Sněžnice

Zima nepatří mezi nejoblíbenější roční období, přesto má bezpochyby mnoho kouzel. Zimní procházku v čerstvě napadaném sněhu si užijete díky sněžnicím. Toto zimní vybavení bylo typické pro doby minulé, v současné době mohou sněžnice vzbuzovat jisté rozpaky, avšak ti, kdo je na vlastní kůži vyzkoušely, na ně nedají dopustit. A co víc, popularita sněžnic stále stoupá, o čemž svědčí i jejich zastoupení na trhu.

V současné době milovníci zimních sportů i turistiky stále upřednostňují pro snazší pohyb sněhem lyže. Oproti nim však mají sněžnice několik výhod, mezi tu hlavní patří menší rozměr a tím i větší skladnost.

Sněžnice mají také menší hmotnost, jsou universálnější a nevyžadují prakticky žádnou údržbu ani seřizování. Také samotné používání sněžnic je jednoduché, stačí je pouze nasadit a jít, k jejich používání tedy nebudete potřebovat absolvovat žádný kurz nebo výcvik.

Před koupí sněžnic je nutné položit si několik základních otázek. Tím nejdůležitější je ujasnit si, kde všude bude sněžnice používat. Pro občasnou procházku méně náročným terénem si vystačíte s levnými sněžnicemi, na častější vysokohorské túry však budete muset investovat do kvalitnějších výrobků.

Porovnat ceny sněžnic

Nejlepší sněžnice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TSL 438 Up & Down Grip 92 % 4 389 Kč Zobrazit Decathlon.cz
2. Yate Raptor 90 % 1 990 Kč Zobrazit Yate.cz
3. Warp Easy Step 88 % 2 615 Kč Zobrazit Husky.cz
4. HAVEN Morpho bigfoot 78 % 3 590 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Inook Expert 74 % 2 872 Kč Zobrazit Makalu.cz

Typy

Na základě tvaru a výrobního materiálu je možné rozdělit sněžnice do několika typů.

Oválné sněžnice

Sněžnice tradičního tvaru slzy jsou typické laminátovým nebo rákosovým rámem. Výplet sněžnic je tvořen řemínky nebo provázky. Sněžnice tohoto typu se velmi liší pořizovací cenou.

Nejlevnější sněžnice vám poslouží pro občasný nouzový přesun z místa na místo. Druhou skupinu tvoří sněžnice indiánského typu, které jsou vyrobeny z luxusních přírodních materiálů, čemuž odpovídá jejich vyšší pořizovací cena.

Rámové sněžnice

Kovový rám sněžnic je potažený plachtovinou. Výhodou těchto sněžnic je odolnost. Rámové sněžnice se vyrábí ve větších velikostech a jsou vhodné do běžného, nikterak náročného terénu. Využijete je především při pěší turistice. Výhodou je i cenová dostupnost.

Plastové sněžnice

Sněžnice vyrobené z plastu mají mnoho tvarů. Plastové sněžnice mají odlehčenou konstrukci, plocha sněžnic je děrovaná. Nevýhodou je menší došlapová plocha, výhodou skutečnost, že při vytahování sněžnice sníh těmito otvory vypadává, což vám chůzi usnadní.

Spodní stranu doplňují hroty, díky čemuž je můžete používat i v náročných podmínkách, jako je zledovatělý nebo kamenitý terén. Vhodné jsou i na svažitém terénu a hojně se využívají ve vysokohorské turistice. Plastové sněžnice však patří k nejuniversálnějším, použít je tak můžete kdekoliv. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

Zatížení

U každého modelu byste se měli dočíst informaci o maximální nosnosti. Tento údaj neudává pouze celkovou hmotnost uživatele, připočítat budete muset i svoje vybavení, které budete na cestách nosit s sebou. Nosnost sněžnic se pohybuje v rozmezí 20 – 120 kg. Z tohoto údaje vyplývá, že sněžnice můžete pořídit dospělým i dětem.

Vázání

Sněžnice můžete k obuvi připevnit dvěma způsoby. Sněžnice je možné připevnit pomocí řemínků, klipsů nebo rychloupínacích pásků. S jejich pomocí nohu zafixujete v několika místech. Většina sněžnic umožňuje fixaci v oblasti nártu, v patní části a některé typy umožňují zpevnit také špičku.

  • Volné vázání – je určeno k používání v hlubokém sněhu. S těmito sněžnicemi můžete zdolávat i mírnější svahy, velmi obtížně však budete zdolávat případné překážky. Volné vázání vám umožní volný a ničím neomezený pohyb.
  • Pevné vázání – jsou vhodné do náročného terénu. Pevné vázání je často řešeno pomocí rychloupínací ráčny, které jsou odolné vůči mrazu i námaze. Pevné vázání není univerzální a sněžnice tak musíte vybírat podle velikosti boty.

Typ terénu

Sněžnice budete vybírat především podle terénu, kde budete sněžnice používat nejčastěji. V závislosti na něm se poměrně značně liší pořizovací cena jednotlivých modelů.

Rovinatý terén

Do rovinatého a lehce zvlněného terénu budete potřebovat turistické nebo vycházkové sněžnice. Tyto sněžnice je možné koupit také dětem. Využijete je při procházkách s rodinou i venčení psa. Tyto sněžnice mají většinou trubkový rám s tkaninovým výpletem. Vázání je jednoduché s menším množstvím stahovacích pásků.

Mezi výhody takovýchto sněžnic patří snadné obouvání, pohodlné používání a nižší pořizovací cena. Z nevýhod je možné uvést absence podpatěnky i pevného vázání. Sněžnice mají horší boční vedení, není je tedy možné používat na prudkém svahu.

Lehčí horský terén

Pokud se často vydáváte na celodenní horské túry a nevyhnete se občasnému prudšímu klesání a stoupání, budete potřebovat sněžnice s kvalitním bočním vedením, pevným rámem a výpletem. Sněžnice by měly být doplněny o podpatěnku i klopený drapák.

Tyto sněžnice najdete ve střední cenové kategorie, výhodou je pevné vázání. Tyto sněžnice však nejsou dostupné v dětské velikosti.

Vysokohorský terén

Pro nejnáročnější uživatele, kteří se pohybují v náročném terénu i extrémních podmínkách jsou určeny sněžnice vyrobené z nejkvalitnějších materiálů. Součástí sněžnic je i velké množství doplňků, které vám zaručí bezpečný pohyb v každé situaci. Fixaci zajišťují odolné popruhy, součástí je snadno ovladatelná podpatěnka.

Pro tyto sněžnice je typická nízká hmotnost, nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Díky pevné fixaci budete mít menší pohodlí při chůzi v nenáročném terénu.

Značka

Mezi přední výrobce sněžnic patří MSR, Sasquetch, TSL, Warp, Haven, Morpho, Inook atd.

Cena

Nejlevnější sněžnice koupíte za necelých 1 000 Kč. Tyto sněžnice jsou určeny dětem a použít je lze v nenáročném terénu. Cena universálních sněžnic se pohybuje v rozmezí 1 500 – 2 500 Kč. Sněžnice je možné použít v méně náročném terénu. Pokud se budete pohybovat v náročném terénu, budete muset do sněžnic investovat 4 500 – 6 500 Kč.

Porovnat ceny sněžnic

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství je vhodné ke sněžnicím dokoupit?

Snadnější pohyb zimní krajinou vám umožní teleskopické hole. Stejně dobře poslouží i běžné lyžařské hole. Ty jsou vhodné zejména pro turisty, kteří jsou obtěžkáni krosnou nebo batohem. Pomocí holí rozložíte váhu zavazadla a zlepšíte tak stabilitu během náročného pochodu.

Kromě holí se neobejdete ani bez kvalitní obuvi. Na sněžnice můžete vyrazit v běžné kotníkové obuvi, například pevných pohorkách. Je však možné zakoupit i speciální obuv určenou právě pro sněžnice.

Proč mají některé sněžnice výstupky?

Tyto výstupky vám umožní snadnější pohyb v náročném terénu, ať už se jedná o sestup nebo stoupání nebo také pohyb na zledovatělé ploše. Tento typ využijí tedy především ti, kdo provozují vysokohorskou turistiku. V případě běžného užívání je investice do takovýchto sněžnic spíše zbytečná.

Co je podpatěnka?

Podpatěnku opět oceníte především u sněžnic, které budete používat v náročném terénu. Úkolem podpatěnky je usnadnit vám stoupání a poskytnout lepší oporu pro patu. Podpatěnka je pohyblivá a používat ji tak budete pouze při náročných výstupech. Pokud se budete pohybovat v mírném terénu, bude volně položená na rámu sněžnice.

Závěr

Jednoduché sněžnice jsou vhodné pro nenáročný terén. Tyto sněžnice jsou k dostání také v dětských velikostech. Výhodou je jejich nižší pořizovací cena, nevýhodou je absence bočního vedení.

Při pohybu na prudším svahu vám tedy budou sněžnice ujíždět a kopec tak budete muset vyšlapat bokem. Technické sněžnice jsou nejčastěji celoplastové, jejich pořizovací cena je poměrně vysoká. Součástí sněžnic je drapák a podpatěnka.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.hudy.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Zkusila jsem sněžnice značky MRS a docela dobře se s nimi chodilo. Chvilku mi tedy trvalo, než jsem se na nich naučila a přestala padat, ale jinak super vynález.

  2. Objednal jsem si sněžnice Yate Raptor a jsou parádní. Cena byla kolem patnácti stovek a rozhodně je musím pochválit.

  3. Pořídila jsem nám s partnerem sněžnice Warg Snowstorm, které mají velmi dobré hodnocení na Heurece. Mají velmi dobrou kvalitu, pěkně vypadají a dobře se s nimi člověk pohybuje, takže rozhodně mohu doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo