Spací pytle pro miminko

Základním úkolem spacího pytle je poskytnout miminku ve spánku potřebný teplotní komfort. Ve spánku se nebude moci dítě odkopávat a budit zimou, což přinese lepší spaní i rodičům.

Vybrat správný spací pytel může být na první pohled jednoduché, avšak i v tomto případě je vhodné všímat si různých parametrů. Spací pytel pro miminko byste neměli vybírat pouze podle vzhledu a pořizovací ceny. Důležité je vybrat správnou velikost a výhřevnost, která souvisí s výrobním materiálem. Za kvalitu a bezpečnost ručí kvalitní výrobce, který na výrobu používá nejkvalitnější certifikované materiály.

Porovnat ceny pytlů

Typy

V základu lze spací pytle rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří spací pytle bez rukávů a druhou pak spací pytle s rukávy. Výběr té správné varianty je spíše otázkou vkusu a záleží na tom, zda chcete miminko do pytle ještě oblíkat nebo ho budete ukládat pouze ve spacím pytli.

 • Pytel s rukávy – tuto variantu oceníte především v chladnějších dnech. Koupit však můžete i spací pytel, který má rukávy odnímatelné a používat ho tak budete moci prakticky celý rok.
 • Bez rukávů – spací pytle nemají rukávy ale ramínka, který se většinou zapínají na cvočky. Do tohoto spacího pytle je možné miminko lehce přiobléknout.

Výhřevnost

Důležitější než přítomnost rukávů je výhřevnost dětských spacích pytlů. Ta je označena jako Tog a určuje na jaké období je spací pytel vhodný. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je výhřevnost Tog vyšší, tím teplejší je samotný spací pytel.

Výhřevnost volte podle obvyklé teploty pokoje, ve kterém dítě spí. Dle Tog se spací pytle rozdělují do několika kategorií v rozmezí 0,5 – 3,5 Tog, přičemž každý výrobce může mít trochu jiná kritéria. V potaz musíte brát i termoregulační schopnost miminka, každé dítě reaguje na teplotu trochu jinak.

 • TOG 0,5 – spací pytle s nejmenší výhřevností jsou vhodné při pokojové teplotě 24 – 27 °C. Jedná se o velmi lehké letní modely.
 • TOG 1 – za univerzální je považována pokojová teplota od 21 – 24 °C. Tyto pytle jsou označeny výhřevností tog 1 a lze je používat jako jarní a podzimní spací pytle.
 • TOG 2,5 – pokud se bude teplota v pokoji pohybovat v rozmezí 18 – 21 °C, budete potřebovat tzv. zimní spací pytel.
 • TOG 3,5 – tuto výhřevnost zvolte v případě, kdy teplota v místnosti klesne pod 18 °C. Jedná se o silné zimní spací pytle.

Materiál

Na výrobu spacích pytlů pro miminka by měly být použity pouze kvalitní a certifikované materiály.

 • Polyester – nejlevnější pytle jsou vyrobeny z umělých materiálů, mezi které patří i polyester. Spíše však narazíte na pytle, které jsou vyrobeny v kombinaci polyesteru a jiného materiálu, nejčastěji se jedná o bavlnu.
 • Bavlna – na výrobu se používá velmi často bavlna v prémiové kvalitě. Tento materiál má výjimečné antialergenní vlastnosti.
 • Merino – merino vlna má výjimečné termoregulační schopnosti. Díky tomu se nemusíte bát, že se miminko bude ve spaní přehřívat nebo mu naopak bude zima. Nevýhodou merina je vyšší pořizovací cena.
 • Bambus – luxusnějším materiálem je i bambusová bavlna. Jedná se o antibakteriální a hypoalergenní materiál. Tyto pytle jsou obzvlášť vhodné pro děti náchylné k alergiím. Bambus je bezpečný i pro děti, které mají citlivou pokožku.

Zapínání

Z hlediska snadného používání se můžete dopředu zaměřit na způsob zapínání spacích pytlů. Zde můžete vybírat mezi zipem, patentkami a častá je i kombinace obou způsobů.

 • Zipy – spací pytle můžete zapínat zespodu nahoru, jiné mají zapínání řešeno naopak. Ačkoliv se může zdát, že zapínat pytel shora dolů není správným řešením, je tento způsob poměrně praktický. Miminko nebude moci s jezdcem zipu nijak manipulovat a nebude se ho snažit ani rozepnout.
 • Patentky – patentky jsou nejvíce praktické u nejmenších dětí, ty větší je mohou poměrně snadno rozepnout. Výhodou patentek je skutečnost, že umožňují pytel rozepnout pouze částečně a vy tak budete moci dítě poměrně snadno přebalit, aniž byste ho museli zcela svléknout.

Velikost

Spací pytle pro miminko jsou k dostání v několika velikostech. Nejmenší verzi lze koupit novorozencům, ty největší využijí děti školkového věku. Výhodou jsou spací pytle, které umožňují velikost dle potřeby nastavovat. Tyto pytle vám vydrží nejdelší dobu, avšak po delším používání budete muset pravděpodobně počítat s větším opotřebením pytle.

Dle velikosti lze spací pytle rozdělit do několika skupin, přičemž každý výrobce může mít trochu jiné značení. Proto berte informace o velikostech s určitou rezervou, důležité je velikost pytle zkontrolovat.

 • 0 – 6 měsíců – nejmenší pytle mají délku okolo 65 cm. Šířka pytle v podpaží bývá cca 34 cm.
 • 6 – 18 měsíců – starším dětem můžete pořídit spací pytel s délkou cca 65 – 89 cm.
 • 12 – 24 měsíců – délka pytlů je cca 77 – 100 cm, šířka 42 cm.
 • 3 – 6 let – spací pytel lze koupit i starším dětem. Tyto varianty jsou k dostání v délkách 101 – 120 cm.
 • 5 – 10 let – největší pytle mají délku v rozmezí 116 – 140 cm.
 • Rostoucí pytle – tyto pytle můžete používat delší dobu, obvykle se jedná o 1 – 2 roky. I zde platí, že každý výrobce nabízí u svých výrobků něco trochu jiného.

Značka

Spací pytle pro miminko najdete v ochodech v mnoha variantách. Zvolit můžete prakticky jakoukoliv barvu či design. K oblíbeným patří spací pytle Bellatex, Scarlett, Lodger, New Baby, ESITO, Sleepee, Sensillo nebo Kaarsgaren.

Cena

Spací pytle jsou ve srovnání s klasickým nočním úborem dražší. Cenu určuje zejména výrobní materiál. Nejlevnější varianty lze koupit za cenu od 300 – 500 Kč. Za zlatou střední cestu lze považovat pytle s cenou od 500 – 800 Kč. A za spací pytle vyrobené z prémiových materiálů zaplatíte 800 a více Kč.

Porovnat ceny pytlů

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nevýhody spacích pytlů pro miminka?

Ačkoliv jsou spací pytle v mnoha ohledech praktické, nemusí všem dětem vyhovovat. Spací pytel bude dítěti v určitém rozsahu bránit v pohybu, což bude vadit zejména starším chodícím dětem. Proto se v jejich případě vyplatí investovat spíše do levnějšího pytle, který nejprve vyzkoušíte.

Jsou spací pytle náročné na údržbu?

Údržba spacích pytlů není nijak složitá. Prát je můžete na dětský program nebo teplotu 30 nebo 40° C. Některé modely lze sušit v sušičce, jiné by měly schnout na volno. Správný postup by měl být uveden na každém modelu.

Co je celoroční spací pytel?

Jedná se o nejuniverzálnější variantu. Obvykle jsou tyto pytle doplněny o odnímatelné rukávy a takto jednoduše je můžete přizpůsobit jednotlivým obdobím. Speciální kategorii tvoří i spací pytle s nožičkami, které mají podobu klasického overalu. Tyto varianty jsou dobrou volbou pro starší samostatně chodící děti.

Závěr

Spací pytle pro miminko nahradí klasický noční úbor nebo zavinovačku. Ve spacím pytli se nebude dítě odkopávat a dítě si může užít nerušený a bezpečný spánek a zabrání i možnému nachlazení dítěte. Výhodou spacích pytlů je i bezpečnost a větší pocit volnosti, což ocení především nejmenší děti. Starším dětem může omezený pohyb vadit a dobrou volbou jsou pro ně pytle s nohavičkami. Vhodný spací pytel vybírejte s ohledem na teplotu pokoje, ve kterém bude dítě spát. K dostání jsou celoroční, letní i zimní spací pytle. Kvalitu zaručuje především certifikovaný výrobní materiál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mamaplace.cz, www.moonbaby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo