Kalafuny

Kalafuna je látka, která se vyrábí z pryskyřice, což je výměšek produkovaný zejména jehličnatými stromy. Samotná kalafuna je vyráběna z borovicových pryskyřic.

Kalafuna se používá při výrobě laků, barev, běžná je v hudebním průmyslu, kde se využívá při péči o smyčce různých smyčcových nástrojů. Dále ji můžete používat při pájení, zpracovávání pryže či impregnaci dřeva.

Při výběru kalafuny je tak třeba zvážit její použití. Při samotném výběru je však téměř nemožné zvolit nesprávný výrobek. Snad jen větší pozornost by měli dát při výběru hráči na smyčcový nástroj. Zde je nutné zvolit kalafunu právě na základě vašeho nástroje.

Porovnat ceny kalafun

Nejlepší kalafuny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Thomastik 199 Euphon 100 % 153 Kč Zobrazit Hudebnicentrum.cz
2. HILL HIDERSINE1V VIOLIN 82 % 257 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Kalafuna Nuba 50g 80 % 55 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Kalafuna se používá v různých odvětvích, neobejdou se bez ní zejména hráči na smyčcové nástroje. Právě jim je určen největší výběr různých kalafun. Běžné je i její používání při zabíjačkách, naopak stále méně se používá v kombinaci s páječkou.

Pájení

Kalafuna má schopnost při teplotě vyšší než 150°C rozpouštět oxid olova, cínu i mědi. Při pájení se využívá na čištění povrchu, kromě toho je schopna snížit povrchové napětí. Při pájení je možné použít:

  • Pevná kalafuna – používá se nejčastěji při pájení i pocínování. Nevýhodou pevné kalafuny je obtížnější použití na méně přístupných místech.
  • Roztok alkoholu – nanáší se pomocí štětce a je vhodný pro drobné i větší prvky.
  • Gel – kalafuna v podobě gelu se snáze nanáší. Aplikovat ji můžete na méně přístupná místa a výhodou je i přesné dávkování. Gel je nejlepší volbou, vlastnostmi se podobá pevné kalafuně a na rozdíl od alkoholového roztoku nevysychá.

Zabijačková kalafuna

Tato kalafuna je běžně používaná k zabijačkovému účelu. K dostání je v drcené formě a jedná se nejčastěji o borovicovou smolu.

Jejím úkolem je snadněji odstranit blány, ale především štětiny z kůže zabitého vepře. Postup je jednoduchý, nejdříve je kůže spařena pomocí vroucí vody, následně se posype drcenou kalafunou a pomocí kovových nástrojů, nejčastěji zvonku jsou štětiny odstraněny.

Ošetření smyčcových nástrojů

Pomocí kalafuny je možné ošetřit žíně, které se nachází na smyčci. Díky kalafuně dochází k jejich zdrsnění což má vliv na zvuk. Jednotlivé hudební nástroje vyžadují odlišné vlastnosti kalafuny. Ty se liší zejména díky výrobnímu materiálu strun.

Tvrdé kalafuny s menší přilnavostí jsou vhodné na kovové struny. Jestliže má struna syntetické jádro, doporučují se kalafuny se střední přilnavostí. Nejměkčí a nejvíce přilnavé kalafuny se používají na střevové struny.

Funkce

Každá kalafuna plní při daném použití svoje funkce. Ty jsou ve všech případech naprosto rozdílné.

Funkce při pájení

Hlavní funkcí, pro kterou se kalafuna používá během pájení je schopnost odstranit tenkou vrstvu oxidů. Ty se usazují na povrchu kovů právě během pájení.

Díky kalafuně se zlepší také smáčivost součástí, které jsou připájeny k desce. Kalafuna se používá při pájení součástí vyrobených ze slitin mědi, oceli, zinku či mědi. Své využití má při pájení čistých spojů v elektrotechnice i elektronice.

Nevýhodou kalafuny je však skutečnost, že zvyšuje korozi. Z tohoto důvodu je ji nutné po ukončení pájení z povrchu odstranit. K tomuto účelu se používá aceton nebo alkohol.

Funkce při ošetřování smyčce

V tomto případě je nejvíce ceněnou vlastností schopnost lepivosti a přilnavosti nemastným a nerovným povrchům, což je případ právě smyčcových žíní. Po ošetření žíní kalafunou smyčce ideálně lepí i drhnou, čímž dochází k rozechvívání strun.

Kalafuna by se měla nanášet ideálně před každým hraním, protože lepivé složky se po čase odpařují a kalafuna tak opětovně ztrácí tyto svoje vlastnosti. Díky tomu je třeba kalafunu měnit cca 1x ročně a to i v případě, že nevypotřebujete celé balení.

Je možné koupit i speciální kalafuny, které mají delší životnost. Tyto výrobky jsou však mnohem dražší a používají je spíše profesionálové.

Funkce zabijačkové kalafuny

Zde je funkce jednoznačná. Jak jsme již zmínili, úkolem kalafuny je odstranit štětiny z prasečí kůže. Někteří chovatelé drůbeže, zejména kachen, nanáší kalafunu také na peří. S její pomocí mohou snadněji a mnohonásobně rychleji odstranit veškeré peří v podstatě naráz. Je však nutné dodržovat správný postup, v opačném případě nemá její používání žádný efekt.

Značka

Při výběru kalafuny je třeba vědět to, jakým způsobem ji budete používat. Kalafunu vhodnou pro použití v kombinaci se smyčcem vyrábí značky jako Thomastik, Carlsson, Corelli, Pirastro, Petz a mnohé další.

Každý výrobce u svého výrobku uvádí, pro jaký nástroj je kalafuna určena. Pokud potřebujete kalafunu k odstranění štětin, můžete se spolehnout na značku Proxim nebo Kittfort. Kalafunu pro pájení koupíte od značky Emos, Dedra nebo Toya TO.

Cena

Cena kalafuny není nijak vysoká. Nejlevněji pořídíte pájecí kalafuny, jejichž cena se pohybuje od 15 – 65 Kč. Rozdíl v ceně je dán výrobcem, vlastnostmi i velikostí balení. Drcenou kalafunu určenou k odstraňování štětin koupíte od 90 – 200 Kč. I zde je dán cenový rozdíl velikostí balení.

Nejdražší jsou kalafuny určené k ošetření smyčce. Zde vychází balení na cca 100 – 500 a více Kč. Při výběru kalafuny je třeba vybírat pouze takovou, která je určená právě na váš nástroj. Velikost balení vybírejte podle četnosti hraní, protože je z důvodu jejího vysychání doporučeno, měnit kalafunu každý rok.

Porovnat ceny kalafun

Otázky a odpovědi

Jak se vyrábí kalafuna?

Kalafuna se vyrábí z pryskyřice borovic, ale také smrku a jedlí. Nejdříve je destilací oddělen terpentýnový olej. Dále se zahřívají zbylé složky až do chvíle, kdy dojde k odpaření veškeré vody.

Při tomto procesu se nečistoty usadí na dně a výsledným produktem je čistá pryskyřice. Pryskyřice se dále obohatí a další látky, podle toho, k jakému dalšímu účelu je určena.

Kde ještě je možné kalafunu použít?

Kalafunu je možné využít také k ošetření starého dřeva a to pomocí napouštění. Aby bylo možné dřevo takto napouštět, je nejdříve nutné rozpustit nadrcenou kalafunu v terpentýnovém oleji a poté smíchat s fermeží. I samotná fermež je látka určená k napouštění dřeva, ale také omítek či dalších savých povrchů.

Kalafunovou pryskyřicí můžete potřít baletní obuv, docílíte tak její protiskluznosti. Ze stejného důvodu se jí potírá i rukojeť tenisové rakety. Kalafuna je i součástí mnohých kosmetických přípravků. Jedná se o mýdlo, šampony, make-up atd. Využívají ji také zubaři při zhotovení otisků, či stomatologického cementu.

Jaké má kalafuna vlastnosti?

Kalafuna je látka, která není rozpustná ve vodě, na druhou stranu se však snadno rozpouští v organických rozpouštědlech. Jedná se o látky jako ethen, aceton, ethylalkohol, benzen a chloroform. Dle způsoby přípravy se mění bod tání, ten je v rozmezí 50 – 130 °C.

Závěr

Kalafunová pryskyřice má všestranné využití a používá se v mnohých odvětvích. Pro domácí účely slouží především výše zmíněné výrobky. Kromě toho můžete koupit kalafunu, kterou je možné přidávat do olejových nátěrů, jimiž je následně ošetřen dřevěný nábytek. I v tomto případě se jedná o čistě přírodní produkt.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (29 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kalafunu používám na tenisovou raketu a je to velký pomocník, rozhodně na ní nedám dopustit.

  2. Nejlepší kalafuna je Nuba 50g. Já jsem s ní velmi spokojen.

Přidat komentář

Recenzer
Logo