Mačky

Mačky, nebo také stoupací železa jsou speciální a přitom poměrně jednoduché platformy s hroty, které můžete připevnit k turistickým pohorkám a vystoupat i na strmější horské stezky, projít si horolezecké cesty, které mohou být pokryté sněhem i ledem. Mačky mohou využít milovníci různých aktivit, dle účelu je možné pořídit mačky určené turistům, horolezcům nebo vyznavačům skialpinistyky.

Vybrat správné mačky nemusí být úplně jednoduché. Tím nejdůležitějším je zajistit kompatibilitu maček s turistickou obuví. Základem je v kombinaci s mačkami používat spíše tužší obuv, které nemá tendenci se prohýbat. Důležitá je především dostatečná tuhost podrážky. Jakmile budete mít jistotu, že vlastníte to správné obutí, můžete přistoupit k samotnému výběru maček. Na tuhu najdete několik podob maček, které se liší tvarem, způsobem upínání, použitým materiálem i hroty. To, jaké mačky vám budou skutečně vyhovovat, souvisí především s aktivitou, kterou chcete provozovat.

Porovnat ceny maček

Typy

V základu se mačky dělí na turistické, lezecké a skialpové.

Turistické mačky

Většina turistických maček mívá 10 – 12 horizontálních hrotů, které vám poskytnou velmi dobrou oporu v měkkých materiálech, nejčastěji sněhu. Tyto mačky patří k těm nejoblíbenějším, upevnit je můžete na většinu turistických bot. Mačky zvládnou běžnou vysokohorskou turistiku i ledovcové výstupy.

Velikost maček můžete upravovat pomocí délkového středového nosníku. Praktickou částí jsou sněhové vyhazovače, které brání hromadění sněhu v jejich spodní části.

Lezecké mačky

Jsou opatřeny 12 – 14 vertikálními hroty z důvodu lepší penetrace ledu a větší stability na malých vstupech v mixu. Hrot umístěný v přední částí bývá většinou výměnný. Zároveň vám jsou schopny poskytnout lepší oporu na malých vstupech v různém terénu. Tyto mačky jsou nejžádanější u horolezců i alpinistů.

Horolezecké mačky se podle počtů předních vyměnitelných hrotů dělí na:

  • Monopointy – jedná se o mačky s jedním předním hrotem a jsou vhodné při pohybu na ledu, oblíbené jsou i u příznivců mixového lezení.
  • Dualpointy – mačky se dvěma vyměnitelnými hroty. Zajistí vám vyšší stabilitu na sněhu.

Skialpové mačky

Vyznačují se nejmenší hmotností. Tvarem se podobají turistickým mačkám, avšak ve většině případů mívají automatické vázání, ale k dostání jsou i mačky s poloautomatickým vázáním.

Hroty

Jak již bylo řečeno, mačky mohou mít horizontální nebo vertikální hroty. Většina maček nabízí 10 – 14 hrotů, ale narazit můžete i na mačky s ještě větším počtem hrotů. Více hrotů znamená nejen lepší přilnavost, ale zároveň musíte počítat i s jejich vyšší hmotností. Počet hrotů se odvíjí i od velikosti vašeho chodidla.

  • Horizontální hroty – mačky, které mají v přední části horizontální hroty, budou lépe fungovat na sněhu a jiném měkkém podkladu. Naopak mnohem horší vlastnosti mají tyto mačky na tvrdém ledu.
  • Vertikální hroty – v boji s tvrdým ledem obstojíte díky mačkám s vertikálními hroty. Tyto mačky budou vyhovovat vyznavačům mixového lezení nebo drytoolingu.

Způsob vázání

K obuvi můžete mačky uchytit různými způsoby. Dle vázání se mačky dělí na řemínkové, poloautomatické a automatické.

  • Řemínkové – toto vázání je typické pro turistické mačky, které je možné uchytit na většinu pevných turistických bot. K pevnému uchycení budete moci využívat jednoduché řemínky.
  • Poloautomatické – mačky s poloautomatickým vázáním je možné upnout na bot, které mají k tomuto účelu speciální drážku. Samotné nazouvání maček je pak rychlejší a jednodušší.
  • Automatické – mačky jsou kompatibilní s turistickou obuví doplněnou o přední i zadní upínací zářez. Upnout je můžete nejen na horolezecké, ale i lyžařské boty. Mačky jsou složeny z přední hrazdičky a zadního rychloupínáku a jsou určeny do náročného technického terénu. Schopny jsou ustát i velmi chladné podmínky.

Materiál

To, z čeho jsou mačky vyrobené, souvisí s kategorií, do které spadají. Na výrobu turistických maček se používá ocel, ale také hliník. Skialpinistické mačky bývají hliníkové a do náročnějších podmínek můžete vyrazit díky mačkám vyrobeným v kombinaci hliník/ocel.

  • Ocel – na výrobu se používá nerezová ocel i různé slitiny. Výhodou ocelových maček je především vysoká odolnost. Spolehnout se můžete i na vyšší životnost hrotů, které zůstávají poměrně dlouhou dobu ostré. Ocelové mačky jsou universální, obstát mohou i v mixovém terénu. Jejich nevýhodou je však vyšší hmotnost.
  • Hliník – hliníkové mačky jsou lehčí a v batohu obvykle zaberou méně místa. Použít je můžete v méně technickém terénu. Hliník je ve srovnání s ocelí méně odolný, v náročnějších podmínkách můžete mačky z hliníku snáze poškodit.
  • Hliník/ocel – tato kombinace vám umožní výstupy v náročnějších podmínkách. Přední část maček je ocelová, díky čemuž jsou mačky dostatečně odolné. Zadní hliníková část snižuje jejich hmotnost a zlepšuje skladnost.

Značka

Stoupací železa vám mají usnadnit pochod či výstup v náročném terénu. Na mačky se budete chtít spolehnout v každé situaci. Z tohoto důvodu by při výběru neměla vyhrát cena nad kvalitou, ale naopak soustředit byste se měli pouze na spolehlivé značkové mačky.

Výběr je poměrně bohatý a volit budete moci mezi mačkami značek Petzl, Camp, Grivel, Singing rock, Climbing technology, Trizand, Nortec nebo třeba High Point.

Cena

Cenu určuje typ, použitý materiál i způsob upínání. Nejméně zaplatíte za jednoduché turistické řemínkové mačky. V jejich případě se cena pohybuje od 600 – 1 000 Kč. Za poloautomatické turistické mačky můžete zaplatit i více než 1 500 Kč. Ale výjimkou nejsou ani mačky s cenou vyšší než 3 000 Kč. Zpravidla se jedná o ultralehké mačky s automatickým vázáním.

Porovnat ceny maček

Údržba

Mačky budou dobře fungovat pouze tehdy, budou-li správně nabroušené. K broušení můžete použít obyčejný pilník na železo, v terénu vám pak s broušením pomůže speciální multitool, což je malý, ale praktický pomocník, jehož součástí je celá řada různých nástrojů. Po použití je třeba mačky v případě potřeby očistit, nechat je řádně vyschnout a uskladnit v obale na suchém místě.

Otázky a odpovědi

Na jakou obuv je možné turistické mačky nasadit?

Turistické řemínkové mačky byste měli mít možnost nasadit na jakoukoliv turistickou obuv spadající do kategorie B a BC. Zvládnout byste s nimi měli jakýkoliv sněhový nebo ledovcový výstup. Pokud pořizujete mačky s poloautomatickým vázáním, bude ji možné nasadit na turistické pohorky splňující požadavky kategorie C.

Součástí boty by měla být drážka na patě přímo sloužící k rychloupínání maček. Obuv skupiny C je již tužší a je schopná ustát různé techničtější výstupy.

Jak při výběru maček postupovat?

Mačky se doporučuje pořizovat v kamenných obchodech. S sebou byste si pak měli přinést obuv, na kterou budete chtít mačky umístit. Na prodejně si můžete mačky vyzkoušet a domů si odnesete takové, které vám budou 100% vyhovovat. Pokud budete mačky kupovat samostatně, může se stát, že s vaší turistickou obuví nebudou kompatibilní.

Jaké příslušenství je možné k mačkám pořídit?

Praktickým příslušenstvím bude obal, do kterého můžete mačky umístit. Obal bývá velmi často přímo součástí maček, ale koupit ho můžete i samostatně. Do obalu se doporučuje umísťovat mačky hroty proti sobě. V takovémto stavu zabírají méně místa a zároveň zabráníte možnému poškození věcí, které s nimi budou v batohu v přímém kontaktu. Žádané jsou i výměnné hroty, které lze použít u lezeckých maček.

Mačky je možné použít s jedním hrotem, který je praktičtější v tvrdém ledu. Další možností jsou 2 hroty. Ty nabízí lepší oporu v rozbitém terénu. Dokoupit rovněž můžete zadní upínání nebo přední hrazdičku.

Závěr

Mačky budete moci uchytit na dostatečně tuhou a robustní outdoorovou obuv. To platí v případě, kdy budete pořizovat turistické, horolezecké i skialpové mačky. Přesnou podobu určuje především aktivita, které se budete chtít věnovat. Méně náročným postačí řemínkové mačky, do náročnějšího terénu je lepší vyrazit na hliníkových nebo hlíníkovo-ocelových mačkách s poloautomatickým nebo automatickým vázáním.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hudy.cz, www.hanibal.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo