Žehličky

Nejoblíbenější typy žehliček

Nejoblíbenější značky žehliček

Dokonale vyžehlené prádlo je vizitkou toho, jak se o sebe umíte postarat. Můžete si na sebe obléknout kvalitní značkové oblečení, pokud ale nebude krásně vylisované, nebude vypadat hezky a budete působit dojmem, že o sebe málo dbáte. Žehlení je v převážné většině domácností povinností ženy a oblečení členů její rodiny může vést k domněnkám, jak pečlivá je to manželka a maminka.

Žehlení je ale činnost, která patří spíše k těm neoblíbeným, výjimky se ale najdou i zde. Aby prádlo vypadalo dokonale, co nejrychleji a nejefektivněji, je třeba sáhnout po správném typu žehličky. I v této oblasti jde vývoj neustále dopředu a vybírat tak můžete z velkého množství inovativních technologií.

Porovnat ceny žehliček

Nejlepší žehličky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Russell Hobbs 20630-56 97 % 1 190 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Tefal FV 9845 94 % 2 799 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Philips GC4934/30 94 % 1 990 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Braun TS 785 ESTP 92 % 1 490 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Sencor SSI 8440GR 89 % 534 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Typ žehličky

Při výběru té nejvhodnější žehličky je třeba zodpovědět několik otázek. Využijete při žehlení páru? Potřebujete u žehličky nějaké speciální funkce? Jaký typ prádla budete žehlit nejčastěji? Dnešní trh nabízí až 5 typů žehliček.

Suché žehličky

Patří ke starším typům spotřebičů, na které jste doma narazili během dětství, kdy ani jiný typ k dostání nebyl. Dnes si je vybírají milovníci klasiky. K jejich přednostem patří jednoduché ovládání, snadná údržba a menší hmotnost.

Patří k těm nejlevnějším a využijete je zejména tehdy, kdy nežehlíte příliš často, nebo v případě, že máte doma například parní napařovač. U těchto žehliček budete marně hledat také některé speciální funkce.

Suché žehličky zvládnou vyžehlit většinu textilií, pozor však musíte dávat v případě umělých vláken. Ty žehlete přes další látku, například kapesník nebo je raději touto žehličkou nežehlete vůbec. Suché žehličky můžete použít i na zažehlení vosků na lyžích, protože má hladkou žehlící plochu.

Napařovací žehličky

Dříve byly v domácnostech k vidění převážně suché žehličky, ty v dnešní době vytlačily žehličky napařovací. Nejoblíbenější jsou pak takové, které vám umožní žehlit všechny typy tkanin. Výhodou těchto žehliček je to, že plynule a automaticky dávkují prádlu potřebnou páru a teplo, a tím žehlený materiál udělají poddajnějším.

Žehlení je v tomto případě rychlejší. Parní žehlička vám poslouží při běžném žehlení, ale je možné ji použít na přeschlé prádlo, nebo velmi mačkavé tkaniny. Napařovací žehličky poskytují i několik přídavných funkcí, jako automatické vypnutí, kterým disponují téměř všechny tyto typy.

Parní žehličky

Jsou určené pro náročné žehlení a znát je můžete pod pojmem parní generátory. Uvažovat o nich můžete v případě, že běžně žehlíte více než hodinu v kuse a vaše rodina vyprodukuje velké množství prádla.

Parní žehličky vyrobí velké množství páry, protože jsou vybaveny velkým zásobníkem na vodu. Zásobník je oddělený od těla žehličky a díky tomu je žehlička lehká a bude se vám s ní snadněji pracovat.

Externí generátor vyprodukuje mnohem více páry než napařovací žehlička a to i při nižší teplotě. Žehlení je v tomto případě rychlé, protože prádlo bude krásně vyžehlené již po prvním přejetí žehličkou.

Dražší modely těchto žehliček navíc dokáží rozpoznat materiál a automaticky mu přizpůsobí svoji teplotu. Další výhodou je pak nulová péče, protože většina žehliček je vybavena automatickým odvápňovacím systémem.

Parní žehličky jsou k dostání ve dvou typech, vybírat můžete parní žehličku s bojlerem. V tomto případě je všechna voda ohřívána uvnitř zásobníku, díky tomu je žehlička účinnější a má vyšší parní ráz.

Druhým typem jsou parní žehličky s topným tělesem. V tomto případě se voda rozděluje do dvou nádob. V jedné nádobě se voda zahřívá a postupně se doplňuje z druhé nádrže, do které budete dolívat teplou vodu z vodovodu. Tyto žehličky mají nižší výkon než žehličky s bojlerem.

Žehlící systémy

Jsou určeny pro profesionální žehlení, použít je však můžete také doma. Žehlící systémy jsou vybaveny profesionální žehličkou a inteligentní žehlící plochou. Jsou vybaveny různými funkcemi například automatickým výstupem páry.

Žehlička přežehluje vlákna do hloubky. Žehlící systém obsahuje žehličku a speciální žehlicí prkno. To nabízí několik výšek nastavení a přizpůsobí se tak každé postavě.

Tyto žehličky jsou vybaveny praktickým nafukovacím a odsávacím systémem. Ten podle potřeby vyrovnává plochu žehlicího prkna a brání vzniku nežádoucích záhybů.

To je praktické při skládání prádla. Žehlící systém je vhodný do rodin alergiků, protože horká pára zničí 99,9% bakterií a roztočů. Nevýhodou jsou v tomto případě větší rozměry a zejména vysoká pořizovací cena.

Napařovače oděvů

Napařovače oděvů se dále dělí na ruční a stojanové. Od běžných žehliček se liší zejména v tom, že umožňují vertikální i horizontální napařování. Díky tomu předejdete všem možným záhybům. Napařovače jsou tak ideální pro vyrovnávání společenského a slavnostního oblečení.

Cestovní žehličky

Cestovní žehlička není dalším typem žehličky, přesto není od věci je v našem výčtu zmínit. Jedná se o menší podobu klasické nebo napařovací žehličky. Postačí vám v případě, že žehlíte pouze opravdu malé množství prádla a jsou vhodné i na cesty.

Žehlící plocha

Tento parametr patří u žehliček k tomu nejdůležitějšímu. U nejlevnějších žehliček je povrh žehlící plochy vyroben z nerezu, hliníku nebo teflonu. U těchto materiálů musíte počítat s menší odolností proti poškrábání. Dávat pozor musíte zejména při žehlení oblečení, které je doplněno zipy nebo kovovými ozdobami.

Tato materiály také pomaleji reagují na změny teplot a mají kratší životnost. Vůbec nejhorší žehlící vlastnosti poskytuje hliníková plocha, o něco lépe si vede nerez a teflon.

Mezi kvalitnější žehlící povrchy patří žehlící plocha z keramiky, smaltu nebo safíru. A dále žehličky s žehlící plochou eloxal a eloxal+. Tyto povrchy nabízejí vyšší odolnost materiálu, žehličky krásně kloužou po žehleném materiálu a dobře reagují na změnu teploty.

Příkon

Příkon má vliv na kvalitu žehlení. S větším příkonem se rychleji ohřeje žehlící plocha a u parních žehliček se uvolní více páry. Nejnižší doporučená hodnota příkonu je 1400 W, optimální příkon je u žehliček 2 000 W. Úměrně s příkonem roste také spotřeba elektrické energie.

Parní výkon

S tímto parametrem se setkáte u parních žehliček, kde úměrně s příkonem roste právě parní výkon. Parní výkon udává, kolik gramů páry žehlička vypouští během 1 minuty žehlení. Ideální je 40 – 50 g/min. U parních napařovačů by tato hodnota měla být alespoň 100 g/min.

Délka kabelu

Také délka kabelu je v tomto případě důležitá. Běžně je délka kabelu v rozmezí 2 – 2,5 metrů, která by vám měla při žehlení stačit. Kvalitní žehličky jsou pro lepší manipulaci vybaveny otočným kloubem. Některé modely ale nabízí také žehlení bez šňůry a při žehlení tak nejste nijak omezování.

Hmotnost

Hmotnost má vliv na celkový komfort žehlení. V případě, že jste zvyklí žehlit větší množství prádla, bude pro vás nejvhodnější žehlička s parním generátorem, který je od těla žehličky oddělený.

Funkce a vlastnosti

U moderních žehliček se setkáte také s několika funkcemi, díky kterým bude práce a také celková údržba jednodušší.

AntiCal neboli systém odvápnění

Umožňuje vám používat běžnou kohoutkovou vodu a máte jistotu, že se vám žehlička nezanese vodním kamenem.

Systém Anti-drip nebo také DripStop

Zamezí odkapávání vody z žehličky při žehlení na nízkou teplotu.

Funkce vertikálního žehlení

Funkce vertikálního žehlení, umožní vám žehlit závěsy nebo záclony.

Funkce samočištění

Odstraňuje nečistoty z vody. Ty se ohřátím samy vyplaví do dřezu.

Optimal Temp

Je systém, kterým jsou vybaveny parní žehličky. Žehličky s tímto systémem neumožňují nastavování teploty. V tomto případě si nemusíte dělat starost ani s tříděním prádla podle materiálů. Žehlička si poradí s jakoukoliv látkou, kterou automaticky přizpůsobí svoji teplotu.

Automatické vypnutí

Patří k bezpečnostnímu prvku. V případě, že od žehličky odejdete a zapomenete na ni, vypne se po chvíli sama.

Značky

K oblíbeným žehličkám patří výrobky značek Tefal, Philips, Silvercrest, Braun, Sencor, Rowenta a Eta. Žehlící systémy nabízí Laurastar, která je průkopníkem a světovou jedničkou v oblasti profesionálních žehlících systémů, které jsou vhodné i pro domácí použití.

Cena

Nejlevnější žehličky je možné zakoupit již za necelých 500 Kč. I v tomto případě se jedná o modely kvalitních značek a k dispozici máte i některé funkce jako samočištění nebo automatické vypnutí. Levné žehličky však nemají příliš kvalitní žehlící plochy, ty jsou ve většině případů z nerezu.

Do 1 000 Kč pak pořídíte také žehličky určené k suchému žehlení a malé cestovní typy. Do 3 000 Kč lze pořídit kvalitní napařovací žehličky s mnoha funkcemi a kvalitním žehlícím povrchem.

Cena parních žehliček se obvykle pohybuje od 3 000 – 6 000 Kč, a pokud toužíte po žehlícím systému, zakoupíte ho za cenu v rozmezí 30 – 40 000 Kč.

Porovnat ceny žehliček

Údržba

Žehličky ve většině případů nepotřebují žádnou velkou údržbu, obzvláště pak modely, které využívají funkci samočištění a odvápnění. V případě napařovacích žehliček je třeba pouze po skončení žehlení vylévat zbylou vodu ze zásobníku, aby se v odstáté vodě zbytečně netvořily řasy.

Otázky a odpovědi

Co je vertikální napařování?

Vertikální napařování umožňuje žehlení například pověšených záclon nebo závěsů. Využijete je i v případě žehlení společenských oděvů, které můžete žehlit pověšené na ramínku. Díky této možnosti předejdete vzniku všech možných nežádoucích záhybů.

Je odvápňovací systém výhodný?

Žehličky vybavené funkcí odvápnění mají schopnost změkčovat vodu. Díky tomuto systému předejdete možnému uspání otvorů, ze kterých během žehlení vychází pára. Ucpané otvory mají vliv na výkon páry a žehlení je tak neefektivní.

Pokud vaše žehlička nemá odvápňovací nebo samočistící systém, čeká vás při ucpaných otvorech náročné čištění. K odstranění vodního kamene vám pomůže ocet, který kámen rozpustí.

Jak vyčisti připálenou žehlící plochu?

V případě méně kvalitní žehličky, zejména pak té určené na suché žehlení se občas může stát, že se vám při špatně zvolené teplotě k žehličce nějaká látka přilepí a dojde k jejímu spálení. S čistěním vám v těchto případech může pomoci obyčejná zubní pasta nebo ocet.

Závěr

Na závěr si ještě jednou shrneme všechny klady a zápory jednotlivých modelů. Suché žehličky vám umožní jednoduchou obsluhu i údržbu.

Jsou vhodné pro menší množství prádla a jsou ideální do prostor se zvýšenou vlhkostí vzduchu. K jejich kladům patří i nižší cena. Ze záporů můžeme připomenout pomalejší žehlení a nemožnost žehlit všechny materiály.

Napařovací žehličky vám díky páře poskytnou snadnější a rychlejší žehlení a nabídnou několik užitečných funkcí. Lze je použít na všechny druhy textilií. Mají vyšší hmotnost díky integrovanému zásobníku vody. Jestliže vyberete model, který není vybaven samočistící funkcí, bude se vám tento typ hůře udržovat.

Parní generátory produkují velké množství páry a žehlení je tak rychlé a efektivní. Při jejich koupi budete muset počítat s jejich větším rozměrem a vyšší pořizovací cenou. Žehlící systémy nejlépe odstraní všechny záhyby díky automatické aktivaci výstupu páry. I v tomto případě je nutné počítat s větším rozměrem a vyšší pořizovací cenou.

Žehličky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz, www.datart.cz, www.kasa.cz, www.euronics.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (49 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mám sice parní systém, ale na klasickou žehličku stále nedám dopustit. Momentálně používám značku Braun a je super.

 2. Já preferuji značku Philips, protože mají kvalitní produkty.

  • Já se k vám taky přikláním. Mám doma velmi dlouho žehličku od Philips a stále je funkční. :)

   • taky mám doma žehličku na prádlo od značky Philips a dlouho vydrží, jsou kvalitně zpracovaný, funkce na čištění žehličky apod. No prostě jsem spokojená. :D

 3. Koupila jsem si novou žehličku na prádlo Braun SI 9188, protože se mi stará rozbila. S touto žehličkou jsem naprosto spokojená. Žehlí krásně, je poměrné lehká a snadno se ovládá.

 4. Reply
  Dagmar Steklá 23.3.2021 v 12:45

  Již po třetí reklamuji žehličku Tefalk Aasygliss 3970. Při postavení stříká voda a teče zapáchající hnědá voda . Dodavatel reklamaci neuznal, prý s ní neumím zacházet. Používám pitnou vodu , pravodelně čistím a po žehlení propažím a veškerou vodu z žehličky vyleji. Bojím se s žehličkou žehlit, mám zničené prádlo. Stála 1 499 Kč , což není málo. Nejsem žádná socka, která neumí se spotřebiči zacházet. To by se v Německu nestalo. už nemám k tomuto výrobku důvěru. Co ale se žehličkou ,která mi ničí prádlo ?

 5. Chybí mi informace – někde jsem viděla, že napařovací žehlička má nádobku na nečistoty z vody. Tu jen vyndáte a vymyjete. Nemusíte mechanicky dělat čistění do dřezu. Pokud si chci žehličku objednat přes internet, nevím na jakou technickou informaci se mám zaměřit, aby tuto vymoženost měla.
  Poradíte mi?

Přidat komentář

Recenzer
Logo