Rybářské pruty

Rybaření je skvělý způsob, jak trávit volný čas. Víte ale o tom, že druh rybářského prutu má vliv na to, jestli vůbec něco chytíte? Nezanevřete na přípravu a nachystejte si ten správný prut! Je totiž rozdíl, zda chytáte u nás v rybnících nebo v zahraničí u moře. Vzhledem k tomu, kolik typů rozdělení existuje, je třeba se před výběrem dobře informovat, abyste koupili takový prut, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Porovnat ceny prutů

Nejlepší rybářské pruty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Zfish Combo 2x Kingstone 3,6 m 3,5 lb 5 dílů + poudro 99 % 2 127 Kč Zobrazit Alza.cz
2. MIVARDI Alcon Carp 3,6 m 3 lb 3 díly 1+1 96 % 1 933 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Delphin Armada Carp BlackWay 3,6 m 3 lb 3 díly 95 % 1 846 Kč Zobrazit Parys.cz
4. Delphin SYMBOL Carper 3,6 m 3 lb 3 díly 93 % 1 174 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Sportex Competition Carp CS-4 3,65 m 3 lb 3 díly 93 % 3 671 Kč Zobrazit Muziker.cz
6. Delphin Omnia 3,6 m 3 lb 5 dílů 77 % 1 344 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Rybářské pruty se dělí do několika kategorií, a to podle druhu ryb (sladkovodní, mořské), materiálu a dle toho, zda se jedná o teleskopické či dělené provedení.

Rybářské pruty na sladkovodní ryby

Ta nejzákladnější kategorie se odvozuje od vodní plochy, ve které máte v plánu rybařit. Je totiž rozdíl mezi sladkovodními a mořskými rybami. Když máte rozhodnuto mezi těmito dvěma typy, dále se zaobíráte otázkou, kterou rybu budete chtít lovit? Pro každou z nich totiž bude třeba prut s odlišnými parametry. Dobře si tak svůj výběr rozmyslete!

Kaprové pruty

Pro začátečníky i zkušené rybáře, kteří chtějí lovit kapry, ale také cejny či amury, se bude hodit prut kaprový. Je odolný, pevný a hodí se tak pro lov těžších ryb.

Sumcové pruty

Ještě pružnější a pevnější jsou pruty sumcové, které využijete při lovu, koho jiného, než sumce. Jejich hmotnost může při volbě správného prutu dosahovat až 100 kg. Důležitá je také délka prutu, která by měla být delší v případě, že rybaříte ze břehu a kratší, když rybaříte z loďky. Díky svým odolným vlastnostem jsou ale o něco těžší, počítejte s tím.

Muškařské pruty

Cílem těchto prutů je dostat lehkou nástrahu pohodlně na předem určené místo ve vodě, podle toho jsou také sestaveny. Naviják se nachází pod rukojetí a součástí prutu je také speciální muškařská šňůra, kterou házíte na dané místo ve vodě, abyste rybu nalákali.

Plaváčkové pruty

Pokud chcete chytat ryby „na plavanou“, tedy klidnější a jednoduchou technikou, plaváčkový prut (prut na plavanou) je ideální volbou. Pruty jsou lehké a karbonové, bývají velmi dlouhé. Jsou určeny k lovu se splávkem, pomocí kterého si regulujete, jak hluboko bude nástraha umístěna. Lovit s nimi budete malé a střední ryby. Pláváčkové pruty se dále dělí na:

  • Biče – nejjednodušší, nemají naviják, délka od tří do osmi metrů, jednotlivé díly se zasouvají do sebe, vlasec uchycen na špičce prutu.
  • Děličky – nemají naviják, jsou delší, na posledním dílu prutu je navázán vlasec.
  • Matchové pruty – kratší, větší množství oček, různé gramáže podle typu lovené ryby.
  • Bolegnesové pruty – dlouhý, hodí se na plavanou v řece, ve vyšších gramážích také vhodný jako prut na dravce.

Přívlačové pruty

Pokud máte v plánu chytat dravější ryby, pak si pořiďte přívlačový prut. Fungují tak, že pomocí nich vláčíte umělou nástrahu. Podle toho, jakou konkrétní rybu budete chytat, budete vybírat z:

  • Prutů na ultralehkou přívlač – délka 180 až 260 cm, špička velmi ohebná, základem je grafit, očka bývají velká a lehká.
  • Prutů na lehkou přívlač – větší odolnost a silnější vlasce (0,18 až 0,20 mm).
  • Prutů na střední přívlač – zajistí největší úlovky sladkovodních ryb.
  • Prutů na těžkou přívlač – velmi odolné, mohou se používat i na lov mořských ryb, odolné šroubení pro připojení navijáku, očka co nejdůkladnější a vybavená oděruvzdornou vložkou.

Feederové pruty

Pro začátečníky i pokročilé jsou určeny feederové pruty, které jsou vhodné pro lov menších ryb. Bude se vám s nimi dobře manipulovat, protože jsou lehké a rychlé. Patří mezi poměrně novou techniku, kterou si mladí rybáři rychle oblíbili. Jsou typické svou citlivou a velmi ohebnou špičkou.

Pickerové pruty

Chcete chytat cejny, perlíny, plotice nebo menší kapry? Pickerové pruty jsou vlastnostmi podobné feederovým – jsou dlouhé 2,4 – 3 metry, mají velký průhyb a jsou dost citlivé. Lov „na picker” se týká lovení nedaleko břehu.

Rybářské pruty na mořské ryby

V čem se liší lovení mořských ryb od těch sladkovodních? Především v tom, že ryby v zahraničí jsou těžší a větší, proto musí být prut o něco odolnější. Změna se projeví i v místě rybaření, protože pravděpodobně nebudete lovit ze břehu, nýbrž z lodi. Mořská voda je také agresivnější, proto budou třeba odolnější materiály. Používají se pletené šňůry s minimální průtažností, které jsou o něco silnější, mořské pruty proto mají očka s větším průměrem. Koncová očka bývají často nahrazena kladkou s ložiskem.

Materiál

Při lovení větších ryb je jasné, že prut bude muset být odolnější a těžší, proto významnou roli hraje také materiál. U mořských ryb navíc vlivem slané vody hrozí koroze, tam je materiál ještě o něco důležitější.

Lepené a štípané pruty

Tento materiál se často využívá u muškařských prutů, mezi jeho vlastnosti patří poddajnost a pružnost. Jejich nevýhodou je náročná údržba a vyšší cena.

Grafitové pruty

Opět dražší volbou jsou grafitové pruty, protože jsou velice silné. Lovit s nimi budete moct větší ryby, v kombinaci se sklolaminátem zvládnou i 20 kilovou rybu. Pozor si ovšem dejte na rybaření v bouřce, grafit je silně vodivý.

Sklolaminátové pruty

Dobrý poměr výkonu a ceny má sklolaminátový prut, který se jednoduše udržuje i dlouho vydrží. Dělí se na dva typy, a to:

  • Plný – odolný
  • Dutý – je třeba větší opatrnosti

Bambusové pruty

Pro lov menších ryb se hodí bambusový prut, který je velmi lehký a náročnější na údržbu. Při velkém namáhání bambusového prutu mu ohnete špičku.

Teleskopické vs. dělené pruty

V rámci výběru se budete rozhodovat také mezi teleskopickými a dělenými pruty. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, jak pokročilí rybáři jste. U teleskopického prutu je hlavní výhodou jeho rychlé skládání a jednoduché přenášení. Díky tomu, že se pro jeho výrobu využívá kompozitní a sklolaminátový materiál, je levnější. Dělený prut se poté doporučuje zkušenějším rybářům, skládá se totiž z několika částí.

Může jít o dvou, ale klidně až čtyřdílné pruty. Vzhledem k lepším výrobním materiálům (kevlar, uhlík) jsou o něco dražší, za to ale odolnější, kvalitnější a pevnější. Existuje také varianta, která kombinuje vlastnosti teleskopického a děleného prutu, tedy hybrid. Prut se obvykle skládá z teleskopické spodní části a dělené (nasazovací) horní části. Prut bude mít menší váhu a bude citlivější.

Příslušenství

Kromě prutu budete k rybaření používat také další příslušenství, které je třeba si dokoupit. O jaké zboží se jedná?

  • Rybářský naviják – na tuto pomůcku budete navlékat vlasec, háček a nástrahu.
  • Vlasec – abyste zvolili správnou tloušťku a nosnost vlasce, musíte se zaměřit na to, jakou rybu se chystáte lovit.
  • Očka – důležitý je jejich průměr, váha, typ a rozmístění. Jednopatková očka jsou skvělá pro zdolávání, dvoupatková jsou vhodnější na nahazování. Jejich velikost volte podle velikosti cívky navijáku.
  • Špička – vybírat budete podle toho, jakou rybu budete lovit. Především u feederových rybářských prutů koupíte různé špičky podle jejich tuhosti.
  • Krytky na prut – krytky se nasazují na špičku prutu jako ochranný prvek. Vyrábí se v různých designových provedeních i délkách.
  • Pouzdra na pruty – abyste si své pruty mohli bezpečně uložit a jednoduše s nimi cestovat, budete potřebovat pouzdro, které se liší podle toho, jestli je na teleskopický nebo dělený prut.
  • Návnady a nástrahy – abyste měli ryby na co nalákat, je třeba připravit nějakou návnadu. Tu si můžete doma vyrobit nebo ji zakoupit. Ryby jdou hlavně na kukuřici, hrášek, rohlík, toastový chléb nebo tvrdý sýr.

Značka

Mezi oblíbené značky rybářských prutů patří Baleno, Lineaeffe nebo Sellior. Mezi jejich výrobky naleznete také oděvy na rybaření, pouzdra na pruty, vlasce, navijáky a mnoho dalšího. Vše, co k rybaření budete potřebovat, u nich seženete za rozumnou cenu.

Cena

I když se na první pohled může zdát, že prut není nijak nákladnou položkou, může vás vyjít i na několik tisíc korun. Záleží, jaký druh zvolíte a co od něj očekáváte. Nejlevnější pruty koupíte v cenové kategorii do 1 000 Kč, jejich délka se pohybuje okolo 1,8 – 2,2 metrů. Bývají lehčí a využijí ho pouze začínající rybáři.

Pro pokročilé tu jsou potom pruty od 1 000 Kč do 2 000 Kč, které zastupují dvou nebo třídílné sady s délkou až 3 metry. Od 2 000 Kč do 4 000 Kč se vyrábějí pruty s odolnějšími materiály, jako je karbon nebo uhlík. Společně s kvalitou stoupá také délka prutu i počet oček. Opravdové profesionály budou zajímat pruty nad 4 000 Kč, protože je budou umět využít. Čeká je prvotřídní kvalita, odolný materiál i vysoká pevnost. Nejdražší pruty dosahují ceny až 30 000 Kč.

Porovnat ceny prutů

Údržba

I o rybářské pruty je třeba se starat. Spíše, než pořizování nějakých čistících produktů pomůže, když určitému chování zamezíte. Čím lépe se o prut budete starat a dodržovat následující pokyny, tím déle vám prut vydrží.

Abyste nástroj udrželi v čistotě, vyhněte se dotýkání prutu špinavýma rukama od směsi nebo nejrůznějších nástrah, dávejte pozor, aby se háček nikdy nedostal do kontaktu s tělem prutu nebo aby vám prut nespadl na tvrdou zem. Taktéž při vytahování ryb neohýbejte pruh o více než 90°. Po každém použití prut omyjte vodou a saponátem, protřete hadříkem a nechte uschnout. Mějte ho umístěný v ochranném obalu někde, kde není vlhko.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat rybářský prut?

Základní dělení je na sladkovodní a mořské ryby – podle toho, v jaké vodní ploše budete chytat, se bude váš výběr lišit. Pokud půjde o sladkovodní ryby, dále se volba bude odvíjet od toho, jakou konkrétní rybu chcete lovit. Konstrukce prutu je přizpůsobena váze a velikosti dané ryby. Podle toho také volte materiál – na větší úlovky vyšší odolnost, na menší ryby stačí základní odolnost.

Jaký je rozdíl mezi teleskopickým a děleným prutem?

Teleskopický prut se hodí začátečníkům, protože je jednoduchý na složení. Pro pokročilé bude vhodnější dělený prut, který se skládá z několika částí a je vyroben z odolnějších materiálů, díky čemuž je celkově kvalitnější. Kompromisem mezi těmito dvěma druhy je hybrid, který se obvykle skládá z teleskopické spodní části a dělené (nasazovací) horní části.

Jak udržovat rybářský prut?

Aby vám rybářský prut vydržel dlouhá léta, po každém použití ho umyjte vodou a saponátem, protřete hadříkem a nechte uschnout. Zároveň dejte pozor na to, aby byl po dobu, kdy ho nebudete používat, umístěn v ochranném obalu v prostředí bez vlhka. Vyhněte se dotýkání prutu špinavýma rukama od směsi nebo nejrůznějších nástrah, kontaktu háčku s tělem prutu, pádu na tvrdou zem a ohýbání o více než 90°.

Závěr

Až budete chtít příště rybařit, už budete vědět, jak se o prut správně starat a podle čeho vybrat ten správný, se kterým chytnete úlovek. Nepodceňujte přípravu, je to 50 % úspěchu. Pokud začínáte, nemusíte hned sahat po těch nejodolnějších materiálech, ale jestliže jste pokročilí či dokonce profesionálové, neměli byste na prutech šetřit. Druhů je více než dost, je tedy na vás, abyste si našli ideální model, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz, www.chytapust.cz, www.rajrybaru.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manžel je vášnivý rybář, takže jsem mu chtěla pořídit nějaký vhodný dárek, aby měl něco nového jako vybavení. Objednala jsem Delphin Corsa Black Carp SiC 3 m 2,75 lb 2 díly a byl velmi spokojený, udělalo mu to radost.

  2. Pokud jde o rybářské pruty, tam se držím značky Sellior. Za ta léta už s ní mám velmi dobré zkušenosti a vím že její výrobky jsou velmi kvalitní a spolehlivé.

Přidat komentář

Recenzer
Logo