Vyhřívané bundy

Vyhřívaná bunda může být skvělou alternativou ke klasické zimní bundě. Součástí vyhřívaných bund jsou topné panely, které vás ochrání i před tuhými mrazy. Vyhřívané bundy se vzhledem nijak neliší od klasických bund, díky tomu jsou vhodné na každodenní nošení. Kromě funkce vyhřívaní nabídnou bundy i další praktické prvky, které oceníte při celodenní venkovní práci, při sportu i dalších aktivitách.

Vyhřívané bundy k ohřevu využívají kompozitní nebo karbonová vlákna, v obou případech můžete nastavovat hned několik stupňů ohřevu. O samotný ohřev se postará dobíjecí baterie, která je schopna na jedno nabití pracovat i několik hodin.
V obchodech jsou vyhřívané bundy zastoupeny v poměrně velkém počtu. Dle určení se dělí na pracovní, sportovní a universální, což jen potvrzuje, že tento typ bundy se může hodit skutečně každému.

Při výběru bundy vás bude pochopitelně zajímat vzhled a provedení, z praktického hlediska pak počet topných panelů a výdrž baterie. V případě vyhřívaných bund je však velmi důležité zaměřit se na samotného výrobce. Ten zajistí, že vámi vybraná bunda bude skutečně kvalitní a splní veškerá vaše očekávání, co se funkčnosti týká. Z praktického hlediska si ještě před samotnou koupí zjistěte, jakým způsobem bude možné bundu čistit.

Porovnat ceny bund

Typy

Vyhřívané bundy jsou určeny především aktivním jedincům. Koupit můžete pracovní, sportovní, ale i volnočasové bundy. Velký výběr mají ženy i muži. Designem se bundy od těch běžných nijak neliší a k dostání jsou v různých barevných kombinacích.

  • Pracovní bundy – velkou skupinu tvoří pracovní bundy, které poslouží nejen v profesním životě, ale využít ji můžete i v domácím prostředí. Tyto bundy využívají dělníci, lesníci, stavaři, ale i jiné profese.
  • Sportovní bundy – vyhřívané bundy vás zahřejí i při mnohých sportovních aktivitách. Bunda vás může zahřát při lyžování, bruslení, běhu, turistice atd.
  • Universální a volnočasové – ve vyhřívané bundě mohou zimomřiví jedinci vyrazit do práce, školy, na ryby, procházku atd. Universální bundy jsou jednoduše určeny pro každodenní nošení.

Materiál

Na výrobu vyhřívaných bund se používají běžné materiály, nejčastěji to bývá polyester, nylon, softshell, elasten, bavlna, fleece atd. Velmi častá je pak kombinace více různých materiálů. Vnitřní výplní bývá polyester, ale i peří či jiné materiály, které se liší s ohledem na výrobce, ale velkou roli hraje i určení bundy.

Výhřev

Vyhřívané bundy se liší i počtem těles. Levnější bundy mohou mít okolo 5 těles, součástí špičkových bund může být i více než 10 těles. Jednotlivá tělesa jsou umístěna v oblasti zad, hrudníku, ramen, paží, krku či beder. Vyhřívání obstarají karbonová vlákna, o rovnoměrnou distribuci tepla se postarají uhlíková vlákna. Ohřev zajišťuje dobíjecí baterie nebo powerbanka.

Stupeň ohřevu těles pak můžete v několika krocích regulovat a zvolit si tak můžete teplotu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Samotná regulace je velmi jednoduchá, vše zvládnete pomocí jednoho tlačítka, které je umístěno na některé části bundy. I zde se ovládání a umístění mění v souvislosti s výrobcem. Některé bundy lze ovládat i pomocí dálkového ovládání.

Výkon

Vyhřívané bundy nejčastěji pracují s výkonem okolo 10 W. Bundu je možné vyhřívat v několika módech, obvykle se jedná o 3 módy, ale některé bundy mohou nabídnout i více módů. Nejnižší mód ohřeje bundu na 30 – 35°C, střední mód může bundu ohřát na teplotu do 40°C a některé bundy mohou vyprodukovat i větší teplotu.

Kapacita

Při výběru bundy vám bude zajímat i to, jak dlouho vás bude moci bunda na jedno nabití zahřívat. Obvyklá doba ohřevu se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2 – 10 hodin. Dobu ohřevu ovlivňuje vámi zvolený mód. Pokud si vystačíte s ohřátím na nižší teplotu, bude vás bunda hřát 8 – 10 hodin. Pokud naopak využijete ohřev na maximální možnou teplotu, vydrží kapacita baterie po dobu 2 – 4 hodin.

Kapacita baterie se podepíše i na celkové hmotnosti bundy. Hmotnost se většinou pohybuje v rozmezí 1 – 1,5 kg.

Velikost

Komfort vyhřívané bundy si mohou užívat pouze dospělí. Tyto bundy jsou k dostání ve velikostech S – XXXL. Každá velikost vám umožňuje vybírat mezi pracovními, sportovními i volnočasovými bundami.

Značka

Vyhřívané bundy koupíte v běžných i internetových obchodech. Jestliže se rozhodnete do tohoto typu bundy investovat, neměli byste se nechat zlákat výhodnou nabídkou levných zahraničních obchodů, které prodávají bundy neznámých výrobců. Naopak kvalitu a bezpečnost můžete čekat pouze od předních výrobců, mezi které patří především značka Milwaukee, Therm-ic, Cerva, Glovii, Kilpi, Makita nebo Narex.

Cena

Vyhřívaná bunda vám poskytne nadstandardní komfort, za který si budete muset připlatit. Nejlevnější bundy lze koupit za cca 2 000 Kč. Zpravidla se jedná o pracovní bundy s méně atraktivním vzhledem a horšími vlastnostmi. Za kvalitnější bundu zaplatíte okolo 4 000 Kč a ty nejdražší vyjdou na 6 a více tisíc korun.

Porovnat ceny bund

Údržba

To, jakým způsobem můžete bundu čistit, byste si měli přečíst v manuálu od výrobce. Některé voděodolné bundy je možné prát v pračce. Jiné modely budete muset čistit jiným způsobem. Výrobcem uvedený postup je nutné dodržovat, v opačném případě riskujete poškození bundy.

Otázky a odpovědi

Co vše by měla kvalitní bunda splňovat?

Vyhřívané bundy by měly být stejně praktické jako jakákoliv jiná bunda. Na těle musí bunda dobře sedět, nesmí vás nijak omezovat v pohybu. Z praktického hlediska se bude jistě hodit nepromokavá úprava nebo vysoká odolnost vůči oděru či jinému poškození.

Součástí bundy jsou navíc topné panely, který by neměli příliš zvedat hmotnost bundy a při nošení vás nesmí nijak tlačit. U vyhřívaných bund je kladen velký důraz na bezpečnost a funkčnost. To vše by měl zajistit kvalitní výrobce, který bundy vyrábí za pomocí nejmodernějších technologií a při výrobě používá pouze vysoce kvalitní materiály.

Mohou být vyhřívané bundy nebezpečné?

Bezpečnost je pro výrobce vyhřívaných bund naprostou prioritou. Jestliže pořídíte bundu známého výrobce, můžete si být naprosto jistí, že na její výrobu byly použity pouze vysoce kvalitní materiály. Díky nim nehrozí, že by došlo k jakémukoliv úrazu proudem a nemusíte se bát, že vám bunda začne na těle hořet.

Funkčnost a bezpečnost však není zaručena u podezřele levných výrobků neznámých výrobců. Těm byste se měli raději vyhnout. Vyhřívané bundy mohou být nebezpečné pro kardiaky. V jejich případě je rozumní nákup bundy konzultovat s lékařem.

Jakým způsobem je možné vyhřívanou bundu opětovně nabít?

Vyhřívanou bundu můžete nabít velmi jednoduše pomocí nabíječky, která je součástí každé bundy. K opětovnému použití bude bunda připravena během několika hodin.

Závěr

Vyhřívané bundy jsou k dostání v mnoha provedeních. V základu se dělí na pracovní, sportovní a volnočasové. Záleží pouze na vás, při jaké příležitosti budete chtít bundu využívat. Pracovní bundy jsou vyrobeny tak, aby obstály i při náročných podmínkách. U volnočasových se klade větší důraz na vzhled. Každá bunda využívá k ohřevu karbonová vlákna. Uhlíková vlákna zajistí rovnoměrnou distribuci tepla.

Uhlíková vlákna vyzařují infračervené paprsky, které pozitivně ovlivní krevní oběh v těle. Součástí bundy je několik panelů, kvalitní bunda by měla ohřát celé tělo i s pomocí menšího počtu panelů. O kvalitě jednotlivých bund napoví mnohé uživatelské recenze. Kvalitu a bezpečí vám zaručí výrobce, proto se při výběru zaměřte pouze na modely předních značek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Mě padla do oka Bosch Vyhřívaná bunda GHJ 12+18V Unise 061880006N, kterou jsem objednala pro manžela, aby se zahřál, když jezdí po stavbách. Velice si jí chválí, že je pohodlná a opravdu je v ní dostatečné teplo. Jsem ráda, že jsem dobře pořídila a nejsou to jen vyhozené peníze.

Přidat komentář

Recenzer
Logo