Echoloty

Rádi rybaříte? Pokud to myslíte s tímto koníčkem opravdu vážně, možná by se vám hodilo mít přístroj, se kterým uvidíte, co se děje pod vodní hladinou. Přesně touhle úlohou echolot disponuje. Dokáže vás upozornit na případné překážky či změnu hloubky. Echoloty vysílají zvukový nebo světelný paprsek požadovaným směrem a podle doby, za kterou se paprsek vrátí od první zasažené překážky, určují její vzdálenost. Jestliže chcete rybaření posunout na vyšší úroveň, přečtěte si, jakým způsobem echolot vybrat.

Porovnat ceny echolotů

Nejlepší echoloty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lowrance Sonar Hook2 4X se Sondou Bullet Skimmer 96 % 3 629 Kč Zobrazit Tropicfishing.cz
2. Lowrance Sonar Hook2 4X GPS se Sondou Bullet Skimmer 94 % 3 629 Kč Zobrazit Chytapust.cz
3. Deeper Fishfinder Rybářský sonar 85 % 4 980 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Echoloty se dělí podle toho, zda jsou připojeny ke kabelu nebo fungují bez něj. Podle toho je můžete využívat na lov buďto ze břehu nebo z lodi.

Typy podle sondy

Aby echolot mohl vyslat a zpětně přijmout signál, je zapotřebí sonda. Může jít buďto o kabelovou nebo bezdrátovou verzi. V případě, že je úplně bez sondy, nejedná se o echolot, ale o sonar.

Kabelová sonda

U tohoto typu sondy se můžete spolehnout na přesnost a nenarušení přenosu počasím. Na druhou stranu se ale jedná o kabel, což v praxi znamená, že jste omezeni na délce a může se stát, že se sonda zamotá do dna a odtrhne se. Manipulace je taktéž složitější.

Bezdrátová (odhozová) sonda

Je vám asi jasné, že bezdrátová sonda nabízí přesný opak – máte k dispozici velký dosah a manipulace je také jednodušší. Je třeba sondu k něčemu připevnit, například k provazu či k navijáku.

Typy podle způsobu lovu

Podle toho, jakým způsobem budete lovit, budete volit buďto kabelovou nebo bezdrátovou sondu. Která z nich se hodí na lov ze břehu a která na lov z lodi?

Ze břehu

Pokud lovíte ze břehu, využijete bezdrátové připojení k tabletu nebo telefonu s dosahem až 100 m. U delších vzdáleností ale hrozí, že ztratíte signál. V tomto případě používáte sonar.

Z lodi

Protože při lovu z lodi budete používat kabelový echolot, jste limitováni vzdáleností, nemusí vás ale trápit riziko ztráty signálu. Další výhodou je kvalitní přenos obrazu.

Funkce

Echoloty slouží k pozorování dna vodní plochy, ve které se chystáte lovit ryby, a to kdekoliv. Dokáží vám pomoci upřesnit hloubku i teplotu, ukázat, jaké druhy a velikosti ryb se ve vodě pohybují. V případě, že se na dně nachází nějaká překážka, budete o ní informováni. Můžete je využít jak v moři, tak v našich rybnících, jen je třeba danému prostředí přizpůsobit výběr. Nabídnou vám několik funkcí, pomocí kterých se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Frekvence

Obecně platí, že čím vyšší frekvence, tím lepší a detailnější informace o tom, co se děje na dně, získáte. Je ale třeba si předem určit, v jakých vodách budete lovit.

U mělčin pracují lépe právě vysoké frekvence, nepochodíte s nimi však ve vlnách. Při lovení v moři zvolte nižší frekvence (do 100 kHz). Většina moderních zařízení naštěstí nabízí možnost přepínat mezi frekvencemi, takže echolot využijete všude. V některých případech ani mezi frekvencemi nemusíte přepínat, ale vidíte je na obrazovce všechny zároveň.

Displej

U většiny echolotů naleznete barevné displeje s rozlišením minimálně 240 x 160 pixelů, objevují se ale i mnohem větší. Čím vyšší rozlišení displej má, tím ostřejší obraz získáte.

S kvalitou samozřejmě roste také cena. Nahazovací echoloty jsou propojené s mobilním telefonem nebo tabletem, takže tam se budete muset spokojit s tím, co máte, nebo dokoupit zařízení s většími rozměry. Někdo má raději větší displej, na kterém vše přehledně vidí, někdo si potrpí na menší velikost, která se snadno přenáší.

GPS

Funkce, kterou nemusí mít každý model vám umožní vidět místa, kde jste danou rybu našli a v případě potřeby se k tomuto místu v budoucnu i vrátit.

Dosah a skenování

Hloubkový dosah záleží na frekvenci. Skenování se dělí na boční a spodní. Boční sken mapuje prostředí okolo z boku, ve velké hloubce ho ale moc nevyužijete. Spodní sken ukazuje to, co se nachází pod ním – ryba se tudíž musí nacházet pod echolotem, jinak ji neuvidíte.

Existuje také kombinace obou skenování, takzvaná dual-scan technologie, která se nachází ve vyšší cenové kategorii. Pokud toužíte ještě po něčem lepším, Chirp skenuje také vše nad ním. Máte tak možnost nahlédnout, co plave mezi echolotem a hladinou.

Voděodolnost

Abyste věděli, do jaké míry je echolot voděodolný, dočtete se to s pod údajem IPX, ne však u všech modelů. Čím vyšší hodnota, tím lepší, a to platí speciálně, pokud plánujete rybařit v moři – zde hleďte také na odolnost vůči korozi.

Slot na paměťové karty

Plánujete-li pořizovat snímky obrazovky, bude se vám hodit slot na paměťovou kartu. Echolot sice má vlastní interní paměť, na tu se ale nelze spoléhat, pokud ukládáte větší množství dat. Soubory lze navíc přesunout do počítače nebo notebooku.

Alarmy

Abyste mohli být o všem včas informováni, jsou echoloty vybaveny alarmy. Ty vás upozorní na to, když se blížíte k mělčině nebo velké podvodní překážce. Stejně tak to platí i u objevení nové ryby, změny její aktivity nebo změny hloubky.

Wi-Fi

Aby si zařízení vzájemně mohla mezi sebou přenášet informace, moderní echoloty disponují připojením k Wi-Fi. Propojit se vzájemně dají echolot a sonda nebo sonar a mobilní telefon.

Bluetooth

Dalším příkladem, jak propojit zařízení mezi sebou, je pomocí Bluetooth.

Značka

Mezi nejznámější značky echolotů patří Lowrance, Deeper nebo Humminbird. Podle cenové kategorie se liší svými funkcemi.

Cena

Vzhledem k tomu, co všechno echolot dokáže, se nejedná o levnou záležitost. Nejnižší cena dosahuje 5 000 Kč, u takových modelů se ale téměř ničeho nedočkáte. Nemají displej, disponují pouze základními funkcemi s dosahem mezi 50 až 100 metry.

Od 5 000 do 10 000 Kč ocení echoloty zkušenější rybáři, kteří požadují ukládání záznamu či GPS navigaci. Hodí se pro lov ze břehu. Pro detailnější obraz, barevný displej a celkově lepší kvalitu si připlatíte, takové zařízení vyjde totiž na 10 000 až 50 000 Kč. Zde už můžeme hovořit o profesionálním využití. Nejdražší cenovou kategorií určenou pro opravdu náročné uživatele živící se rybolovem jsou zařízení od 50 000 Kč výše. Ty mají spoustu funkcí, které jsme si výše vyjmenovali.

Porovnat ceny echolotů

Údržba

Aby vám echolot dlouho vydržel, vyžaduje nějakou tu péči. Dbejte na to, abyste pravidelně čistili otvory a vstupy, obrazovku a dotykový displej, udržujte spoje a kabely pečlivě propojeny a chráněny před poškozením, baterii dobře nabitou a chraňte ji před vodou a extrémními teplotami. Pokud používáte echolot v moři, nezapomeňte ho opláchnout čistou vodou, aby se přístroj vlivem slané vody nerozbil.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi sonarem a echolotem?

Sonary jsou vlastně nahazovací echoloty. Jejich název je takto nepřesný, protože echolot musí být připojen k sondě, ať už kabelem nebo bezdrátově, jinak se o echolot nejedná.

Výhodou je, že je jednoduše připojíte k mobilu nebo tabletu, na druhou stranu je ale omezena jejich výdrž, která se u levnějších variant pohybuje okolo 6 hodin, u dražších 15 hodin. Počítejte samozřejmě s tím, že se postupně bude vybíjet i telefon, proto si s sebou na lov nezapomeňte powerbanku.

V jaké hloubce echolot dokáže zaznamenávat?

Hloubka, kterou echolot dokáže naměřit, se liší podle toho, o jaký typ jde. Bezdrátová sonda se dosahem neomezuje, takže se dokáže potopit až do hloubky okolo 150 m. Tento typ se hodí na lov ze břehu.

V jakých vodních plochách mohu echolot využít?

Kdekoliv. Jen je třeba tomu přizpůsobit výběr. V případě, že budete lovit v mělčinách, bude to chtít echolot s vysokou frekvencí. Přesně naopak je tomu u vln v moři, kdy je vyžadována nižší frekvence. Také je rozdíl, jestli lovíte ze břehu nebo z lodi.

Závěr

Pro všechny milovníky rybaření je echolot výbornou pomůckou, která jim umožní vidět, co se děje pod hladinou, díky čemuž budou ve svém lovu úspěšnější. Levnější modely nemají velké množství funkcí, vyplatí se spíše zainvestovat větší sumu a moct přístroj využívat naplno.

Echoloty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.na-ryby.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo