Jak vybrat elektrickou odsávačku mléka?

Potřebujete odsát mléko pro vaše miminko, ale zároveň si chcete co nejvíce zjednodušit práci? Využijte elektrické odsávačky mléka, které si jednoduše přizpůsobíte svým preferencím, aby bylo jejich používání co nejpříjemnější. Pojďme se společně podívat na to, jaké parametry při výběru zvážit.

Prohlédnout odsávačky

Typy

Elektrické odsávačky mléka se dají rozdělit do několika kategorií – na jednofázové a dvoufázové, přičemž na trhu převládají dvoufázové modely. Dále ale rozdělujeme také odsávačky na jedno či obě prsa, přičemž převládají jednoprsová provedení.

Jednofázové

Jednodušší princip mají odsávačky jednofázové, které odsávají mléko pouze pomocí podtlaku. Jejich hlavní nevýhodou je ovšem menší efektivnost a také šetrnost, což může být problémem zejména pro ženy s citlivějšími prsy. Stejně tak by se jim měly vyhnout ženy s nedostatečnou laktací, ženy s nadprůměrnou tvorbou mléka se jich naopak nemusí bát.

Dvoufázové

Většina elektrických odsávaček mléka funguje dvoufázově, tedy nejprve prso jemně stimuluje (podobně jako dítě, které saje), aby se spustila laktace, a následně mléko odsává pomocí delších a hlubokých sacích pohybů. K prsům jsou tyto modely šetrnější, je možné je použít několikrát denně a také dlouhodobě. Pokud máte prsa citlivá, nebo trpíte nedostatečnou laktací, dvoufázové odsávačky jsou pro vás naprosto vhodná.

Na jedno prso

Většina odsávaček slouží pro použití na jedno prso, tedy není možné současně odsávat obě prsa.

Na obě prsa

Pokud chcete mít odsávání rychleji za sebou, pořiďte si takzvané „duální odsávačky”, které zvládnou odsát mléko z obou prsou najednou. Jestliže se dá zároveň použít i jako odsávačka na jedno prso, je to výhoda.

Rychlost/síla odsávání a možnosti regulace

U každého modelu se dočkáte jiné rychlosti odsávání, pohybuje se zejména mezi 15 až 30 minutami. Podle toho se následně odvozuje i sací výkon, přičemž silný podtlak nemusí být pro každou ženu vhodný. Ideální je, když se i síla podtlaku dá nastavit podle vašich preferencí. Regulace stupňů podtlaku je u levnějších modelů mezi 2 až 4 stupni, u dražších 8 až 16 stupni, což vám poskytuje dostatek možností přizpůsobení. Dočkat se můžete také nastavení rychlosti odsávání a intenzity první fáze odsávání.

Rozměry a hmotnost

Vhodná maximální hmotnost se pohybuje kolem 300 g, což je ideální váha i na cestování. Odsávačky se skládají z několika částí, přesto by jich však nemělo být velké množství, aby se rychle a snadno dokázala odsávačka sestavit.

Napájení

Jelikož se jedná o elektrické zařízení, přichází na řadu také napájení. Na výběr máte z několika možností, které se hodí pro určité účely. Jestliže odsáváte z domova, budou vám některé modely stačit, v opačném případě budete potřebovat něco flexibilnějšího.

Akumulátor

Tento zdroj napájení naleznete u dražších odsávaček mléka, které se dají využít kdekoliv, a jsou tak velmi praktickou volbou. Potěší vás také nižší provozní náklady, naopak není příliš praktická jejich váha, patří k těm těžším. Zaměřte se na dobu nabíjení a délku provozu. Bude se také hodit, pokud budete moct odsávačku napájet, zatímco ji budete používat.

Napájení ze sítě

Pokud nepotřebujete odsávat mléko mimo domov, stačí vám zakoupit levnou alternativu ve formě odsávaček, které se napájejí ze sítě. Zkontrolujte délku napájecího kabelu a jeho koncovku, aby vyhovoval vašim potřebám. Prodávají se i modely, které připojíte USB kabelem k notebooku či powerbance a nabíjíte.

Napájení bateriemi

Sem tam se objevují modely na baterie AA nebo AAA, které nevydrží příliš dlouho, proto bude třeba častěji baterie vyměňovat, a počítat tak s vyššími provozními náklady.

Kombinované napájení

Nejčastějším typem je kombinované napájení, které zahrnuje jak využívání akumulátoru, který v případě vybití nahradíte napájením ze sítě (popřípadě vyměníte baterii za novou). Je tak jedno, jestli se nacházíte doma nebo venku, elektrickou odsávačku můžete využít v obou případech.

Ovládání

Ovládání může probíhat buďto na displeji nebo na informačních LED diodách. Nejčastěji se využívají tlačítka, která by měla být dostatečně velká, abyste je přečetli i za horších světelných podmínek. To nás dostává také k osvětlení displeje, abyste mohli odsávačku ovládat i v noci. Nastavit můžete režim, intenzitu a sílu odsávání, v některých případech také zbývající dobu odsávání či její regulaci pomocí časovače.

Hlučnost

Hlasitost provozu pro vás může být důležitá, když odsáváte zejména v noci a nechcete nikoho budit. Levnější modely bývají hlučnější, což je logické. Za tiché modely se považují ty s hlučností od 40 dB do 50 dB.

Materiál

Části elektrické odsávačky se vyrábějí z plastu a silikonu, které ovšem mohou obsahovat různé škodlivé látky. Ujistěte se proto, že vámi vybraný model neobsahuje bisfenol A (BPA) a ftaláty (změkčovadla), která by mohla mít na zdraví neblahý vliv.

Příslušenství

Každá elektrická odsávačka na mléko by měla obsahovat v balení několik příslušenství, které budete k použití potřebovat. Kromě níže vypsaných se může jednat také o stojan na láhev, cestovní pouzdro, chladicí tašku, kde se odsáté mléko bude uchovávat, sterilizační box a lahvičky s dudlíky pro miminko.

Prsní nástavce

U tohoto příslušenství je třeba zohlednit hned několik faktorů. Prvním je materiál, přičemž nejčastěji se prsní nástavce vyrábějí ze silikonu, aby byly měkké a jejich použití příjemné. Některé z nich lze otáčet v úhlu 360°, mohou mít měkčené okraje či ergonomický tvar kopírující tvar prsu.

Dále se zaměřte na průměr nástavce, který se odvíjí od průměru vašich bradavek (nejčastěji jde o 16 až 33 mm). Zjistíte jej tak, že vezmete krejčovský metr nebo pravítko a změříte průměr bradavky v její spodní, nejširší části. Velikost se může u každého prsu lišit, nemusí být souměrná, proto je nezapomeňte změřit obě. Nástavec by měl být o zhruba 5 mm větší, aby nezpůsoboval při použití bolest. Kojením se mohou bradavky ještě o něco zvětšit, proto mějte pro jistotu v záloze i větší rozměry.

Velikosti prsních nástavců se dělí na:

  • 21 mm – S
  • 24 mm – M
  • 27 mm – L
  • 30 mm – XL
  • 36 mm – XXL

Láhev/zásobník na mléko

Odsáté mléko se sbírá do těchto lahví, jejichž objem se pohybuje od 100 ml do 200 ml. Ve většině případů postačí 150 ml, naráz z obou prsů totiž odsajete pouze 30 ml až 60 ml mléka. Je ale výhodné mít lahví několik, s různým objemem.

Nádoba na skladování mléka

V těchto nádobách můžete odsáté mléko uchovávat, popřípadě jej zmrazit či ohřát v mikrovlnné troubě (předem ale zkontrolujte, zda je to u daného modelu možné.

Funkce

Elektrická odsávačka mléka slouží k odsávání mléka matky, aby mohlo být dítě nakrmeno. Děje se tak kvůli tomu, že matka nemůže kojit přímo (dítě se narodilo předčasně, má problémy s přisáváním), potřebuje zvýšit produkci mléka, ulevit od tlaku nalitých prsou, vytvořit zásobu mléka, nebo chce kombinovat kojení a krmení z lahve.

Díky elektrické odsávačce není třeba kupovat umělou výživu, můžete tak své dítě krmit tím, co je mu přirozené. Elektrické odsávání zjednodušuje manipulaci a ulehčuje práci, nemusíte využívat sílu, pouze stisknete tlačítko, proto je tak oblíbenou variantou.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky elektrických odsávaček mléka patří MAM, Farlin, Medela nebo Philips Avent.

Cena

Nejlevnější modely elektrických odsávaček se pohybují od 500 Kč do 750 Kč, ty však nemají příliš vysokou kvalitu, dlouhou životnost a napájejí se pouze ze sítě, což znamená, že je budete moct používat jen doma. Režimy jsou k dispozici dva, nedají se regulovat, maximálně v malém rozsahu. Nejlépe na tom není ani efektivita a rychlost odsávání. Pokud plánujete využívat odsávačku často, raději se poohlédněte po vyšší cenové kategorii.

Od 750 Kč do 1 500 Kč se nachází většina produktů, které vám budou vyhovovat. Nemají sice extra sací výkon, nicméně kvalita je na dobré úrovni a mají širokou regulaci podtlaku. Najdete zde funkce navíc, jako je časovač. Nepočítejte však se širokou nabídkou příslušenství, bude ho spíš méně než více, na základní použití ale postačí.

Nad 1 500 Kč se nacházíme v té nejvyšší cenové kategorii, která nabízí výkonné a kvalitní, plně regulovatelné modely. Nechybí větší množství doplňkových funkcí ani bohaté příslušenství.

Prohlédnout odsávačky

Údržba

Po každém použití je třeba odsávačku rozložit a vyčistit, jednou za čas sterilizovat. Postupujte následovně:

Čištění částí a sterilizace

Opláchněte části (kromě motorové jednotky a některých hadiček) odsávačky v teplé mýdlové vodě a důkladně opláchněte čistou vodou. Pokud chcete využít na mytí myčku, většinu částí je možné do ní vložit. Doporučuje se horní koš kvůli slabšímu proudu vody. Kromě klasického čištění jednotlivé komponenty také pravidelně sterilizujte, a to buďto pomocí parního sterilizátoru, vyvařením ve vodě po dobu 5–10 minut, nebo pomocí sterilizačních sáčků v mikrovlnné troubě.

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné použít elektrickou odsávačku mléka?

Doba, kdy je vhodné s odsávačkou mléka začít, je velmi individuální. Důležité je, aby byla používaná od chvíle, kdy se laktace ustálí, tedy většinou 2 až 4 týdny po porodu. V případě nejasností se poraďte se svým gynekologem.

Jak často mléko odsávat?

Jestliže máte v plánu pouze odsávat a nekojit klasickou cestou, je možné odsávat 7x až 8x za 24 hodin. Pravidelné odsávání pomáhá udržet dostatečnou produkci mléka. Chcete-li kombinovat kojení a odsávání, postačí odsávat po kojení, kdy je možné získat tímto způsobem zbytkové mléko, nebo mezi krmením, abyste podpořila produkci.

Pro zvýšení laktace odsávejte po každém kojení nebo mezi jednotlivými kojeními. Při dlouhodobé nepřítomnosti se hodí odsávat každé 3–4 hodiny během dne, aby se udržela produkce mléka. Nalitá prsa lze odsát podle potřeby na uvolnění tlaku. Odsajte jen tolik mléka, kolik je potřeba pro odstranění nepohodlí, produkce mléka by se jinak mohla zvýšit. Pro novorozence a předčasně narozené děti, které nelze kojit přímo, se doporučuje odsávat každé 2–3 hodiny.

Jak dlouho mohu odsáté mléko uchovávat?

Mateřské mléko lze uchovávat při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu 4 hodin, v chladničce 3 až 5 dní, v mrazáku 6 měsíců, ovšem 3 měsíce pro nejlepší kvalitu.

Závěr

Odsávání mléka je v mnoha ohledech výhodné, pokud matka nemůže kojit přirozenou cestou, ať už kvůli zdraví miminka nebo problémům s laktací. Rychle a efektivně odsává mléko z prsu, aniž byste museli vyvinout jakoukoliv námahu. Při těch správných parametrech získáte užitečného pomocníka, se kterým si odsávání zpříjemníte a zkrátíte. Na trhu se prodává několik různých typů, proto si každý najde to, co přesně potřebuje.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.philips.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (121 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo