Oční linky

Oční linky jsou okrasou ženských očí, které je mohou zúžit i rozšířit. Existuje několik typů samotných produktů, se kterými linky nakreslíte, barvy i styly líčení. Hodit se vám budou do práce, na rande či festival – prostě všude. Vzhledem k tomu, že si je můžete přizpůsobit, hodí se každému. Jak zjistit, které jsou pro vás ty pravé?

Porovnat ceny očních linek

Nejlepší oční linky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dior Diorshow On Stage Liner tekuté linky voděodolné 0,55 ml 100 % 625 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Rimmel London Glam Eyes Liquid Liner oční linky 1 Black 3,5 ml 97 % 58 Kč Zobrazit Krasa.cz
3. Dermacol Precise Black fix na oči Black 1 ml 91 % 89 Kč Zobrazit Alza.cz
4. NYX Professional Makeup Epic Ink precizní linka 01 Black 1 ml 88 % 236 Kč Zobrazit Notino.cz
5. Artdeco Long Lasting Liquid Liner linky na oči 1 Black 1,5 ml 73 % 207 Kč Zobrazit Krasa.cz
6. Estee Lauder Little Black Liner oční linky 0,9 g 633 Kč Zobrazit Douglas.cz

Typy

Linky by se vám měly dobře aplikovat, proto je důležité vybrat takový typ, který pro vás bude praktický. Jakmile budete mít tvar v ruce, linku zvládnete za pár sekund, a proto vás nesmí zdržovat nesprávně zvolený produkt. Hleďte hlavně na kvalitu, jinak linky rychle vyschnou, začnou se drolit nebo se ohne štěteček.

Oční linky v tužce

Začátečnickou formou linek jsou ty v tužce, se kterými se lépe manipuluje, pokud ještě nemáte v ruce ten správný grif. Dají se navíc rozmazat do ztracena, tudíž prohloubí pohled očí. Před aplikací tužku nezapomeňte ořezat, musí být měkká a zároveň dostatečně tvrdá na to, aby se dobře nanášela. Bohužel ale má tendenci rychle světlat, a je tak nutné ji vícekrát za den obtáhnout.

Tekuté oční linky

Další oblíbenou formou jsou tekuté oční linky, u kterých je dobré mít nějaké zkušenosti, protože se hůře odličují v případě, že přetáhnete. Při aplikaci mějte pevnou ruku, aby linka byla rovná, zároveň s ní můžete vytvářet různé ozdůbky a ocásky.

Gelové oční linky

Opět se hodí i pro začátečníky, protože se linky nanášejí za pomocí štětečku. Ten může, ale nemusí být součástí balení, proto je lepší, když už nějaký doma máte, ideálně zkosený, se kterým vytvarujete perfektní linku. Jejich velkou výhodou je dlouhá výdrž a vysoká pigmentace.

Pudrové oční linky

Pokud se vám líbí stínový efekt, vyzkoušejte pudrové oční linky. Skvěle se hodí k vytvoření kouřového líčení, jednoduše se vám budou nanášet a nebude na ně potřeba žádná praxe.

Fix

Velice praktickým typem jsou linky ve fixu, které kreslí tekutou barvou, tudíž dosáhnete dostatku pigmentace, dlouhé výdrže a jednoduché aplikace. Štěteček by měl být tenký, abyste s ním mohli vytvořit jakýkoliv druh linky chcete, a zároveň pevný, abyste ho mohli používat dlouhodobě. Často se stává, že fixa rychle vyschne, proto ji nezapomeňte zavíčkovat, pokud ji zrovna nepoužíváte.

Barvy

Stejně jako různé typy provedení, jsou na trhu dostupné také různé barvy. Nejklasičtější je černá, která se hodí ke všemu, ať už samostatně nebo s nalíčenýma očima. Jestliže toužíte po méně výrazné variantě, vyzkoušejte hnědou nebo stříbrnou. Mezi extravagantnější varianty, které využijete na speciální příležitosti, jako je například festival, jsou růžová, modrá, zelená, zlatá a podobné. Slaďte je například s outfitem, botami nebo kabelkou.

Aplikace

U jednotlivých druhů se aplikace liší, nicméně základní pravidla platí u všech stejná:

  1. Mějte podepřený loket, abyste ruku drželi stabilně, a linka tak nebyla hrbolatá.
  2. Linku kreslete buďto od vnitřního nebo od vnějšího koutku podle toho, jestli budete tvořit ocásek nebo ne.
  3. Linku postupně dokreslujte, naznačte si pouze tvar.
  4. Zkontrolujte, zda jsou linky souměrné, popřípadě opravte.

Tvar linek podle typu očí

Jaký tvar linek se k vám hodí podle vašeho typu očí? Možná jste si doposud mysleli, že linky nemůžete nosit, protože vám oko zavírají nebo nevypadají nejlépe. Je to ale tak, že musíte jen zjistit, jak a kde linku protáhnout, rozšířit či ztenčit. Věřte, že linky jsou pro každého, jen je třeba najít ten správný styl.

Mandlové oči

Vaše oči připomínají mandle, tudíž jsou symetrické, vnější koutek může směřovat lehce nahoru. Tento typ očí má výhodu v tom, že mu bude slušet téměř všechno. Mezi nejslušivější styl linek patří kočičí. Ve vnějším koutku by měla být linka silnější, ve vnějším naopak užší.

Linka by měla směřovat nahoru ve stoupání spodního víčka, jako by se chtěla cestou napojit na obočí. Jinak je ale jedno, zda zvolíte linku bez ocásku, s kratším či delším ocáskem, nebo si s líčením opravdu vyhrajete a přidáte více ocásků či linku pod spodní víčko.

Kulaté oči

Sami o sobě vlastníte široké velké oči, pokud je i tak chcete ještě zvětšit a zvýraznit, musí být linka protáhlá. Ocásek by měl směřovat jen lehce nahoru, nejširší linka bude opět u vnějšího koutku, kde na ni bude navazovat i spodní linka. Silnější linku tvořte až od ⅓ směrem k vnějšímu koutku.

Přivřené oči

Oči mohou působit ospale, protože je zde převis horního víčka. Vaším cílem by mělo být za pomocí linky oko otevřít, což uděláte tak, že se budete opět soustředit na vnější koutek. Tam vytvoříte silnější ocásek, který spojíte postupně se ztenčující linkou s horním i dolním víčkem. Tak totiž oči nezapadnou.

Hluboce posazené oči

Hluboce posazené oči poznáte tak, že mají výraznější nadočnicový oblouk. Zde se orientujte podle toho, jak velké vaše oči jsou. Pro malé zapadlé oči se hodí linka s horizontálním sklonem, co nejblíže k vaší linii řas. Větší oči se nemusí bát ani širší linky s výraznějším zobáčkem na konci.

Monolid – asijský typ očí

Tento typ očí máte, pokud jste asijského původu. Vaše oční víčko není viditelné kvůli zapadlejšímu tvaru. Skvěle se hodí kouřové líčení, a co se linek týče, z vnitřního koutku rozšiřujte směrem ven a vzhůru. Čím tlustší, tím lepší.

Funkce

Linky fungují jako doplněk při líčení očí. Kombinují se klidně jen s řasenkou, nebo s očními stíny. Dokáží oko otevřít i zavřít, a vy tak jednoduše dosáhnete svůdného pohledu. Existuje několik provedení i způsobů, jak linky nalíčit. Díky tomu si každý najde to, co hledá, a naučí se tento produkt používat. Není na tom nic těžkého, platí ovšem, že je třeba neustále trénovat, abyste grif v ruce získali.

Značka

Každá kosmetická značka vyrábí své vlastní linky, v drogerii tak například najdete Maybelline, Rimmel nebo Dermacol, v dražších parfumeriích zase Lancôme, Chanel, Dior, MAC, Nars či Benefit.

Cena

V drogerii seženete ty nejlevnější linky, které vás vyjdou na cenu kolem 200 Kč. Poštěstí se vám ale pořídit i linky do 100 Kč, a i ty dobře poslouží. Jde zejména o tekutou variantu či fix.

Od 200 Kč do 500 Kč jsou k dostání známější značky jako je L’Oréal Paris, NYX, Artdeco nebo Maybelline New York. Jejich kvalita je o něco lepší, tudíž si můžete být jistí, že to, co kupujete, vám dobře poslouží. Oční linky nad 500 Kč v drogerii už nenajdete. Řadíme sem Dior, Lancôme a Bobbi Brown. Vysoká cena není nutně zárukou kvality, může za to prestiž značky. Pokud ale chcete luxusní zboží, v této cenové kategorii jste správně.

Porovnat ceny očních linek

Údržba

Oční linky nenechávejte na vzduchu bez víčka, jinak vám vyschnou. Jakmile je domalujete, produkt zavíčkujte. Vyměňte je za nové zhruba po půl roce (většinou začnou do té doby vysychat nebo se drolit).

Otázky a odpovědi

Který typ linek zvolit?

Záleží na tom, co vám osobně bude vyhovovat z hlediska praktičnosti. Pokud ale s linkami začínáte, doporučujeme oční linky v tužce, gelu či stínu. Jednodušeji se nanášejí, i když nemáte žádnou předchozí zkušenost. Když jste dokázali nanést stíny, zvládnete i linky. Pro pokročilejší se nabízí tekuté linky nebo fixa, které lze v případě špatné aplikace hůře odlíčit, proto je třeba, abyste měli grif již v ruce. Navíc s nimi lze tvořit více kreativně.

Mám malé oči, mohu oční linky používat?

Samozřejmě. Pokud máte malé oči, je jen třeba uzpůsobit tvar tak, aby se více otevřely. Na horní víčko aplikujte středně širokou oční linku, která se bude postupně rozšiřovat. Spodní linku vynechte úplně, oči by ještě více zmenšila.

Jak na správnou aplikaci linek?

Pokud budete aplikovat linky se stíny, vždy je kreslete až po nanesení stínů. Podle toho, zda budete dělat ocásek nebo ne, začínejte s linkou buďto od vnějšího či vnitřního koutku. Mějte při aplikaci opřený loket, aby byla linka co nejvíce rovná. Není nutné, abyste ji zvládli jedním tahem, naznačte si tvar a postupně dokreslujte.

Závěr

Oční linky jsou univerzálním produktem, který se hodí pro všechny. Dá se používat různými způsoby, stačí, když si najdete ten svůj. Správně zvolené linky by měly být praktické, dlouhotrvající, s dostatkem pigmentu a jednoduché na manipulaci. Každému bude vyhovovat něco jiného, proto vyzkoušejte více druhů a zůstaňte u toho, se kterým se vám linka kreslí nejlépe.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.yves-rocher.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Zkoušela jsem už oční linky od několika značek, ale zatím jsem se vždy vrátila k Maybelline, případně volím i Dermacol. To jsou snad jediné dvě značky, které mají opravdu kvalitní výrobky, s nimiž se člověk bez problémů nalíčí a drží to.

Přidat komentář

Recenzer
Logo