Parní generátory

Nejoblíbenější typy parních generátorů

Parní generátor nebo také parní stanice je moderní typ napařovací žehličky. Na rozdíl od klasické napařovací žehličky je paní generátor schopen generovat mnohem větší množství páry, díky čemuž je žehlení mnohem rychlejší a jednodušší. S parním generátorem můžete pracovat ve svislé i vodorovné poloze, což znamená, že vyžehlíte i obleky nebo jakékoliv jiné kusy oblečení zavěšené na ramínku.

Parní generátory jsou žehličky, které jsou ideální pro časté žehlení většího množství prádla. Tyto žehličky tak používají profesionálové, ale pořídit si je pochopitelně můžete i domů. Pomocí generátoru velmi jednoduše vyžehlíte košile, obleky, bundy, velké množství páry navíc tkaniny osvěží případně i vyčistí. Ideální jsou i na žehlení dětského prádla, které zároveň dezinfikují.

Vysoká teplota páry nahradí klasické vyvařování, avšak k oblečení je pára mnohem šetrnější. Pomocí páry můžete odstranit nepříjemný zápach, který je typický pro delší dobu nenošené oděvy vyrobené z přírodních i umělých kožešin.

Pomocí páry můžete odstranit i nepříjemný cigaretový zápach. Avšak kromě výhod mají parní generátory i několik nevýhod. Od nákupu vás může odradit vyšší pořizovací cena. Na rozdíl od žehličky je generátor větší a také se vyznačuje vyšší hmotností.

Výhody u parního generátoru jednoznačně převažují, což vás může ke koupi tohoto přístroje nalákat. Jestliže se rozhodnete, že parní generátor koupíte, měli byste znát alespoň ty základní parametry, na které byste se měli při výběru zaměřit. V první řadě můžete vybírat mezi dvěma typy přístroje.

Velkou pozornost je třeba věnovat materiálu žehlící plochy. U té by vás měla dále zajímat i velikost a tvar. Podstatný je také tlak a výkon páry, který určuje, jak hrubé tkaniny budete moci žehlit. To, jak často budete muset dolévat během žehlení vodu, určuje velikost nádoby. O uživatelském komfortu rozhodují další funkce. Za kvalitu přístroje ručí prověřený výrobce.

Porovnat ceny generátorů

Nejlepší parní generátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0 96 % 6 153 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. Braun IS 2044 VI 91 % 2 899 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Philips GC8750/60 90 % 3 999 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Sencor SSI 0710 VT 88 % 1 740 Kč Zobrazit Mall.cz
5. ETA 1290 90000 67 % 2 499 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Součástí parního generátoru je i nádoba na vodu nebo bojler. Voda je ohřátá na vámi stanovenou teplotu a oblečení se rovná pod horkou párou. Parní generátory se liší právě podle toho, jakým systémem je voda ohřívaná.

Nezávislý generátor

Tyto parní generátory mají pouze malou nádobku na vodu. Vodu do nádobky nalejete před žehlením, a během používání generátoru budete moci vodu podle potřeby dolévat. Tento typ žehličky je oblíbenější, jeho výhodou je menší rozměr i nižší hmotnost. Výhodou je i krátká doba ohřevu.

Bojlerový generátor

Součástí tohoto parního generátoru je poměrně velká nádrž. Tu je nutné nalít ještě před začátkem žehlení. V průběhu žehlení však není možné vodu dolévat. Díky velké nádrži budete moci nepřetržitě žehlit cca 1 hodinu. Počítat však musíte s delší dobou ohřevu vody.

Dělení podle použití

Dále se parní generátory dělí na horizontální, vertikální nebo kombinované.

Horizontální

Nejoblíbenější typ, který se vzhledem velmi podobá klasické žehličce. Tuto variantu v současné době na trhu najdete jen u velmi malého množství generátorů. Drtivá většina modelů již umožňuje využívat funkci vertikálního napařování.

Vertikální

Na tomto principu fungují napařovače oděvů. Ty můžete používat i na úpravu oděvů zavěšených na ramínku. Velké množství parních generátorů je vybaveno touto oblíbenou funkcí, která umožňuje jejich vertikální používání.

Sestavy

Součástí generátoru je i speciální žehlicí prkno. Jedná se o modely vhodné především pro profesionální žehlírny. Součástí žehlících sestav je malá a lehká žehlička, protože nádrž na vodu je umístěna pod prknem. Prkno je s žehličkou spojeno dlouhou hadicí. Nevýhodou je větší rozměr i vysoká pořizovací cena.

Žehlící plocha

Nejdůležitější částí jakéhokoliv typu žehličku je pochopitelně žehlící plocha. U této části je velmi důležitý výrobní materiál, který ovlivňuje kvalitu žehlení. Jednotlivé materiály se liší také šetrností k různým tkaninám.

 • Hliník – nejlevnější generátory mají hliníkovou žehlící plochu. Tento materiál však u kvalitních žehliček v současnosti nenajdete.
 • Keramika – je kvalitnější než hliník a oblíbená především díky poměru cena/výkon. Keramický povrch se snadno přizpůsobuje změnám teploty a po látce dobře klouže.
 • Safír – je velmi kvalitní povrch, který najdete u drahých žehliček. Jeho výhodou je odolnost, snadné čištění a snadné žehlení jakéhokoliv materiálu.
 • Durilium – tento materiál je ve své podstatě vylepšená keramika. Jeho předností je ještě větší kluznost a odolnost.
 • Eloxilum – žehlící plocha je velmi odolná vůči poškrábání. Vyznačuje se i výbornou kluzností.

Kromě materiálu žehlící plochy by vás mělo zajímat i umístění otvorů. Jednotlivé generátory mají různý počet těchto otvorů. Mnohem důležitější než množství je však jejich rozmístění. Nejlepší práci budete mít s generátorem, který má otvory umístěné ve špičce, uprostřed a po stranách žehlící plochy ve skupinách. Pára se díky tomuto rozmístění dostane do látky rovnoměrně.

Parní výkon

Je velmi důležitým parametrem, který zásadním způsobem ovlivňuje uživatelský komfort. Jednotkou parního výkonu je gram/minutu a udává, jak velké množství páry je parní generátor za minutu schopen vyprodukovat.

Zatímco klasická napařovací žehlička vyrobí cca 50 gramů páry/ minutu, může parní generátor vyrobit od 50 – 210 gram páry/minuty. Pokud chcete opravdu výkonný parní generátor, neměl by být parní výkon nižší než 100 gramů/minutu.

Parní ráz

Současně s parním výkonem se někdy uvádí také parní ráz. Tento parametr určuje, kolik páry můžete vypustit jednorázově. I zde jsou jednotkou gramy/minutu. Kvalitní parní generátor by měl zvládnout vyrobit 500 – 700 gramů/minutu. Levnější generátory mají parní ráz okolo 300 gramů/minutu. Parní ráz se běžně využívá při rovnání nepoddajných tkanin a často se používá u vertikálního žehlení.

Tlak páry

Udává se v barech. Zde platí pravidlo, že čím je tlak páry vyšší, tím hustější látku budete moci žehlit. Levnější parní generátor má tlak páry okolo 5 barů. Kvalitnější pak pracují s tlakem až 10 barů. Nejčastěji se tlak páry u generátorů pohybuje v rozmezí 8 – 10 barů.

Velikost nádoby

Tento parametr nemá vliv na funkčnost parního generátoru, souvisí spíše s uživatelským komfortem. Čím větší nádobu bude generátor mít, tím méně často budete muset vodu dolévat. Je však nutné počítat i s jeho vyšší hmotností.

Obvykle mají parní generátory nádobu o velikosti 1 – 2 litry. Nádoba velikosti 1 litru vám zpravidla umožní žehlit nepřetržitě cca 1 hodinu. Snáze se vám pak bude dolévat voda v případě, kdy je možné nádobu oddělávat.

Funkce

Parní generátory jsou doplněny o mnohé funkce. Některé jsou praktické a najdou uplatnění v každé domácnosti, jiné mohou být pro mnohé zbytečné. S počtem funkcí roste i cena přístroje, proto je vhodné zamyslet se nad tím, které funkce opravdu využijete.

 • Nastavení teploty – parní generátor je schopen teplotu přizpůsobit žehlenému materiálu. Díky tomu se vám nestane, že prádlo nebude vyžehleno dostatečně, nebo naopak dojde k jeho spálení.
 • Vertikální napařovaní – je již součástí drtivé většiny parních generátorů a umožní vám vyžehlit oděvy ve svislé poloze.
 • Automatické vypnutí – je spíše bezpečnostní funkce, která navíc ušetří elektrickou energii. Drtivá většina parních generátorů může přepnout do úsporného režimu již po několika málo minutách nečinnosti.
 • Eko režim – funkce, která dle potřeby snižuje nebo zvyšuje produkci páry. Touto redukcí je schopna ušetřit i elektrickou energii.
 • Lock systém – je praktická funkce bezpečnostního zámku.
 • Anti-Drip – nebo také Drip-Stop je funkce běžná i u klasických napařovacích žehliček. Díky ní nebude docházet k nežádoucímu odkapávání vody.
 • Calc-Clean – je označení pro automatické odvápnění. I tato funkce je běžná u napařovacích žehliček. Kromě tohoto narazíte i na označení Anti-Calc nebo Self-Clean. Parní generátory s touto funkcí umožňují používání kohoutkové vody. V případě, kdy tuto funkci generátor nemá, je nutné používat vodu destilovanou.
 • Displej – u nejnovějších parních generátorů narazíte na praktický a přehledný displej.
 • Steam tip – parní generátor se zúženou a prodlouženou špičkou. Je ideální pro žehlení knoflíků nebo různých záhybů.
 • Tichý režim – parní generátor nebude při vypouštění páry nijak hlučný.

Značka

Parní generátor můžete koupit ve specializovaných prodejnách nebo na internetových obchodech. U tohoto přístroje nijak nezáleží, kde ho budete pořizovat, protože ho nebudete moci před koupí vyzkoušet. Abyste však měli jistotu, že kupujete kvalitní spotřebič, měli byste se zaměřit jen na kvalitní výrobce. Mezi přední výrobce patří Braun, Tefal, Rowenta, Philips, ETA, Electrolux nebo třeba Sencor.

Cena

Parní generátory mají bezesporu mnoho výhod, jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Nejlevnější generátor stojí okolo 2 000 Kč. Tyto modely mají méně kvalitní žehlící plochu a počítat musíte s nižším výkonem a menším množstvím funkcí.

Zlatou střední cestou je pořízení přístroje, jehož cena je v rozmezí 3 – 6 000 Kč. Ty nejkvalitnější pak stojí i 10 000 Kč. Ještě více zaplatíte za parní generátor s žehlicím prknem. Zde se cena pohybuje od 15 – 40 000 Kč.

Porovnat ceny generátorů

Údržba

Aby parní generátor dlouho vydržel, je nutné o něho patřičným způsobem pečovat. Mnohem méně práce budete mít u parních generátorů, které disponují odvápňovacím systémem. Ten výrazným způsobem eliminuje množství vodního kamene. Další praktickou funkcí je také možnost samočištění, kterou však nabízí přístroje střední a vyšší třídy.

Pakliže samočistící funkci nenajdete, budete muset vodní kámen pravidelně odstraňovat sami. Žehlící plochu se doporučuje omývat pomocí octové vody. Ocet ani jiné přípravky se však nesmí používat u samotného generátoru. Zde je nutné postupovat přesně podle pokynů výrobce. Výrobci zpravidla doporučují nádobku na vodu pravidelně proplachovat.

Otázky a odpovědi

Co je 3D žehlení?

Tuto funkci najdete zpravidla u profesionálních sestav. Žehlička má aktivní 3D plochu, která tkaninu narovná jedním pohybem. Velmi snadno tak vyžehlíte jakýkoliv záhyb nebo problematickou látku.

Co ještě je nutné ohlídat?

Pozornost věnujte i přívodnímu kabelu. Důležitá je nejenom jeho délka, ale i způsob umístění. Co se týká délky, bývá zpravidla okolo 2 metrů. Najít však můžete i parní generátory s delším i kratším kabelem.

Jak těžký je parní generátor?

Hmotnost parních generátorů je vyšší než hmotnost klasické napařovací žehličky. V případě parního generátoru je nutné počítat s hmotností od 3 – 5 kg.

Závěr

Parní generátor nebo parní stanice je označení pro moderní a vysoce výkonnou žehličku. Tento typ je vhodný pro každého, nejvíce ho však ocení v domácnostech, kde se pravidelně žehlí velké množství prádlo.

Na rozdíl od klasické napařovací žehličky vyžehlí generátor vše mnohem rychleji a velmi jednoduše. Vše je způsobeno velkým množstvím páry, kterou je generátor schopen vyrobit. O ještě větší uživatelský komfort se postarají mnohé funkce. Počítat však musíte s vyšší hmotností, pořizovací cenou a o něco delší dobou nahřívání.

Parní generátory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.expert.cz, www.philips.cz, www.alza.cz, www.tefal.cz, www.elektro-star.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (43 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. TEFAL GV9711E0 PRO EXPRESS ULTIMATE II
  Výborný pomocník. Skvelý výkon, rýchlejšie žehlenie. Odporúčam:)

 2. Hedvikaá jsem se zamilovala do Sencor SSI 0910RS, který nejen, že má naprosto krásný vzhled, ale super zpracování. Perfektně padne do ruky, skvěle žehlí, moc dobře se s tím celkově pracuje a cena kolem dvou a půl tisíc není nic hrozného, oproti jiným a hlavně dražším modelům, které za tu cenu ani nestojí. Za svou osobu mohu tohoto domácího žehlícího pomocníka rozhodně s klidným svědomím doporučit.

 3. Já dostala pod stromeček parní generátor Sencor SSI 0910RS a to je úplně jiné žehlení než se starou žehličkou. Tohle je něco tak úžasného a prádlo tak krásně nadýchané, no jsem nadšená. Neváhala jsem a koupila stejný model mamince k narozeninám a nemůže si jej vynachválit, opravdu se velmi povedl a jsem za něj ráda.

 4. Koupil jsem parní generátor mamce jako dárek a nemůže si ho vynachválit. Ušetří jí to spoustu práce a prádlo vypadá skvěle.

 5. Pořídila jsem si parní generátor od Tefalu a to je úplně jiné žehlení než s klasickou žehličkou. Určitě doporučuji, protože to je jiná liga.

 6. Dostala jsem parní generátor pod stromeček a nemohu si jej vynachválit. Je to opravdu velký pomocník.

Přidat komentář

Recenzer
Logo