

Dokonalejší verzí pružinových matrací jsou matrace taštičkové. Tyto matrace vám nabídnou mnohem větší komfort pro spánek i relaxaci. Jádro taštičkových pružin je tvořeno mnohem větším množstvím pružin, které jsou navíc uloženy po jedné v textilních taštičkách. Také v tomto případě jsou pružiny pro větší stabilitu vzájemně propojeny a zafixovány horní vrstvou. Taštičkové matrace poskytnou vaší páteři dokonalou oporu.

Pružiny v matraci mohou na tlak těla reagovat samostatně a vyznačují se tak lepšími ortopedickými vlastnostmi. Výhodou taštičkových pružin je i velká vzdušnost, která vám umožní matraci položit i na pevný podklad.

Kvalitu taštičkových matrací určuje počet a hustota taštiček. Čím je jich více, tím bude matrace pružnější a komfortnější. Každý výrobce počet taštiček uvádí, každý však může uvádět trochu jiný parametr. Někteří z výrobců uvádění množství taštiček na 1m2, jiní uvádí celkový počet taštiček v matraci. Proto tento parametr sledujte velmi obezřetně.

Bonellové matrace

V bonellových matracích jsou umístěny pružiny s tvarem přesýpacích hodin. Ty jsou vzájemně spojeny tenkými dráty. Ve chvíli, kdy se jedna pružina pohne, přenese se pohyb i na pružiny okolní. Také tyto matrace jsou prodyšné a vhodné pro alergiky. V porovnání s jinými jsou bonellové matrace tužší. Jejich výhodou je tak vysoká nosnost, což bude vyhovovat osobám s vyšší nosností. Tyto matrace patří zároveň k těm nejodolnějším.

Tuhost

Jakmile budete vědět, který typ matrace je pro vás tím nejvhodnějším, může přejít k nejdůležitějšímu parametru. Tím je tuhost matrace. U matrací se rozlišuje 5 stupňů tuhosti. Koupit můžete velmi měkkou, měkkou, středně tvrdou, tvrdou nebo velmi tvrdou matraci.

Výběr tuhosti souvisí s osobními preferencemi každého, svou roli však hraje i poloha spánku a tělesná hmotnost. Obecné pravidlo uvádí, že osoby s váhou více než 90 kg by již měli vybírat mezi tužšími matracemi.

Poloha při spánku

Na výběr matrace má vliv i poloha, kterou ve spánku využíváte nejčastěji. Matrace by měla za každé situace vaše tělo efektivně podepřít a to i v místech, kde je na matraci vyvíjen větší tlak. Jedná se o oblast ramen, boků, lopatek a pat.

  • Poloha na břiše – při preferování této polohy je dle odborníků nejvhodnější matrace se střední tuhostí.
  • Poloha na zádech – v tomto případě lze použít středně tvrdou až tvrdou matraci.
  • Poloha na boku – lidé preferující tuto polohu by měli uvažovat o měkčích matracích.
  • Děti – specifickou skupinou jsou však děti. V jejich případě hraje velmi důležitou roli také věk. V případě dětí odborníci radí sáhnout po tužších matracích, které dokonale podepřou vyvíjející se dětskou páteř. Tužší matraci je vhodné využívat do věku 15 let.
  • Manželská postel – jestliže pořizujete matrace na manželskou postel, můžete vybrat 2 různé matrace, nebo koupit jednu velkou matraci. Ženy obecně preferují měkčí matrace, u mužů naopak vítězí tužší matrace. Některé matrace navíc nabízí kombinaci dvojí tuhosti.

Materiál

Matrace se vyrábí v kombinaci několika materiálů. Některé materiály tvoří jádro, další pak povrch matrace.

  • Jádro – jádro matrace je vyrobeno z určitého typu pěny. Může se jednat o studenou, línou nebo i jinou podobu pěny.
  • Potah – na matraci by měl být umístěn vysoce prodyšný potah. Ten by měl být i příjemný na dotek a také dobře odolný vůči různým nečistotám či vniknutí tekutin. V ideálním případě by mělo být možné potah sejmout a vyprat v pračce.

Nosnost

Na životnost matrace má vliv i nosnost. Obvyklá nosnost se pohybuje v rozmezí 100 – 120 kg, ale výjimkou nejsou ani matrace s nosností až 150 kg. Nosnost je parametr, který souvisí i s tuhostí matrace. Osoby s hmotností do 90 kg mohou volit měkčí matrace, osoby nad 90 kg by měli upřednostnit tvrdší matrace.

Velikost

Pružinové matrace jsou velmi oblíbené a na trhu zastoupeny všemi velikostmi. Pružinovou matrací tak můžete doplnit dětskou postýlku, postel klasické velikosti i vetší či manželské postele. Největší výběr budete mít v případě 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm a 180 x 200 cm. Koupit můžete i jiný rozměr a někteří výrobci vám mohou matraci dokonce vyrobit na míru.

Výška – s rozměrem úzce souvisí i výška matrace. Ta bývá nejčastěji v rozmezí 15 – 30 cm. Vyšší matrace jsou komfortnější, trvanlivější, ale i dražší. Za ideální se považuje výška alespoň 17 cm.

Značka

Pružinové matrace koupíte v běžných obchodech i prostřednictvím internetových obchodů. Zde narazíte na matrace značky MPO, Vomaks, Kolo, Dřevočal, Kondela, Tropico, Vyspimese, Max-i, Halmar a mnoha jiných.

Cena

Pružinové matrace jsou dostupné v poměrně značném cenovém rozmezí. Nejlevnější matrace lze koupit za cenu do 2 000 Kč. Za ty nejdražší můžete zaplatit i více než 10 000 Kč. Čím je matrace dražší, tím je materiál kvalitnější. Levné matrace jsou vhodné spíše pro občasné přespávání, jestliže hledáte matrace pro každodenní používání, měli byste se zaměřit na kvalitnější modely.

Porovnat ceny matrací

Údržba

O každou matraci je třeba patřičným způsobem pečovat. Díky správné údržbě vám může matrace dobře sloužit až 10 let. Po této době se doporučuje většinu matrací vyměnit. Matraci je vhodné pravidelně vysávat. Aby se zabránilo možným proleželým místům, je vhodné matraci pravidelně otáčet. Většina matrací je navíc opatřena snímatelným potahem, který můžete v případě potřeby sejmout a vyprat v pračce.

Otázky a odpovědi

Kdo nejvíce ocení pružinovou matraci?

Tyto matrace jsou dobrou volbou zejména pro osoby s vyšší tělesnou hmotností. Výhodou matrace je velká trvanlivost a vysoká pevnost. Tyto matrace jsou schopny unést vysokou zátěž, přičemž jsou velmi prodyšné. O dokonalou cirkulaci vzduchu se postarají právě pružiny. Tyto matrace jsou tedy dobrou volbou i pro alergiky, pro které je dobře větraná matrace velmi důležitá.

Kdy se vyplatí investovat do taštičkových matrací?

Taštičkové matrace ocení milovníci komfortního spaní. Výhodou matrace je, že dokáže dokonale rozložit hmotnost těla a tvaruje se přesně tam, kde je nejvíce třeba. Taštičkové matrace jsou navíc vhodné i do místností s velkou vlhkostí, protože dokonale odvádí vlhkost.

Co je zdravotní matrace?

Zdravotní matrace vám dokáže zajistit optimální polohu spánku, protože matrace dokáže ideálně rozložit váhu těla. Vaše klouby a svaly budou na matraci moci efektivně odpočívat. Ráno budete vstávat odpočatí a ne celí rozbolavělí. Zdravotní matrace jsou velmi vhodné pro dlouhodobě ležící osoby, které jsou náchylní ke vzniku proleženin. Zdravotní matrace patří k těm nejdražším, je však u nich deklarovaná mnohem delší životnost.

Závěr

Pružinové matrace nepatří mezi nekvalitní výrobky, jak tomu bývalo v minulosti. Dnešní matrace jsou naopak velmi trvanlivé a nejsou náchylné k deformování. Jejich výhodou je i vysoká prodyšnost, díky čemuž uspokojí i náročnější uživatele. Pružinové matrace lze koupit v několika podobách, čím více do matrace investujete, tím lepší budou její vlastnosti. Nejdůležitější je zvolit správnou tuhost, kterou ovlivňuje hmotnost těla i preferovaná poloha při spánku.

Pružinové matrace můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.eco-matrace.cz, www.stavebka.comwww.bydleniainspirace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Doma máme Ecomatrace FARAON a spokojenost. Dobrá kvalita, pohodlí a přívětivá cena. Člověk se příjemně vyspí a není rozlámaný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo