Krémy na opruzeniny jsou formou léčení tohoto nepříjemného kožního problému, který se objevuje hlavně u miminek, ale není výjimkou ani u dospělých. Krémy obsahují zklidňující složky, které podporují hojení a zlepšují stav pokožky. Abyste ale vybrali správný produkt, je třeba se zamyslet nad několika parametry, jež si dnes přiblížíme.
Co jsou to opruzeniny?
Opruzeniny jsou bolestivé podráždění nebo zánět pokožky, které se obvykle vyskytují na místech s opakovaným třením nebo tlakem. Jsou velmi časté u kojenců a batolat, protože mají tenkou a citlivou pokožku. Opruzeniny mohou však postihnout i dospělé osoby, zejména ty, které dlouhodobě sedí nebo nejsou vhodně oblečeny.
Objevují se spíše v letních měsících, jelikož se pokožka více potí a dochází ke kontaktu s vlhkem. Kůže je podrážděná, zarudlá a velmi citlivá na dotek, a tak tento problém jistě nepřehlédnete. V závažnějších případech může dojít až k mokvání nebo krvácení. Nejčastěji postiženými místy jsou třísla, vnitřní strana stehen, podpaží, místo pod prsy, oblast intimních partií.
Formy opruzenin
Můžeme opruzeniny rozdělit do dvou forem, přičemž první je typická i pro dospělé, druhá se objevuje spíše u miminek. Liší se příčinou i místem postižení.
Intertrigo
Vyskytuje se v místě tření kůže o kůži nebo o látku, a tak dochází ke špatnému odvětrávání pokožky. Mezi faktory, které přispívají ke vzniku intertriga, patří například nadváha, nadměrné pocení, nedostatečná ventilace nebo používání těsného oblečení.
Plenková dermatitida
V případě, že se objeví opruzeniny u dítěte, jedná se o plenkovou dermatitidu, u které najdete na pokožce větší plochu zánětlivého ložiska. Nejčastěji se vyskytuje mezi 9. až 12. měsícem, proto je důležité v této době dopřát miminku prodyšnou plenu, která zamezí uvolnění amoniaku z moči, jež následně celý problém započne.
Neprodyšná plena neodvádí vlhkost a zvyšuje teplotu kůže, čímž sníženou odolnost proti tření či oděru. Tento typ opruzeniny se objevuje také u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko nebo seniorů, kteří využívají inkontinenční pomůcky.
Přírodní vs. syntetické krémy
Zde nelze jednoznačně rozhodnout, co je lepší. V přírodních krémech najdete včelí vosk, heřmánek či med, u syntetických se objevují minerální oleje a oxid zinečnatý. Nevýhodou přírodních krémů je fakt, že obsahují více alergenů, a tak nemusí být vhodné pro každého. Velké množství produktů kombinuje tyto dva druhy, a tak vytěžíte z kombinace to nejlepší. Obě varianty jsou velice účinné.
Typy krémů na opruzeniny
Podle složení lze krémy rozdělit na jednotlivé druhy, všechny jsou na léčbu opruzenin ideální, konkrétní typy by vám měl doporučit lékař.
Protizánětlivé krémy
Protizánětlivé krémy jsou skvělou volbou pro léčbu opruzenin, protože pomáhají snížit zánět a zarudnutí pokožky. Obsahují například dexpanthenol, aloe vera, bisabolol nebo zinek. Pomáhají zklidnit podrážděnou a zarudlou pokožku, podpořit její hojení a vytvořit ochrannou bariéru.
Antimikrobiální krémy
Antimikrobiální krémy jsou vhodné pro léčbu opruzenin, které jsou náchylné k infekcím. Ve složení můžeme najít chlorhexidin, mupirocin, betulin nebo stříbro. Antimikrobiální krémy mohou pomoci při léčbě infikovaných opruzenin a předcházet jejich šíření.
Mastné krémy
Mastné krémy jsou ideální pro léčbu opruzenin, protože poskytují intenzivní hydrataci a vytvářejí ochrannou bariéru na pokožce, která pomáhá předcházet dalšímu poškození. Mezi účinné složky patří vazelína, lanolin, kokosový olej, shea máslo. Mastné krémy jsou obzvláště vhodné pro suchou a popraskanou pokožku, která má sklon k opruzeninám.
Léčivé krémy
Léčivé krémy na opruzeniny jsou přípravky, které obsahují specifické léčivé složky, jež pomáhají při hojení a léčbě opruzenin. Objevují se zde složky jako kyselina salicylová, resorcinol a další. Krém s léčivými složkami se používá na postiženou oblast a může se aplikovat několikrát denně podle pokynů lékaře nebo výrobce.
Složení
Krémy na opruzeniny by se měly skládat z hydratačních složek a složek zajišťujících ochrannou vrstvu. Nejčastěji narazíte na:
- Oxid zinečnatý – zklidňuje a vysušuje pokožku, má výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky,
- Lanolin – přírodní mazivo známé svými hydratačními a zklidňujícími vlastnostmi. Pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a chráněnou.
- Dexpanthenol – známý také jako vitamin B5, hydratační, hojivé a zklidňující účinky, podporuje hojení ran.
- Glycerin – silný hydratační prostředek, pomáhá zadržovat vlhkost v pokožce a zabraňuje jejímu vysoušení.
- Panthenol – používá se při léčbě a regeneraci pokožky, pomáhá podpořit obnovu buněk a zklidňuje podrážděnou pokožku.
- Aloe vera – má silné protizánětlivé a zklidňující účinky. Pomáhá hydratovat a hojit podrážděnou pokožku.
- Vitamíny A, C a E – tyto vitamíny mají silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit pokožku před škodlivými volnými radikály a podporují její regeneraci.
- Rybí olej – protizánětlivé a imunitní regulující vlastnosti, díky obsahu omega-3 mastných kyselin.
- Měsíčkový olej – zklidňuje pokožku, má protizánětlivé, antiseptické a hojivé vlastnosti.
- Včelí vosk – má protizánětlivé a zklidňující vlastnosti a pomáhá vytvořit ochrannou vrstvu na pokožce.
- Menthol – má chladivý účinek na pokožku, zklidňuje podráždění a svědění.
- Mandlový olej – bohatý na vitamíny A, B a E, které mají zklidňující a hojivé účinky na pokožku.
Konzistence
Některé krémy mají lehčí konzistenci a jsou absorbovány rychle do pokožky. Tyto krémy jsou obvykle vhodné pro mírnější případy opruzenin a podráždění, kdy je potřeba rychle zklidnit a hydratovat pokožku. Na druhou stranu jsou k dostání i krémy s hutnější konzistencí, které jsou bohatší a hydratují hlouběji do pokožky. Tyto krémy jsou běžně používány při silnějších opruzeninách a kožním podráždění, kdy je třeba poskytnout intenzivnější ochranu a péči. Pro mírné případy opruzení lze použít také pudr, jež udržuje pokožku suchou a chráněnou.
Funkce
Krémy na opruzeniny slouží k léčbě a prevenci podráždění pokožky způsobených třením, vlhkostí, plenami nebo jinými dráždivými faktory. Vytvářejí ochrannou bariéru mezi pokožkou a dráždivými faktory, a zabraňují tak dalšímu podráždění. Obsahují speciální složky, které pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku.
Tyto složky mohou obsahovat například aloe vera nebo bisabolol. Často obsahují také hydratační složky, jež mají za úkol udržovat pokožku hydratovanou a zabránit jejímu vysoušení. Podporují i regeneraci pokožky a urychlují její hojení. Je důležité vybrat správný krém na opruzeniny v závislosti na konkrétních potřebách pokožky a typu podráždění, je vhodné se o tom poradit s lékařem.
Aplikace
Při aplikaci krému na opruzeniny je třeba dodržovat určitý postup, aby produkt správně působil. Lehce se liší u dětí a u dospělých.
U dětí
Místo opruzení nejprve opláchněte vlažnou vodou a jemně osušte měkkým hadříkem. Nemáte-li vodu k dispozici, použijte vlhčené ubrousky bez parfemace. Nechte dětskou pokožku co nejdéle dýchat a naneste vhodný krém na opruzeniny. Aplikujte několikrát denně podle návodu na obalu a dodržujte preventivní opatření – častěji přebalujte a volte v oblasti plenky volnější oblečení.
U dospělých
Opět platí, že postižené místo nejprve umyjete vlažnou vodou, osušíte a nanesete krém na opruzeniny. Nachází-li se na místě, kde se tře kůže o kůži, je vhodné zde umístit gázový čtvereček, aby nedošlo ke kontaktu s opruzenou oblastí. Po dobu hojení noste volnější oblečení z přírodních materiálů, vyhněte se syntetice, ta zabraňuje pokožce dýchat.
Pokud se vám zdá, že se místo nehojí nebo jen pomalu, je možné, že ho postihla kvasinková nebo bakteriální infekce. Měli byste tedy použít krém s antimykotickým účinkem. V případě dalších problémů navštivte lékaře.
Prevence
Abyste se opruzeninám úspěšně vyvarovali, ať už máte doma miminko, nebo máte obavy o své zdraví, existují preventivní opatření, které můžete dodržovat. Nejedná se o nic náročného, je ale třeba na tuto prevenci myslet.
Pro miminka
Zapomeňte na neprodyšné plenky a pořiďte svému dítěti bavlněné látkové pleny, které umožní pokožce lépe dýchat, jelikož jsou z přírodního materiálu. Kromě toho je dobré nechat miminko sem tam bez plenky, aby jeho pokožka regenerovala. Vyvarujte se parfémovaným přípravkům s obsahem alkoholu, které nejsou pro dětskou kůži vůbec vhodné.
Pro dospělé
Důležité je dodržovat správnou hygienu a nosit vhodné prodyšné oblečení, spodní prádlo z bavlněného materiálu. Po sportovním výkonu nezapomeňte na rychlou sprchu, abyste ze sebe smyli veškeré bakterie a důkladně osušte vlhkou pokožku. Vyvarujte se dlouhému sezení na sedadlech z umělých materiálů (sem spadá i cyklistika), nošení těsného oblečení v horku, příliš častému mytí a dlouhému pobytu ve vlhkém oblečení.
Značka
Mezi nejoblíbenější značky krémů na opruzeniny patří Purity Vision, Sudocrem, Weleda nebo Herbacos. Jejich balení se liší množstvím i provedením, proto si každý najde to své.
Cena
Ta nejmenší balení můžete sehnat i do 100 Kč, ale nevydrží vám příliš dlouho. Hodí se tak spíše na výjimečné případy, pokud se opruzeniny u vás nebo miminka neobjevují často. Převládají balení 30 nebo 50 ml.
Od 100 Kč do 250 Kč objevíte i 100 ml balení, která vám vydrží delší dobu. Složení bývá bio a produktů je k dispozici spousta.
V cenové kategorii nad 250 Kč se objevují spíše krémy většího objemu, například 400 g. Lze ale zakoupit i menší balení, které je jen za vyšší cenu, ovšem nezaručuje lepší účinky.
Otázky a odpovědi
Jak se vyvarovat opruzeninám?
Abyste se s opruzeninami vůbec nedostali do kontaktu, pravidelně provádějte hygienu pokožky, zejména na místech, kde se může hromadit vlhkost. Osušte pokožku důkladně a nenechávejte ji vlhkou.
Vyhněte se nošení uplého neprodyšného oblečení, zejména spodního prádla. Měkké, prodyšné materiály (například bavlna) jsou nejlepší volbou. Po fyzické aktivitě si dejte alespoň rychlou sprchu, aby nedošlo k zapaření. Pokud máte sklony k opruzeninám, můžete předcházet jejich vzniku pomocí krémů s ochrannými vlastnostmi.
Jaké látky by měl obsahovat krém na opruzeniny?
Krém na opruzeniny by měl obsahovat složky, které pomáhají zklidnit a hydratovat pokožku, jako je například panthenol, aloe vera, vitaminy E nebo přírodní oleje. Obsahovat by také měl látky s protizánětlivými vlastnostmi, jako je například heřmánek nebo měsíček.
Jak často krém na opruzeniny používat?
Krém byste měli používat pravidelně, nejlépe několikrát denně, aby se pokožka udržovala hydratovaná a chráněná. Podrobný návod byste měli najít na obalu výrobce, popřípadě se více informací dozvíte od lékaře.
Závěr
Opruzeniny mohou být bolestivé a nepříjemné, proto je důležité dodržovat preventivní opatření a řádně se o pokožku starat. Používání krémů na opruzeniny je jedním z účinných způsobů léčby i prevence. Správný krém by měl obsahovat hydratační složky, protizánětlivé vlastnosti a vitamíny, které podporují regeneraci pokožky. Pokud se vaše opruzeniny nezlepší nebo se zhorší, neváhejte navštívit lékaře.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.emimino.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já jsem koupila na zkoušku Weleda měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny 75 ml, protože jsem na něj od kamarádek slyšela samou chválu a musím uznat, že je opravdu perfektní. Malému pomohl se zbavit problémů během chvilky a nestál přitom ani tři stovky. Rozhodně ho za sebe mohu doporučit, protože opravdu funguje, krásně voní, dobře se vstřebává a celkově na mě velmi zapůsobil, navíc nevyvolal u malého žádnou alergickou reakci, takže za mě naprostá spokojenost.