Jak vyčistit žehličku?

Žehlení se mnohá hospodyňka snaží odkládat tak dlouho, jak to jde, nebo se na něj naopak vrhne hned, jak má čerstvě vypráno. Ve většině případů si k této nepříliš populární činnosti pustíme dobrou hudbu nebo ještě raději oblíbený seriál.

Dáváme sice pozor, aby se nám nic nepřichytilo na plochu žehličky, ale pak stačí jeden telefon nebo zvonek u dveří a je vymalováno. Stačí totiž chvilka nepozornosti a žehlička se může hravě připálit o jakýkoliv kousek oblečení, případně se na ní může projevit vodní kámen.

U nových žehliček problém nebývá, ale ty starší nás občas mohou potrápit. S jejich vyčištěním může pomoci zubní pasta, ocet nebo třeba sůl. Jak vyčistit žehličku?

Porovnat ceny čisticích prostředků

Prevence je důležitá

Pořídit si dnes žehličku není nijak nákladné, pokud samozřejmě neplánujeme koupi celé žehlící parní stanice. Pokud ovšem nechceme hned za pár měsíců kupovat nový spotřebič, musíme o ten, který máme pravidelně pečovat. Stačí jen základní servis, ale přesto je potřeba.

Pro začátek se musíme naučit číst, a hlavně používat piktogramy na štítku oblečení. Každý jednotlivý kousek má svůj štítek a na něm důležité informace, jak správně žehlit. Jinou teplotu žehličky potřebuje bavlněné tričko a úplně odlišnou třeba saténová sukně. Výrobce na oblečení uvádí, jakou nejvyšší teplotu daný kus vydrží.

V případě, že nemáte čas ani chuť sledovat všechny štítky, je potřeba investovat do modernějšího přístroje, který má nepřilnavý povrch.

Když dokončíme žehlení, musíme vylít všechnu vodu, co zůstala v nádržce. Nejlepší je používat filtrovanou či destilovanou vodu, případně takovou, co nemá vyšší obsah minerálů. Pravidelné čištění žehličky značně prodlouží její životnost a práce s ní pak bude daleko pohodlnější.

Jak vyčistit připálenou žehličku?

V každé drogerii dnes koupíme účinný čistič na žehličku, kterým je možné použít, ale většina z nás dává přednost takovému způsobu čištění, kde nemá hlavní slovo chemie.

Čištění octem

  1. Nejdříve zapneme žehličku, aby se nahřála.
  2. Připravíme si starý ručník a rozprostřeme ho na žehlící prkno.
  3. Vezmeme hadr a namočíme jej do klasického kuchyňského octa.
  4. Vyždímáme, ale ne moc, aby zůstal dostatečně vlhký.
  5. Hadr položíme na ručník a uhladíme.
  6. Zkusíme, jestli je žehlička dost rozpálená a začneme s ní přes octový hadr přejíždět, jako když žehlíme.
  7. Díky tomu se začnou uvolňovat nečistoty, které se budou otírat o hranu žehlícího prkna zakrytého starým ručníkem.

Čištění zubní pastou

  1. Navlhčíme si hadřík a otřeme povrch žehličky.
  2. Vymáčkneme trochu pasty a krouživými pohyby ji začneme roztírat po povrchu.
  3. Žehličku opřeme, aby nebyla plochou vzhůru, jinak se zanesou napařovací otvory.
  4. Poté hadřík vypereme, aby se zbavil zbytků pasty a opatrně otřeme plochu žehličky od pasty.
  5. Takhle pokračujeme tak dlouho, dokud není žehlička čistá.

Sůl jako poslední záchrana

Tady je dobré podotknout, že sůl by měla být až tou úplně poslední volbou, protože i když je to oblíbený pomocník na čištění žehličky, hrozí poškrábání její plochy a tomu se rozhodně musíme vyhnout.

  1. Žehličku lehce nahřejeme a připravíme si vlhký hadr.
  2. Na ten nasypeme jemně mletou sůl a začneme s ní rozehřátou žehličku otírat.
  3. Postupujeme pomalu a opatrně, aby nedošlo k poškození.
  4. Můžeme hadr položit na stůl a jezdit plochou po soli.
  5. Pokaždé ji otřeme o noviny, čímž se zbavujeme nečistot.
  6. Dáváme si pozor, aby se zrnka soli nedostala do otvorů pro napařování.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?

Vodní kámen se tvoří na mnoha místech, ať už je to pračka, vana, vodovodní baterie, sprchový kout nebo třeba umyvadlo. Nevyhýbá se ani žehličkám, což není zrovna příjemnou záležitostí.

Zvlášť na pozoru musíme být v takové domácnosti, kde je tvrdá voda. Nánosy vodního kamene jsou pak schopné zabránit průchodu páru skrz napařovací otvory. Kámen může pokrýt i nádržku s vodou, takže pak žehlička nefunguje na 100 %. Ideální je na vodní kámen ocet.

Octová koupel

  1. Žehličku postavíme do lavoru a přilijeme vodu a ocet.
  2. Do lavoru dáme vodu s octem v poměru 1:2. Tedy 1 díl vody a 2 díly octa.
  3. Přilijeme jen tolik, aby se namočila pouze povrchová žehlící část.
  4. Necháme minimálně 40 minut namočenou, klidně i déle.
  5. Poté vyjmeme z octové lázně a důkladně vyčistíme vlhkým hadrem.
  6. Ocet s vodou vlijeme rovněž do nádržky na vodu, aby se očistila od vodního kamene.
  7. Počkáme asi 30 minut a pak nádržku několikrát propláchneme čistou vodou, aby se zbavila zápachu octa.
  8. Vylijeme vodu a celou žehličku vysušíme suchým hadrem.
Tip: Pokud přemýšlíte, jak odvápnit žehličku, pak použijte stejný postup, jako u vodního kamene. Na odvápnění žehličky je totiž stejně účinný jako na vodní kámen, a hlavně je to surovina, kterou máme běžně dostupnou v každé domácnosti.

Jak na dlouhou životnost žehličky?

  1. Po každém použití vylévejte zbývající vodu.
  2. Žehličku je potřeba skladovat na suchém místě, kde se nepráší.
  3. Udržujte žehličku ve formě pravidelnou údržbou dle návodu od výrobce.
  4. Naučte se používat destilovanou či filtrovanou vodu.
  5. Žehlete jen na rovných plochách, nebo používejte jen žehlící prkna.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (10 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Když jsem váš článek otevřela a přečetla si, že mám čistit plochu žehličky zubní pastou, myslela jsem si, že je to legrace a moc tomu nevěřila. No ale nedalo mi to, tak jsem to vyzkoušela a opravdu ta pasta funguje. Žehlička je krásně čistá a nikde nezadrhává o látku jako předtím.

  2. Ta zubní pasta mi přijde dobrá na zaleštění podrapané žehlicí plochy a ocet odstraní vápenec z používání nedestilované vody ale když se vám na žehličku připeče plastová látka nemůže to pomoct. Já to zkusil dostat dolů lehce žiletkou na keramické sporáky, nějaký škrábanec se vloudil ale málo, žehlit se s tím určitě dá a uvidím co tomu řekne hospodyně a když tak ta zubní pasta a v nejhorším Asekol

  3. Zkusil jsem ocet i pastu a obojí fungovalo skvěle. Pasta dokonce o něco lépe než ocet. Nikdy bych nevěřila, že se dá žehlička čistit zubní pastou, ale hlavně, že to vyšlo.

  4. Potřeboval jsem vyžehlit košili na jednání, ale nějak jsem to nezvládl a připálil si žehličku. Zkusil jsem podle vaší rady zubní pastu a opravdu to pustilo, moc díky.

  5. Škoda, že jsem na váš článek nenarazila mnohem dřív, když jsem si spálila žehličku a ničím to nešlo dolů. Nakonec jsem jí vyhodila a koupila jinou. Teď už budu vědět, jak jí vyčistit.

  6. Díky za rady, vyzkoušela jsem a žehličku to pěkně vyčistilo. Sice až na druhý pokus, ale zabralo to. No jinak nevím co bych s ní vlastně dělala, protože byla skutečně zralá na vyhození. ,

  7. Osobně jsem byla na prášky, když jsem si připálila žehličkou oblíbenou halenku. Nevěděla jsem, jestli brečet nad žehličkou nebo halenkou. Tu jsem sice vyhodila, ale žehlička šla vyčistit zubní pastou.

  8. Já zkusila ocet a dobré. Opravdu z žehličky všechno pustilo, takže za mě rozhodně spokojenost.

  9. Spálená žehlička je katastrofa, protože se člověk té spáleniny jen tak nezbaví. Až ve vašem článku jsem zjistila, že se dá čistit pasto a fakt to šlo všechno dolů, úplně zírám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo