Podložky pod ryby

Podložka pod ryby je pro rybáře jednou z nejdůležitějších věcí. Při rybolovu je nutné uvědomit si, že jednou z prioritních věcí při rybolovu je nejen samotné chycení ryby a její následné vytažení na břeh, ale podstatné je, aby byla ulovená ryba v relativní pohodě a obešla se i bez zbytečných zranění.

Podložka má podobu vaničky na ryby a jejím úkolem je postarat se, aby byla ryba v bezpečí. Podložky pod ryby jsou tedy vhodné pro ty, kteří chtějí své úlovky po odháčkování opětovně vypustit do vody. Díky správně používané podložce má kapr mnohem větší šanci přežít během vážení či focení.

Podložky pod ryby mají několik různých podob. Při výběru si tedy ujasněte, jakou velikost budete potřebovat. Koupit můžete malé podložky na menší ryby, do těch největších se pak vejde i sumec. Vybírat můžete z různých materiálů. U každého si ověřte zejména odolnost. Protože podložka přijde do přímého kontaktu s rybou, měla by vás zajímat i její údržba. Zvažte také, kde všude budete podložku používat. Mnohé lze použít ve vodě, některé vyžadují rovnou plochu a jiným nevadí ani šikmý povrch.

Porovnat ceny podložek pod ryby

Nejlepší podložky pod ryby

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mivardi Podložka pod kapry Professional 96 % 1 416 Kč Zobrazit Parys.cz
2. Mivardi Podložka pod kapry Easy 91 % 379 Kč Zobrazit Chytapust.cz
3. Delphin Podložka EKO 70x40cm 89 % 237 Kč Zobrazit Parys.cz
4. Starbaits Session Mat 87 % 449 Kč Zobrazit Chytapust.cz
5. Zfish Podložka Carp Cradle Select 84 % 1 499 Kč Zobrazit Parys.cz

Typy

Podložky pod ryby lze rozdělit na několik různých typů dle jejich konstrukčního řešení. Kromě klasických podložek lze pořídit nafukovací podložky a vaničky na ryby. Nejdražší a nejkvalitnější jsou bazénkové podložky.

Klasické podložky

Klasické podložky jsou vhodné pro každého i rekreačního rybáře. Do podložky můžete umístit ryby běžné velikosti, velké ryby se do klasické podložky spíše nevejdou. Klasické podložky jsou nižší a ryby z ní může snadněji vyklouznout.

Mezi výhody klasických podložek patří především jednoduché používání, menší transportní rozměry a nižší pořizovací cena. Klasické podložky jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů, pokud do podložky ryba spadne, může dojít k jejímu poranění.

Nafukovací podložky

Nafukovací podložky jsou hrubé a robustní, rybě tak přináší velkou ochranu. Nafukovací podložku můžete používat i na vodě. Nafukovací podložku snadno složíte a při transportu zabere méně místa. Výhodou je i nižší hmotnost. Nafukovací podložka však není stabilní na svahu a na nerovném terénu hrozí jejich poškození.

Vaničky na ryby

Do vaničky můžete bezpečně umístit i větší ryby. Vaničky jsou vhodné zejména pro kapraře. Vaničky jsou vyrobené z kvalitnějších materiálů, jsou robustnější a nemusíte se tedy být, že se ryba při manipulaci poraní. Vanička bude vyhovovat i těm, kdo se chtějí s úlovkem vyfotit.

Výhodou vaniček je samonosná pevná konstrukce, kterou jiné podložky nemají. Vanička tak bude stabilnější i na nerovném terénu. Mnohé vaničky mají výškově nastavitelné rohy. Vanička vám umožní napustit větší množství vody. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, větší rozměry a obtížnější přemísťování. Některé tyto podložky

Bazénková podložka

Bazénková podložka má podobu polstrovaného bazénu. Polstry jsou umístěny ve spodní části i na bocích. Ryby jsou v podložkách v naprostém bezpečí a výhodou je i možnost použít podložku přímo na vodě. Bazénové podložky nejsou nijak skladné, ale zpravidla jim nechybí pevné úchyty, které vám usnadní jejich přenášení.

Velikost

Podložky pod ryby jsou k dostání v různých velikostech.

  • Délka – doporučovaná délka je 100 cm, ale koupit můžete i podložky delší než 120 cm. Více prostoru bude pro rybu méně stresující a ryba tak nepřijde do kontaktu s ní ani v případě, kdy se bude více mrskat.
  • Šířka – šířka podložek je nejčastěji 60 cm. Menší podložky mají však šířku méně než 50 cm, ty největší jsou široké více než 65 cm.
  • Tloušťka – velmi důležitá je síla podložky. Ty nejlevnější podložky mají stěny široké okolo 1 – 2 cm. Taková tloušťka rybu pravděpodobně neochrání před různými zraněními. Kvalitnější jsou podložky s šířkou okolo 5 či více centimetrů.

Materiál

Na výrobu podložek se používají různé materiály. Zpravidla se jedná o kombinaci různých materiálů, které mají odlišné vlastnosti a v kombinaci přináší pouze ty nejlepší vlastnosti.

  • Vrchní část – obsahuje polyesterové tkaniny. Polyester je velmi odolný a pevný materiál, který má vysokou odolnost vůči mechanickému poškození.
  • Povrchová úprava – vrchní část může být potažena vrstvou měkčeného PVC nebo jsou potaženy polyuretanem. PVC je zkratka pro polyvinylchlorid, což je odolný a elastický materiál. Podložky s PVC mají dobrou odolnost vůči vodě i mechanickému poškození. Polyuretan neboli PU je rovněž pevný, přitom však lehký materiál. I tento materiál je voděodolný i otěruvzdorný materiál.
  • Výplň – v polstrech najdete zpravidla výplň, kterou tvoří u levnějších podložek molitan a u dražších to jsou EPS kuličky. Podložky plněné EPS kuličkami je možné používat ve vodě. Molitan je velmi lehký a měkký materiál, který poskytne rybě maximální pohodlí.

Značka

Podložky pod ryby jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým množstvím výrobků. Na své si přijdou rekreační i profesionální rybáři. Velký výběr různých výrobků nabízí především oblíbený Delphin, Prologic, Fox International, Kevin Nash, ZFISH, Miverdi nebo třeba JRC.

Cena

Podložku pod ryby vybírejte podle toho, jak často ji budete používat a na jaké ryby se specifikujete. Důležité je i to, co vše budete chtít s úlovkem dělat. Pokud vám stačí s rybou udělat fotku, načež ji rychle vrátíte do vody, postačí vám podložky s cenou do 500 Kč.

Náročnější rybáři, které budou rybu vážit a potřebují pro své úkony více času, budou muset koupit kvalitnější a více polstrovanou podložku s cenou okolo 1 000 Kč. Za nejdražší bazénkové podložky můžete zaplatit více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny podložek pod ryby

Otázky a odpovědi

Proč rybu nepokládat na zem?

Ryby mají tělo pokryté ochranným slizem, který by měl být v neustálém kontaktu s vodou. Ve chvíli, kdy rybu položíte na holou zem nebo jiné suché místo, dojde k setření tohoto slizu. Důsledkem pak může být tvorba plísně a následný úhyn ryby. Před tím, než rybu položíte do podložky, mělo by v ní být potřebné množství vody.

Jaké jsou speciální vlastnosti podložek?

Praktické jsou skládací podložky, které budete snadno přemísťovat. Snadno budete čistit podložku, která umožňuje vyjmout čalounění. Ne každá vanička je vodotěsná, pokud chcete do vaničky napustit vodu, poohlédněte se po vodotěsných vaničkách.

Součástí některých vaniček je metr. Více pohodlí vám přinesou podložky s klekátkem. Na nerovný terén můžete postavit podložku s výškově nastavitelnýma nohama.

Co je víceúčelová podložka?

Tyto podložky mají odlišnou konstrukci. Víceúčelová podložka poslouží i jako praktická taška. Součástí podložky jsou i stabilní úchyty, které vám přenášení usnadní. O bezpečnost přenášených věcí nebo i ryby se postará zip. Tento typ podložek je praktický zejména při vážení.

Závěr

Podložky pod ryby mají různé podoby. Při jejich výběru nejprve dobře zvažte, kde ji budete používat. Důležitá je nejen jejich velikost, ale i síla materiálu, která určuje, jak bude podložka pro rybu bezpečná.

Podložky nabízí i různé praktické prvky, které vám jejich používání ještě více usnadní. Součástí podložek mohou být úchyty, zipy nebo výškově nastavitelné nožičky. Některé podložky můžete používat na vodě, jiné jsou praktické díky možnosti složení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportsrybareni.cz, www.azrybar.sk

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno se mi podařilo rozříznout podložku pod ryby, kterou jsem měl snad patnáct let, tak jsem objednal Mivardi Professional a jsem velmi spokojený. Zdá se mi dokonce ještě lepší a kvalitnější, než ta předchozí.

  2. Jezdíme se synem na ryby, tak jsem mu jako dárek objednal jeho vlastní podložku pod kapry. Je spokojený a nemusíme se přetahovat o jednu podložku dva.

Přidat komentář

Recenzer
Logo