Hloubkoměry

Hloubkoměr je přístroj, který lze využívat mnoha způsoby. Koupit můžete dílenský hloubkoměr nebo hloubkoměr určený k měření hloubce vzorku pneumatiky. Hloubka dezénu má rozhodující vliv na bezpečnou jízdu za každého počasí. Ze zákona platí, že letní pneumatika by měla mít hloubku dezénu 1,6 mm a 4 mm pro zimní pneumatiky.

Z technického hlediska je však taková hloubka dezénu nedostačující zejména při jízdě na mokré vozovce nebo sněhu. Testy dokonce jasně prokázaly rapidní pokles výkonnosti pneumatik na sněhu a ledu, v případě, kdy je hloubka dezénu menší než 4 mm.

Hloubku dezénu pneumatik můžete kontrolovat velmi jednoduše za pomoci hloubkoměru. Hlloubkoměr je velmi jednoduchý přístroj, který koupíte doslova za pár korun. K dostání je na benzínových pumpám, v hobby marketech nebo autoservisech. Levnější a jednodušší jsou analogové měřiče, dražší a spolehlivější je digitální hloubkoměr.

Porovnat ceny hloubkoměrů

Nejlepší hloubkoměry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. APT AG235A Měřič hloubky dezénu pneumatik 0-11 mm 100 % 199 Kč Zobrazit Huka.cz
2. FIELDMANN FDAM 0201 do 25mm 93 % 179 Kč Zobrazit Expert.cz
3. UNI-T UT352 s datovým sběrem 63 dat. skupin 3 274 Kč Zobrazit Revizeshop.cz

Typy

Hloubkoměry mají několik podob. Kromě hloubkoměrů určených k měření dezénu pneumatik, lze koupit i dílenský analogový nebo digitální hloubkoměr. Tyto hloubkoměry se používají při měření drážek, děr, vybrání atd.

  • Mechanický hloubkoměr – nejjednodušší a nejlevnější jsou právě tyto hloubkoměry. Jedná se o malá měřidla, která se bez potíží vejdou do drážky pneumatiky. Měření může být o něco složitější, ale při správném používání jsou hloubkoměry naprosto spolehlivé.
  • Digitální hloubkoměr – modernější jsou malé digitální hloubkoměry. Jejich používání je velmi jednoduché, měření přesné a naměřené hodnoty se zobrazují na malém displeji. Digitální hloubkoměry jsou dražší a pro svůj chod potřebují baterie.
  • Posuvné měřítko – hloubkoměr může být součástí posuvného měřítka. V tomto případě se pomocí hloubkoměru měří spíše hloubka různých otvorů například pro šrouby atd. Také posuvné měřítko můžete dnes koupit v digitální podobě.

Značení pneumatik

V dnešní době mají nové pneumatiky různá značení, která vás o hloubce dezénu ihned informují. Hloubka dezénu je na pneumatice vyznačena zkratkou TWI – Tread Wear Indicator. Označení najdete na boční straně. Druhou možností je značení pomocí šipky. Zimní pneumatika mívá značení v podobě vločky. Poslední možností jsou pneumatiky s číselným značením. Díky němu budete přesně znát aktuální hloubku pneumatiky. Číselné značení najdete především na dražších pneumatikách.

Měření mincí

Hloubka dezénu se velmi často měří mincí.

  • Letní pneumatiky – dezén lze změřit mincí v hodnotě 5 Kč. Minci stačí vložit do drážky běhounu, jestliže uvidíte celou pětku, je nutné pneumatiku vyměnit.
  • Zimní pneumatika – k měření zimní pneumatiky se používá mince v hodnotě 50 Kč, popřípadě 2 euro. Jestliže uvidíte vnější okraj, je nutné sjetou pneumatiku vyměnit.

Materiál

Hloubkoměry se vyrábí z plastu a kovu. Plastové jsou levné malé hloubkoměry vhodné k měření dezénu pneumatik. Z kovu se vyrábí dílenské hloubkoměry a posuvná měřítka s hloubkoměrem. Zatímco u prvního typu vás materiál příliš trápit nemusí, u dílenského je výrobní materiál důležitější. Vhodné je připlatit za hloubkoměr vyrobený z kvalitního materiálu, který je odolný vůči rezivění. Výrobním materiálem kvalitních hloubkoměrů je nerezová kalená ocel.

Možnosti

Hloubkoměr využijete k měření vzorku pneumatik, vyvrtaných otvorů, hloubky závitů. Dílenské hloubkoměry se liší tvarem, koupit lze hloubkoměr s nosem, s oválným měřícím prutem, či speciální hloubkoměr na drážky.

Značky

Hloubkoměry mají různou podobu a použít je můžete mnoha způsoby. Při výběru narazíte na malé hloubkoměry, které se používají k měření dezénu pneumatik. Ve velkém počtu jsou však zastoupeny i dílenské hloubkoměry. Z výrobců můžeme jmenovat hloubkoměr Fieldmann, Kinex, Somet, Mitutoyo, Insize, Levior, Yato, Schut, Wolfcraft atd.

Cena

Cenu ovlivňuje typ hloubkoměru. Levnější jsou hloubkoměry pro motoristy. Cena analogových nebývá vyšší než 200 Kč. Koupit můžete i jednoduchý hloubkoměr za méně než 100 Kč. Dražší jsou digitální hloubkoměry, které vyjdou na cca 200 – 500 Kč.

Více zaplatíte za dílenský hloubkoměr. Cena těchto výrobků začíná na cca 600 Kč. Pro běžné domácí použití lze koupit hloubkoměr s posuvným měřítkem za 800 – 2 000 Kč. Profesionálové však za vysoce kvalitní měřidlo zaplatí i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny hloubkoměrů

Otázky a odpovědi

Jakou hloubku dezénu musí mít zimní pneumatika?

Ze zákona musí mít zimní pneumatika hloubku dezénu 4 mm. Doporučená hloubka je však cca 8 mm. Takováto hloubka dezénu v zimě zajištuje dokonalý záběr při jízdě na sněhu i ledu. S klesající hloubkou dezénu se kontakt se sněhem postupně zmenšuje. Jízda je díky tomu mnohem nebezpečnější.

Jak měřit hloubku dezénu?

Hloubku dezénu můžete změřit velmi jednoduše doma. Měření by mělo být prováděno na každé pneumatice na více různých místech. Dezén pneumatik změříte velmi přesně právě hloubkoměrem, ale často se dezén měří pouze pomocí mince. Některé pneumatiky disponují ukazatelem opotřebení, ten má podobu drážky na pneumatice.

Co je aquaplaning?

Jedná se o jev, který je běžný při rychlé jízdě na mokré vozovce. Aquaplaning lze definovat i jako ztrátu přilnavosti pneumatiky k silnici vlivem vody, který vnikla mezi vozovku a pneumatiku. Také na tento jev má vliv i hloubka dezénu. Pokud není hloubka dezénu dostačující, nemůže pneumatika odvádět vodu a mezi silnicí a pneumatikou vzniká vrstva vody.

Závěr

Hloubkoměry jsou malé přístroje, které lze využívat různými způsoby. Prakticky každý využije malý hloubkoměr určený k měření vzorku pneumatik. Do dílny můžete koupit speciální kovový hloubkoměr. K dostání je jako samostatný přístroj a velmi často bývá součástí posuvných měřítek. Při výběru hloubkoměru tedy zvažte, k čemu přesně budete měřidlo používat. Poté si stačí vybrat z poměrně velké nabídky na trhu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si objednal digitální hloubkoměr a jsem spokojený. Chvilku mi tedy trvalo, než jsem se s ním naučil, ale po pár vyzkoušeních to bylo již v pohodě.

  2. Hloubkoměr mám od značky Kinex a je slušný. Pracuje, jak má, takže bez problémů.

  3. Nedávno jsem objednal APT AG235A na měření hloubky dezénu pneumatik a jsem s ním velmi spokojený. Určitě ho doporučuji, pracuje se s ním moc dobře.

  4. Hloubkoměr jsem si koupila kvůli možnosti ohlídat si vzorek na pneumatikách. Je to fajn pomůcka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo