Síťové karty

Připojení k internetu je v dnešní době téměř nezbytností. Internet je běžně využíván k různým činnostem a skutečnost, že nemůžete být online, je srovnatelná se situací, kdy dojde k výpadku elektrického proudu. Aby bylo možné připojit počítač, tablet nebo jiné zařízení k internetu, je nutné, aby součástí těchto přístrojů byl hardware, který je známý i jako síťová karta.

Síťová karta je běžnou součástí počítače, pokud nemáte na toto zařízení větší požadavky, bude pro vás zabudovaná karta dostačující. Jestliže patříte k nadšencům, kteří si základní desku počítače chtějí sestavit dle svých potřeb, můžete si koupit síťovou kartu dodatečně.

Prostřednictvím síťové karty můžete využívat připojení v různých rychlostech. Zde platí, že čím vyšší rozsah karta umožňuje, tím je přenos dat rychlejší. Síťová karta je velmi žádaným zbožím, na trhu je tak zastoupena v několika podobách. Označuje se různými názvy, známá může být jako karta síťového rozhraní, LAN adaptér nebo řadič síťového rozhraní. Síťovou kartu je možné umístit do jakéhokoliv počítače, díky ní budete moci využívat velké množství sítí.

Porovnat ceny síťových karet

Nejlepší síťové karty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Asus USB-BT500 99 % 323 Kč Zobrazit Expert.cz
2. TP-Link TL-WN722N 91 % 248 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. Dongle GOGUSB1 88 % 490 Kč Zobrazit czc.cz

Typy

Síťovou kartu je možné rozdělit podle způsobu připojení k počítači. To je možné pomocí bezdrátového přenosu prostřednictvím WiFi, další možností je připojení pomocí USB kabelu nebo ethernet kabelu.

Ethernet

Síťové karty tohoto typu patří k nejrozšířenějším, kabel umožňující připojení k internetu může být jakkoliv dlouhý, aniž by se to nějak negativně podepsalo na rychlosti přenosu. Ethernet umožňuje pracovat s různými přenosovými rychlostmi, díky funkci Fast Gigabit může být rychlost přenosu i 1 gigabit/sekundu.

WiFi

Toto připojení je v současné době nejoblíbenější, avšak bezdrátové připojení nemusí být vždy 100%. WiFi karty jsou standardní výbavou notebooků, tabletů i mobilních telefonů. Externí WiFi karty mohou být použity i v kombinaci se stolním počítačem.

USB

Pomocí USB kabelu je možné připojit externí kartu. Tento způsob je velmi oblíbený, pomocí USB konektoru můžete síťovou kartu připojit k notebooku, přenos dat bude navíc vždy spolehlivý. Výhodou je i nízká pořizovací cena

PCI

Jedná se o interní karty. Většina těchto karet je vybavena ethernetovým konektorem, některé z nich mohou podporovat také WiFi. Tyto karty se vyznačují poměrně velkou přenosovou rychlostí a komunikovat mohou na více linkách.

Pásma karet WiFi

WiFi síťové karty využívají pro přenos dat pásmo 2,4 GHz nebo 5GHz.

2,4 GHz – tato frekvence je považována za zastaralou, je také pomalejší. Nevýhodu je i menší počet kanálů, které můžete využívat.

 • Pásmo 802.11 – rychlost 2 MB/s
 • Pásmo 802.11b – rychlost 11 MB/s
 • Pásmo 802.11g – rychlost 54 MB/s
 • Pásmo 802.11n – rychlost 600 MB/s

5 GHz – novější pásmo, které se vyznačuje větší rychlostí a možností využívat více kanálů. Toto frekvenční pásmo má však nižší dosah a přenos dat mohou narušovat různé fyzické překážky.

 • Pásmo 802.11a – rychlost 54 Mb/s
 • Pásmo 802.11n – rychlost 600 Mb/s
 • Pásmo 802.11ac – rychlost 1 800 Mb/s
 • Pásmo 802.11ad – rychlost 7000 Mb/s

Funkce

Jednotlivé síťové karty bývají vybaveny dalšími funkcemi. Setkat se můžete například s funkcemi:

 • Wake on LAN – funkce vám umožní zapnout počítač přes datovou síť.
 • MIMO – karta je schopna využívat větší počet antén, což zvýší propustnost bezdrátového přenosu.
 • Možnost odejmout anténu – díky této možnosti můžete stávající anténu nahradit anténou jinou.
 • Miracast – technologie, která umožní přenos obrazového signálu mezi jednotlivými zařízeními. Obraz můžete přenášet i pomocí funkcí Airplay, WiDi nebo DLNA.
 • WPS – tato funkce vám umožní nakonfigurovat spojení velmi jednoduše.

Značka

Síťovou kartu je možné koupit od Asus, Intel, TP-Link, Supermicro, Mellanox, Lenovo, HP, Dell, D-Link, Fujitsu, Tenda, Huawei a mnohých dalších.

Cena

Cena síťových karet je různorodá. I zde platí, že čím je karta dražší, tím je i kvalitnější a doplněna o další funkce. To, zda bude karta fungovat, však určuje váš počítač. Ne vždy se tak vyplatí kupovat drahou kartu, která nebude moci vyvinout patřičný výkon. Proto toto zařízení vybírejte právě s ohledem na zařízení, pro které je karta určena. Nejlevnější karty lze koupit již za méně než 150 Kč, cena těch nejdražších naopak šplhá ke 20 000 Kč.

Porovnat ceny síťových karet

Otázky a odpovědi

Jak je možné síťovou kartu využívat?

Toto zařízení vám umožní využívat přístup do konkrétní sítě. Vše bude fungovat i v případě, kdy budete komunikovat mezi počítači, které nemají totožný operační systém. Výhodou síťové karty je i skutečnost, že zvyšuje výkon počítače a urychluje přenos dat.

Co je MAC adresa?

MAC adresa je identifikátor síťových zařízením, každá síťová karta má svoji vlastní MAC adresu, kterou získá ještě ve výrobě. Na tuto adresu se ukládají všechny důležité informace. MAC adresu můžete chápat také jako jakýsi spojovací bod mezi privátní a veřejnou sítí. MAC adresu ke směrování dat využívá router.

Je informace o rychlosti přenosu dat pravdivá?

U síťové karty je rychlost přenosu dat tím nejdůležitějším parametrem. Tento údaj je uveden u každého výrobku. Informace o rychlosti je udávána při efektivním připojení. Během připojení se však mnohdy vyskytují potíže, které rychlost přenosu negativně ovlivňují. Informaci o rychlosti přenosu je tak nutné brát spíše s rezervou.

Závěr

Síťová karta je nepostradatelný pomocník, který umožňuje využívat připojení k internetu. Tato malá součástka je běžnou výbavou každého počítače. Pomocí karty můžete aktualizovat jednotlivé ovladače a řešit každý problém, na který narazíte. Síťová karta vám umožňuje také komunikovat s dalšími počítači nebo zařízeními, které využívají připojení k internetu.

Síťové karty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Manžel domů pořídil TP-Link a spokojenost. Šlape dobře, neseká se, celkově je fakt hodně super.

 2. Nedávno mi odešla síťová karta, takže jsem honem hledal nějakou náhradní variantu a váš článek mi to značně ulehčil.

 3. Super článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo