Menstruační kalíšky

Menstruační kalíšek je jedna z mnoha variant hygienických pomůcek, která slouží k zachytávání krve v období menstruace. Kalíšek je vyroben z lékařského silikonu, latexu nebo termoplastu.

Používání menstruačního kalíšku má příznivý vliv zejména na ekologii, při jeho používání nevzniká žádný další odpad. Další výhody se vztahují na ekonomickou stránku věci. Kalíšek umožňuje opakované použití.

Životnost kalíšku je při správném používání 10 – 20 let. Nevýhodou může být obtížné zavádění a následné vyjmutí kalíšku především v začátcích používání. Pokud začáteční komplikace překonáte a najdete si svůj vlastní způsob aplikace, bude vám kalíšek přinášet pouze výhody.

Porovnat ceny menstruačních kalíšků

Nejlepší menstruační kalíšky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Yuuki Menstruační kalíšek SOFT Large 100 % 254 Kč Zobrazit Mall.cz
2. LilCup menstruační kalíšek růžový 1 95 % 398 Kč Zobrazit Intimino.cz
3. Whoop de doo Menstruační kalíšek Light 95 % 1 290 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Yuuki Menstruační kalíšek Soft Small 94 % 279 Kč Zobrazit Yuukicup.com
5. LilCup menstruační kalíšek růžový  2 93 % 398 Kč Zobrazit Lilcup.cz

Materiál

Výrobní materiál má vliv na různou pevnost kalíšku. Výrobním materiálem je latex, lékařský silikon nebo TPE. Všechny materiály jsou zdravotně nezávadné, v případě latexu se u citlivějších osob může objevit alergická reakce. Z tohoto důvodu je vhodné vybrat kalíšek spíše z lékařského silikonu nebo termoplastu TPE, což jsou hypoalergenní materiály.

Velikost

Menstruační kalíšky se vyrábí ve dvou velikost. Menší velikost je určena ženám, které ještě nerodily, větší ženám, které již prodělaly přirozený porod. Jednotlivý výrobci pak velikost specifikují podle věku ženy. Menší velikost doporučují všem ženám do 30 let a větší pak ženám nad 30.

Při výběru velikosti je vhodné vybrat nejprve značku kalíšku, který si budete chtít koupit a poté se řídit radami výrobce. Dále pak zohledněte také stavbu svého těla, ženy, které sportují a aktivně posilují pánevní dno, budou potřebovat menší velikost. Naopak ženy, u kterých převažuje sedavý způsob života a také ženy plnějších tvarů, budou volit větší velikost. A pomoci vám může také velikost tamponů, které běžně používáte.

Obecně se dá říci, že malý kalíšek mohou používat mladé ženy, sportovkyně, ženy se slabou a normální menstruací nebo ženy, které nemají sedavé zaměstnání. Naopak větší velikost je vhodná pro ženy po přirozeném porodu, starší ročníky, ty které mají silnější menstruaci a ženy se sedavým zaměstnáním.

Stopka menstruačního kalíšku

Mnoho typů menstruačních kalíšků je opatřeno nějakou podobou stopky. Stopka slouží k snadnějšímu vyjmutí. Poté co nahmatáte stopku, není problém najít dno kalíšku, které při vyjmutí lehce zmáčknete a kalíšek vyjmete. Stopka vám však může pomoci i se zaváděním.

Po zavedení je pomocí stopky upravit jeho polohu. Stopku oceníte zejména při seznamování se s kalíškem, na funkci a správnost používání nemá vliv.

Barva

Kalíšky jsou k dostání v mnoha barevných provedeních. Barvy jsou zdravotně nezávadné a na funkci nemají sebemenší vliv. To jakou barevnou variantu zvolíte, záleží pouze na vás. Při výběru je však barva zcela nepodstatná.

Zavádění a vyjmutí

Zavádění může být zejména na začátku velmi problematické. Z tohoto důvodu je vhodné kalíšek vyzkoušet ještě před tím, než menstruace nastane. I v případě, že nebudete mít se zaváděním ze začátku potíže, je vhodné kalíšek cca první 3 cykly používat zejména doma. Až budete mít úplnou jistotu, že zavádění zvládnete, můžete kalíšek běžně používat bez obav za každé situace.

Některé ženy řeší problém, jak kalíšek čistit ve škole nebo v práci, kde jsou záchody většinou odděleny od umyvadla a nedovolují vám disktrétní vyčištění kalíšku. Menstruační kalíšek může být zaveden cca 8 – 10 hodin, a k vyprázdnění nemusí během této doby dojít. V opačném případě vám pomůže obyčejná láhev vody, kterou můžete kalíšek vymýt.

Zvolit jednoznačný postup při zavádění nejde. Každé ženě vyhovuje něco jiného. Správně zavedený kalíšek nesmí protékat a ani tlačit. V případě, že kalíšek tlačí, znamená to, že jste zvolila nesprávnou velikost s příliš velkým obvodem. V tomto případě je nutné vybrat menší velikost.

Případné protékání může být opět známkou nesprávně zvolené velikosti, v tomto případě se však jedná o příliš malý kalíšek. Druhým důvodem je nesprávně zavedený kalíšek, který je nějak zmáčknutý.

Před zaváděním je nutné kalíšek přeložit. Poté ho zaveďte stejným způsobem, jaký znáte při zavádění tamponů. Po zavedení se kalíšek rozvine, pokud máte kalíšek se stopkou, je vhodné s ním zkusit pootočit, tímto způsobem se zcela otevře. Správný postup zavádění je možné shlédnout i na internetových videích.

To jak správně kalíšek vyjmou je uvedeno na každém výrobku. Kalíšek stačí pouze lehce zmáčknout, tím se zbavíte podtlaku a poté ho vyjmout. Vyjmutí není třeba nijak rozebírat, každá z vás si jistě brzy najde ten správný způsob.

Značka

Výrobou menstruačních kalíšků se zabývá mnoho značek. Jmenovat můžeme například Yuuki, Merula Cup, LadyCup, Fair Suared, Fun Factory a další. Technické parametry jednotlivých značek se od sebe v zásadě neliší. Jednotlivé odlišnosti jsou pouze v různém tvaru, měkkosti nebo narazíte na různé tvary a délky stopky.

Cena

Cena kalíšku se pohybuje od cca 250 – 1 000 Kč. Při výběru upřednostňujte kvalitní značku, která používá pro výrobu zdravotně nezávadný materiál. S výběrem vhodného kalíšku vám mohou pomoci i recenze jednotlivých výrobků.

Díky nim se o výrobku dozvíte mnoho užitečných věcí, které vám s výběrem pomohou. Díky správnému výběru budete moci kalíšek používat mnoho let a investice do této pomůcky se vám určitě vyplatí.

Porovnat ceny menstruačních kalíšků

Údržba

Menstruační kalíšek vyžaduje patřičnou údržbu. Nový kalíšek před prvním použitím vyvařte, alespoň 5 minut ve vroucí vodě. Sterilizaci je vhodné provádět vždy před očekávanou menstruací. Některé kalíšky jsou dodávány se speciálním kelímkem, který umožňuje sterilizaci provádět v mikrovlnné troubě.

Během menstruace je vhodné kalíšek pravidelně umývat pod tekoucí vodou. V případě, že vám momentální situace nedovolí po vyjmutí a vyprázdnění kalíšek vymýt, dodržujte alespoň bezpečný postup.

To znamená, že kalíšek vyjměte čistýma rukama, nikam ho nepokládejte a po vyprázdnění ho ihned zaveďte zpět. Tento postup je vhodné volit co možná nejméně, pouze ve výjimečných případech.

Otázky a odpovědi

Kdy je možné kalíšek použít?

Kalíšek můžete používat kdykoliv během dne a noci po celý čas menstruace. Je možné s ním provozovat jakýkoliv sport. Výhodou kalíšku je také to, že na rozdíl od tamponů nezpůsobuje tzv. toxický šok. Tento stav je způsoben bakteriemi, které se množí v absorpčních materiálech, které tampony obsahují.

Kalíšek mohou používat i ženy, které trpí na časté mykózy, díky antibakteriálnímu materiálu může dokonce potíže eliminovat. Používání není možné pouze v těhotenství, šestinedělí nebo při pohlavním styku.

Jak zvolit měkkost kalíšku?

K dostání jsou kalíšky různých měkkostí. S plnou přesností není možné říci, která měkkost vám bude vyhovovat nejvíce. Je však možné zohlednit následující pravidlo. Tužší kalíšky jsou vhodnější pro aktivní sportovkyně, měkčí kalíšky jsou vhodnější pro všechny ostatní.

Jak často je nutné kalíšek vyprazdňovat?

Výrobce většinou uvádějí vyprazdňovat kalíšek po cca 4 – 8 hodinách. Ani v tomto případě nemusí být tento časový úsek nijak úzkostlivě dodržován. Záleží na tom, jak máte silnou menstruaci.

Na začátku používání je lepší vyprazdňovat kalíšek dříve, jakmile si na sebe zvyknete, můžete čas uzpůsobit vlastním potřebám. Není však vhodné nechávat kalíšek na místě více než 12 hodin.

Závěr

Menstruační kalíšek je hodně ožehavé téma. Některým ženám je představa používání kalíšku nepříjemná, ty které ho vyzkoušely a naučily se s ním pracovat, na něho nedají dopustit. Cena této hygienické pomůcky není nijak závratná, pokud o něm uvažujete, není od věci nějaký vyzkoušet a rozhodnout se dle svých zkušeností.

Ze začátku může být zavádění trochu obtížné, nenechejte se tedy odradit. Výhody těchto pomůcek za trochu námahy určitě stojí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.econea.cz, www.menstruacni-kalisek.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vyzkoušela jsem Yuuki Menstruační kalíšek SOFT Large a je to sice značně nezvyklé, ale praktické. Jen si člověk musí hlídat, aby to pravidelně vyprazdňoval, a funguje jinak obstojně.

  2. Já jsem vyzkoušela Yuuki Menstruační kalíšek SOFT Large a je opravdu perfektní. Dlouho jsem sice váhala, ale teď jsem ráda, že jsem do toho šla.

  3. Používám menstruační kalíšek teprve pár měsíců, ale zatím jsem s ním spokojená. Je to velká změna oproti klasických hygienickým pomůckám.

  4. Krásně napsaný článek, určitě pomůže!

Přidat komentář

Recenzer
Logo