Nejoblíbenější typy pil

Pod pojmem pila si může každý představit trochu jiný nástroj. Na trhu jsou pily k dostání v mnoha různých provedeních. V základu se pily dělí na ruční a motorové. Motorové pily pak můžete vybírat i s ohledem na typ pohonu. Ty správnou pilu budete vybírat podle toho, k jakému účelu ji budete používat. Není nic neobvyklého na tom, že se v domácnosti bude nacházet hned několik různých typů pil. Některé pily jsou vhodné pouze k řezání dřeva, pomocí jiných budete moci řezat i další materiály.

Při výběru konkrétního typu pily je pak nutné přihlédnout k dalším důležitým parametrům. Méně náročný je výběr ruční pily. Zde je důležité zvolit správnou velikost. Dále je třeba přihlédnout ke kvalitě výrobního materiálu a dostupnosti příslušenství, či způsobu výměny pilového plátku. Při výběru motorové pily můžete zvážit preferovaný způsob pohonu. Zajímat by vás měl výkon, což je stěžejní parametr, který určuje, jak kvalitní pila budu. A z hlediska uživatelského komfortu se mohou hodit i různé funkce, které používání pily usnadní.

Porovnat ceny pil

Typy

Primárně se pily rozdělují podle typu pohonu. Starší, ale stále oblíbené jsou jednoduché ruční pily. Snadnějším používáním a rychlejším řezáním se mohou pochlubit pily motorové. Každá skupina dále nabízí několik různých typů pil.

Ruční pily

Při práci s ruční pilou se budete muset spolehnout pouze na vaši sílu. Jednoduché ruční pily se používaly už ve středověku. Moderní ruční pily však pochopitelně prošly značným vývojem a uřezat materiál s nimi zvládne prakticky každý. Obecně se tyto pily dnes využívají spíše při občasném řezání dřeva, kovu nebo plastu.

Mezi nejpoužívanější pily s ručním pohonem patří:

 • Břichatka – je dvouruční nebo také dvojmužná pila, která řeže dlouhým pohybem vpřed a vzad. Aby byla práce jednoduchá je nutné, aby oba řezáči pracovali současně. Břichatka se používá při řezání velkých kmenů a poznáte ji podle zaobleného tvaru.
 • Oblouková pila – známá jednoruční universální pila, kterou můžete řezat suché i čerstvé dřevo. Obloukovou pilu můžete využít prakticky stejně, jako břichatku.
 • Pila ocaska – zahrádkáři jistě znají tuto prořezávací pilu. Použít ji můžete i při odvětvování již skáceného stromu. Pro ocasku je typické trojúhelníkové ozubení, díky kterému je pila skutečně výkonná.
 • Rámová pila – je truhlářská pila, která má pilový list upnutý do kovového případně dřevěného rámu.
 • Lupénková pila – je malá pilka vybavená kovovým rámem a velmi tenkým listem. Používá se při zakřiveném řezání tenkého materiálu. Neobejdou se bez ní zejména modeláři.
 • Pila čepovka – je určena k řezání přesných, avšak méně hlubokých řezů. Používá se k vytvořené čepů.
 • Pila děrovka – tenká pila, která vám umožní provádět přímočaré i obloukové řezy v otvorech.

Motorové pily

Pokud budete pilou zpracovávat častěji větší množství materiálu, bude vám vyhovovat právě pila motorová. Nejvíce jsou na trhu zastoupeny pily elektrické, některé pily mohou k pohonu využívat akumulátor nebo benzínový motor.

 • Kotoučová pila – jedním z nejběžnějších typů je známá cirkulárka. Pro tuto pilu je typický velký hluk i rozměr. Pilový kotouč je napevno umístěn ve stolu, a pila se používá zejména na přípravu dřeva na otop. Kotoučovou pilu však můžete použít i při řezání latí, hodit se bude při zpracování větších materiálů. Pila si poradí se dřevem i kovem, stačí pouze zvolit správnou podobu řezného kotouče. Pro stolní kotoučové pily je typický vysoký výkon a tím i rychlé řezání.
 • Motorová pila – druhým nejčastěji používaným typem jsou pily motorové, nebo též řetězové. Řetězová pila patří mezi pily, které vám umožní zvolit typ pohonu. Největší jsou pily benzínové, které se používají při kácení stromů i náročném řezání. Menší výkon nabídnout pily elektrické nebo akumulátorové. Výhodou těchto pil je snadné přemísťování, pilu využijete doslova na každém místě.
 • Pásová pila – také tato pila uřeže dřevo a kov, stejně jako v předešlém případě však budete muset zvolit správný řezný plátek. Pásová pila má o něco menší výkon než pila kotoučová a je vhodná k provádění přesnějších řezů. Součástí pily může být stojan, který vám zajistí při práci potřebnou stabilitu.
 • Pokosová pila – umožní provádět zkosené řezy pod úhlem. Tyto pily se používají k zařezávání parket nebo jiných dřevěných materiálů. Hodit se může domácím kutilům a využít ji můžete i při rekonstrukcích. Do skupin pokosových pil patří i pokosová pila s protahem, která je vhodná pro řezání materiálu s různou šířkou.
 • Okružní pily – je stavěna na rovné a rychlé řezání. Umožní provádět přesné řezy.
 • Kombinované pily – využijete je při hrubém řezání nebo při krácení materiálu na hůře přístupných místech. Po úpravě můžete pilu použít k řezání křivek a pro přesné vyřezávání. Dále se bude hodit pro provádění krátkých, rovných řezů. Tyto pily jsou vlastně kombinací níže zmíněných pil ocasek a kmitacích pil.
 • Pily ocasky – také tato pila je stejně jako pila kombinovaná ideální pro hrubé řezání materiálu a umožní vám řezat na obtížně přístupných místech. Využít ji můžete také k prořezávání a hodit se může i při demoličních pracích.
 • Kmitací pily – umožní vám vyřezávat křivky. Je vhodná při výrobě nábytku nebo jiných výrobků, protože je stavěna na přesné řezání různých tvarů. Kmitací pila poslouží i kutilům, kteří potřebují provádět rovné, krátké řezy.
 • Multifunkční pily – pilu můžete použít k řezání dřeva, hliníku, plastu, dlaždic, laminátu a dalších materiálů. Hodí se pro přesné a rychlé řezání.

Značka

Na trhu najdete mnoho značek, které vám umožní koupit snad každou podobu pily. V případě těch elektrických tuto možnost nabízí například Bosch, Scheppach, DeWalt, Hecht, Makita, Einhell, Hikoki nebo GÜDE.

Ruční pilu můžete koupit od značky Fiskars, Festa, Bahco, Pilana, Husqvarna, Kreator, Geko a dalších. K dostání jsou i levnější neznačkové pily, které však nebudou tolik kvalitní a může být obtížné koupit k nim příslušenství nebo náhradní díly. Úspěšní nemusíte být ani v případě, kdy budete potřebovat pilu servisovat. Proto si za kvalitní pilu raději připlaťte.

Cena

Cenu určuje typ pily. Výrazně levnější jsou ruční pily, které můžete koupit za 200 – 1 500 Kč. Motorové pily jsou výrazně dražší a zde cenu ovlivňuje i typ pily, výkon či další funkce. Obecně za elektrické pily zaplatíte od cca 1 500 – 15 000 Kč.

Porovnat ceny pil

Otázky a odpovědi

Jaké pily jsou vhodné k detailní práci se dřevem?

Pro jemnou práci můžete použít nějakou podobu stolařské pily. Vhodná může být lupénková pila, čepovka nebo pila rámová. Z těch elektrických můžete použít i kombinovanou pilu.

Co je šavlová pila?

Jako šavlové jsou označovány pily ocasky. Jedná se o výkonné pily se štíhlým a dlouhým pilovým listem. Tyto pily mají menší rozměr a jsou vhodné pro rychlé řezání různých materiálů, konkrétně dřeva, plastu nebo kovu. Využití pily se odvíjí od výkonu. Výkonné varianty jsou určeny pro rychlé, ale ne úplně přesné řezy. Pily s menším výkonem pracují pomaleji a přesněji.

Jaký pohon zvolit u řetězové pily?

Řetězová pila může být poháněna benzínovým nebo elektrickým motorem. Tradiční podobou jsou výkonné benzínové pily, které jsou určeny pro nejnáročnější uživatele, kteří potřebují s pilou řezat velké kusy dřeva. Nevýhodou benzínových pil je vyšší hlučnost, náročnější údržba a skutečnost, že při řezání pila vypouští nějaké zplodiny.

Elektrické pily jsou menší, méně výkonné, ale i tiché. Postačí při řezání menších kusů dřeva. Poslední variantou jsou akumulátorové pily, které vám umožní menší pilu používat kdekoliv.

Závěr

Pila je jedním z nejběžnějších nástrojů, který najde svoje uplatnění snad v každé domácnosti. V obchodech můžete vidět různé podoby pil, od ručních přes motorové. Tu správnou pilu vyberete zejména podle toho, k čemu vlastně pilu potřebujete. Pomocí pily můžete kácet stromy, připravit dříví na zimu, vyrobit nábytek i drobné a detailní výrobky. U daného modelu je pak vhodné přihlédnout k určitým parametrům, které určují kvalitu i cenu konkrétního nástroje.

Pily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já už léta používám pily Stihl a zatím žádný problém nebyl. Občas sice byla nějaká menší závada, ale těch pil jsem měl několik, ať už doma nebo na chalupě, a vždycky spokojenost.

 2. Pilu jsem potřeboval na palivové dřevo, ale zase jsem moc neřešil značku. Vzal jsem tu, co byla aktuálně v akci od značky Parkside a pohoda. Svoje si odpracuje, není zbytečně těžká a přesně dělá to, co má, takže naprosto v klidu.

 3. Na chalupě mám pilu Stihl, zatímco doma na zahradě používám Parkside. Svým způsobem jsou dobré obě, jen každá úplně jinak, protože jedna i druhá má své pro i proti. Jinak fungují, jak mají, své si také odpracují, takže řešit, která značka je lepší, se mi zdá zbytečné, za sebe mohu doporučit obě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo