Pily ocasky

Pila ocaska patří do skupiny nářadí, které je možné použít mnoha způsoby. Pro tuto pilu mají využití kutilové, zahrádkáři a lze ji použít také při stavbě domu. Pomocí této menší pily můžete kromě dřeva řezat také kov, plast nebo cihly. V kombinaci se správným listem, můžete pilu používat na řezání větví, trámů, trubek z kovu nebo plastu nebo stavebního materiálu.

Pilu ocasku můžete najít i pod označením šavlová pila nebo také pila mečoun. Předností této pily je malé tělo a delší řezací list. Díky tomu a snadné manipulaci, mohou pilu používat muži i ženy. Pila ocaska má několik podob, oblíbené jsou stále jednoduché ruční pily, ale také výkonné elektrické nebo akumulátorové pily. Výběr je opravdu velký, je tedy nutné vědět, jaké využití pro tento nástroj máte.

Porovnat ceny pil ocasek

Typy

Pily ocasky mají několik podob. Ačkoliv do popředí přicházejí spíše akumulátorové a elektrické pily, může koupit i tradiční ruční pilu, která patří také mezi universální pracovní nástroj. Elektrické a akumulátorové ocasky pracují na stejném principu jako přímočaré pily, každý nástroj má svoje výhody i nevýhody.

Ruční

Tradiční ruční nástroje najdou uplatnění v dílně, zahradě i na stavbě. Výhodou ručního nástroje je nízká pořizovací cena, díky absenci různých součástek se pila nemůže porouchat. I tyto pily umožňují výměnu listů. Nevýhodou je pomalé a pracné používání nástroje.

Elektrická

Tradiční nástroj, který pro svůj chod vyžaduje připojení k elektrické síti. Elektrické nářadí je často vyzdvihováno pro svůj vyšší výkon, což dnes již není úplně pravda, protože akumulátorové nářadí se může pyšnit prakticky stejným výkonem. Výhodou elektrického nářadí je tak hlavně možnost neomezeného chodu.

Akumulátorová

Akumulátorové nářadí je velmi oblíbené, a to díky tomu, že je lze použít prakticky kdekoliv. Při práci vás nelimituje přívodní kabel, ale výdrž akumulátoru. Právě výdrži baterie je třeba věnovat při výběru dostatečnou pozornost. Pokud však pro vás bude výdrž baterie nedostatečná, je možné přikoupit náhradní baterii, která vám umožní nástroj používat mnohem delší dobu. Výhodou akumulátorového nářadí je i mnoho praktických funkcí.

Výkon

U každého elektrického i akumulátorového nářadí by vás měl zajímat výkon. Ten určuje kvalitu nástroje i to, jaké materiály zvládne pila zpracovat. Tyto malé pily mají menší výkon než ostatní velké pily. Pro běžné používání se doporučuje výkon okolo 500 W, náročnější uživatelé by měli volit pily, jejichž výkon je více než 800 W. Nejvýkonnější pily disponují výkonem více než 1 200 W.

S výkonem pily roste i hmotnost. Zatímco méně výkonné pily mají hmotnost okolo 2 kg, výkonnější mohou vážit i více než 4 kg. Hmotnost je tak úzce spojena s uživatelským komfortem.

Funkce a možnosti

Pily ocasky řežou stejně jako ostatní kmitací pily při zpětném, vratném pohybu pilového listu. Každá kvalitní pila by vám tak měla umožnit počet kmitů regulovat v závislost na tom, jaký materiál budete pomocí pily řezat. Nejčastěji pily pracují rychlostí 500 – 2 700 kmitů/minutu.

Při výběru pily by vás měl zajímat také průřez, který je rovněž spjat s výkonem pily. Zatímco nejméně výkonné pily mají průřez cca 60 mm, nejvýkonnější pila může mít průřez i více než 280 mm.

V souvislosti s tím, jakým způsobem budete pilu používat, hraje podstatnou roli také stupeň krytí. Tento parametr je označen zkratkou IP a určuje odolnost před vniknutím vody i prachu.

Ergonomická rukojeť se postará o uživatelský komfort. Pily s takovou rukojetí by vám měli padnout dobře do ruky a při práci by neměly klouzat díky protiskluzové úpravě.

Pilový plátek

Pila ocaska umožňuje používat různé pilové plátky, s jejíž pomocí můžete řezat různé materiály. Pilové plátky jsou vyrobeny z různých materiálů, nejčastěji se jedná o uhlíkovou ocel HCS, rychlořeznou ocel HSS, bimetal BiM nebo tvrdokov HM.

  • HCS – pilový plátek vám umožní řezat měkké dřevo.
  • HSS – pilový plátek určený k řezání kovů i dalších tvrdých materiálů.
  • BiM – také tyto plátky můžete použít při řezání tvrdých materiálů. Výhodou je v tomto případě pružnost listu, která se postará o jeho delší životnost.
  • HM – pilové plátky mají zuby z tvrdokovu a jsou určeny pro řezání stavebních i abrazivních materiálů.

Kromě výrobního materiálu by vás měla zajímat i délka pilového plátku, která je nejčastěji v rozmezí 100 – 300 mm. Na kvalitu řezu má vliv počet zubů, ten se měří v TPI, tedy počet zubů na délku jednoho palce.

Tvar upínací stopky

Vybírat můžete mezi tvarem písmene T a U.

  • T – jedná se o nejběžnější systém, který je znám pod označením jednovačková stopka. Mezi přední výrobce těchto plátků patří Festool a Bosch, ale použít je můžete i v kombinaci s jinými značkami.
  • U – je považován za univerzální, avšak v současné době se používá v kombinaci s méně kvalitními pilami.

Značka

Kvalitní pilu koupíte od kvalitního výrobce. Ruční pilu koupíte od značek jako Stanley, Pilana, Extol, Proteco nebo Levior. Akumulátorové a elektrické pily jsou na trhu zastoupeny značkami Makita, Metabo, Milwaukee, DeWalt, Bosch atd.

Cena

Mezi nejlevnější patří ruční pily, které můžete koupit již za necelých 100 Kč. Nejlevnější pily jsou vhodné pro řezání dřevěných materiálů, ocenit ji můžete i v zahradě. Pomocí pily za cca 500 a více Kč již můžete řezat také sádrokarton, izolační desky nebo třeba pórobeton.

Cena elektrických nebo akumulátorových pil je vyšší, ty nejlevnější koupíte za cca 1 200 Kč. Jsou vhodné pro běžné používání, jejich výkon se pohybuje okolo 500 W. Pokud od pily očekáváte více příslušenství, funkcí a větší výkon, budete muset do pily investovat alespoň 2 000 Kč.

Náročnějším uživatelům jsou určeny pily s výkonem okolo 1 000 W. Tyto pily umožňují regulovat počet kmitů, jsou vybaveny antivibračním systémem a mají vyšší odolnost, která je ochrání před prachem i vodou. Cena těchto pil se pohybuje v rozmezí 5000 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny pil ocasek

Otázky a odpovědi

Co je předkmit?

Jedná se o funkci, kterou najdete u mnohých elektrických i akumulátorových pil. Jakmile tuto funkci zapnete, bude pilový plátek při řezání opisovat elipsu, což zvýší rychlost řezání. Čím je předkmit větší, tím rychleji bude pila řezat. Menší předkmit se postará o přesnější řez. Předkmit by mělo být možné nastavit ve 3 – 4 stupních.

Jaký je rozdíl mezi přímočarou pilou a ocaskou?

Výhodou pily ocasky je delší pilový list, který vám umožní pilu používat různými způsoby, které vám přímočará pila neumožňuje. Díky delšímu pilovému listu můžete řezat silnější materiály v podobě trámů či prken. Pily ocasky navíc umožňují používat větší množství příslušenství, díky kterému můžete pomocí pily řezat vše od dřeva až po tvárnice nebo desky vyrobené ze sádrokartonu.

Jak vybrat pilu ocasku?

Při výběru pily hraje nejdůležitější roli způsob, jakým budete pilu používat. Lehké pily najdou své uplatnění v zahradách nebo při řezání méně odolného materiálu. Robustní pila zvládne zpracovat prkna, trámy, což ocení ti, kdo se chtějí pustit do realizace různých větších staveb, jako jsou pergoly či krovy. V kombinaci se správným příslušenstvím je možné pomocí pily zkrátit šrouby, závitové tyče apod.

Závěr

Pilu ocasku využijete při prořezávání stromů i keřů. Je vhodná na řezání dřeva, kovu i plastu. Pomocí pily můžete provádět různé výřezy nebo řezat zdivo či stavební materiál. To, co vše je schopná pila zvládnout, určuje výkon, pokud budete pilu používat pouze příležitostně, vystačíte si i s kvalitní ruční pilou. I tu můžete využít při řezání různých materiálů.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (49 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pilu ocasku využívám hlavně na zahrádce, kde je velmi užitečným pomocníkem. Vsadil jsem na značku Parkside a rozhodně za mě spokojenost.

  2. Značka Makita dělá fakt kvalitní věci. Mám od nich Pilu ocasky a pilník. Jsem spokojený.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo