Pájení je jeden ze způsobů, jak spojit pomocí tavitelného cínu kovové materiály. Páječky jsou používané v průmyslu, jedná se o přístroje, které při práci využívají teplotu až 1 000 °C. Domácí pájky dosahují teploty kolem 300 °C a jsou určeny pro měkké pájení.
Podle způsobu a četnosti používání je možné vybrat z několika typů páječek. Pro občasné používání si vystačíte s odporovou nebo transformátorovou páječkou, profesionálové budou raději investovat do pájecí stanice.
To, jak často a jakým způsobem budete páječku používat, je třeba volit vhodný typ, k těm nejpoužívanějším domácím páječkám stále patří pistolové transformátorové páječky, které pro svůj chod potřebují elektrickou energii.
O kvalitě a rychlosti tavení rozhoduje výkon. Zajímat byste se měli i o teplotu tání a velmi důležité jsou i samotné hroty, které mají omezenou životnost. Důležité tedy je i to, zda vaše páječka umožňuje bezproblémové dokoupení nových hrotů a podcenit byste neměli ani samotnou výměnu. Ta by měla být snadná a rychlá.
Nejlepší páječky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | TOOLCRAFT MD -30WBPP | ⭐ 96 % | 399 Kč | Zobrazit | Eva.cz |
2. | EXTOL INDUSTRIAL 8794520 | ⭐ 95 % | 999 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | TIPA ZD-99 | ⭐ 90 % | 403 Kč | Zobrazit | Exasoft.cz |
4. | TOOLCRAFT 588527 | ⭐ 84 % | 1 249 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | TIPA ZD-30C | ⭐ 82 % | 159 Kč | Zobrazit | Onlineshop.cz |
Typy
Kromě četnosti používání je třeba vhodnou páječku vybírat podle toho, jak velké spoje budete vytvářet. Pro ty nejmenší spoje využijete hrotovou elektrickou páječku.
Kromě malých páječek může zakoupit trafopáječku nebo plynovou páječku a k nejvýkonnějším patří pájecí stanice. Základní páječky jsou chlazené vzduchem, dražší umožňují nastavovat a regulovat teplotu.
Hrotová páječka
Pomocí malé páječky je možné vytvářet titěrné a velmi přesné spoje. Hrotová páječka se od těch klasických liší vzhledem, tuto je možné přirovnat k většímu peru. Precizní pájení je možné díky velmi úzkému hrotu. Hrotové páječky nebo mikropáječky se používají zejména při pájení různých drátků nebo při práci s elektrotechnikou.
Transformátorová páječka
Nejvíce se v domácnostech používají právě trafopáječka. Její výhodou je široké využití, rychlé nahřívaní a snadné používání. Typický je pro ni tvar pistole.
Trafopáječky využívají pro svůj chod elektrickou energii a jejich výhodou je poměrně rychlé nahřívání. Pájku využijete pro vytváření plošných spojů, pájení kabelů, připájet můžete například drát kola nebo opravit spotřebiče či jiné přístroje.
Pokud budete chtít páječku využívat i mimo dosah elektrické energie, můžete zvolit dobíjecí aku páječku. Ta sice není tolik rozšířená, ale určitý výběr přece jenom je. Kromě aku páječek jsou běžně k dostání i páječky napájené klasickými bateriemi.
Plynové páječky
Tyto páječky se zapalují stejně jako klasický zapalovač, tedy za pomoci piezoelektrického zapalování. Využívat je tak můžete prakticky kdekoliv, počítat však musíte s omezenou dobou hoření. Plynové páječky jsou vhodné spíše pro občasné používání.
Pájecí stanice
Investice do pájecí stanice se vyplatí spíše v případě, že s pájkou pracujete pravidelně. Spíše ji však používají profesionálové. Součástí stanice je poměrně robustní základna s držákem, do kterého je možné pájku během práce bezpečně umístit.
Pájecí stanice je nejčastěji doplněna o hrotovou pájku nebo mikropáječku. Ke stanici je možné přikoupit další příslušenství, samotná stanice pak využívá nějaké funkce a výhodou je i možnost kombinovat více typů hrotů.
Hrot páječky
Hroty páječky patří ke spotřebnímu zboží. Už při koupi páječky byste se tak měli informovat právě o dostupnosti a pořizovací ceně nových hrotů. Hroty se liší tvarem a velikostí a vybírat je budete podle způsobu používání. K nejčastějším hrotům patří tvar minivlna, který je schopen teplo dobře kumulovat a poté i využít.
Aby byla životnost hrotu co nejdelší, je třeba ho po každém použití dobře vyčistit. Zanesený hrot není schopen teplo akumulovat efektivně, což se samozřejmě odráží i na rychlosti a kvalitě spoje. K pájkám je možné koupit příslušenství, určené právě k čištění hrotu.
Výkon páječky
S velikostí výkonu roste i rychlost, na kterou se páječka zahřeje na provozní teplotu. Tento parametr je spíše důležitější pro ty, kdo pracují s pájkou pravidelně.
- U menších páječek hrotového typu se výkon pohybuje mezi hodnotou 30 – 90 W a uváděná doba ohřevu je 1 – 3 minuty.
- Transformátorové páječky mají příkon 100 – 200 W a páječka je zahřátá již během několika vteřin.
Teplota
Různé materiály mají jinou teplotu tavení. V závislosti na tom, které materiály budete spojovat, budete volit mezi měkkými a tvrdými pájkami.
Měkké pájky lze rozpálit na necelých 450°C a využijete je při běžném pájení, pokud budete pracovat s plasty, vystačíte si s teplotou do 200°C.
Tvrdé pájky mohou dosáhnout teploty nad 450°C, využijete je při vypalování dřeva.
Větší pohodlí při práci vám umožní pájka s termostatem a regulací teploty, což jsou neocenitelné funkce. Díky ní můžete pájku využít na spojování různých předmětů. Termostat pak zamezí možnému kolísání teploty hrotu, díky tomu budou spoje kvalitní a všechny stejné.
Ergonomie
Aby se s páječkou dobře pracovali, měla by být rukojeť ergonomická. Tvar rukojeti se liší v závislosti na výrobci a tvar, který vyhovuje jednomu, nemusí být příjemný druhému.
Proto je vhodné zaměřit se nejen na design, ale i na pohodlné používání. To, jestli se vám bude s páječkou dobře pracovat, nezjistíte pomocí uživatelských recenzí, ale na základě vlastní zkušenosti.
Vhodné tedy je páječku vybírat osobně a vyzkoušet více tvarů, než se rozhodnete pro konečnou volbu. Kvalitnější páječky mají pogumované rukojeti opatřené protiskluzovou úpravou a podcenit byste neměli ani hmotnost.
Příslušenství
K páječkám je možné dokoupit poměrně velké množství různého příslušenství. Ne každá páječka však tuto možnost má, proto pokud nějaké příslušenství využijete, vybírejte i podle toho, který výrobce umožňuje příslušenství dokoupit.
K dostání jsou:
- Pájecí cín
- Řezačky
- Kleště
- Odsávačka cínu
- Kalafuna
- Smršťovací dutinky
- Přípravky a pomůcky vhodné k čištění hrotů
Značka
Mezi oblíbené značky patří JCD, Parkside, Tipa, Dedra, Extol, Vorel, Weller nebo Ersa.
Cena
Levnější páječky koupíte do 500 Kč. Tyto levnější páječky jsou však dostačující pro občasné domácí používání. Kvalitnější a častěji využívané páječky koupíte za 500 – 1000 Kč. Páječky již mohou disponovat funkcí regulace teploty a termostatem.
Od 1 500 Kč je možné koupit především pájecí stanice, ale také velmi kvalitní pájky. Jestliže přemýšlíte o pájce jako o vhodném dárku, můžete koupit celou pájecí soupravu uskladněnou v praktické brašně.
Cena pájky běžně překročuje 2 000 Kč, ty nejdražší jsou k dostání za více než 6 000 Kč. Jedná se o různé vypalovačky i velké pájecí stanice vhodné pro profesionály.
Otázky a odpovědi
Mají pájky nějaké funkce?
Páječky jsou poměrně jednoduché přístroje a mnoho funkcí v tomto případě nelze očekávat. Levnější páječky nemají žádné dodatečné funkce, u těch dražších však nějaké najdete. Kromě již zmíněného termostatu a regulace teploty, můžete koupit páječku s ergonomickou rukojetí a LED svítilnou.
Co je měkké a tvrdé pájení?
To, jestli budete potřebovat páječku určenou pro měkké nebo tvrdé pájení závisí na tom, jaké materiály budete spojovat. Měkké pájky dosáhnou teplotu do 450 °C, tvrdé pájky dosáhnou i teploty nad 450 °C.
Tyto pájky jsou určené pro pájení namáhaných spojů. Pro běžné pájení si vystačíte s měkkou pájkou s rozsahem 200 – 400 °C. Pro tavení plastů je nutné koupit páječku s teplotou tání 70 – 200 °C.
K čemu všemu páječky využijete?
Dnešní páječky nejsou určené pouze pro spojování kovových materiálů. Koupit můžete páječku určenou pro vypalování dřeva. Jsou určené pro uměleckou činnost, s její pomocí můžete vypalovat ornamenty, symboly nebo texty. Páječkou s nižší teplotou můžete spojovat i plastové materiály.
Závěr
Měkké pájení je nejpoužívanější způsob využití domácí pájky. Nejrozšířenější jsou pak transformátorové pájky, které mají tvar pistole. Koupit můžete pájku, která pro svůj chod potřebuje připojit k elektrické síti, méně výkonné pájky pak pracují v kombinaci s bateriemi nebo dobíjecími akumulátory.
Menší životnost mají plynové pájky, které jsou zastoupeny v menším množství a jsou vhodné spíše pro příležitostné používaní. Naopak velmi rozšířené jsou pájecí stanice, které jsou v kombinaci s pájecím perem nebo mikropájkou. K páječkám je možné dokoupit i některé příslušenství, případně můžete zakoupit přímo celou pájecí sadu.
Páječky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Vzhledem k tomu, že používám páječku jen na takové to domácí kutění, vystačím si s obyčejnou Bigstren 18916 za dvě stovky a jsem maximálně spokojený, protože odvede stejnou práci jako ta za tisícovku a nemusím za ní utratit kdo ví kolik.
Dobrý den, já si kupuju panečku podle potřeby, ne ceny, takže když jsem jen fanda elektra, nepotřebuju stanici za 6 000, když pajím spoje „pro radost“ (opravují žehličky a vyrábíme rádia). Stačí na běžné používání.
Koupil jsem si nedávno tuhle páječku: JCD 908S a mám z ní radost.
Podle mého je to pouze o tom, co se nejvíc kupuje a to jsou levné šunty ! Takže to hodnocení nebude o kvalitě pájky a její práci, ale co se nejvíc kupuje v této republice, no a to jsou levné věci……
Prakticky potom není žádné smysluplné hodnocení, protože je to o ničem. Plno lidí potřebuje poradit co by bylo dobré a vhodné pro mikro pájení……no, asi páječka za 400 od Parksidu z Lidlu asi těžko……