Menstruační houby

Menstruačním cyklem si musí projít každá dívka a žena. Každá žena tak stojí před rozhodnutím, jakou menstruační pomůcku bude chtít v období menstruace používat. V dnešní době se budete moci spolehnout na klasické menstruační vložky a tampony. Moderní ženy častěji sahají po ekologičtějších alternativ v podobě menstruačních kalhotek nebo kalíšků. Méně známé jsou pak menstruační houby.

Menstruační houba je pomůcka, která bude vyhovovat zejména ženám, které nemají potíže se zaváděním menstruačního kalíšku nebo tamponu. Na rozdíl od kalíšku nebude houba nikde tlačit a její používání bude velmi komfortní. Menstruační houby eliminují riziko vzniku zánětů, protože na rozdíl od tamponů nevysušují sliznici. Houby jsou tak mimořádně vhodné pro ženy, které trpí na různé gynekologické potíže.

Porovnat ceny hub

Výhody

Menstruační houby se vyrábí z mořských hub. Jedná se o přírodní materiál, který obsahuje mnoho prospěšných minerálních látek a zbytečně nezatěžuje ekosystém. Houba je na dotek velmi příjemná, bezpečná a nemusíte se obávat případného protékání. Za výhodu lze považovat i jednoduchou údržbu a dlouhou životnost.

Menstruační houba je k dostání v několika velikostech a sedne jakékoliv ženě. Na rozdíl od běžných pomůcek houba neabsorbuje zápach a nepodporuje množení bakterií, které mohou způsobovat nepříjemné výtoky. Houbu vám nebude vadit ani při sexu.

Nevýhody

Na rozdíl od tamponu se nedoporučuje houbu používat v bazénu. Do houby se vsákne větší množství vody, díky čemuž může houba propouštět vodu smíchanou s krví.

Nevýhodou může být i obtížnější vyndávání houby. Její součástí není provázek, který je běžný u klasického tamponu. V tomto případě se však nemusíte obávat, že houbu nevyndáte. Ve chvíli, kdy nasákne větší množství krve, bude přirozeně klesat.

Na rozdíl od jiných pomůcek je nutné o houbu řádně pečovat. Budete ji muset vymývat pod tekoucí vodou, ale důležité je ji i pravidelně regenerovat. Údržba použité houby bývá pro mnohé tou největší překážkou, ne každá žena pohled na krev zvládne.

Materiál

Menstruační houby se vyrábí z mořských hub. Tyto houby jsou na rozdíl od menstruačních houbiček známé a běžně se používají k čištění pleti, mytí těla, ale i různých předmětů. Mořská houba se například stále používá k umývání školní tabule.

Mořská houba je organismus žijící v čistých a teplých mořích. Jeho výhodou je, se velmi dobře snáší s lidskou pokožkou. Navíc se jedná o čistě přírodní produkt, který nebude obsahovat žádné chemikálie. Jeho výhodou jsou i mimořádné schopnosti absorbovat tekutinu.

Velikost

Menstruační houby jsou k dostání v několika velikostech, konkrétně se jedná o velikost S, M a L. Kromě velikosti se dále liší tvarem a barvou. Velikost houby souvisí se stavbou vašeho těla a především velikostí pochvy. Zejména začátečnice mohou s výběrem správné velikosti váhat. V tomto případě může být řešením investovat do sady, která obsahuje houby v různých velikostech. V pohodlí domova můžete různě velké houby vyzkoušet a vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Značka

Výrobci nabízí menstruační houby ve dvou variantách. Koupit můžete minerální neboli nebělené nebo bělené houby. Bělené menstruační houby mohou být na pohled příjemnější než zcela přírodní nebělená varianta. V obou případech jsou však houby velmi kvalitní, měkké a obsahují veškeré minerální látky.

Konečný vzhled je tak čistě osobní záležitostí. Koupit můžete menstruační houby značky KALU, Love Luna, Breberky, Dorina nebo Natural Intimacy.

Cena

Cena menstruační houby souvisí zejména s počtem kusů v balení, vzhledem či celkovou podobou houby. Houby se prodávají v balení po 1 – 9 kusech. Za jednu houbu zaplatíte cca 150 Kč. Oblíbenější jsou houby prodávané v sadě po 3 kusech. V tomto případě se cena pohybuje v rozmezí 350 – 500 Kč. Společně s houbou se doporučuje pořídit i speciální čistící sůl, která vám pomůže při desinfekci houby.

Porovnat ceny hub

Údržba

Mořská houba je organismus, který neabsorbuje barvu ani pach. Její údržba je tak opravdu velmi jednoduchá. Použitou houbu velmi snadno propláchnete pod tekoucí vodou. Na konci cyklu se doporučuje houbu dezinfikovat za pomoci běžně dostupných mýdel. Dezinfikovat ji budete moci i kapkou octa, kterou kápnete do misky s vodou, ve které bude houba ponořena.

Jestliže chcete houbu vyčistit opravdu důkladně, doporučuje si ji namočit na cca 5 hodin do solného roztoku. Použít byste měli speciální mořskou sůl, kterou můžete koupit společně s menstruační houbou. Do něho je možné přidat i několik kapek citronové šťávy nebo tea tree oleje. Po tomto procesu je nutné nechat houbu dokonale vyschnout.

Se správnou péčí souvisí i správný způsob skladování. Menstruační houby se většinou prodávají v látkovém nebo jiném sáčku. Právě v něm byste měli nepoužívanou houbu skladovat. Naopak houbu byste neměli skladovat v plastové krabičce.

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem se houba používá?

Před použitím je nutné suchou tvrdou houbu řádně namočit. Ve vodě houba rychle změkne a bude připravena k použití. Před zavedením je třeba houbu pečlivě vymačkat a poté ji zavedete na to správné místo obdobně jako tampon. V tomto případě je však zavádění složitější, trpělivostí se budete muset obrnit zejména v začátcích používání. Houba může být zavedena v závislosti na síle menstruace několik hodin. Poté ji pomocí prstů vyjměte a řádně vymyjte pod tekoucí vodou. Čistou houbu budete moci opětovně použít.

Je používání houby bezpečné?

Menstruační houby jsou výjimečně savé, vyznačují se dokonalou přizpůsobivostí a měkkou strukturou povrchu. Spolehnout se na ně můžete i při silnější menstruaci. Spíše pro klid duše se v začátcích doporučuje houbu používat v kombinaci s intimkou. Jakmile se s houbou sžijete a budete jí 100% důvěřovat, budete ji moci používat jako jedinou menstruační pomůcku.

Jakou má menstruační houba životnost?

Menstruační houba je živý organismus a má pochopitelně svojí trvanlivost. Pokud budete o houbu pečovat správným způsobem, měla by vám v dobré kondici vydržet po dobu 6 – 10 měsíců. Po tomto čase je vhodné vyměnit houbu za novou.

Závěr

Menstruační houby jsou cenově dostupné a mají řadu dalších benefitů. Vyzkoušet houbu tak může jakákoliv žena nebo dívka. Na rozdíl od klasických tamponů houby neodírají sliznici a nevysušují pochvu. Navíc jsou čistě přírodní, antiseptické i přizpůsobivé. Menstruační houby jsou dostupné v různých velikostech. V tomto ohledu se více vyplatí investovat do větší houby, kterou můžete v případě potřeby jednoduše zastřihnout. Naopak malou houbu nijak neupravíte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.prirodnitampon.cz, www.pesar.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo