Blatníky na kolo

Cyklistické blatníky jsou praktickým příslušenstvím, které vás dokáže ochránit před stříkající vodou a různými nečistotami, které vám během jízdy od kola odletují. Blatníky tak využijete pouze během jízdy za deště, nebo v blátivém terénu.

Blatníky lze přidělat prakticky ke každému typu kola. Při jejich výběru je nutné znát pouze několik parametrů. Důležité je zvolit správný typ blatníků. Ten určuje zároveň i velikost. Důležitým parametrem je i průměr kola. Zajímat byste se dále měli o způsob uchycení.

Oceníte i možnost blatníky v případě potřeby jednoduše odejmout. Některé blatníky pak můžete nastavit do různých poloh. O kvalitu a dlouhou životnost se postará kvalitní a odolný materiál.

Porovnat ceny blatníků

Typy

Blatníky na kolo můžete koupit samostatně pouze na přední nebo zadní kolo. K dostání jsou pak i v sedu, který obsahuje blatníky na obě kola. Blatníky na kolo jsou k dostání ve dvojím provedení.

Rozhodovat se budete mezi lehkými, malými blatníky, které můžete vozit stále při sobě a nasadíte je pouze v případě potřeby. Druhým typem jsou delší a plnohodnotnější blatníky, které by měli preferovat cyklisté, kteří se v mokrém a blátivém terénu pohybují pravidelně.

Výběr správného blatníku určuje rovněž typ kola. Každá kategorie má totiž blatníky danému kolu uzpůsobené. Na silniční nebo gravel kola se nejčastěji pořizují blatníky dlouhé. Majitelé MTB kol pak více ocení lehké blatníky, které použijí pouze v nezbytně nutných případech.

Nouzové blatníky

Pod tímto označením najdete blatníky s délkou okolo 20 cm a hmotností od 10 – 20 gramů. Tyto lehké blatníky můžete mít neustále při sobě a upnout je budete moci přímo na ližinu sedla či přední vidlici. Nouzové blatníky vám poskytnou spíše částečnou ochranu. Na úroveň plnohodnotných blatníků blatníky nouzové jednoduše nedosáhnou. Některé nouzové blatníky mohou být dokonce jednorázové.

Plnohodnotné blatníky

Tradiční a dříve jedinou možností byly blatníky plnohodnotné. Jejich délka může být až 60 cm. Větší blatníky jsou i těžší, hmotnost se v tomto případě pohybuje v rozmezí 150 – 250 gramů. Před blátem a mokrem vás však plnohodnotné blatníky ochrání opravdu spolehlivě. Jsou dobrou volbou pro cyklisty, kteří na kole jezdí za každého počasí a ocení je i ti, kteří se pohybují ve složitém bahnitém terénu.

Průměr kola

Pakliže víte, který typ blatníků pro vás bude tím pravým, je nutné zaměřit se při jejich výběru na průměr kola. K dostání jsou blatníky, které jsou kompatibilní pouze s určitým průměrem, ale i takové, které mají malé rozpětí. Nasadit je můžete na ráfky s velikostí 27,5 a 29“. Blatníky pak koupíte i na kola pro děti. K dostání jsou blatníky s průměry méně než 20 palců, ty největší pak mají velikost více než 27,5 palce.

Materiál

Drtivá většina blatníků na kolo je vyrobena z plastu. K dostání jsou i stylové plastové blatníky, které imitují plast. Na první pohled tak není možné výrobní materiál určit. Pro starší typy kol lze však stále zakoupit blatníky vyrobené z hliníku nebo ocele.

Plastové blatníky se liší pořizovací cenou. Levné blatníky jsou vyrobeny z méně kvalitního a odolného plastu a nelze se spoléhat na jejich dlouhou životnost. Dražší blatníky budou naopak vyrobeny z odolné hmoty a mohou mít i dvousložkovou konstrukci.

Typická je pro ně pevná vnitřní kostra a pružné, měkké okraje. Za takové blatníky si připlatíte, ale sloužit vám budou mnohem delší dobu. Praktické jsou rovněž blatníky s leštěnou povrchovou pravou. Ty zabrání zanesení blatníků i ulpívání nečistot.

Uchycení

Některé blatníky můžete dle potřeby sundávat, jiné se montují na stálo. Blatníky můžete uchytit pomocí rychloupínacích nebo nacvakávacích mechanismů, stahovacích pásek a jinými způsoby. Ideální je pokud si budete moci uchycení vyzkoušet přímo na prodejně a poté zvolíte způsob, který vám bude vyhovovat nejvíce.

  • Pevné blatníky – tyto blatníky lze uchytit pomocí kovových vzpěr přímo k rámu kola.
  • Přenosné blatníky – blatník určený pro přední kolo lze uchytit na vidlici pomocí adaptéru. Zadní blatník můžete umístit na sedlovou trubku.

Montáž blatníků vám usnadní otvory v rámu. Moderní kola mívají tyto otvory zaslepené. V případě, kdy kolo otvory na úchyty nemá, budete muset dokoupit i speciální plechové nebo plastové objímky. Velmi oblíbené jsou blatníky rychloupínací.

Umístění

Blatníky na kola lze koupit v sadě nebo můžete pořídit pouze zadní či přední blatník. Samostatné blatníky jsou pak rozděleny podle toho, kam je budete moci uchytit.

  • Přední – přední blatníky se nejčastěji umísťují na vidlici kolo. Některé můžete namontovat i na rám kola.
  • Zadní – tyto blatníky se běžně instalují na zadní vidlici.
  • Universální – blatníky, které jsou kompatibilní se všemi typy kol.
  • Na rám – blatníky lze připevnit na rám i pod rám kola.
  • Na sedlovku – blatník uchytíte na sedlovku kola.

Blatníky však můžete umístit i na další části kola, například na vidlici, na nosič nebo třeba sedlovku.

Značka

Blatníky vyrábí větší množství výrobců. Mezi ty osvědčené patří například blatníky SKS Germany, Topeak nebo BBB. Pro horská kola jsou za nejvhodnější považovány blatníky britské značky Mudhugger. Tyto blatníky můžete instalovat také na kola celoodpružená. K dostání jsou v několika velikostech a oblíbené jsou i díky svému stylovému vzhledu.

Cena

Blatníky jsou cenově dostupných příslušenstvím. Ty nejlevnější můžete pořídit již za cenu okolo 100 Kč. Za nejdražší však naopak zaplatíte i více než 2 000 Kč. Pořizovací cena by však neměla hrát pří výběru správných blatníků hlavní roli. Od blatníků bude každý očekávat dlouhou výdrž a spolehlivou funkčnost. Proto blatníky vybírejte s ohledem na četnost používání a terénu, ve kterém se běžně pohybujete.

Porovnat ceny blatníků

Otázky a odpovědi

Co vše může cyklistický blatník nabídnout?

Cyklistické blatníky jsou velmi jednoduché a mnoho toho nenabízí. Snadné nasazování a sundávání však zajistí blatník s rychloupínacím mechanismem. Některé dražší blatníky pak můžete nastavit do různých úhlů nebo pozic a zajistit si tak mnohem lepší ochranu.

Jaké příslušenství je nutné k blatníkům pořídit?

Dokoupit musíte zejména příslušenství, které vám umožní blatník ke kolu přichytit. K dispozici máte montážní objímky či speciální držáky. Pokud chcete zvýšit svoji ochranu, můžete pořídit i koncovku blatníku.

Na co myslet při výběru blatníků pro horské kolo?

Horské kolo je určeno pro pohyb různě obtížným terénem a potřebovat tak budete vysoce odolné a přitom lehké blatníky.

Zaměřit byste se tak měli především na kvalitní plastové výrobky. Více práce byste si měli dát i s uchycením blatníků. V terénu bude kolo různě poskakovat a blatníky tak musí spolehlivě držet a za jízdy vás nerušit ani klapáním. K lepšímu uchycení se tak používají i speciální zip pásky.

Závěr

Blatníky na kolo lze namontovat na silniční i horská kola. Pro každý typ jsou vhodnější trochu jiné blatníky. Do města nebo na zpevněnou silnici můžete vyrazit i z těžšími, ale vzhledově atraktivnějšími kovovými blatníky. Do terénu se však více hodí odolné a lehké blatníky z plastu. Plastové blatníky jsou obecně velmi nenáročné na údržbu, a v současné době patří k těm oblíbenějším.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.bike-eshop.cz, www.kola-radotin.cz, www.pells.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (35 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo