Návleky na boty

Návleky na boty zná každý, běžně se používají v nemocnicích, určitě každý měl speciální návleky na prohlídkách hradů či zámků. K vidění jsou i v některých školách, školkách či jiných institucích. Trochu odlišnou podobu mají návleky na boty pro sportovce. Zde se používají při různých aktivitách, jako je turistika, jízda na kole, lezení po skalách atd. Návleky na boty využijete různými způsoby. Ve všech případech však budou sloužit jako ochranný prvek pro vaši obuv. Použít je lze celoročně, boty chrání před vlhkem, sněhem i vniknutím různých nečistot.

V zimních měsících můžete sportovní aktivity provozovat i v běžných zimních botách. Jestliže však nesportujete pravidelně, nemusí se vám nákup drahých bot vyplatit. Právě v těchto chvílích přichází na řadu nepromokavé návleky na boty, jejichž největší výhodou je nízká pořizovací cena a vysoká skladnost i funkčnost.

Návleky na boty můžete používat při různých příležitostech. Vybírat byste je tedy měli podle toho, kde přesně budete návleky používat. Od typu se velmi zásadně odvíjí další parametry, jako je výrobní materiál, tloušťka i způsob uchycení na botu. Návleky byste měli vždy nakupovat ve specializovaných prodejnách, kde si ho budete moci vyzkoušet v kombinaci se sportovní botou.

Porovnat ceny návleků na boty

Nejlepší návleky na boty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Acra LTH2 100 % 155 Kč Zobrazit Patro.cz
2. Tatonka Gaiter 420 HD 100 % 399 Kč Zobrazit Mall.cz
3. SALOMON Trail 97 % 649 Kč Zobrazit Sportega.cz
4. Boll KIDS 92 % 359 Kč Zobrazit 4camping.cz
5. Inov-8 ALL TERRAIN GAITER 89 % 558 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Návleky na boty jsou vhodné pro turisty, lyžaře, rybáře, cyklisty i ty, kteří se pohubují v extrémních terénech. Jednorázové návleky se využívají také ve zdravotnictví nebo gastronomii.

Na kolo

Vášnivým cyklistům, kteří se bez kola neobejdou ani v zimním počasí jsou určeny návleky na kolo. Tyto návleky vás v zimě ochrání proti chladu i vlhku. Návleky se liší v tloušťce použitého materiálu. I ty nejtenčí návleky vás ochrání před vodou, tepelný komfort však bude mizivý. Silnější návleky lze naopak používat i v mrazivém počasí.

Turistické

Návleky ochrání vaše boty před vlhkem a vaše nohy před studeným počasím. Vhodné zejména v případech, kdy se budete pohybovat v hlubokém sněhu. Návleky by se měli dát snadno navlékat i sundávat při obuté obuvi. Z tohoto důvodu je vhodné použít celorozepínací návleky.

Turistické návleky se od ostatních liší svojí délkou, tyto typy nechrání pouze obuv, ale i podstatnou část nohy a tím i oblečení. Zimní návleky jsou delší, chrání botu i část kalhot, letní návleky bývají kratší a liší se i výrobním materiálem. Turistické návleky mohou využívat i lesní dělníci, myslivci nebo kdokoliv jiný, kdo se pohybuje celoročně v terénu.

Profesní

Trochu jiné návleky využívají lidé, pracující v různých profesích. V gastro odvětví se používají návleky se speciální protiskluzovou úpravou, která je při práci v kuchyni prakticky nezbytná. Jednorázové návleky mají své využití zejména ve zdravotnictví. Svoje vlastní návleky mohou mít i policisté, security pracovníci a jiní. Díky návlekům mohou tyto osoby lépe maskovat stopy atd.

Nesmeky

Dalším odlišným typem jsou tzv. nesmeky. Jedná se o jednoduché pásky doplněné o kovové hroty. Nesmeky lze používat prakticky pouze během zimy, kdy se budete muset pohybovat na zledovatělém povrchu. Používat by se neměly v bahnitém terénu, ale ani na suchém tvrdém povrchu. Zde by se mohly poměrně rychle poškodit kovové hroty.

Nesmeky jsou k dostání ve dvou provedeních. Při pobytu ve městě nebo méně náročném terénu si vystačíte s gumovými nesmeky. Ti, kteří se chystají na náročnější túru do přírody nebo hor by měli upřednostnit kvalitnější a dražší řetízkové nesmeky.

Mačky

Poslední specifické návleky, jsou určeny zejména horolezcům. Mačky využijete pro snadnější pohyb na ledu a sněhu. Mačky jsou známé i jako stoupací železa, typické je pro ně ozubení, které vám poskytne potřebnou oporu. Na rozdíl od jiných návleků je výběr správných maček obtížnější. Vybírat je musíte podle toho, jakým způsobem je budete používat.

Velikost

Velmi důležité je vybrat návleky správné velikosti. Některé návleky, které se na těsno nasazují na boty, je vhodné před nákupem vyzkoušet přímo se sportovní botou. To se týká zejména návleků pro cyklisty.

Jednorázové nebo turistické návleky jsou velikostně rozlišeny podobně jako oblečení. Koupit tak můžete návleky o velikosti S – XL. V případě turistických návleků můžete velikost uzpůsobit pomocí nastavitelného řemínku. Vhodnou velikost volte podle toho, zda chcete, aby vám návlek sahal po lýtko nebo až pod koleno.

Materiál

Výrobní materiál je dán typem návleku. Aby návleky plnily svůj účel zodpovědně, musí byt vyrobeny z odolného a nepromokavého materiálu. Samozřejmostí by měla být i vodo odpudivost. Na výrobu turistických návleků se používají většinou syntetické materiály jako polyester. Nevýhodou tohoto materiálu je malá prodyšnost, před vodou vás však ochrání spolehlivě.

U návleků na kolo hraje důležitou roli i teplota, do které je možné návleky použít. Zatímco svrchní část je i v tomto případě nejčastěji polyesterová, vnitřek bývá vyroben z různě odolných materiálů, které se starají o teplotní komfort.

Mačky

Výběr návleků na boty není nijak obtížný. Velmi jednoduše vyberete turistické návleky i nesmeky. O něco obtížněji budete vybírat návleky na kolo. Zde je třeba, aby návlek těsně obepínal botu a nijak při pohybu neklouzal. Nejnáročnější je však zvolit správné mačky.

Mačky se podle konstrukce dělí na turistické, lezecké a skialpinistické. Výrobním materiálem je ocel, hliník nebo kombinace obou materiálů. Hliníkové mačky jsou odolné a mají nižší hmotnost. Hliník by se měl používat spíše na přírodním sněhu, na technickém se může rychleji opotřebovat.

Turistické

Turistické nebo také řemínkové mačky mají horizontální hroty, poskytnou vám dobrou oporu na měkkém povrchu, tedy sněhu. Výrobním materiálem bývá ocel a na mačce najdete 10 – 12 hrotů. Tyto mačky je možné upevnit prakticky na jakoukoliv obuv a považují se za universální. Používají se při vysokohorské turistice i ledovcových výstupech.

Lezecké

Přední hroty jsou vertikální, poskytnou vám oporu na ledu i malých vstupech při lezení. Lezecké mačky by měly umožnit výměnu předního hrotu. Ve většině případů jsou opatřeny 12 – 14 hroty.

Skialpinistické

Svým tvarem připomínají turistické mačky, liší se však vázáním, které je často automatické, v některých případech i poloautomatické. Mačky jsou vyrobeny nejčastěji z lehkého hliníku, jestliže se budete pohybovat po technickém povrchu, doporučuje se vybrat mačky, jejichž přední část je ocelová.

Značka

Turistické návleky koupíte od značky Acra, Rab, Dolby, Mil-Tec, Poledník, GripGrap a dalších. Pokud hledáte návleky na cyklistické tretry, budou vás zajímat výrobky značek BBB, Etape, Force, Craft, Endura nebo Maloja. Nesmeky jsou na trhu zastoupeny značkou Svorto, Snowline, S-TREK nebo Nortec. Mačky dodává Grivel, Camp, Petzl, Singing rock nebo Climbing technology.

Cena

Nejlevněji pořídíte turistické nepromokavé návleky na boty. Velký výběr nabízí již cena do 500 Kč, přičemž opravdu jednoduché návleky koupíte za cca 200 Kč. Nejdražší návleky vyrobené z vysoce kvalitních materiálů vyjdou na 1 – 1 500 Kč.

Návleky na kolo se liší zejména podle teploty, do které jsou určeny. Nejlevnější návleky vyjdou na cca 300 – 1 000 Kč, jsou vhodné do teplého i méně chladného počasí. Kvalitnější návleky, které lze používat i za chladného počasí stojí v rozmezí 700 – 1 500 Kč.

Cena nesmeků bývá v rozmezí 150 – 500 Kč v případě jednodušších gumových modelů. Řetízkové koupíte od 800 – 2 000 Kč. Dražší jsou pak mačky, které lze koupit od cca 500 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny návleků na boty

Otázky a odpovědi

Jsou turistické návleky opravdu potřeba?

Do terénu se můžete vybavit velmi kvalitní obuví i oblečením. Nejslabším článkem však bude prakticky pokaždé spojnice boty a nohavice. Právě tudy se může do bot dostávat písek, drobné kamínky nebo sníh. Jestliže chcete předejít nepříjemným zraněním nebo nepohodlí, které vám tyto nečistoty mohou způsobovat, budou se vám i vašim blízkým návleky určitě hodit.

Jak se turistické návleky nasazují?

Návleky lze ve většině případů zaháčkovat do tkaniček a uchytí se i pomocí řemínku, který se provleče pod botu. Součástí některých návleků může být i železné lanko nebo pásek, i v tomto případě jistí tyto části návlek zespodu. Právě lanko nebo řemínek je tou nejvíce namáhanou částí návleků. Při výběru návleků tak myslete i na, zda vám výrobce umožní koupit tyto části samostatně. V opačném případě budete muset investovat do nových návleků.

V horní části, která by vám měla ideálně sahat nad lýtko, je možné návlek stáhnout pomocí stahovací šňůrky nebo popruhu doplněného o plastovou sponu. Součástí některých kratších návleků, které jsou vhodné zejména v letních měsících, je pouze pevná prodloužená manžeta.

Co jsou nesmeky?

Nesmeky jsou nejčastěji gumové nebo řetízkové návleky, jejichž součástí jsou kovové hroty. Tyto návleky mají podobu řemínků a nasazují se přímo na boty. Jejich úkolem není chránit botu jako takovou, ale zabránit vám uklouznutí na namrzlém terénu. Využít je můžete při běžném pohybu ve městě, ale vhodné jsou i pro běžce, využijete je při venčení psa atd.

Závěr

Návleky jsou příslušenství, které mnozí nepovažují za nutné vybavení. Pokud však pravidelně sportujete, vyrážíte na procházky nebo pravidelně venčíte psa, budou pro vás návleky proti sněhu, vodě i prachu neocenitelné.

Návleky lze používat celoročně, v létě vás ochrání před prachem polních cest nebo naopak blátem. V zimě také před sněhem a zimou. Návleky se postarají o váš komfort a pohodlí a poskytnou ochranu i samotné obuvi. Na rozdíl od nepromokavých kalhot jsou návleky velmi skladné, nosit je můžete v kapse i batohu.


Zdroje: www.trekshop.cz, www.kola-radotin.cz, www.rogelli.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. No tak návleky na boty jsem zahlédla poprvé až ve vašem článku a ze zvědavosti je koupila, co je to zač. Nedávno jsem je využila, když byla parádní průtrž mračen a světe div se, jsou fakt praktické. Boty jsem měla naprosto suché a čisté.

  2. Používám turistické návleky Brother a za mě bomba. Rozhodně splňují svůj účel a nestojí čerta.

  3. Návleky jsou super věcička do přírody. Nosím je pravidelně, když je jen trochu nepříznivé počasí, hned je navléknu a do auta se vždy vracím naprosto čistá.

  4. Ten kdo vynalezl návleky na boty byl génius, protože v deštivém počasí je to na procházku naprostá pecka. Za mě TOP produkt, který pravidelně využívám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo