Nesmeky

Nesmeky jsou jednoduché pomůcky, které můžete nasadit na jakoukoliv podrážku bot. K dostání jsou nesmeky na celou plochu nohu, špičku nebo patu. Nesmeky využijete především v zimním období, jejich hlavním úkolem je ochránit vás před uklouznutím a případným pádem. Využití nesmeků je poměrně široké, hodit se mohou při chůzi po zledovatělých chodnících i při různých sportovních aktivitách. Nesmeky jsou k dostání v mnoha velikostech, sloužit mohou dětem i dospělým.

Nesmeky ne neliší pouze svojí velikostí a konkrétním tvarem. Toto příslušenství nabízí různé provedení protiskluzu. Před výběrem tak musíte přesně vědět, kde budete chtít nesmeky používat. Poté již pouze vyberete pomůcku vhodných rozměrů. Přihlédnout byste měli i k hmotnosti nesmeku.

Porovnat ceny nesmek

Typy

Nesmeky se rozdělují do několika skupin podle toho, za jakým účelem je budete chtít používat. Některé poslouží na zpevněných komunikacích, jiné jsou určeny do lehkých a další pak do náročnějších terénů.

Nesmeky s hroty

S těmito nesmeky zvládnete poměrně snadno chůzi na ledu. Součástí nesmeků je několik hrotů, které jsou rovnoměrně rozmístěny po celé jejich ploše. Za minimum jsou považovány nesmeky se 6 hroty, ale koupit můžete i takové, které mají více než 20 hrotů. Nesmeky s hroty budete moci nasadit na celou podrážku a využít je můžete při pohybu po zledovatělých komunikacích, chodnících, ale i při lehčí turistice. Vyrobeny mohou být z gumy, ale i silikonu a jejich nasazování je velmi jednoduché.

V nesmecích s hroty můžete bezpečně chodit, ale i běhat. Jejich výhodou je nenápadnost ať už se jedná o vzhled, ale i zvuk, který hroty při chůzi či běhu vyluzují. Běžně se jedná pouze o slabé cvakání.

Nesmeky s hroty vám však nemohou zaručit bezpečnost na ledu, který je navíc pokrytý vrstvu sněhu. Hroty jsou velmi krátké a k ledu se tak jednoduše nedostanou. Pokud se budete po takovém povrchu pohybovat, hrozí vám uklouznutí.

Ozubené nesmeky

Jsou známé rovněž pod označením řemínkové. Tytu variantu lze použít na ušlapaném sněhu, nevadí jim ani sníh s ledovým podkladem, poměrně bezpečné budou i na silnějším ledu. Ozubené nesmeky lze podobou přirovnat k jednoduchým mačkám. Nejčastěji je využívají běžní turisté, ale navléknout je můžete i na pracovní obuv.

Ozubené nesmeky mají složitější konstrukci, díky níž na botách drží velmi spolehlivě a umožní vám i pohyb po šikmém svahu nebo při náročném stoupání do kopce.

Při neopatrném pohybu nebo během pádu vás však mohou poranit a jsou rovněž o něco těžší. Ačkoliv se přirovnávají k mačkám, nahradit je nemohou, protože jejich součástí nejsou přední hroty, které jsou nezbytností během náročnějších výstupů.

Boty s integrovanými nesmeky

Jedná se o speciální obuv, které byla vyrobena v Bavorsku. Nesmeky jsou zde přímo integrovány do podešve boty a to v pravidelných rozestupech. Poměrně často najdete takovéto podrážky na běžecké obuvi.

Materiál

Nesmeky jsou vyrobeny v kombinaci různých materiálů. Hroty by měly být v ideálním případě vyrobeny z různých tvrzených materiálů, které vás udrží nejen na ledě, ale i vlhkých kamenech nebo dřevěných plochách. Výhodou takových to materiálů je poměrně dlouhá životnost.

Velikost

Každý typ nesmeků je možné koupit v několika různých velikostech. Při výběru se budete řídit velikostí obuvi, ale i jejím tvarem či robustností.

Při výběru byste se měli velikostí boty řídit a neměli byste volit mezi universálním provedení, které bývá často nevyhovující, protože z boty jednoduše klouže. Nesmeky mohou být značeny číselně, ale používá se i klasické konfekční značení. Koupit tak můžete nesmeky velikosti S – XXL, nebo 33 – 37, 31 – 37, 39 – 44 a mnoha dalších.

Značka

Nesmeky je možné koupit ve specializovaných prodejnách i prostřednictvím internetových obchodů. V tomto případě se jejich nákup může obejít bez předešlého zkoušení.

Při výběru bude směrodatná velikost, ale s výběrem vám mohou pomoci i zkušenosti uživatelů. Konkrétní nabídka je poměrně vysoká, koupit můžete nesmeky značky Wenko, Nortec Sport, Svorto, inSPORTline, Sundo, MIL-TEC, Iso Trade, CXS a dalších.

Cena

Na konečný výběr má pochopitelně vliv i cena. Cena by měla v ideálním případě souviset s četností používání. Pakliže budete nesmeky používat spíše příležitostně, vystačíte si poměrně dobře s levnějšími modely.

Naopak při četnějším používání bude rozumnější spolehnout se na kvalitnější a odolnější konstrukci. Obvykle se cena pohybuje v rozmezí 160 – 1 200 Kč.

Porovnat ceny nesmek

Otázky a odpovědi

Kdy se mohou nesmeky hodit?

Nesmeky budou praktické při chůzi na jakémkoliv zledovatělém povrchu, je jedno zda se jedná o neošetřený chodník či polní cestu. Vhodné jsou při túrách, využít je můžete prakticky celoročně, protože i v létě můžete narazit na vyšších místech na lokální náledí.

V některých případech je lze použít místo stoupacích maček. V tomto případě je však budete moci použít pouze v případě, kdy je sněhová pokrývka nízká a použití klasických maček není možné.

Jak v nesmecích chodit?

Chůze v nesmecích se od klasické chůze nijak neliší. Nesmeky nasadíte na obuv a prostě půjdete, nemusíte šoupat nohama, ale nutné není ani nohy tahat za sebou. Vhodné je však dávat nohy o něco dále od sobe, abyste předešli jejich případnému zachytání o nohavice či ochranné návleky.

V terénu se doporučuje vyhýbat se kořenům nebo kamenům, pro větší bezpečnost je vhodné čas od času zkontrolovat, zda se mezi hroty neuchytila silnější vrstva sněhu. Před vstupem do místnosti je pak nutné nesmeky sundat. Předejdete tak případnému poškození podlahy, ale i možnému otupení hrotů.

Co jsou běžecké nesmeky?

Konstrukce nesmeků je přímo určená k používání při běhu. Nesmeky jsou velmi lehké a zároveň měkčí než nesmeky turistické. Navléci je tak budete moci na pružné a měkké běžecké boty. Hroty běžeckých nesmeků jsou velmi krátké, v některých případech mohou být dokonce nahrazeny ocelovým lankem.

Závěr

Nesmeky jsou praktickou záležitostí v mnoha běžných i nadstandardních situacích. To správné provedení vybírejte vždy s ohledem na to, kde přesně je budete používat. Nesmeky s hroty vás skvěle udrží na ledě a chodit v nich můžete i mimo zledovatělý povrch. Jejich předností je skladnost i velmi nízká hmotnost. Myslet však musíte na to, že vás neudrží na kluzkém ušlapaném sněhu a při používání v náročnějším terénu vám mohou z boty klouzat.

Pokud se budete pohybovat spíše v ušlapaném nebo přemrzlém sněhu, budou pro vás lepší volbou ozubené nesmeky. Ty jsou spolehlivé především v méně náročném terénu. Jejich výhodou je i pevnější uchycení na botě hrotů.

Nesmeky jsou poměrně universální, avšak myslet byste měli na to, že je není možné používat na náročném nebo příliš strmém terénu. Na rozdíl od maček pak nejsou určeny k lezení, jejich součástí nejsou přední hroty a hroty v místě podrážky jsou velmi krátké a v náročném terénu se na ně nebudete moci spolehnout.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hudy.cz, www.mojekolo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo