Ruční pily

Pila je nářadí, které je k dostání v mnoha různých podobách. Pilu budete potřebovat v truhlářské dílně, ale i na zahradě. Dá se říct, že tento nástroj se v nějaké podobě nachází snad v každé domácnosti.

To, k čemu budete pilu potřebovat, hraje při jejím výběru hlavní roli. Ti, kteří budou pilu používat často, ocení spíše elektrické pily, jejichž používání je mnohem komfortnější a rychlejší. Pro občasné použití vám vystačí ruční pily, nebo můžete jít cestou kompromisu a pořídit malou pilu akumulátorovou.

Ruční pily mají řadu výhod, pro které si i v dnešní době najdou mnoho příznivců. Mezi hlavní přednosti ručních pil patří menší velikost, nižší pořizovací cena, jednoduchá údržba, bezporuchovost, bezplatný chod a snadná manipulace.

Ručních pil je opět velké množství, rozdělit je můžeme do dvou hlavních skupin podle určení. První skupinu mohou tvořit ruční pily vhodné pro zahrádkáře a druhou pak ruční pily určené těm, kdo pracují se dřevem. V každé kategorii se pak nachází několik různých výrobků. Každou pilu můžete použít trochu jiným způsobem.

Porovnat ceny ručních pil

Typy

Jak již bylo řečeno, ruční pily se dají rozdělit do dvou skupin. Zahradní pilky budete potřebovat při péči o zahradu, stromy a keře. Stolařské pily využijí kutilové a všichni, kteří jsou dost manuálně zruční na to, aby ze dřeva vyrobili cokoli praktického.

Zahradní pilky

Ruční zahradní pily využijete k řezání a prořezávání větví. Zahradní pilky mohou být klasické manuální nebo moderní elektrické.

 • Oblouková pila – nejznámější pila, která se používala ke kácení stromů a řezání polen. V tomto případě se jednalo o velké pily, se kterými pracovaly dvě osoby.

Zahradní obloukové pily jsou mnohem menší, obsluhovat je bude pouze jeden. I tyto pily můžete použít k řezání dřeva, vhodné jsou prakticky na cokoliv, a to díky možnosti měnit pilový list. S vhodným listem budete moci řezat i kov.

 • Břichatka – je velká pila, známá je i jako dvoumužná. Jedná se o pravou dřevorubeckou pilu, kterou využijete ji k řezání trámů, velkých kusů dřeva, ale i kácení stromů.

Pilový list je vyroben z elastického plechu, při práci se pila na každém konci tahá za krátké dřevěné držadlo. Moderní pily mají napínací rám. Pokud vás práce s pilou unaví, můžete ji použít i jako hudební nástroj. Na pilu můžete hrát smyčcem stejně jako na housle.

 • Ocaska – universální pila, kterou využijete v dílně i na zahradě. Ocasku lze koupit jako ruční pilu, ale je velmi rozšířená i v akumulátorové nebo elektrické podobě. Ruční pily jsou jednoduché, levné a pracovat s ní mohou i větší děti. Elektrické pily jsou určené dospělým, jedná se o propracované nástroje s mnoha doplňkovými funkcemi.
 • Prořezávací pilka – nejmenší zahradní pilky svým vzhledem připomínají zahnutý nůž. Jsou určeny pro prořezávání větví stromů i keřů. Zvládnou prořezat větve s průměrem do 120 mm. Kvalitní zuby pily jsou ideální na řezání syrového dřeva. Prořezávací pilky jsou k dostání v několika velikostech, praktická je možnost složení. Rovné pily se pak často prodávají s ochranným pouzdrem.
 • Akumulátorové pilky – na zahradě můžete používat i moderní malé akumulátorové pilky. Tyto pilky je možné použít k rychlému řezání dřeva nebo větví do průměru cca 80 mm. Součástí pilky může být i další příslušenství, díky kterému můžete pilu používat také v dílně. Využít můžete i několik praktických funkcí.

Stolařské pily

Do této kategorie můžeme zařadit další typy ručních pil, které jsou vhodné zejména pro kutily. Některé pily však mohou být universální a použít je můžete i v zahradě.

 • Rámová pila – svým vzhledem se příliš neliší od obloukové pily. Dá se říct, že se jedná o prakticky stejnou pilu, i rámová pila umožňuje měnit pilové listy. Díky tomu můžete řezat dřevo i kov. Kvalitní pily mají kalené zuby, řezat můžete syrové i suché dřevo.
 • Čepovka – je stopařská pilka, která umožňuje řezání pod úhlem i řezání napříč vlákniny. Čepovka může mít překlápěcí rukojeť. Čepovka na dýhy je určená k řezání středně silných i tenkých materiálů, například laminátů, překližky nebo plastů.
 • Dýhořezka – je malá pilka, kterou můžete použít pro řezání dýh a vhodná je i při práci s intarziemi. Dýhořezky mohou mít otočný pilový list, na jedné straně jsou zuby broušeny oboustranně a druhé jednostranně.
 • Děrovka – je známá i jako zlodějka. Jedná se o velmi úzkou pilu určenou k řezání otvorů do rovných i zakřivených profilů. S pilou můžete řezat do dřeva i plastu a to díky kaleným zubům. Pily se liší právě velikostí zubů, menší zuby jsou vhodné pro řezání do tenkého dřeva, větší zuby zvládnou řezání do silnějšího dřeva.
 • Lupenková – tuto pilku poznáte podle typického tvaru rámu, který je zakřiven do písmene U. Pilový list je uchycen mezi oběma konci a řezat můžete díky malé rukojeti. Pila je vhodná pro řezání do dřeva, kovu i plastu.

Japonské pilky

Speciální typ pil, které se na našem trhu začaly objevovat poměrně nedávno. V současné době není problém japonskou pilu koupit, k dostání jsou v hobby marketech i na internetových e – shopech a to v různých podobách. Ti, kdo s japonskou pilkou pracovali, nedají na tento výrobek dopustit. Abyste i vy ocenili přednosti těchto pilek, je nutné zvolit toho správného výrobce, protože jsou k dostání i pily velmi nekvalitní.

Japonské pily mají odlišnou geometrii zubů, zuby jsou směrovány dozadu. Díky tomu, že s pilou budete řezat směrem k sobě, nebude docházet k pnutí a vlnění, což se podepisuje i na tloušťce pilového listu. Nejkvalitnější japonské pily mají tloušťku listu i pouhých 0,3 mm.

Řezaný materiál

Pily můžete používat na řezání dřeva, kovu a dalších materiálů. Koupit můžete přímo univerzální pilu, nejčastěji se jedná o pily s vysoce kvalitními kalenými zuby. Jiné pily umožňují měnit pilový kotouč, právě z důvodu práce s různými materiály.

 • Dřevo – pokud budete pomocí pily řezat palivové dřevo, doporučuje se volit nepravidelným nebo trojúhelníkovým tvarem zubů, které mají mezi sebou větší rozestupy. Těmi mohou odcházet piliny, které při řezání vznikají. Pilový list by měl být dostatečně tuhý.
 • Cihly – pomocí ruční pily můžete řezat také cihly. K tomuto účelu však budete potřebovat speciální pily, určené právě k řezání cihel. Většinou se jedná o pilu typu ocaska.
 • Dřevotříska – dřevotříska je náročnější materiál, který můžete řezat například díky kvalitní čepovce s velkým počtem malých zubů. Tyto pily s kalenými zuby mohou řezat také dýhu, překližku nebo sádrokarton.

Zuby

Ruční pily mají odlišný počet zubů. Počet zubů není u pily čistě náhodný, ale určuje, jaký materiál budete moci pomocí pily řezat. Údaj o počtu zubů je udáván v TPI – zuby na palec.

 • Ocaska – tyto pily mají 7 – 12 TPI
 • Čepovka – počet zubů je 12 – 15 TPI
 • Oblouková pila – počet zubů 18 – 36 TPI, zde platí, čím je pila delší, tím jsou zuby jemnější.
 • Pily určené k řezání kovu – počet zubů 18 – 24 TPI
 • Zahradní pily – počet zubů 6 – 8 TPI
 • Pily na cihly – počet zubů 17 – 34 TPI

Označení

V parametrech výrobku můžete narazit na označení ozubení:

 • XT – označení pro univerzální ozubení, každý 3 zub je rozvedená a kratší, ostatní zuby jsou nerozvedené a přímé. Tyto pily mohou provádět příčné řezy o 20% rychleji než běžné pily. Podélné řezání může být rychlejší až o 50%.
 • GT – toto ozubení se vyznačuje vysokým výkonem. Zuby jsou trojboké a lze je použít na všechny druhy dřeva. Záběr je až o 20% rychlejší.
 • UT – univerzální ozubení odolné a pevné proti opotřebení. I toto ozubení je vhodné pro různé druhy dřeva.

Značka

Ruční pilu koupíte od značky Pilana, Bahco, Stanley, Extol, XTline, Geko, Fiskars, Yato, Samurai, Vorel, Richmann a mnohých dalších. Opravdu kvalitní japonskou pilu koupíte od značky Dema Kataba nebo Hultafors.

Cena

Cena ručních pil začíná na cca 150 Kč. K nejlevnějším patří prořezávací pily. Do 500 Kč koupíte i další typy pil. Ke kvalitnějším patří pily s cenou nad 500 Kč. Ty nejkvalitnější pily vyjdou na 1 000 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny ručních pil

Broušení

Méně kvalitní pily se čas od času otupí a je nutné je nabrousit. Broušení pily můžete přenechat odborníkovi, pokud si však troufnete, můžete pilu nabrousit i doma. Doporučuje se brousit doma pouze pily s trojúhelníkovým ozubením a to pouze v případě, že máte možnost pilu uchytit do svěráku.

Otázky a odpovědi

V čem se liší japonská pila od klasické pily?

Klasická evropská pila má ve většině případů zuby směřované dopředu. Japonské pily mají zuby naopak směřované dozadu. Geometrie zubů je tedy zcela odlišná, což se projeví na energii, kterou musíte při řezu s pilou vynaložit.

Při práci s evropskou pilou často dochází k vlnění a řez není nikdy úplně přesný. Při práci s japonskou pilu budete řezat směrem k sobě, čímž zabráníte zbytečnému pnutí.

Jakou japonskou pilu koupit?

Pokud tento nástroj neznáte a rádi ho vyzkoušíte, doporučuje se začít s pilou označenou jako Ryoba. Tato pila je univerzální, má oboustranné ozubení, jednu stranu využijete pro příčné řezání a druhou stranu pro podélné řezání. Ryoba pila je k dostání v několika velikostech, s tou největší můžete řezat velké stromy nebo trámy.

Co by nemělo ruční pile chybět?

Práce s ruční pilou je namáhavější než s pilou motorovou. Myslet byste tedy měli i na své pohodlí. Pokud budete pilu používat častěji, upřednostněte pilu s ergonomickou rukojetí. Vhodnější je volit pily, které umožňují měnit pilové plátky. Některé pily je možné složit, což vám umožní lepší uskladnění.

Závěr

Pokud chcete řezat dřevo nebo používat pilu pro tesařské práce, budete potřebovat pily s přímým ozubením. Tyto pily jsou dostupné s různými roztečemi zubů.

Pro podélné řezání jsou vhodné pily s univerzálním typem ozubení, profesionálové budou pracovat s pilou, jejíž zuby jsou broušeny do šikmých nebo strmých čel. Pokud chcete pilu využít pro řezání syrového dřeva nebo kácení stromů, budete volit zkosené zuby.

Ruční pily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Za sebe můžu doporučit ruční pilu Husqvarna 5101921-02. Perfektně sedne do ruky, dobře se s ní pracuje a má hodně kvalitní zpracování. Stála kolem 500 korun, takže nic, co by vás položilo a je super.

 2. Manžel si pořídil pilku na větve a prořezávací pilu na stromy, protože na zahradě je to každou chvilku jak džungle. Má od značky Parkside.

 3. Super článek, hodně mi pomohl s výběrem kvalitní ruční pily.

Přidat komentář

Recenzer
Logo