Posuvná měřítka

Posuvné měřítko, kterému se říká velmi často šupléra, je všestranný měřicí přístroj vyrobený z kovu. S posuvným měřítkem se mnozí seznámili již v základní škole, kde slouží i jako výuková pomůcka. Naprosto nezbytná je pro ty, kteří pracují v kovovýrobě případně zámečnické dílně. Velmi často pak bývá součástí domácích dílen. Pomocí posuvného měřítka změříte velmi jednoduše vnější i vnitřní rozměry. Součástí mnoha šuplér je i hloubkoměr, který využijete k měření hloubek.

Posuvné měřítko je složeno z pohyblivé nebo pevné části. Na pevné části se nachází milimetrová a často také palcová stupnice. Další část posuvného měřítka jsou pak pevné čelisti svírající pravý úhel. Pomocí kratších čelistí budete měřit vnitřní rozměry. Šupléra se prodává v několika délkách a liší se i v přesnosti měření. Při výběru narazíte na starší analogovou podobu měřítka a také oblíbené digitální šupléru. Součástí analogové stupnice je i druhá stupnice – nonius, tato stupnice je umístěna na posuvné části.

Porovnat ceny posuvných měřítek

Nejlepší posuvná měřítka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Extol Měřítko posuvné 3426 kovové digitální 95 % 745 Kč Zobrazit Autodily-pema.cz
2. Proteco měřítko posuvné 150 mm digitální 10.06-11-150 83 % 369 Kč Zobrazit Tipnet.cz
3. FESTA Měřítko posuvné dig. 150mm 73 % 758 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Posuvná měřítka se liší způsobem odečítáním naměřených hodnot. Velké oblibě se stále těší starší mechanická analogová měřítka. Pro jiné je snadnější měření pomocí digitálních měřítek. V jejich případě se naměřené hodnoty zobrazují na různě přehledných LCD displeji. Analogové i digitální měřítko je vyrobeno z kovu, je tedy značně odolné. Nejkvalitnější měřítka mají čelisti vyrobeny z tvrdokovu.

Analogová šupléra

Mechanické posuvné měřítko využívá při měření nonius. Na stupnici lze naměřené hodnoty odečítat v milimetrech, popřípadě v milimetrech a palcích. Mechanickým měřítkem lze měřit vnitřní a vnější měřítka, jeli součástí šupléry hloubkoměr v podobě vysunovací jehlice, můžete měřit také hloubku.

Analogová měřítka lze běžně koupit v délkách od 15 – 30 cm. Profesionální šupléra však může měřit mnohem více. Měřítka se liší přesností, která bývá v rozmezí 0, 02 – 0,1 mm.

Mezi přednosti mechanických měřítek patří možnost kalibrace. Měřítko bude fungovat v prašném i vlhkém prostředí. Konstrukce měřítka je velmi odolná, při pádu nedojde k jeho poškození a řešit nemusíte ani zdroj napájení. Méně zkušenějším uživatelům se však budou hůře odečítat naměřené hodnoty.

Digitální šupléra

Novější podoba posuvného měřítka funguje na stejném principu, ale k odečítání hodnot využívá přehledný displej. Displej a baterie bývají umístěny na pohybové části. Digitální měřítka umožňují nastavení nuly v jakékoliv pozici měření.

Měřítko měří v milimetrech i palcích, udávaná přesnost měření je 0,01 mm. Měřit můžete vnitřní a vnější rozměry, ale také hloubku. Také tyto šupléry jsou k dostání v mnoha různých velikostech, koupit můžete měřítko dlouhé 15 cm i několik metrů. Pokud je součástí měřítka konektor, budete moci naměřené hodnoty stáhnout do počítače nebo jiného zařízení.

Největší předností digitálních měřítek je velmi snadná obsluha, hodnoty se zobrazují na displeji, a velmi jednoduše můžete přepínat mezi palci a metrikou. Také digitální měřítko lze kalibrovat. Méně odolná měřítka nejsou vhodná při měření v prašných podmínkách a kontrolovat musíte stav baterií.

Přesnost měření

Posuvná měřítka jsou velmi přesná, 9 milimetrů je na šupleře rozděleno na 10 částí. Běžné posuvné měřítko měří s přesností na 0,1 mm. Koupit však můžete ještě přesnější měřidlo. Přesnost digitálních měřítek bývá až 0, 01 mm. Za méně přesné se považují měřítka s přesností 0,2 mm.

Průměrka

Průměrka je velké posuvné měřítko, které je používáno v lesnictví. Pomocí průměrky se měří průměr pokáceného stromu. Současně s průměrem se měří také délka stromu. Naměřené hodnoty se poté vyhledají v tabulce. Tyto hodnoty vyjadřují objev dřeva.

Průměrku lze koupit analogovou i digitální. Pokud pořídíte analogovou průměrku, budete muset naměřené hodnoty vyhledat v tabulce. Digitální průměrky mají již tabulku nahranou a měření je tak jednodušší.

Značka

Kvalitní posuvné měřítko bývá prodáváno společně s kalibračním lístkem. Některá měřítka pak umožnují pozdější možnost kalibrace. Kalibrace však není samozřejmostí, proto se vyplatí koupit opravdu kvalitní měřítko známého výrobce. Mezi přední a oblíbené výrobce patří Geko, Extol, Kreator, EURO nářadí, Bosch, Kinex nebo Mitutoyo.

Cena

K nejlevnějším patří méně přesná plastová měřítka. Tyto typy lze koupit již za méně než 50 Kč. Za analogové měřítko zaplatíte od cca 300 – 1 000 Kč. Ještě dražší jsou speciální šupléry s úchylkoměrem, jejichž cena bává od 1 000 – 1 500 Kč. Cena digitálních posuvek bývá v rozmezí 1 000 – 2 000 Kč. Pokud potřebujete měřítko s délkou 1 metru, bude se cena pohybovat okolo 5 000 Kč. Na takto dlouhá měřítka však narazíte spíše ve specializovaných obchodech.

Porovnat ceny posuvných měřítek

Otázky a odpovědi

Jak se posuvné měřítko používá?

Předmět, který budete chtít měřit, je nutné sevřít mezi čelisti. Pokud budete měřit vnější rozměry, budete používat delší čelisti, které je nutné na měřenou součástku co nejvíce nasunout. Jestliže budete chtít měřit vnitřní průměr, budete používat krátké čelisti, které lze roztáhnout. Digitální šuplera načte naměřené hodnoty na displej. U analogového měřítka se odečítá nejbližší nižší hodnota.

Vyplatí se nákup plastové šupléry?

Plastové šuplery jsou k dostání ve dvou zcela odlišných podobách. Nákup levné klasické plastové šuplery má smysl pouze pro ty, kterým nevadí méně přesné, spíše orientační měření.

Pomocí dražší a mnohem přesnější plastové šuplery lze měřit i měkké součástky, které by se mohly kontaktem s tvrdým kovovým měřítkem poničit. Tyto speciální šuplery mohou být digitální i analogové. Za takové to posuvné měřítko si však budete muset připlatit.

Co je posuvné měřítko s úchylkoměrem?

Tato posuvná měřítka jsou doplněna o číselníkový úchylkoměr, který má podobu analogového budíku. Na měřítku můžete snadno odečítat zlomky milimetrů. Tato měřítka patří k dražším a jsou vhodná spíše do průmyslové výroby.

Závěr

Posuvné měřítko je určeno k přesnému měření vnitřních i vnějších rozměrů. Běžně se s ním setkáte v průmyslové výrobě, zejména pak ve strojírenství, svoje místo má však i v domácích dílnách. Posuvné měřítko lze koupit v různých délkách, vybírat budete mezi analogovu a digitální šuplerou.

Analogové šuplery se liší přesností, odečítání naměřených hodnot je obtížnější, ale jsou spolehlivé i ve velmi náročných provozech. Digitální šuplery nabízí jednodušší a přesnější měření, méně kvalitní šuplery nemusí být spolehlivé v příliš prašném nebo vlhkém prostředí. Nevýhodou je i nutnost starat se o baterie, bez kterých nebude digitální posuvné měřítko fungovat.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídil jsem si do práce Extol Měřítko posuvné 3426 kovové digitální a jsem s ním velmi spokojený. Dokonce i cena byla dobrá.

  2. Posuvné měřítko je skvělá pomůcka do dílny a já rozhodně zůstal věrný analogové šupléře. Na tu rozhodně nedám dopustit.

  3. Zakoupil jsem Mar-Pol M15101 měřítko posuvné kovové a je to fakt špička. Skvěle se s ním pracuje, je kvalitně zpracované a odolné.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo