Nafukovací matrace

Nafukovací matrace má všestranné využití, hodit se vám může v domácnosti, při pobytu na zahradě, kempování i přespávání v autě. Díky nafukovací matraci budete mít vždy k dispozici pohodlné ležení pro návštěvy. Pořízení nafukovací matrace přináší mnoho výhod.

V první řadě vás pravděpodobně zaujme nízká pořizovací cena. Spaní na nafukovací matrace je velmi pohodlné i bezpečné. Matraci je možné používat venku i doma, výhodou je i její skladnost.

U nafukovacích matrací hraje hlavní roli výrobní materiál, který má vliv na odolnost i způsob, jakým budete matraci udržovat. Dalšími důležitými parametry jsou tloušťka, nosnost, ale i hmotnost.

Zvolit můžete i vzhled matrace, který je úzce spjat s pořizovací cenou. Levnější matrace jsou většinou rovné, dražší modely mívají vzduchové kapsy. Součástí matrace může být i nafukovací polštář, tento praktický doplněk oceníte zejména při nocování v terénu.

Porovnat ceny nafukovacích matrací

Nejlepší nafukovací matrace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Intex Air Bed Comfort-Plush Twin 67766 94 % 1 258 Kč Zobrazit Bambule.cz
2. Intex Air Bed Comfort-Plush Queen 67770 90 % 1 385 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. Bestway Air Bed Klasik King 67004 89 % 599 Kč Zobrazit Kamody.cz
4. Intex Air Bed Pillow Rest Raised 64122 88 % 890 Kč Zobrazit Sparkys.cz
5. Intex Air Bed Pillow Rest Raised 64124 87 % 1 249 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Nafukovací matrace má několik podob. Před nákupem si tak rozmyslete, kde všude budete chtít matraci používat. Nejčastěji slouží jako náhradní lůžko, ale své využití má i při nocování v autě nebo stanu.

Pro dva

Větší matrace mohou používat dvě osoby. Zde se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost nosnosti. Nosnost kvalitních matrací bývá okolo 250 kg, za minimum je považována nosnost 220 kg. Při výběru velkých matrací narazíte na několik velikostí.

Nejkratší matrace nemají na délku ani 2 metry, nejdelší naopak měří více než 2 metry. Některé malé matrace lze v případě potřeby spojit k sobě, avšak toto řešení není nijak kvalitní, a matrace se pravděpodobně budou velmi často rozpojovat.

Do auta

V případě, kdy budete potřebovat nafukovací matraci do auta, bude hrát jednu z hlavních rolí velikost matrace. Matrace by se měla do auta vejít, aniž by docházelo k jejímu prohýbání. Matrace určené k používání v autě mají jiný design, který vám umožní matraci umístit do zadní části automobilu. Jiné matrace můžete jednoduše položit na zadní sedadla.

Do stanu

Nafukovací matraci můžete používat také ve stanu. Matraci by měli volit spíše ti, kteří budou vozit matraci v autě, protože na rozdíl od karimatky musíte počítat s její větší hmotností. Maximální hmotnost matrace do stanu by neměla být vyšší než 3 kg.

Nafukovací matrace do stanu by měla být vhodná k používání ve venkovních podmínkách, základem by měla nepromokavá a protiskluzová povrchová úprava. Součástí některých matrací je i nafukovací polštář.

Kempovací

Nafukovací matrace je určena i milovníkům kempování. Matraci můžete používat prakticky celoročně, nutné je však přihlédnout k teplotě, kterou je schopná matrace ustát.

U kempovacích matrací hraje zásadní roli také nosnost, zejména v případě, kdy se budete častěji přesouvat a budete vybavení nosit na zádech. U kempovacích matrací hraje důležitou roli hodnota R – Value. Jedná se o parametr, který udává odpor výrobního materiálu k průchozí teplotě. R – Value hodnota je v rozmezí 0 – 9,5. Čím je hodnota R – Value nižší, tím nižší je i tepelná izolace.

  • Teplota do 10 °C – R – Value 2
  • Teplota nižší než 5 °C – R – Value 2 – 4

Materiál

Materiál je v případě tím nejdůležitějším parametrem. Kvalitní nafukovací matrace jsou vyrobeny z vysoce odolné, obtížně poškoditelné a pevné hmoty. Každá matrace by měla být vyrobena z tvrzeného PVC nebo vinylu.

Tento materiál má vliv nejen na pevnost, ale také na pružnost nafukovací matrace. Zda je matrace zdravotně nezávadná udává označení BPA nebo PCF FREE. Spodní část matrací může být opatřena nepromokavou nebo protiskluzovou vrstvou.

Volit však můžete svrchní vrstvu matrace. Na výběr máte hned několika materiálů.

  • Guma – bývá součástí levnějších matrací. Tento materiál však není tou nejlepší volbou. Guma reaguje na změnu teplot, v létě se ke gumovému povrchu budete lepit, zimě vás bude guma naopak ochlazovat.
  • Velur – dražší matrace jsou potaženy semišem. Tyto matrace jsou dobrou volbou, protože materiál je příjemný při každé teplotě. Materiál je také velmi příjemný na dotek.

Rozměr

Na rozdíl od klasických matrací mají nafukované matrace různé velikosti, liší se délkou i šířkou. S velikostí úzce souvisí i hmotnost matrace. Čím je matrace větší a širší tím je pochopitelně i těžší. Hmotnost matrací bývá nejčastěji v rozmezí 1 – 10 kg.

  • Délka – standardní velikost matrací je v rozmezí 180 – 190 cm. Lze však koupit i matraci s délkou 203 – 205 cm. Pokud je nafukovací matrace doplněna o čelní část, může být její délka i více než 220 cm. Kratší matrace mají délku od 120 – 180 cm. Jsou vhodné pro použití v autě a koupit je můžete dětem.
  • Šířka – se pohybuje od cca 60 – 90cm. Tato šířka je vhodná pro 1 osobu. Dvojice mohou koupit matraci se šířkou od 150 – 190 cm. Pochopitelně však můžete narazit i na širší nebo naopak užší matrace.
  • Tloušťka – tloušťka matrace je úzce spjata s místem, kde budete matraci používat. Pro domácí spaní je vhodné zvolit širokou a pohodlnou matraci, jejichž tloušťka je od 10 – 45 cm. Naopak do auta nebo stanu je možné koupit matraci s menší šířkou, a to v rozmezí 10 – 20 cm.

S velikostí úzce souvisí i hmotnost matrace. Čím je matrace větší a širší tím je pochopitelně i těžší. Hmotnost matrací bývá nejčastěji v rozmezí 1 – 10 kg.

Nosnost

Nafukovací matrace jsou velmi odolné, o čemž svědčí jejich vysoká nosnost. Nejnižší nosnost matrací bývá okolo 90 kg, standardní nosnost je od 100 – 200 kg a nejkvalitnější matrace mohou mít nosnost až 300 kg.

Počet komor

Na rozdíl od běžných nafukovacích matrací, které jsou určeny na použití ve vodě, mají tyto matrace většinou pouze 1 komoru. Pokud tedy dojde k poškození matrace, dojde k jejímu kompletnímu vyfouknutí.

Některé větší matrace mohou být dvoukomorové. Jedná se zpravidla o výrobky vhodné pro přespání 2 osob. Výhodou dvoukomorových matrací je komfortnější spaní, protože nebude tolik rušeni pohybem vedlejšího spáče.

Příslušenství

Tím nejdůležitějším příslušenstvím, které jistě v případě nafukovací matrace oceníte, je pumpička. Pumpa může být přímo součástí výrobku, tomto případě se jedná spíše o jednoduchou ruční variantu. Pokud vám nebude pumpička vyhovovat, nebo ji v balení nenajdete, můžete k matraci zakoupit pumpičku samostatně.

Vybírat můžete z následujících možností:

  • Ruční pumpa – nejlevnější možnost, která však vyžaduje dobrou kondici. Nafukování jednoduchou ruční pumpou je tedy poněkud pracné a časově náročné. Ruční variantou je o něco komfortnější nožní pumpa, jejichž použití není až tak náročné, avšak počítat musíte s vyšší pořizovací cenou.
  • Elektrická pumpa – pomocí elektrické pumpy nafouknete matraci rychle, snadno a pohodlně. Elektrický kompresor však nelze použít v místech, kde není přístup k elektrické energii. Lze však také koupit i opakovatelně nabíjecí kompresor.

Dalším praktickým příslušenstvím, které můžete využít je opravná sada. S její pomocí můžete v případě poškození matraci opravit.

Značka

Nafukovací matrace jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím výrobců. Nejkvalitnější matrace koupíte od značky Bestway, Intex, Campingaz nebo Coleman. Koupit můžete i kvalitní výrobky značky InnovaGoods, Spokey nebo Outwell.

Cena

Jak již bylo zmíněno na začátku, jednou z velkých předností nafukovacích matrací je nízká pořizovací cena. Cena nafukovacích matrací standardní velikosti začíná na necelých 400 Kč. I za tuto nízkou cenu můžete koupit výrobky předních značek. Volit můžete mezi nafukovací i samonafukovací matrací.

Od 500 – 1 000 Kč koupíte vysoké matrace pro jednu osobu nebo matrace vhodné pro 2 osoby. Některé matrace jsou doplněny o polštář a součástí balení může být i pumpa. Cena nejdražších matrací se pohybuje od 1 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny nafukovacích matrací

Údržba

Ačkoliv jsou matrace vyrobeny z velmi odolných materiálů, měly by být používány správně. Díky tomu předejdete případnému poškození.

Důležité je i správné skladování matrace. Matrace by měla být skladována správně složená v originálním obale, který by měl být součástí balení. Uložena musí být na suchém místě.

Otázky a odpovědi

Co je samonafukovací matrace?

Tyto matrace pracují na stejném principu jako samonafukovací karimatky. Díky zabudovanému ventilu se mohou snadno nafouknout svépomocí. Součástí matrace může být i kompresor. Kompresor pro svůj chod vyžaduje elektrický proud. Rychlost nafukování se odvíjí od výkonu kompresoru a nejčastěji se pohybuje v rozmezí 3 – 5 minut.

Jakou tloušťku zvolit?

Při výběru šířky nejprve zvažte, kde budete matraci používat. Důležitá je i hmotnost osoby, která bude matraci používat. Matrace s šířkou do 20 cm jsou vhodné pro osoby s běžnou hmotností. Větší komfort vám poskytne matrace s šířkou do 30 cm a nejpohodlnější matrace mohou mít tloušťku více než 40 cm.

Jak je matrace odolná?

Kvalitní nafukovací matrace jsou po celém obvodu vyztužené, základna by měla být dostatečně zpevněná. Větší stabilitu a pevnost vám poskytne matrace s větší tloušťkou stěny. Tento parametr nebývá u výrobku mnohdy uváděn, proto je vhodné přihlédnout i k uživatelským recenzím.

Závěr

Nafukovací matrace jsou velmi oblíbená, kromě nich lze koupit i další kusy nafukovacího nábytku. Kromě jednouchých matrací lze koupit i luxusní nafukovací postele doplněné o čelní stranu. Pro pohodlné kempování se vyplatí pořídit matraci, jejíž součástí je i nafukovací polštář. Kvalitní matrace by měla mít vrchní část vyrobenou z veluru. Tento materiál nijak nereaguje na teplotu, je příjemný a pohodlný.

Nafukovací matrace můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.stavebka.comwww.bydleniainspirace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (57 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nafukovací matraci jsem sháněla na dovolenou, protože i když jedeme stanovat, odmítám spát jen tak na kamení a drtit si záda. Objednala jsem Intex Air Bed Ultra Plush Twin jednolůžko a je skvělá, dobře se na ní spí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo