Přímočaré pily

Přímočará pila se používá na různé typy řezů. Použít ji můžete na rychlé dělení materiálu, ale i na velmi přesnou až precizní práci. Pila materiál uřeže čistě bez otřepů a nemusíte se tak zdržovat následným opracováváním. S přímočarou pilou můžete vyřezávat i rádiusy, avšak hodí se pouze pro kratší řezy. Nelze ji tedy považovat za náhradu pily kotoučové.

Nedílnou součástí kmitací pily jsou plátky. Ty mají různou délku a upínají se více různými způsoby. Na trhu jsou přímočaré pily rozděleny mimo jiné i podle způsobu používání. Levnější a méně výkonné pily jsou dostačující pro hobby dílny. Větší a přesnější pily s vysokým výkonem obstojí i u náročných profesionálů.

Nejdůležitějším parametrem, který byste měli při výběru pily ohlídat je příkon. Ten určuje jak rychle a kvalitně bude pila schopna pracovat. Poté se můžete zaměřit na parametry, které ovlivní způsob práce s pilou. Může to být například tvar rukojeti, způsob výměny pilových plátků nebo různé funkce a doplňkové příslušenství.

Porovnat ceny přímočarých pil

Nejlepší přímočaré pily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita 4350FCTJ 97 % 5 099 Kč Zobrazit Kamody.cz
2. Makita 4329 95 % 1 190 Kč Zobrazit Makitanaradi.cz
3. DeWALT DW331K 93 % 4 799 Kč Zobrazit Mall.cz
4. HECHT 1569 88 % 969 Kč Zobrazit Vsenazahrady.cz
5. EXTOL PREMIUM 8893103 87 % 1 388 Kč Zobrazit Extol.cz

Typy

Z hlediska napájení se kmitací pila dělí na elektrickou a akumulátorovou.

Elektrická

Stále oblíbenějším typem jsou pily elektrické, které jsou výkonnější, přitom však levnější. Elektrická pila je připravena k práci ihned poté, co ji zapojíte do elektrické zásuvky. Poté bude spolehlivě fungovat celou dobu používání. Nevýhodou však je právě nutnost vyřešit způsob zapojení do elektriky, elektrickou pilu budete náročněji používat v terénu.

Akumulátorová

Největší předností akumulátorových pil je jejich mobilita. Pilu můžete používat prakticky kdekoli, jediné, co musíte ohlídat je kapacita baterie. Nevýhodu akumulátorových pil je nižší výkon a vyšší pořizovací cena. Pravidelně pak budete muset pečovat o baterii. Akumulátorové pily jsou však naprosto dostačující pro hobby kutily.

Příkon

Podstatným parametrem je příkon dílenského nářadí, nejinak je tomu i u přímočarky. S výkonem pochopitelně poroste i spotřeba energie, na druhou stranu budete mít jistotu, že si pila snadno poradí s každým materiálem.

  • Hobby pily – obvyklý příkon těchto pil bývá od 500 – 700 W.
  • Profi pily – výkon začíná na cca 800 W a šplhat může k 1 000 W.

Počet otáček

Dalším důležitým parametrem je i počet otáček/minutu. Rychlost ovlivňuje, mimo jiné, kvalitu řežu. Pila s vyššími otáčkami je vhodná i k vyřezávání náročnějších tvarů. Levnější pily řežou rychlostí jen okolo 500 otáček/minutu. Mnohem snadnější bude používání kmitací pily s rychlostí okolo 1 500 otáček/minutu. Profesionální pily řežou rychlostí až 2 500 otáček/minutu.

Rukojeť

Kmitací pily je možné rozdělit také podle tvaru rukojeti. Volit budete mezi pilou s žehličkovým nebo hříbkovým držadlem. Tvar držadla by měl každý vybírat podle svých představ, protože nelze určit, který tvar bude praktičtější pro všechny. Ideální je tak držení pily před nákupem vyzkoušet.

  • Žehličková rukojeť – tento tvar rukojeti je k vidění častěji. Tvar vám umožní vysokou kontrolu, přičemž velmi dobře zvládnete i složitější řezy. Pilu s žehličkovou rukojetí můžete pevně udržet v jedné ruce a využít ji můžete i při řezání nad hlavou.
  • Hříbkové držadlo – pilu lze využít i na obrácené řezy. Při nich můžete pilu držet opačně a řez povedete po spodní straně řezaného materiálu. Při tlačení na hříbkové držadlo pilu poměrně snadno přitisknete k materiálu.

Tvar upínací stopky

Upínací stopka může mít tvar písmeně T nebo U.

  • Tvar písmene T – je typické pro pily značky Bosch. Tento tvar vám umožní uchytit pouze plátky s tvarem písmene T.
  • Tvar písmene U – považuje se za univerzální systém, protože umožňuje uchytit plátky tvaru U i T.

Pilové listy

Pilové listy jsou nedílnou součástí každé kmitací pily a dokoupit je můžete také samostatně. Pilové listy se liší svojí délkou i výrobním materiálem. Každý je tak vhodný pro řezání jiného materiálu. K dostání jsou pilové plátky na dřevo, desky z lamina, kov i plasty.

  • HC S – pilové plátky z uhlíkové oceli jsou určeny na řezání měkkého dřeva. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena.
  • HSS – pilové plátky vyrobené z rychlořezné hloubkově kalené oceli. Použít je můžete na řezání kovů.
  • BiM – zkratka pro bimetal což je kombinace HCS a HSS ocele. Plátky si poradí i s velmi tvrdými materiály, přičemž si však zachovají pružnost. Výhodou je tak jejich delší životnost a dobrý poměr cena/výkon.
  • HM – neboli tvrdokov. Pomocí těchto plátků uřežete sádrokarton, laminát a jiné stavební materiály.

Funkce

Na trhu najdete poměrně velké množství pil, které se mimo jiné liší počtem funkcí. Co všše tedy může přřímočarka nabídnout?

  • Předkmit – pilový plátek se během řezání pohybuje kyvadlově dozadu a dopředu. Řezaný materiál má tak menší odpor a piliny mohou snadněji vypadávat. Díky tomu je řezání rychlejší a máte menší možnost, že se plátek při řezání zasekne. Funkce je vhodná především pro hrubé řezy. Při řezání tvrdých materiálů se však doporučuje předkmit vypnout.
  • Osvětlení – některé pily disponují zabudovaným LED osvětlením, což oceníte při práci v šeru.
  • Sklon řezu – praktická funkce, která vám umožní měnit polohu pilového plátku.
  • Odsávání – usnadní vám čištění pily.
  • Zaměřovací laser – hodí se při dlouhých řezech.

Kromě funkcí můžete přikoupit i nějaké praktické příslušenství, například vykružovací ramínko, paralelní vodítko, či kufřík k uskladnění pily.

Značka

Kvalitu dílenského nářadí určuje především výrobce. Po kvalitní pile se vyplatí šáhnout i občasným kutilům a naprosto nezbytná bude po profesionály. Mezi přední a oblíbené výrobce patří například Bosch, Meabo, Makita, Einhell, Ryobi, DeWalt nebo třeba Parkside. Výrobce vybírejte i podle délky záruční doby a dostupnosti servisu.

Cena

Pořizovací cenu určuje zaměření, levnější jsou méně výkonné pily určené hobby kutilům, dražší pak pily pro profesionály. Přímočaré pily jsou obecně cenově dostupné, ty nejlevnější koupíte za méně než 1 000 Kč, přičemž však můžete vybírat mezi výrobky předních výrobců. Střední cenová kategorie se pohybuje v rozmezí 2 – 4 000 Kč, za profesionální pilu zaplatíte více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny přímočarých pil

Otázky a odpovědi

V čem se liší profesionální přímočarka?

Pily pro profesionální mají vysoký výkon a pracují díky němu rychleji i přesněji. Mnohdy se jedná o obouruční stroje, které mají vyvýšený úchop. Na rozdíl od hobby pil jsou často méně hlučné a disponují funkcí pohlcující vibrace.

Jakým způsobem lze měnit pilový plátek?

Ti, kteří budou pilu používat k řezání různých materiálů, budou muset častěji měnit pilový plátek. Občasné výměně pilového plátku se však nevyhne nikdo. Levnější pily umožňují plátky měnit za pomoci klíče. Tato výměna je o něco pomalejší, avšak pilové plátky drží opravdu pevně. Modernějším způsobem je výměna pomoci rychloupínacího systému.

V jakém úhlu lze nastavit sklon řezu?

Možnost nastavit sklon řezu nabízí téměř každá přímočará pila. Nejčastěji můžete sklon nastavit v úhlech 15, 30 a 45 °.

Závěr

Přímočará pila je nástroj, který by neměl chybět v dílně každého kutila. Využijete je vždy, když budete potřebovat něco rychle uříznout. Pomocí přímočaré pily je možné řezat nejen dřevo, ale i tenké kovové materiály nebo plast.

Přímočará pila je určena i na řezání otvorů č zakřivených ploch. S dlouhými řezy vám pak pomůže zaměřovací laser nebo pravítko. Za kvalitní se považují pily, které proříznout dřevo do tloušťky 65 mm, tloušťka kovu pak bývá do 10 mm.

Přímočaré pily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.nako.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vyzkoušel jsem přímočaré pily od tří značek. Zřejmě nejvíce mě potěšila značka Makita, ovšem ani Bosch nenabízí špatné produkty. Poslední je Parkside, super, ale přece jen o něco slabší než ty předchozí dvě.

  2. Přímočarou pilu jsem si pořídil do dílny, ale vzhledem k tomu, že ještě pracuji na detailech, vzal jsem si raději s osvětlením, abych na to řezání vůbec viděl. Jsem moc spokojený, je to opravdu praktický pomocník.

  3. Do přímočaré pily jsem investoval, když jsem si z palet vyráběl nábytek na zahradu a stará mi dosloužila. Vzal jsem si model Makita 4351CTJ a jede jako fretka. Jsem s ní opravdu dost spokojený, protože si tu pořizovací cenu odpracuje na výbornou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo