Pleny

Nejoblíbenější značky plen

Ještě před narozením miminka se budete muset rozhodnout, jaké plenky bude váš potomek používat do doby, než doroste do věku, kdy pro něho bude samozřejmostí nočník. Pleny však nejsou pomůckou výhradně určenou dětem, koupit je můžete ve velikostech vhodných pro dospělé.

V tomto případě jsou v drtivé většině určeny starším generacím, ale jsou i případy, kdy se bez nich zejména vlivem nemoci či úrazu neobejdou ani ročníky mladší.

Pleny pro všechny věkové generace jsou k dostání ve dvou podobách, a to jako látkové a jednorázové. Poté je třeba vybrat správnou velikost, výrobce a díky dlouhodobému používání plen není možné vynechat ani cenu.

Porovnat ceny plen

Nejlepší pleny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Pampers Premium Care 3 MIDI 5-9 kg 204 ks 98 % 1 499 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Dada Extra Care 4 MAXI 7-18 kg 33 ks 95 % 129 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Dada Pantsy Extra care 5 12-18 kg 35 ks 94 % 209 Kč Zobrazit Kuppleny.cz
4. Pampers Premium Care 1 NEWBORN 2-5 kg 78 ks 92 % 449 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Magics Flexidry 2 Mini 4-8 kg 42 ks 90 % 164 Kč Zobrazit Dentimedshop.cz

Typy

Jak jsme již zmínili, dostupné jsou dvě varianty plen. Pro mnohé praktičtější jsou pleny jednorázové, ekonomicky i ekologicky výhodné pak pleny látkové.

Jednorázové

Jednorázové plenky patří k oblíbenějším, což je dáno jejich nenáročným používáním. Použité plenky se jednoduše vyhodí do odpadu. Dobrá je i jejich dostupnost, mnoho značek najdete v drogeriích i supermarketech a za výhodnou cenu je lze objednat i na eshopech.

Jednorázové pleny mají savé jádro a nepropustnou vnější vrstvu, jejich úkolem je udržet miminko v suchu a pohodlí, aniž by cokoli proniklo mimo plenku. Snadno je miminku nebo dospělému nasadíte pomocí lepících pásků.

Jednorázové plenky jsou k dostání ve dvou variantách:

Klasické

Klasická plenka má nepropustnou fólii vyrobenou z polypropylenu, což je vlastně ropa. Další vrstvou je nasákavá vložka, kterou tvoří buničina.

Pro větší savost se do jádra přidává gelový absorbérem. Oblečení chrání nepropustná fólie, ta je vyrobená z polyethylenu, což je materiál, ze kterého se vyrábí i mikrotenové sáčky. Kromě těchto materiálů se plenky bělí chlorem a častou složkou je i parfém nebo krém. Díky těmto materiálům se mohou rozkládat až 400 let.

Ekologické

Ekologické plenky jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Sehnat kvalitní ekologickou plenku může být vinou některých nepoctivých výrobců obtížné, je třeba pečlivě nastudovat složení. Výrobním materiálem kvalitní plenky je bioplast.

Ten tvoří vnitřní vrstvu, absorpční jádro je obdobné jako u jednorázových plen a tvoří ho tedy buničina a gel. Vnější vrstva plenky je vyrobena z bramborového či kukuřičného škrobu, což jsou látky, které jsou opravdu prodyšné.

Ekologické plenky nejsou běleny a nepřidávají se do nich krémy ani vůně. V případě některých zápach eliminují opět přírodní materiály jako tea- tree. Součástí gumiček není latex a plenka se rozloží v rozmezí 2 – 4 let.

Látkové

Látkové pleny mají mnoho podob, i tyto plenky prošly značným vývojem a nejste tak omezeni na klasické čtvercové pleny, které však není možné zatracovat. Jistě každá maminka ocení přednost těchto plenek a i v případě, že budete miminku kupovat plenky jednorázové, nebudou ve vaší výbavě chybět ani klasické látkové plenky.

Používají se jako ochrana oblečení po krmení a díky jejich savosti a měkkosti se běžně vkládají do zavinovaček. Některá miminka pak bez oblíbené plenky nedokáží usnout.

Také látkové plenky jsou k dostání v několika podobách:

Čtvercové

Klasická látková plenka, která nevyniká savostí, má však svoje výše popsané výhody.

Kapsové

V přední části je kapsa, do které je možné vložit jakoukoliv savou vložku. Poté se již plenka používá obdobně, jako jednorázová. Vnější vrstva plenky je nepromokavá a ochrání oblečení dítěte. Funkční membrána na vnitřní straně pak dovolí pokožce miminka dýchat.

Znečištěná plenka se pere v pračce, vždy je třeba z kapsy vyndat savé jádro. Plenka se suší na vzduchu, není možné ji vložit do sušičky, je však rychleschnoucí a suchá během chvíle. Kapsa může být vyrobená z fleecu nebo bambusu, což je antibakteriální materiál.

Kalhotkové

Jedná se v podstatě o obdobu kapsových, jejich součástí však není kapsa a savé jádro se vkládá přímo na plenku. Tyto plenky patří k nejsavějším a lze je koupit ve fleecové i bambusové podobě.

All – in – one – nebo také vše v jednom

Tyto plenky obsahují i savé jádro, nemusíte tedy řešit, jaký materiál budete používat. Lze je koupit v mnoha barvách a i u těchto plen oceníte rychlé schnutí. Nevýhodou plen je vyšší pořizovací cena a nižší savost. Použít je můžete jen na mladší kojence, novorozencům bude velká a batolatům nebude vyhovovat nižší savost.

Sio – snap in one

Savé jádro je v tomto případě připnuté na plenku, můžete tak libovolně kombinovat savé jádro a svrchní část plenky. Díky tomu je možné prát obě části odděleně a plenka bude dříve suchá. Pokud vám nebude vyhovovat savost pleny, je možné použít další plenu jako jádro. Plenky je možné používat od narození do doby, než začne dítě chodit na nočník.

Materiál

Výrobní materiál jsme již v případě jednorázových plen uvedly. Běžné jednorázové pleny jsou ve své podstatě vyrobeny z různých podob dřeva a ropy.

Nechybí SAP, což je polyakryláové absorpční jádro, samotná buničina je opět vyrobena ze dřeva. Plenky jsou bělené chlorem a většinou i parfemované nebo obohacené o krémy. Do gumiček může být přidán latex.

Ekologické plenky jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako jsou různé škroby a celulóza. Absorpční jádro je z polyakrylátu SAP. Plenky se nebělí, gumičky neobsahují latex. Součástí plenky nejsou krémy ani žádné chemické vůně.

Pokud je plenka nějak ovoněna, opět se jedná o přírodní materiál. Látkové pleny jsou vyrobeny z bavlny, bambusu nebo fleecu.

Velikost

Obě varianty plen jsou k dostání v různých velikostech, universální jsou pouze klasické čtvercové látkové pleny. Velikost plen je jasně vyznačena na každém balení. Jednorázové pleny mají velikost značenou na základě hmotnosti miminka, látkové mají často velikost S a M.

Je však možné koupit i rostoucí plenky, které vám vydrží po celou dobu od narození do používání nočníku. Rostoucí plenky jsou vybaveny patentkami, díky kterým můžete velikost libovolně nastavit.

Velikost plenky musí být uzpůsobena požadavkům miminka či dospělé osoby. Nesmí nikde tlačit, ale neměla by být ani zbytečně velká.

Pomůcky pro dospělé

Bez hygienických pomůcek se neobejde ani řada dospělých. Zejména ve vyšším věku trápí řadu osob inkontinence, což je nepříjemný problém, při kterém dochází k samovolnému úniku moči, ale také stolice. Podle toho, jak silná inkontinence je, je třeba vybírat vhodné hygienické pomůcky.

Lehká

V případě lehké inkontinence uniká moč po kapkách. K těmto situacím může docházet při kašli, kýchnutí, ale i smíchy. Může však nastat i u žen po porodu, kde se tento problém řeší různými cviky, jejichž účelem je zpevnit pánevní dno. Při lehké inkontinenci si vystačíte s vložkami, které však mají jinou podobu než vložky menstruační. Vložky jsou k dostání pro muže i ženy.

Střední

Zde dochází k úniku moči již při chůzi, odhadované množství se pohybuje od 100 – 200 ml během doby 4 hodin. Při střední nebo těžké inkontinenci se již neobejdete bez vložných plen, které se fixují běžným nebo speciálním spodním prádlem.

Těžká

Postihuje zejména staré a nepohyblivé osoby a je často spojená i s únikem stolice. Za těžkou se považuje v případě, že je množství větší než 200 ml během 4 hodin. V tomto případě přichází na řadu plenkové kalhotky. K dostání jsou ve dvou podobách. Pohyblivější pacienti mohou využívat navlékací pleny, ležící se již neobejdou bez zalepovacích plenkových kalhotek.

Velikost

Velikost je třeba vybírat obdobně jako u dětských plen. I zde platí, že příliš těsná plena bude nepohodlná a dokáže pojmout menší množství tekutin. Velká zvládne větší množství, ale je zde riziko protečení. Nevýhodou větších plen je i větší nápadnost, kdy pleny hůře schováte pod oblečením.

Pleny pro dospělé se nevybírají v závislosti na hmotnosti, v tomto případě hraje hlavní roli obvod boků. Poté již budete vybírat mezi standardním značením S – XL. Na plenkách pak najdete stejně jako na menstruačních vložkách značení v kapkách. Podle počtu kapek poznáte, kolik tekutiny zvládnou pleny pojmout.

Značka

Dětské pleny koupíte od české značky DADA. Tyto plenky jsou však k dostání pouze na e – shopech. Známým výrobcem je Pampers, Bella, Huggies, Panda, Nappy nebo Kolorky. Látkové nabízí Bobánek, New Baby, Pinokio, T-Tomi a další.

Cena

Cena plen se liší velikostí pleny i počtem kusů v balení. Své dělají i různé slevové akce. Není proto problém koupit stejné balení od jednoho výrobce ve větším cenovém rozpětí. Obecně můžeme říct, že balík jednorázových plen koupíte od 100 – 300 Kč.

Cena látkových je srovnatelná s tím rozdílem, že v balení jednorázových plen může být i 40 ks, avšak látkové jsou nejčastěji zastoupeny 5 ks. Pleny pro dospělé koupíte od Hartmann, Tena, Abena nebo Ontex.

Porovnat ceny plen

Otázky a odpovědi

Lze koupit látkové pleny pro dospělé?

Také pleny pro dospělé jsou k dostání v látkové podobě. Mají stejné výhody jako dětské pleny. Jsou ekologické, ekonomické a díky absenci chemických látek, jako je bělidlo, gely či chemie zdravější.

Látkové pleny nejsou na trhu v takovém zastoupení jako pleny jednorázové. Mezi výrobce patří Bobánek, který nabízí pleny ve 3 velikostech. Koupit je můžete také od značky Bioboo.

Jaké další plenky pro děti je možné koupit?

Kromě běžných plen je možné koupit plenky určené pro plavání s kojenci. Opět se jedná o natahovací jednorázové pleny, které je možné po použití vyhodit. A i tyto plenky postupně vytlačují speciální pratelné kojenecké plavky.

Plavky bezpečně udrží stolici, moč však nikoliv. K dostání jsou v rostoucí podobě a na rozdíl od plenek si vystačíte s jedním kusem. A mezi plenky je možné zařadit i tzv. učící kalhotky, které jsou schopné pojmout stolici nebo malé množství moči. Díky tomu, že neposkytují dítěti takový komfort, mohou být účinnou pomůckou při tréninku na nočník.

Co zvolit jako savé jádro?

Savé jádro má několik podob. Použít můžete klasické čtvercové pleny, speciální vkládací pleny, které jsou k dostání ve dvou velikostech. Menší jsou určeny novorozencům, větší starším kojencům. Další možností jsou vícevrstvé pleny. Ty jsou velmi tenké, ale výjimečně savé a využít je můžete více způsoby.

Závěr

Výběr plen není vhodné podcenit. Zejména u novorozených dětí mají pleny velký vliv na správný vývoj kyčelních kloubů. Ty jsou kontrolovány již v porodnici, kde vám lékař doporučí, jaké balení plen je třeba používat.

I v případě, že máte doma zásobu plen určité značky, dejte vždy na doporučení lékaře. V některých případech se neobejdete bez širokého balení, které vám lépe poskytnou látkové pleny.

Díky správnému používání můžete svoje miminko i sebe ochránit před nutností fixovat nožičky pomocí popruhů. Není ani vhodné kupovat příliš velké balení plen, ne všechny mohou vyhovovat, a pokud bude dítě opruzené nebo se vyskytne jiný problém, je nutné vyzkoušet jinou značku. Za obecně šetrnější k citlivé pokožce se považují látkové pleny.

Pleny můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.pilulka.cz, www.alza.cz, www.feedo.cz, www.malvik.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já zkoušela pro prcka také plenky z DMka, ale pak jsem objevila značku Dada a už bych neměnila. Občas ještě přikoupím Pampers, ty jsou taky skvělé.

  2. Používám pleny přímo od Dm Drogerie nebo od Pampers, když jsou ve slevě a jsem s nimi hodně spokojená.

  3. Super článek! :))

Přidat komentář

Recenzer
Logo