Lyžařské bundy

Lyžování je sport, který má stále více příznivců. Aby byl tento krásný zimní sport bezpečný, je nutné vlastnit nejen kvalitní lyže, ale i další vybavení. Tím základním je pochopitelně lyžařská helma, brýle a rukavice, avšak podcenit byste neměli ani vhodné oblečení. Na lyže můžete pochopitelně vyrazit i v běžném zimním oblečení, avšak u toho speciálního máte jistotu, že budete po celou dobu chráněni před nepříznivým počasím. Lyžařské bundy se vyrábí z funkčních materiálů, díky kterým se nebudete na svahu potit, ale ani vám nebude zima.

Porovnat ceny bund

Typy

Lyžařské bundy mají více podob a obecně se rozdělují na 3 různé typy. Každý z nich má pak své výhody i nevýhody.

Hardshellová bunda

Největší předností těchto bund je prodyšnost, o kterou se stará moderní membránová technologie. Díky ní jsou bundy dokonale vodě i větru odolné a umožní správnou cirkulaci vzduchu. Pot je zde velmi rychle odváděn pryč od těla a vy budete v teple nejen při pohybu, ale i při delším čekání na vled atd. Hardshellové bundy jsou navíc vysoce odolné a při správném používání a péči vám budou sloužit poměrně dlouhou dobu.

Nevýhodou je, že tyto bundy nepatří k těm nejteplejším a v kombinaci s nimi se doporučuje vybírat i kvalitní oblečení pod bundu. Hodit se vám bude termoprádlo v kombinaci s fleecovou mikinou. Tyto bundy jsou nejoblíbenější u sportovních a freeridových lyžařů či skialpinistů.

Péřová bunda

Tyto bundy jsou naopak velmi teplé, izolačním materiálem bývá husí, ale i kachní peří. Tyto bundy jsou navíc oblíbené pro svůj dobrý poměr teplo/hmotnost, díky které jsou i poměrně skladné. Kvalitu peří určuje indikační číslo, které by mělo být uvedeno na etiketě. Identifikační číslo najdete pod označením CU a bývá v rozmezí 300 – 800. Zde platí pravidlo, čím je uvedené číslo vyšší, tím kvalitnější peří bunda obsahuje.

Péřové bundy jsou dostatečně komfortní i v chladných zimních dnech a hodit se budou svátečním i běžným lyžařům a velmi oblíbené jsou i u dětí. Bunda udrží tělo v teple i v opravdu chladných dnech, přesto bude dokonale prodyšná a postará se i o potřebný odvod vlhkosti od těla. Nevýhodou péřových bund je neplná voděodolnost, pokud bude bunda vlhká, bude ztrácet svoji výhřevnost. Použít ji tak budete muset spíše v suchých dnech.

Dvojitá bunda

Tyto bundy jsou kombinací zateplených a harsdhellových bund. Díky tomu kombinují výhody obou předešlých typů. Na jejich výrobu se používají specifické materiály, které jsou nepromokavé, ale zároveň hřejivé. Tyto universální bundy jsou dobrou volbou pro většinu běžných lyžařů.

Hybridní bunda

Bundy se vyrábí v kombinaci několika materiálů, velmi častá je kombinace prachové peří a Gore-Tex. Tyto bundy jsou pravděpodobně těmi nejoblíbenějšími, protože jsou nepromokavé a dokáží zahřát i za opravdu chladných dnů.

Navíc se jedná o universální bundy, které využijete při každé běžné aktivitě tedy, sjezdovém i běžeckém lyžování, ale i při skialpinismu. Ve srovnání v s dvojitými bundami jsou však dražší, ale za vaši investici se vám odvděčí delší výdrží, vysokou prodyšností, nízkou hmotností a dokonalou izolací.

Střih

Lyžařskou bundu můžete vybírat i dle způsobu použití. Jednotlivé bundy se liší právě střehem, přičemž každý z nich je vhodný pro jinou aktivitu.

  • Běžky – vyznavači běžeckého lyžování by měli zvolit bundu s dokonalou prodyšností, protože při běžkování se poměrně rychle zpotíte. Vhodné jdou bundy doplněné o větrací otvory v podpaží, vodní sloupec by měl být kolem 10 000 mm. Vyšší vodní sloupec má negativní dopad na prodyšnost bundy. Na běžky můžete vyrazit v méně zateplené bundě, důležité je však správné vrstvení oblečení, které vám zajistí potřebný komfort.
  • Sjezdovka – na sjezdovce oceníte vysoce voděodolnou a prodyšnou bundu doplněnou o větrací otvory. Vodní sloupec by měl být okolo 15 000 mm, díky tomu budete chráněni před vodou ale i možným prochladnutím při čekání na lanovku či vlek.
  • Freestyle – jestliže budete chtít provádět skoky a triky, měli byste se více zaměřit na střih bundy. Vhodné jsou spíše volnější bundy, které vám nebudou nijak bránit v pohybu. Před vniknutím sněhu vás pak ochrání bederní pás.

Voděodolnost

Voděodolnost lze změřit pomocí vodního sloupce, ten určuje, jaký tlak vody mohou jednotlivé materiály zadržet. Čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím je bunda odolnější. Při běžném používání vám zpravidla postačí bunda s vodním sloupcem od 5 do 10 000 mm.

Náročnější lyžaři by měli volit bundy s vodním sloupcem od 10 do 15 000 mm. Sportovní a adrenalinový lyžaři by pak měli raději sáhnout po bundách s vodním sloupcem 15 000 a více mm. Nejkvalitnější bundy mohou mít vodní sloupec až 28 000 mm.

Prodyšnost

S nahromaděnou vlhkostí si musí zimní bunda umět poradit. To, jakým způsobem se bunda s vlhkostí vypořádá, určuje prodyšnost, což je parametr udávaný v g/m2/24h. Rekreačním lyžařům, kteří se během sportu zase tolik nezpotí, postačí bunda s prodyšností 5000 g/m2/24h. Aktivnější lyžaři pak raději volí bundy s prodyšností alespoň 10 000 g/m2/24h.

Prvky lyžařské bundy

Lyžařskou bundu budete pochopitelně vybírat i podle vzhledu. Kromě něho je však vhodné zaměřit se i na různé praktické prvky, které budete moci při pobytu na lyžích využívat.

  • Sněhový límec – úkolem límce je ochránit lyžaře před možným vyhrnováním bundy. Díky tomu se nemusíte bát prochladnutí ani možného vniknutí sněhu pod bundu.
  • Kapsy – praktickým prvkem je rukávová kapsa, do které budete moci vložit skipas. Tento prvek je praktický i u dětských bund. Díky této kapse se můžete na svahu vyhnout různým stresovým situacím. Do další prostornější kapsy budete moci vložit lyžařské nebo sluneční brýle. Lyžařské bundy obsahují různý počet kapes, do kterých bezpečně uložíte vše, co budete na svahu potřebovat.
  • Odvětrávání – pomůže odvádět přebytečnou vlhkost i teplo, které tělo vydává při lyžování ve slunečných dnech.
  • Nastavitelná kapuce – ochrání vás před větrem i sněhem. Některé bundy nabízí i možnost nastavovat rukávy.

Značka

Výrobců lyžařských bund je opravdu velké množství. Mezi ty nejznámější patří například značka Alpine Pro, Husky, Salomon, Kilipi nebo Nordblacn. O další výběr se postará Altisport, Atomic, Hannah, Direct, Wedze atd. Jestliže nemáte žádného oblíbeného výrobce, mohou vám s výběrem té správné značky velmi pomoci uživatelské recenze.

Cena

Cena lyžařských bund se pohybuje v rozmezí 1 000 – 5 a více tisíc Kč. Příležitostní lyžaři si vystačí s levnějšími modely, pravidelní lyžaři by již měli do bundy investovat více peněž. S cenou roste kvalita a funkčnost bundy.

Porovnat ceny bund

Údržba

Lyžařské bundy zpravidla nevyžadují žádnou speciální údržbu. Po použití je nutné nechat bundu dokonale proschnout. Při samotném čistění bundy je vhodné postupovat dle pokynů výrobce. Většinu bund je možné prát v pračce, na tuto skutečnost se zaměřte zejména v případě péřových bund.

V jejich případě může být údržba o něco složitější. Avšak i péřovou bundu budete většinou moci vyprat za pomoci speciálních programů. Při praní funkčního oblečení není možné používat aviváž. Lyžařskou bundu se dále doporučuje alespoň 1x za sezónu ošetřit impregnací. Ta funkčnost ještě více podpoří.

Otázky a odpovědi

Proč je lepší pořídit speciální bundu na lyže?

Největší rozdíl je v kvalitě materiálů. Svrchní vrstva lyžařské bundy musí splňovat několik základních parametrů. Velmi důležité je, aby byl materiál nepromokavý a větruvzdorný. Při výrobě se dbá i na správnou prodyšnost materiálu, díky které se nebudete přehřívat a přílišně potit. Kromě toho mívají tyto bundy řadu praktických prvků, které na svahu jistě oceníte. Jmenovat můžeme například kapsu na skipas či brýle. Praktickým prvkem je i sněhový límec.

Co obléknout pod bundu?

Jak již bylo řečeno, u lyžařských bund je kladen velký důraz na prodyšnost. Abyste z této funkce vytěžili co nejvíce, je důležité zvolit i správné oblečení pod bundu. Pokud nebude prodyšné i oblečení pod bundou, nebudete se moci na funkčnost bundy spoléhat. Při oblékání se tak doporučuje dodržovat tzv. cibulový princip. První vrstvu oblečení by mělo tvořit termoprádlo, na ně byste si měli ideálně obléknout fleecovou mikinu, vestu atd.

Jak se liší bundy s membránou?

Membrána zajišťuje voděodolnost a paropropustnost lyžařské bundy. Bundy mohou být doplněny o porézní a neporézní membránu. Porézní membránu tvoří malé dírky, kterými odchází pára potu. Tyto bundy najdete pod označením Gore-tex. Neporézní membrána je strečová a dírky její součástí nejsou. Tyto membrány pracují na jiném principu a najdete je pod názvem Derilite nebo Dermizax.

Závěr

Koupit lyžařskou bundu není nijak složité, při výběru konkrétního modelu se však nezapomeňte zaměřit na funkční prvky a správný střih. Správná bunda by měla před chladem ochránit nejen tělo, ale i krk a ruce.

Na trhu jsou lyžařské bundy rozděleny do několika skupin, podle účelu používání. Lyžařské bundy by měly být i praktické, zaměřit se můžete i na různé prvky v podobě jednotlivých kapes, reflexních prvků a dalších doplňků. Kvalitu a možnosti bundy určuje i pořizovací cena.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.loap.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já tedy moc neřeším ani značky, ani materiály, jednoduše jezdím celá léta na hory s obyčejnou péřovkou a paráda. Zahřeje, je pohodlná a když jí pořídíte ve výprodeji, tak potěší dvojnásob.

  2. Přítel si přál novou lyžařskou bundu, ale já nikdy nic takového nekupovala. Byla jsem ráda, když jsem narazila při hledání na váš článek, který mi usnadnil výběr. Nakonec jsem mu objednala Kilpi Turnau-M v modré barvě a byl nadšený, když jí pod stromečkem vybalil, moc děkuji za článek a za pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo