Navijáky

Každý rybář potřebuje pro svůj koníček kvalitní prut a naviják. Jednotlivé navijáky se liší technologií a velikostí, budete se tedy nejdříve muset rozhodnout, jaká technika je pro vás tou nejvhodnější. Jiné požadavky na kvalitu navijáku budou mít příležitostní rybáři a jinou ti, kdo rybolov provozují pravidelně.

Navijáky je možné rozdělit do skupin právě na základě techniky lovu, ale i dle konstrukce. Právě tyto parametry jsou při výběru tím nejhlavnějším. Dále je třeba zvolit správnou velikost a dlouhou výdrž vám zaručí výrobní materiál.

Porovnat ceny navijáků

Nejlepší navijáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Penn 360 Slammer 97 % 1 985 Kč Zobrazit Parys.cz
2. Tica Cybernetic GG 100 95 % 2 690 Kč Zobrazit Chytapust.cz
3. Delphin Mamut 10000 94 % 1 169 Kč Zobrazit Tropicfishing.cz
4. FOX EOS 10000 92 % 1 937 Kč Zobrazit Parys.cz
5. Mivardi Alcon 6000 1+1 89 % 1 472 Kč Zobrazit Chytapust.cz

Typy

V dnešní době je na trhu velké množství různě velkých navijáků a zejména začátečníci mohou mít s výběrem správného navijáku potíže. I v případě běžného rybolovu můžete vybírat mezi 3 typy, další navijáky jsou pak vhodné pro specifické používání.

Smekací

Nejdříve si představíme navijáky, které patří mezi tzv. smekací. Tyto navijáky jsou vůbec nejpoužívanější. Jsou vybaveny cívkou a brzdou. U smekacích navijáků vás bude mimo jiné zajímat kapacita cívky, počet ložisek nebo hmotnost. Smekací navijáky jsou vhodné pro lov kaprů, dravých ryb i pstruhů.

Navijáky s přední brzdou

Přední brzda byla součástí už prvních navijáků. Brzda je uložena nad cívkou, díky čemuž je mohou navijáky vyvinout větší brzdnou sílu.

Jištění cívky zajišťuje matice, tu můžete podle potřeby jednoduše utahovat a povolovat. Tyto navijáky patří stále k nejpoužívanějším, jejich výhodou je jednoduché ovládání i malá poruchovost. Využívávat je můžete v zásadě při každé technice lovu, postačí vybrat pouze správnou velikost.

Navijáky s volnoběžkou

Tento naviják má přední brzdu, umístěnou logicky v přední části. V té zadní se nachází volnoběžná brzda. Přední brzda je konstruovaná tak, aby obstála při souboji s rybou, brzda s volnoběžkou obstarává průběh záběru.

I součástí tohoto typu je zadní matice, která je však opatřena páčkou. Pomocí páčky můžete přepínat mezi volnoběžnou a přední brzdou. Volnoběžnou brzdu je možné vypnout i otočením kličky. Navijáky s volnoběžnou brzdou se používají u techniky lovu feeder nebo položená.

Navijáky se zadní brzdou

Posledním typem je naviják vybavený pouze zadní brzdou, která se nachází na zadní a spodní části navijáku.

Obsluha brzdy je pro většinu rybářů obtížnější, avšak najdou se i tací, kterým tento systém vyhovuje nejvíce. Tyto navijáky však patří k nejméně oblíbeným a od jejich výroby se pozvolna ustupuje. Navijáky se zadní brzdou se používají při jemnější lovecké technice.

Naviják s bojovou brzdou

Mají podobu navijáků se zadní brzdou, na rozdíl od nich jsou doplněny o páčku, která se nachází na dolní části. Pomocí páčky můžete snadno ovládat brzdu při zápasení s ulovenou rybou. Jsou vhodné pro lov kaprů, feeder nebo plavanou.

Speciální typy

Do skupiny speciálních navijáků můžeme zařadit navijáky vhodné pro muškaření i mořský rybolov.

Muškařské

Tyto navijáky slouží jako zásobník pro muškařskou šňůru. Tyto navijáky patří k nejstarším a umísťují se na konec rybářského prutu.

Multiplikátory

Předností těchto navijáků je otočná cívka i vysoká odolnost proti zatížení. Vhodné jsou pro lov mořských ryb, ale také sumců. Díky jejich robustnosti a velké hmotnosti s nimi prakticky nejde nahazovat a vhodné jsou tak pro vertikální rybolov nebo zavážení.

Pro nadhazování však můžete použít tzv. baitcasty, které se využívají při přívlači. U těchto navijáků můžete vybírat mezi dvěma typy brzd. Páková brzda je doporučována spíše začátečníkům. Pokročilejší mohou využít i naviják s hvězdicovou brzdou.

Velikost

Navijáky se dělí i podle velikosti, velikost je označována několika místným číslem. Čím je číslo vyšší, tím větší i robustnější je i naviják.

Velikost navijáku udává způsob lovu:

  • Feeder, přívlač a plavaná – velikost navijáku v rozmezí 10 – 40
  • Položená – velikost navijáku může být v rozpětí 50 – 140
  • Lov sumců a jiných velkých ryb – velikost navijáků více než 60

Velikost navijáku se může odvíjet i od délky prutu. Kratší pruty, které jsou používány na kratší vzdálenost, můžete doplnit navijákem s velikostí do 30. Pro pruty se střední délkou jsou určeny navijáky s velikostí 35 – 40 a pro nejdelší pruty jsou k dispozici navijáky s velikostí 50.

Materiál

Materiál navijáku má vliv ne pořizovací cenu. Levné navijáky jsou méně kvalitní, výrobním materiálem je grafit. Grafitové navijáky jsou dostačující pro rekreační rybáře.

Kvalitnější a zároveň dražší jsou navijáky vyrobené z duralu. Tyto navijáky by měli preferovat všichni, kteří rybolov provozují pravidelně. Pro lov velkých ryb jsou pak určeny robustní celokovové navijáky. K opravdu nekvalitním patří navijáky vyrobené z plastu, těm by se měli vyhnout i příležitostní rybáři.

Ložiska

U navijáků se často setkáte s názorem, že čím více je v navijáku obsaženo ložisek, tím je naviják kvalitnější. S tímto názorem se však mnoho rybářů neztotožňuje. Dle nic záleží na kvalitě celého navijáku, tedy na výrobním materiálu i kvalitě výrobce.

Díky tomu tak můžete koupit naviják se 6 ložisky, který může být mnohem kvalitnější, než model s ložisky 12. Ložiska jsou zpravidla vyrobena z nerezové oceli a kvalitní naviják by měl mít cca 4 ložiska. Nižší počet je nedostačující, naopak zařízení s více než 10 ložisky je zbytečné.

Cívky

Výrobním materiálem cívky je plast nebo kov. Plastové cívky jsou zcela nevhodné a vždy je třeba upřednostnit dražší, ale odolnější kovové cívky.

U cívky je odlišná i jejich hloubka. Na nižší cívky navijete méně vlasce, na hlubší více. Obecně se doporučuje volit spíše hlubší cívky a to i v případě, že nevyužijete celou nabízenou kapacitu. Kapacita cívky je vyznačena na každé cívce.

Technika lovu

K lovení ryb můžete využívat několik technik. Vybrat si tak můžete, zda budete preferovat aktivní či pasivní lov, či se specializujete například na lov kaprů, či zimní rybolov.

  • Plavaná – doporučují se navijáky s přední brzdou a menší cívkou. Jestliže vám přední brzda nevyhovuje, je možné použít i jiný typ smekacího navijáku.
  • Přívlač – tato technika naviják velmi zatěžuje a vyžaduje tak opravdu bytelnou konstrukci. Ideální jsou navijáky opatřeny přední brzdou s karbonovými podložkami, které se vyznačují hladším rozběhem.
  • Lov kaprů – tyto navijáky jsou robustní a mají vyšší hmotnost, aby vydržely souboj i s větším kaprem. Nejpoužívanější jsou navijáky s přední nebo bojovou brzdou. Tento naviják je vhodný také na lov amurů, cejnů a dalších ryb. Lze ho využít i na feeder.
  • Feeder – jsou podobné jako kaprové navijáky, liší se pouze menší cívkou a nižší hmotností. Opět jsou doporučovány navijáky s přední brzdou.
  • Lov sumců – naviják musí být bytelný, doporučovány jsou multiplikátory, které se používají i pro lov mořských ryb.
  • Zimní rybolov – nebo také technika Na dírky je technika, kdy lovíte ryby vysekanou dírou v ledu. Pro tuto techniku si vystačíte s jakýmkoliv smekacím navijákem.

Značka

Při výběru navijáku narazíte na velké množství výrobků. Naviják je část, která je velmi namáhaná a může se poškodit. Proto si při výběru zjistěte, zda výrobce, jehož model preferujete, umožňuje nákup náhradních dílů. Naviják by měl umožnit dokoupení ložisek, kličky nebo cívky. Ke kvalitním patří navijáky značky Shimamo, Ryobi, Okuma, Delphin, Trabucco, Daiwa a další.

Cena

Cena navijáku se odvíjí od typu a způsobu lovu. Nejlevnější modely koupíte již za cca 300 Kč, ty nejdražší vás naopak mohou stát i 5 000 Kč.

Cena navijáku by neměla být při výběru stěžejní, upřednostnit je třeba jiné parametry. Avšak ani příležitostní rybáři by neměli volit ten nejlevnější naviják a raději vybírat mezi modely, jejichž cena se pohybuje okolo 1 000 Kč.

Porovnat ceny navijáků

Otázky a odpovědi

Jakou volit kličku?

Kličky navijáků se liší tvarem i konstrukcí. Nejčastěji je madlo kličky vyrobeno z plastu nebo gumy. Tato madla se pohodlně drží a jsou dostatečně odolná. Koupit můžete i kličku s kovovým madlem, která však bude v chladných dnech studit.

Co je převodový poměr?

Tento parametr určuje, kolikrát se otočí cívka na 1 otočení kličky. Čím je převodový poměr vyšší, tím rychleji dojde k navinutí navijáku. Navijáky mají převodový poměr nejčastěji v rozmezí 4,8 – 7. Nejčastěji se používá převodový poměr 5:1. Vyšší převodový poměr je určen pro sportovní rybolov nebo pro plavanou.

Závěr

Naviják je třeba volit podle techniky lovu. Pro běžný rybolov si vystačíte se smekacím navijákem, nejdoporučovanější je naviják s přední brzdou.

Při výběru navijáku hraje poměrně důležitou roli také vzhled. Díky velkému výběru můžete naviják snadno sladit s prutem, nebo vybrat kousek, který bude vašemu oku lahodit nejvíce. Naviják vyžaduje také pravidelnou údržbu. Ta spočívá v odstraňování běžných nečistot a doporučuje se naviják pravidelně promazávat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.parys.cz, www.decathlon.cz, www.tropicfishing.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Před časem jsem si koupil OKUMA Carbonite CBF55 a jsem hodně spokojený. Vybíral jsem hlavně podle hodnocení a recenzí, ale byla to skvělá investice.

  2. Udělal jsem si radost a koupil jsem si nový naviják Daiwa Emblem 45 SCW QD. Je to parádní kousek, udělal mi velkou radost.

  3. Naviják mám od značky Okuma 8K a je super.

  4. Koupil jsem si nově teď tento produkt Shimano Ultegra 14000 XTD a jsem zvědavý, jaký bude.

  5. Srozumitelný článek, veškeré informace naleznete zde. Děkuji Pepa.

Přidat komentář

Recenzer
Logo