Multimetry

Multimetr je přístroj, kterým můžete měřit elektrické veličiny. Tento univerzální přístroj, je kombinací ampérmetru, voltmetru a ohmmetru. Jedním přístrojem tak můžete měřit odpor, proud i napětí. Tuto možnost nabízí základní přístroje, ty dražší mají ještě další praktické funkce. S jejich pomocí můžete měřit impulzy, frekvence, teplotu, otáčky, osvětlení atd.

Při výběru budete moci nejprve zvolit správný typ. Poté se zaměřte na přesnost a rozsah měření. Důležité jsou i funkce, způsob ovládání, odolnost přístroje a vaše bezpečnost. O vše podstatné se postará zejména kvalitní výrobce.

Porovnat ceny multimetrů

Typy

Multimetry se vyrábí v několika provedeních.

Ruční

Nejoblíbenější jsou mobilní ruční přístroje, které jsou napájeny pomocí baterií. Díky nízké pořizovací ceně si může ruční multimetr pořídit nejen elektrikář, ale i amatér. Ruční multimetry se běžně využívají také v autoservisech a dalších profesích.
Ruční přístroje se dále dělí na:

 • Analogové – na tyto přístroje již narazíte spíše sporadicky, tento multimetr je méně náchylný na rušení. Analogové přístroje jsou méně přesné a nabízí pouze základní funkce. Tyto přístroje nejsou příliš odolné a jsou náchylnější k nárazům.
 • Digitální – přístroj s displejem je přesnější. Na rozdíl od analogových měřičů nabízí digitální přístroje mnoho funkcí. Digitální přístroje jsou díky jednoduché obsluze, rychlému a přesnému měření oblíbené nejen v průmyslu, stavebnictví, autoservisech, školních dílnách, ale i v domácnostech.

Stolní

Větší přístroje, které jsou na pevno umístěny na pracovních stolech. Používají se v servisech, laboratořích a různých dílnách. Jejich předností je vysoká přesnost a využívat u nich můžete množství funkcí. Oblíbené jsou i díky velkým a dobře čitelným displejům.
Stolní multimetry mívají duální i grafické displeje, naměřené hodnoty pak můžete díky USB vstupu přenášet do počítače.

Klešťový

Multimetr může změřit napětí i proud také v případech, kdy nelze měřený vodič odpojit. Díky kleštím můžete vodič uchopit a změřit v jeho okolí odpor, výkon, frekvenci, startovací proud nebo magnetické pole. Měření je bezkontaktní a tudíž bezpečné, při práci se však doporučuje používat ochranné prostředky. Klešťové multimetry nejsou vhodné na měření nízkých proudů.

Měření

 • Běžné multimetr – používají se pro invazivní měří proudy: DCA/ACA – uA – 10 A. Změřit můžete velmi malé proudy, avšak měřený obvod je nutné rozpojit.
 • Klešťový multimetr – používá se pro neinvazivní měření, při měření není nutné obvod rozpojit. Klešťový trafo multimetr měří od 10mA – 1 kA. Klešťový hallový multimetr měří DCA/ACA – 100 mA – 1 kA.

Přesnost

Pokud něco měříte, budete vždy počítat s určitou přesností. U každého měřicího přístroje se však většinou najde prostor pro chyby. Obecně lze říci, že chyba při měření napětí nesmí přesáhnout 1%, ideálně by měla být méně než 0,5%. Některé nekvalitní přístroje mohou mít chybovost až 2 %, naopak kvalitní přístroje měří s chybovostí do 0,5 %. Opravdu kvalitní multimetry pak uvádí chybovost dokonce pouze 0,05%.

Displej

Digitální multimetry jsou vybaveny LCD displejem. K dostání jsou multimetry s podsvíceným nebo inverzním displejem. Inverzní displeje vypadají na první pohled velmi dobře a za běžných podmínek je displej dobře čitelný. Potíže však nastávají při měření na přímém slunci. Inverzní displeje mají díky neustálému podsvícení větší spotřebu.

Možnosti

Multimetry toho, co se měření týká, nabízí opravdu hodně. Každým přístrojem můžete změřit proud, napětí i odpor. K dispozici však pravděpodobně budete mít řadu dalších funkcí a vlastností. Vybavené přístroje ocení především profesionálové, pro občasné domácí použití dobře zvažte, co vše budete moci opravdu využít.

Podle toho, kterou oblast budete moci měřit, vše podstatné byste pak měli najít v popisku každého výrobku.

 • CAT I – umožňuje měřit chráněné elektronické obvody, které nejsou připojeny k síti. Jedná se tedy o různé přístroje, které jsou napájeny bateriemi. Měřit můžete i obvody v autech nebo různá zařízení s nízkým napětím.
 • CAT II – umožňuje měřit různé spotřebiče s nízkým napětím, které jsou připojeny v elektrické zásuvce.
 • CAT III – umožňuje měřit třífázové rozvody a elektrické instalace ve stykačích, chráničích, spínačích i zásuvkách
 • CAT IV – umožňuje měřit ve venkovním prostředí, vhodný je pro rozvaděče, transformátory, elektroměry atd.

Další parametry

U multimetrů se zaměřte také na:

 • Bezpečnost – multimetry musí splňovat bezpečnostní požadavky kategorie CAT III/600V, CAT III/1000V nebo CAT IV/600W.
 • Konstrukce – kvalitní výrobce vám zaručí bezpečnou a spolehlivou vnitřní konstrukci. Chybět by neměly dimenzované pojistky s dostatečnou vypínací schopností.
 • Odolnost – přístroje musí být dostatečně odolné vůči poškození elektrickým proudem. Multimetry by měly být odolné i vůči pádům, u mnohých přístrojů je garantovaná odolnost vůči pádu ze 2 metrů. U přístrojů používaných ve venkovním nebo prašném prostředí oceníte také odolnost vůči vodě a prachu.
 • Rychlost – u více využívaných přístrojů hraje podstatnou roli také rychlost měření. Rychlost bývá většinou od 3 do 5 měření za sekundu. U profesionálních přístrojů je pak rychlost měření mnohem vyšší.
 • USB – mnoho přístrojů má vstup pro USB kabel nebo flash disk. Naměřené hodnoty tak budete moci ukládat a dále s nimi pracovat.
 • TRMS – TrueRMS je hodnota střídavého proudu neb napětí. Tato funkce je velmi žádaná a podstatně zlepšuje přesnost měření proudu nebo napětí.
 • Uživatelský komfort – velmi jednoduchá bude práce s ergonomickým tvarem. Zaměřte se i na způsob ovládání, nebo návod v českém jazyce.

Značka

Za lídra mezi multimetry je považována značka FLUKE. Multimetry FLUKE jsou spolehlivé, přesné a splňují veškeré bezpečnostní požadavky. Od tohoto výrobce koupíte přístroje ve všech cenových kategoriích, na své si přijdou amatéři i profesionálové. FLUKE však nepatří k jedinému kvalitnímu výrobci, spolehnout se můžete také na multimetry značky Voltcraft, Uni – Trend, FLIR a některé další.

Cena

Obecné doporučení zní, za kvalitní jsou považovány přístroje s cenou 500 a více Kč. U velmi levných přístrojů musíte počítat nejen s velkou chybovostí, ale pozor byste si měli dát i na kvalitu měřících šňůr.

I pro občasné použití tak raději vybírejte mezi přístroji, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 600 – 1 000 Kč. Ještě více možností nabízí multimetry s cenou od 1 000 Kč, za nejdražší přístroj můžete zaplatit 30 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny multimetrů

Otázky a odpovědi

Co je trafový a co hallový klešťový multimetr?

Trafový multimetr měří pouze střídavý proud, tyto přístroje jsou velmi přesné. Přístroje s hallovou sondou měří střídavý i stejnosměrný proud, a jsou méně přesné. Hallová sonda je velmi citlivá na vnější rušení.

Co ještě vědět?

Součástí multimetrů jsou obvykle také měřící šňůry. Některé přístroje umožňují šňůry nasazovat a sundávat, jiné je mají napevno. Zde se doporučuje zvolit první typ, který vám umožní v případě potřeby měřící šňůry vyměnit. V případě kdy dojde k porušení pevných šňůr, budete zpravidla muset vyhodit celý přístroj.

Co znamenají zkratky AC a DC?

Zkratkou AC nebo vlnovkou se značí střídavý proud. Zkratkou DC je označen stejnosměrný proud. Konstantní napětí je označeno zkratkou DCV, střídavé napětí je označeno zkratkou ACV. Proměnná síla proudu se značí zkratkou ACA a konstantní proměnná síla je značena zkratkou ADA.

Závěr

Multimatry jsou elektronická zařízení, kterými můžete měřit elektrický odpor, napětí i proud. Zejména digitální přístroje toho však umožňují mnohem více. Právě digitální multimetry jsou na trhu v mnohem větším množství.

Výhodou je jejich vysoká přesnost, dobrá čitelnost a množství funkcí. Speciální jsou multimetry klešťové, se kterými se dostanete i do méně přístupných míst. U multimetru se zaměřte na přesnost i rozsah měření. Důležité jsou i různé funkce, odolnost a způsob ovládání.

Multimetry můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (69 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Multimetr jsem koupil od značky Fluke. Funguje perfektně, nejsou s ním žádné problém, takže spokojenost. Rozhodně mohu tuto značku doporučit každému, kdo chce fungující přístroj.

Přidat komentář

Recenzer
Logo