S pojmem zdravotní matrace se v současnosti můžete setkat velmi často. Označení zdravotní matrace je možná označení atraktivní, nikoliv však správné. Ze zákona se matrace neřadí mezi zdravotní pomůcky a za zdravotní tak můžete považovat jakoukoliv kvalitní matraci, která je schopná poskytnout vašemu tělu při odpočinku potřebnou a hlavně správnou oporu.
Zdravotní matrace jsou často označovány jako ortopedické matrace. Tyto matrace jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, které jsou schopny zafixovat při spánku páteř v přirozené poloze. Díky tomu budete vstávat odpočatí a nebudete řešit bolest zad, krční páteře nebo hlavy.
Vybrat správnou matraci je pro kvalitu spánku naprostou nezbytností. Proto je nutné k výběru zdravotní matrace přistupovat velmi zodpovědně. Matraci vybírejte vždy dle požadavků jednotlivce. Nutné je zohlednit hmotnost těla, preferovanou polohu při spánku i způsob uložení matrace. Zdravotní matrace se vyrábí v kombinaci různých materiálů. Kvalitní matraci poznáte podle certifikace. O konečné podobě pak pravděpodobně rozhodne pořizovací cena.
Nejlepší zdravotní matrace
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | MPO Fantasy 1+1 | ⭐ 96 % | 7 790 Kč | Zobrazit | Vyspimese.cz |
2. | MPO Memory Comfort 1+1 | ⭐ 94 % | 9 790 Kč | Zobrazit | Vyspimese.cz |
3. | Ecomatrace Masáž Relax | ⭐ 94 % | 2 749 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | Ecomatrace Zeus | ⭐ 94 % | 3 599 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | MPO Xena 1+1 | ⭐ 93 % | 5 990 Kč | Zobrazit | Vyspimese.cz |
Typy
Zdravotní a ortopedické matrace jsou speciálním typem matrací. Každou podobu matrace je možné chápat trochu jiným způsobem. Ne vždy se však zdravotní od ortopedických matrací liší, záleží především na pohledu výrobce. Obecně je však možné tyto matrace rozdělit následovně.
- Zdravotní matrace – je měkčí matrace, která je ideální pro starší dlouhodobě ležící osoby. Díky nižší tuhosti se můžete při používání měkké matrace vyhnout proleženinám.
- Ortopedické matrace – jsou naopak tvrdší matrace, jejichž kolem je poskytnout páteři větší oporu. Kvalitní ortopedická matrace by však měla být schopná přizpůsobit se tvaru těla ležící osoby.
Z tohoto pohledu vyplývá, že volba správné matrace se odvíjí od potřeb jednotlivců. Důležitou roli hraje zdravotní stav, hmotnost, ale i preferovaná poloha při spánku.
Tuhost
Zdravotní matrace by měly uspokojit potřeby každého uživatele. Díky tomu je najdete ve všech dostupných tuhostech. Na trhu budete volit mezi měkkými, středně tuhými a tuhými matracemi. Tuhost se většinou označuje 1 – 5 nebo H1 – H5, avšak někteří výrobci nabízí i 10 různých tuhostí. Pokud budete matraci vybírat prostřednictvím internetových obchodů, můžete si zpravidla vlastnosti matrace zadat do pomocných tabulek. V obchodech vám s výběrem pomůže ochotný personál.
Poloha při spánku
Výběr adekvátní tuhosti matrace souvisí i s preferovanou polohou spánku.
- Spaní na zádech – ti, kteří tráví většinu doby na zádech, budou potřebovat tvrdší matraci, která vám poskytne potřebnou oporu. Vybírat můžete mezi matracemi s tuhostí 3 – 5.
- Spaní na boku – spáči na boku budou potřebovat měkkou matraci s tuhostí 1 – 3.
- Spaní na břiše – v tomto případě je vhodnější sáhnou po středně tvrdé matraci. Doporučená tuhost je 2 – 4.
- Střídání poloh – jestliže ve spánku často měníte polohu, mohou vám vyhovovat matrace s tuhostí 2 – 4.
Hmotnost
Na tuhost matrace má nemalý vliv i hmotnost těla. Hmotnost určuje, jakým způsobem se bude matrace po dolehnutí chovat. Jiné vlastnosti lze očekávat od matrace, na které leží váha 60 kg, jiné vlastnosti bude mít ta stejná matrace zatížená hmotností 120 kg. Dle odborníků by osoby s hmotností do 90 kg měli volit spíše měkčí matrace a osoby s hmotností nad 90 kg budou potřebovat tužší matrace.
Materiál
Zdravotní matrace se vyrábí ze všech běžných materiálů, které se na výrobu matrací používají. V tomto případě se však jedná o velmi kvalitní zdravotně nezávadné, hypoalergenní a certifikované materiály. Základem je, aby výrobní materiál zajistil potřebnou cirkulaci vzduchu.
Díky tomu jsou matrace schopné odvádět vlhkost a pot a tím zajistit dokonalý teplotní komfort. Koupit můžete matraci vyrobenou z pěny, latexu i přírodních materiálů. Velmi často se používá kombinace více různých materiálů a využívat tak můžete výhody každého z nich.
Kromě materiálu jádra je vhodné všímat si i materiálu potahu. Na jeho výrobu se používají přírodní i umělé materiály. Oblíbená je především bavlna, luxusnější matrace mohou mít potah z bambusu i bio bavlny. Samozřejmostí by měla být antibakteriální úprava. Matrace by vám měla dále umožnit potah sundat a vyprat v pračce.
Velikost
Zdravotní matrace lze koupit v mnoha velikostech. Obvykle se jedná o velikost běžného jednolůžka, tedy v rozměrech 80 x 200 cm a 90 x 200 cm. V menším počtu jsou pak zastoupeny matrace v rozměru 160 x 200 cm a 180 x 200 cm. Narazit můžete i na další velikosti a někteří výrobci jsou dokonce ochotni vyrobit matraci potřebné velikosti na míru.
Uložení matrace
Zdravotní matrace se liší výrobním materiálem. Abyste mohli využívat veškeré benefity materiálů, měli byste věnovat pozornost i způsobu uložení. Zdravotní matrace se vyznačují dobrou cirkulací vzduchu. Díky ní mohou být uloženy na pevném podkladu. Použity mohou být lamelové i laťové rošty. Ne každou matraci je však vhodné uložit na polohovatelný rošt.
- Pěnové matrace – patří mezi nejoblíbenější, jejich výhodou je vysoká ohebnost a schopnost dokonale se přizpůsobit tvaru těla. Pěnovou matraci můžete položit na jakýkoliv rošt. Pěnové matrace se vyrábí z paměťové, studené i PUR pěny.
- Latexové matrace – tyto matrace jsou charakteristické dlouhou životností a stálostí. Nevýhodou matrace je však nižší prodyšnost, díky které ji lze uložit na lamelový či laťkový rošt. Také tuto matraci je možné umístit na rošt polohovací.
- Pružinové matrace – moderní pružinové matrace nabízí potřebný komfort spojený s vysokou kvalitou spánku. Pružinová matrace však může být umístěna pouze na rovném podkladu a není určena pro uložení na polohovací rošt. Na polohovací rošt však můžete položit kvalitnější taštičkové nebo bonellové matrace.
- Zónové matrace – tyto matrace jsou vyrobeny v kombinaci různých materiálů. Ty rozdělují matrace do několika zón, přičemž každá zóna nabízí jinou tuhost. Levnější matrace mívají 3 zóny, dražší disponují až 5 zónami a ty nejkvalitnější dokonce 7 zónami. Matrace můžete umístit na jakýkoliv typ podkladu.
Značka
Certifikované zdravotní matrace koupíte například od značky Dřevočal. Tropico, Ecomatrace, proPostele, Benab. Unar, MPO, Mabo a mnoho dalších. Zdravotní matrace má ve své nabídce každý větší výrobce matrací.
Cena
Na výrobu ortopedických a zdravotních matrací se používají pouze mimořádně kvalitní materiály, což se pochopitelně odráží v jejich vyšší pořizovací ceně. Za nejlevnější matrace zpravidla zaplatíte okolo 2 500 Kč, ty nejdražší pak vyjdou i na více než 15 000 Kč.
Údržba
Aby si zdravotní matrace své unikátní vlastnosti udržely dlouhou dobu, je o ně nutné adekvátním způsobem pečovat. Údržba matrace není nijak složitá a ani se neliší od údržby běžných matrací. Čas od času se doporučuje matraci vysát a otáčet. Pravidelným otáčením zabráníte případnému proležení.
Otázky a odpovědi
Kdo nejvíce zdravotní matrace ocení?
Obecné pravidlo říká, že zdravotní matrace je dobrou volbou pro každého, kdo řeší bolesti zad nebo hlavy. Ortopedické matrace jsou vhodné i pro starší a dlouhodobě ležící osoby, které měkká matrace ochrání před možnými proleženinami.
Komu nejsou zdravotní matrace určeny?
Ortopedické matrace mohou dobře sloužit všem dospělým. Tyto matrace však nejsou určeny dětem, u kterých neskončil vývoj páteře a pohybového aparátu. U některých certifikovaných zdravotních matrací však výrobci slibují nezávadnost i u dětí od 3 let věku.
Jak poznat zdravotní matraci?
Zdravotní matraci na první pohled od klasické matrace nepoznáte. Ortopedické matrace musí obdržet potřebnou certifikaci, kterou získá až po úspěšné atestaci. Mezi zdravotní však výrobci často řadí i dražší matrace bez certifikace. Jestliže nechcete při výběru správné matrace šlápnout vedle, všímejte si, že vámi zvolený model potřebnou certifikaci vlastní.
Závěr
Zdravotní matrace nespadají mezi běžné zdravotnické pomůcky, tudíž se na ně nevztahuje snížená sazba DPH. Jako zdravotní tak můžete vnímat každou matraci, která je vyrobena za pomoci vysoce kvalitních materiálů. Zdravotní matrace působí na tělo ortopedicky a poskytnou ležící osobě optimální podporu.
Díky kvalitním matracím můžete zamezit případným bolestem zad a hlavy. Pro své mimořádné vlastnosti jsou matrace opatřeny certifikátem kvality. Zdravotní matrace lze koupit ve všech tuhostech a několika velikostech.
Zdravotní matrace můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší matrace
- Latexové matrace
- Matrace z paměťové pěny
- Nejlepší pružinové matrace
- Nejlepší molitanové matrace
- Jak vybrat taštičkovou matraci?
- Jak vybrat matraci pro bolavá záda?
Zdroje: www.wikipedia.org, www.spime.cz, www.prospanek.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Kupovala jsem nedávno zdravotní matraci Dřevočal a velká spokojenost. Dosud jsem vůbec takovou značku neznala, narazila jsem na ní až díky vašemu článku, za který jsem velmi ráda.