Termoprádlo

Termoprádlo je vyrobeno z funkčních vláken, které umožňují velmi dobře odvádět vlhkost od pokožky. Oproti prádlu vyrobenému z běžných materiálů není termoprádlo nasákavé a při nošení zůstane suché, ať už se budete věnovat jakékoliv aktivitě. Suchá pokožka se navíc mnohem méně ochlazuje a vaše tělo tak zůstane díky termoprádlu v teple.

Termoprádlo využívá principu generování tepla a mohou ho používat ženy, muži i děti, nejvíce je pak oblíbené u sportovců, aktivních jedinců, ale i těch, kteří pracují celoročně ve venkovním prostředí. Moderní prádlo potěší nejen svojí funkčností, ale i atraktivním vzhledem, mnohdy můžete využívat i tvarovací efekt prádla.

Aby mohlo funkční prádlo plnit svoji úlohu správně, je nutné vybírat ho velmi pečlivě. Základem je zvolit správnou velikost a střih prádla. Prádlo by mělo být pohodlné, přičemž je nutné, aby dokonale obepínalo tělo. Na druhou stranu vás však nesmí nijak limitovat v pohybu. Vybírat můžete z mnoha podob prádla, oblíbené je spodní prádlo pro muže, ženy i děti, ale koupit můžete i funkční triky s dlouhým či krátkým rukávem.

Jednotlivé prádlo se pak liší svým určením, před výběrem konkrétního kousku tak musíte vědět, za jakým čelem hodláte prádlo využívat. Jiné vlastnosti má prádlo pro vyznavače zimních sportů, jiné pak to pro milovníku běhu, cyklistiky atd. Účel prádla ovlivňuje i výrobní typ a tloušťku výrobního materiálu.

Porovnat ceny termoprádla

Účel

Při nákupu termoprádla musíte přesně vědět, během jakých aktivit je chcete nosit. V obchodech najdete mnoho druhů prádla, které jsou určeny pro konkrétní sporty. Na kolo tak budete moci vyrazit v lehkém prádle, které dokáže velmi rychle odvádět tělesnou vlhkost.

U zimních sportů zase nejvíce oceníte prádlo, které dlouhou dobu udrží tělesné teplo.Termoprádlo se odlišuje také svojí gramáží, kterou udává roční období, pro které je prádlo určeno. Letní termoprádlo mívá gramáž obvykle do 130 g/m2 a je vyrobeno z lehkých materiálů. Zimní prádlo mívá gramáž okolo 200 g/m2. A nejoblíbenějším typem je termoprádlo univerzální, které lze nosit celoročně.

Materiál

Funkční prádlo se vyrábí z různých materiálů, zvolit můžete materiály přírodní i syntetické. Každý z materiálů přináší určité výhody i nevýhody.

  • Syntetické materiály – termoprádlo se obvykle vyrábí z polypropylenu, což je materiál z velmi dobrými termoizolačními vlastnostmi. Obvykle je polypropylen kombinován s dalšími materiály, například s lycrou. Tato kombinace zajišťuje dobrou elasticitu a mnohdy i antibakteriální funkci. Druhým používaným materiálem je polyester. Jeho předností je vysoká odolnost vůči oděru a skutečnost, že si polyester dokáže velmi dlouho udržet správný tvar.

Největší předností syntetických materiálů je nenasákavost, díky ní vám prádlo pomůže udržet optimální teplotu. Prádlo vyrobené ze syntetických materiálů bývá rovněž levnější.

  • Přírodní materiály – pokud preferujete přírodní materiály, můžete koupit prádlo vyrobené z vlny, Merino vlny nebo bambusu. Nejžádanější je špičkové prádlo vyrobené z Merino vlny, která má řadu výhod. Tato vlna pochází ze speciálního ovčího plemene, které je chované ve vysokých napmořských výškách. Merino je materiál s vynikajícími termoizolačními vlastnostmi, navíc se jedná o přirozeně antibakteriální materiál, který je mimořádně vhodný pro děti. Výhodou je i jemnost vlny, takže si můžete být jistí, že vás prádlo nebude nikde škrábat.

Oblíbeným přírodním materiálem je také Tencel, který je vyroben z drcených dřevěných vláken. Přírodní materiály jsou nasákavé, ale budou hřát i ve chvíli, kdy jsou vlhké. To vám zajistí dokonalou termoregulaci, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

Velikost

Termoprádlo se prodává v mnoha různých velikostech, pro správnou funkčnost je nejdůležitější, vybrat tu správnou velikost. Pro správnou funkčnost je nejdůležitější, aby prádlo dokonale obepínalo tělo. Tuto vlastnost musí mít spodní prádlo i trička. Ve chvíli, kdy spodní vrstva ke kůži nepřilne, nemůže prádlo správně odvádět vlhkost a žádaného hřejivého efektu se tak nedočkáte.

Výrobců termoprádla je celá řada a každý používá trochu jiné číslování. Proto je vhodné zaměřit se na velikostní tabulky a v nejlepším případě prádlo před nákupem vyzkoušet.

Švy

Důležitým prvkem jsou i švy, v jejich případě si všímejte provedení. Po oblečení vás prádlo nesní nikde dřít ani tlačit. Zaměřte se především na místa, která jsou schovaná pod batohem. Moderní termoprádlo mívá ploché švy, které jsou pohodlné a postarají se o dokonalou přilnavost. Koupit můžete i bezešvé prádlo.

Značka

Výrobci termoprádla ze syntetických materiálů je například značka Kari Traa, Dynafit či Craft. K nejoblíbenějším patří především funkční prádlo značky Craft. Od ní můžete koupit letní i zimní prádlo pro veškeré sportovní i běžné aktivity. Termoprádlo z přírodních materiálů nabízí například Icebreaker. Vysoce moderní je termoprádlo X-Bionic nebo prádlo Klimatex. O další výběr se postarají značky Teesar, ARDON, Rebelhorn nebo Force.

Cena

Termoprádlo můžete koupit již za cenu okolo 300 Kč. Toto prádlo je vhodné pro nošení v běžných podmínkách a vyrobeno je z méně kvalitních syntetických materiálů. Lepší vlastnosti je možné očekávat od prádla s cenou 500 – 1 000 Kč, za ty nejkvalitnější kousky pak můžete zaplatit i více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny termoprádla

Údržba

Funkční prádlo se vyrábí ze speciálních materiálů, které vyžadují speciální péči. Správná péče vám pak zajistí, že prádlo bude dobře sloužit řadu let. Péče o prádlo však není nijak složité, velmi důležité je však řídit se doporučením výrobce. Termoprádlo je možné prát v pračce na šetrný nebo speciální prací program.

Nejdůležitější je nepřidávat do prádla aviváž a ždímat pouze při nižších otáčkách. Prádlo vyrobené z přírodních materiálů pak vyžaduje speciální prací prostředky, které obsahují lanolin. Ten zachovává samočistící efekt vlny. Prádlo byste pak neměli sušit v sušičce, schnout by mělo volně na vzduchu.

Otázky a odpovědi

Co vědět o termoprádle?

Termoprádlo při zvlhnutí nezvyšuje svoji hmotnost a při náhlé změně tělesné aktivity vás nebude studit. Aby mohla termoregulace fungovat správně, je třeba zachovat tzv. cibulový princip oblékání. Jedná se o správné vrstvení oblečení. První vrstvu, která se obléká přímo na tělo, by mělo tvořit funkční prádlo. Jeho úkolem je odvádět pot do dalších vrstev prádla a udržet tělo v teple a suchu.

Co obléknout na termoprádlo?

Druhá vrstva by měla být termoizolační. Tato vrstva vás ochrání před chladem a vytvoří vzduchovou vrstvu. Tato vrstva nepropustí k tělu chlad a dokáže izolovat vytvořené tělesné teplo. Vhodným materiálem, které veškeré požadavky splňuje je například fleece. Poslední vrstva by vás měla ochránit před nepříznivým počasím. Jedná se zejména o voděodolné bundy a kalhoty. Důležitá i prodyšnost poslední vrstvy, která zajistí, že se voda odpaří od těla pryč.

Může mít funkční prádlo nějaké nadstandardní funkce?

Žádanou vlastností je antibakteriální funkce, která minimalizuje množení bakterií, ale také potlačuje nepříjemný odér potu. Díky tomu se zamezí vzniku zápachu, což ocení každý, kdo toto prádlo používá. Svoje unikátní vlastnosti si termoprádlo zachovává i po vyprání.

Závěr

Termoprádlo byste měli vybírat dle konkrétního účelu a také pochopitelně dle svého vlastního vkusu. Nejčastěji je využijete při zimních sportech a různých pohybových aktivitách, které se odehrávají v chladnějším počasí. Termoprádlo však můžete nosit i během teplých letních dnů, záleží pouze na tom, za jakým čelem hodláte prádlo používat. Svůj účel bude správně plnit pouze prádlo správné velikosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.heliasport.cz, www.lyze-radotin.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (95 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo