Jak vybrat napařovací žehličku?

Napařovací žehličky jsou speciálním druhem žehliček, které využijete na přežehlení jemných materiálů i bez prkna. Disponují funkcemi, které vám žehlení usnadní a zefektivní. Moderní technologie nabízejí také bezstarostnou údržbu díky samočištění a automatickému odvápnění. Podle čeho vybrat model přímo pro vás?

Prohlédnout žehličky

Typy

Napařovací žehličky můžeme rozdělit na dva kategorie, a sice drátové a bezdrátové. U drátových budete mít k dispozici větší výběr, u bezdrátových oceníte praktičnost a univerzálnost. Pojďme se podívat, co byste před jejich zakoupením měli vědět.

Drátová napařovací žehlička

U drátových modelů se dočkáte vyššího stálého výkonu a delší doby používání, jelikož není třeba žehličku dobíjet, pouze ji zapojíte do zásuvky. Mezi nevýhody patří omezený pohyb, i když délka kabelu může tento problém minimalizovat. Přece jen ale může překážet a zamotávat se.

Ukázka napařovací žehličky Philips Azur 7500 Series DST7511/80

Bezdrátová napařovací žehlička

Praktická bezdrátová napařovací žehlička se dá použít kdekoliv, nepotřebuje totiž zapojit do elektřiny. Díky tomu je skvělá na cestách nebo míst, kde není tak lehké najít zásuvku. Většinou se rychle nahřeje, a proto je skvělou volbou pro kratší žehlení, například jen úpravu. Musí se totiž pravidelně nabíjet a její doba provozu dosahuje 30 sekund na jedno zvednutí ze základny, kde se nahřívá. Pokud byste ale chtěli, můžete ji připojit ke kabelu a využívat jako klasickou žehličku.

Výkon a parní ráz

Důležitým parametrem při výběru je výkon, který se pohybuje mezi 2 000 W až 3 000 W. Čím větší příkon, tím rychleji se žehlicí plocha nažhaví a více páry se uvolní, což umožňuje efektivnější a rychlejší žehlení. Zejména, pokud žehlíte často, zvolte výkon přesahující hranici 2 400 W.

Parní ráz (jinak také parní výkon) označuje množství páry, které žehlička dokáže uvolnit v krátkém, intenzivním proudu. Aby bylo žehlení efektivní, doporučuje se volit 40-50 g/min, u vertikálního žehlení nad 100 g/min.

Materiál žehlicí plochy

Ovlivňuje skluz a odolnost, přičemž by materiál měl být kvalitní, aby se nepoškodil a nezpůsobil následně připálení prádla. Vyberte si ten, se kterým se vám bude nejlépe pracovat a zároveň se vejde do vašeho rozpočtu.

Keramika

Výhodou keramické žehlící plochy je, že hladce a jemně klouže po oblečení, dobře rozvádí teplo, a tak se nemusíte bát, že by se látka přehřála. Oceníte také její odolnost vůči usazování vodního kamene. Nicméně není tak odolná proti poškrábání, jako jiné materiály, proto má také nižší cenu.

Nerezová ocel

Velmi odolným materiálem je nerezová ocel, která ovšem může mít vyšší hmotnost, a tak se s ní hůře manipuluje. Jednoduše se čistí, po většině látek snadno klouže a rovnoměrně produkuje teplo. Po čase se však může poškrábat a při používání páry ztratit lesk.

Hliník

Lehký hliník se rychle zahřívá a pokud je navíc anodizovaný, odolává poškrábání lépe než ten klasický. Čistý hliník není tak odolný, má náchylnost k poškrábání a vyžaduje častější údržbu.

Teflon

Posledním levnějším materiálem je teflon, který má nepřilnavý povrch, tudíž se na něj nepřilepí vlákna či jiné nečistoty. Po látce klouže hladce a odolává připalování. Je ovšem náchylný k poškrábání, a nemá tak příliš dlouhou životnost.

Smalt

Kvalitnějším materiálem je smalt, sklovina nanesená na kovový povrch, jež hladce klouže po látce, má dobrou odolnost, jednoduše se čistí a vede teplo rovnoměrně. Mezi nevýhody patří křehkost, citlivost na změny teplot nebo riziko opotřebování smaltové vrstvy při dlouhodobém používání.

Safír

Extrémně odolný safír nabízí dlouhou životnost žehličky, hladké klouzání po většině tkanin a také snadné čištění. Jelikož se ale používá u těch nejlepších modelů, bývá cena vysoká.

Hmotnost a ergonomie

Hmotnost je důležitá při samotném používání žehličky, protože může mít zásadní dopad na pohodlí při žehlení. Když bude váha příliš vysoká, bude vás bolet ruka a pravděpodobně se v budoucnu poohlédnete po jiném modelu. Hmotnost závisí na velikosti zásobníku na vodu, ve většině případů se pohybuje od 1 kg do více jak 5 kg.

Co se tvaru týče, měla by se vám žehlička dobře držet, kabel by měl mít alespoň 2 metry, abyste se mohli volně pohybovat (pokud vlastníte drátovou žehličku).

Kapacita nádržky na vodu

U tohoto parametru se rozhodujte podle toho, kolik prádla žehlíte. Levnější modely mívají pod 300 ml, což vám bude stačit, pokud nežehlíte velké množství a zároveň byste raději lehčí žehličku. Nejmenší nádržku na vodu mívají cestovní žehličky. Standardem je však cca 300 ml, s touto kapacitou vám voda vydrží dlouho, i když máte na žehlení více kusů.

Pokud žehlíte například pro celou rodinu, můžete zvolit i více jak 1 000 ml. Záleží na tom, s jakou vahou se vám bude dobře manipulovat a jak pohodlné bude doplňování nádržky.

Délka kabelu

O délce kabelu jsme zde již mluvili. Měla by mít okolo 2 metrů minimálně, abyste se s žehličkou mohli pohybovat. Jestliže máte zásuvku dál, můžete zvolit délku kabelu až 4 metry. Pokud se o tento parametr nechcete starat, pořiďte si bezdrátovou žehličku, se kterou budete moct žehlit kdekoliv, aniž by musela být zásuvka poblíž.

Funkce

Napařovací žehlička využívá kombinaci tepla a páry, díky níž narovnává pomačkané oblečení. Pára proniká do vláken látky, čímž dochází k změkčování textilie. Hodí se také pro jemnější tkaniny, jako je hedvábí či syntetika, napařovací žehličky totiž dokáží pracovat i při nižších teplotách, takže jejich povrch nezničí.

Některé modely umožňují také vertikální napařování, které se hodí na rychlé přežehlení bez použití prkna, například u sak, kabátů nebo košilí. Pára navíc ničí bakterie i roztoče, a nabízí tak dezinfekční funkci. Kromě ní můžete u napařovacích žehliček najít i tyto další:

  • Automatické vypnutí – po určité době se žehlička sama vypne, a zvyšuje tak bezpečnost domácnosti. Dokáže se také automaticky vypnout, když ji položíte do vodorovné polohy na žehlicí plochu, čímž šetří svou energii.
  • Samočištění – voda v žehličce se zahřeje na maximum, vy ji pak jen vylijete do dřezu přes dírky v žehlicí ploše, a zbavíte se tak nečistot, které se do vody dostaly.
  • Odvápnění – při používání klasické kohoutkové vody se časem v žehličce vytváří vodní kámen, který je za normálních okolností třeba odstranit. Pokud je ale k dispozici funkce odvápnění, žehlička si buďto sama vodu změkčuje (chemické odvápnění) nebo má sběrač vodního kamene, který jej zachytí a po stlačení tlačítka vyplaví (mechanické odvápnění).
  • Vertikální napařování – oblečení je možné žehlit i vertikálně, tedy bez prkna, na ramínku. Využijete při přežehlení, rychlé úpravě nebo u jemnějších materiálů.
  • Anti-drip – zamezuje odkapávání vody u žehlení na nízkou teplotu tím, že zastaví vytváření páry.
  • Automatické nastavení teploty pro různé tkaniny – není součástí všech napařovacích žehliček, umožňuje žehlit jakýkoliv materiál, aniž by došlo ke spálení.
  • Kropení – aby se prádlo zvlhčilo (u nepoddajných látek či záhybů), stiskněte funkci kropení, jinak také rozprašovač.

Značka

Mezi oblíbené značky napařovacích žehliček patří Sencor, Philips, Tefal nebo Braun.

Cena

Nejlevněji seženete napařovací žehličky do 1 000 Kč, nebudou mít ale takový výkon ani velký objem nádržky. Materiál, ze kterého se žehlicí plocha vyrábí bývá nejčastěji keramika nebo nerez.

Od 1 000 Kč do 3 000 Kč najdete modely s delším kabelem, který umožňuje lepší pohyblivost, k dispozici je také větší množství funkcí, nádržka na vodu, ale žehličky jsou kvůli tomu těžší.

Nad 3 000 Kč se prodávají ty nejlepší modely, které snadno kloužou po oblečení a jsou odolné. Mají vysoký výkon a silný parní ráz, zároveň jsou však nejtěžší. Ideální pro ty, kteří chtějí žehlit efektivně a rychle za pomocí moderních technologií.

Prohlédnout žehličky

Údržba

Aby žehlička fungovala, jak má, je třeba ji čas od času čistit. Napařovací žehličky mají k tomuto účelu technologie, které vám tuto práci usnadňují. Následující kroky jsou pouze obecné, u každého modelu se může postup u údržby lišit.

Funkce samočištění

  • Naplňte nádržku vodou a žehličku zapněte, zvolte možnost maximální teploty bez páry.
  • Až kontrolka zhasne, odpojte žehličku a podržte ji nad dřezem, aby žehlicí plocha byla v horizontální poloze.
  • Aktivujte funkci Calc clean, jemně zatřeste žehličkou, dokud nebude prázdná. Z parních otvorů začne vycházet voda, pára a vodní kámen.
  • Pro vyčištění žehlicí plochy nahřejte žehličku a přejeďte přes látku. Pokud je to nutné, proces zopakujte.

Funkce Quick Calc Release

  • Vypnutou žehličku položte žehlicí plochou dolů a stiskněte zámek Quick Calc Release na zadní straně žehličky.
  • Odstraňte nádobku na vodní kámen, vyprázdněte, opláchněte a vysušte ji.
  • Otřete vodní kámen a zbytky nečistot ve vstupním otvoru. Znovu vložte nádobku a zajistěte na místě.

Otázky a odpovědi

V čem je napařovací žehlička lepší oproti ostatním typům?

Díky tomu, že napařovací žehlička zvládne změkčit vlákna látky, umožňuje narovnání záhybů a vrásek. Také prádlo rychleji a efektivněji vyžehlí, hodí se pro různé druhy tkanin, včetně těch jemných, jako je hedvábí, syntetika nebo vlna.

Většina modelů umožňuje vertikální napařování, tedy žehlení bez použití prkna. Pára odstraní z oblečení zápach, mírně dezinfikuje a umožňuje žehlení i při nižších teplotách. Dočkáte se také mnoha praktických funkcí.

Jak funguje napařovací žehlička na cesty?

Napařovací žehlička na cesty je uzpůsobena na přenášení, proto je lehká a kompaktní, má navíc cestovní pouzdro. Disponuje ovšem nízkým výkonem a malým zásobníkem vody, nehodí se proto pro větší množství prádla. Její cena se pohybuje do 2 000 Kč. Co se funkcí týče, je dost podobná klasické napařovací žehličce, dokonce má i podporu duálního napětí (lze přepínat mezi napětím podle toho, v jaké zemi se nacházíte).

Jak často je potřeba odvápňovat napařovací žehličku?

Pokud nemá žehlička odvápnění automatické, tudíž nezměkčuje vodu, kterou naléváte do nádržky, je třeba, abyste se o odvápnění postarali vy.

Žehlička by měla mít alespoň sběrač vodního kamene, který stisknutím tlačítka vyprázdníte. Nemá-li vaše žehlička ani jednu z těchto funkcí, použijte směs octu a vody v poměru 1:1, kterou nalijete do nádržky na vodu a nechte napařit, následně několikrát nádržku propláchněte čistou vodou. Tento proces byste měli opakovat každý měsíc, záleží ale na tvrdosti vody, jež používáte.

Závěr

Pokud žehlíte často či velké množství prádla, bude pro vás napařovací žehlička skvělým pomocníkem. Má spoustu užitečných funkcí, jednoduchou údržbu a nachází se v několika cenových kategoriích, tudíž si ji může dovolit každý.

Důležité je zvážit, jaké všechny funkce využijete a jak kvalitní by žehlicí plocha měla být. Jestliže žehlíte jemnější materiály nebo záhyby a upřednostňujete žehlení bez prkna, je pro vás napařovací žehlička ideální volbou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo